-
Ljubljančani so dobili nov park, ki se razprostira na dobrih 21 tisoč kvadratnih metrih ob Navju in Železni cesti med Linhartovo in Vilharjevo cesto. To je za Tivolijem največji park v prestolnici. V parku je več funkcionalnih enot, dve fontani, tlakovane in peščene pešpoti, zanimivo oblikovane klopi in luči. Otroška igrišča v osrednjem območju parka so prilagojena različni starosti otrok. Igrala so zelo domiselna in narejena iz kakovostnih materialov. Med njimi je tudi igralo, namenjeno gibalno oviranim.
Avtomatski defibrilatorji rešujejo življenja
V Sloveniji zaradi zastoja srca umre v povprečju 2000 ljudi na leto, v prometnih nesrečah pa povprečno 200. Gasilci so pogosto med prvimi na kraju nesreče. Prenekatero življenje pa bi lahko rešili, če bi bila vsa njihova vozila opremljena z defibrilatorji – napravo, ki jo uporabimo pri srčnem zastoju in s katero skozi srce prizadetega spustimo sunek električnega toka (t. i. defibrilacija). Zato je združenje slovenskih poklicnih gasilcev ob 15. obletnici svojega dela zbiralo sredstva na posebnem računu, kot sestavni del akcije pa bo v četrtek, 10. junija ob 21. uri v Arboretumu Volčji Potok velik dobrodelni koncert na prostem. Največje uspešnice skupin Pink Floyd, Queen in drugih bo igral orkester Slovenske filharmonije, kot gost pa bo nastopil hrvaški pevec Tony Cetinski.
-
Portal Med.Over.Net - http://med.over.net - je najobsežnejši spletni portal s področja zdravja v Sloveniji. Portal obišče tudi do 400 tisoč uporabnikov na mesec. Obiskovalcem portala so vsak dan na voljo brezplačne zdravstvene, socialne ter splošne informacije. Na 90 zdravstvenih forumih, namenjenih promociji zdravja in strokovni pomoči uporabnikom, odgovarja več kot 150 zdravnikov in drugih strokovnjakov, ki prostovoljno in v svojem prostem času brezplačno odgovarjajo anonimnim obiskovalcem portala.
-
Direktor Nepremičninskega sklada pokojninskega in invalidskega zavarovanja, d.o.o. Florijan Bulovec in direktor Javnega stanovanjskega sklada mestne občine Koper Darko Kavre sta 13. maja podpisala pogodbo o sodelovanju pri gradnji objekta s 30 oskrbovanimi stanovanji za starejše na lokaciji Olmo Koper. Ker bo Javni stanovanjski sklad mestne občine Koper na zemljišču ustanovil neodplačno stavbno pravico v prid Nepremičninskega sklada, mestna občina Koper pa bo predvidoma oba investitorja oprostila plačila prispevka za komunalno opremljeno zemljišče, bo najemnina za oskrbovana stanovanja določena v višini neprofitne najemnine, prednost pri najemu pa bodo imeli občani Mestne občine Koper. Investitorja načrtujeta, da se bodo najemniki vselili v oskrbovana stanovanja na jesen 2012.
-
O tem, kako dragocena je voda, ponavadi razmišljamo šele takrat, ko je zmanjka, ko spoznamo, da brez nje ne moremo. Slovenija je bogata z vodnimi viri, vendar je tudi to naše bogastvo omejeno in ogroženo zaradi onesnaževanja okolja. No, za zdaj smo še vedno ena redkih evropskih držav, kjer lahko brez bojazni pijemo vodo iz vodovodnih pip, kar je za mnoge druge države velika redkost. Vendar se lahko ta ugodnost kaj hitro izniči, če se bomo neodgovorno vedli do okolja. Zgovoren primer je Dravsko polje, kjer pretirana raba umetnih gnojil že ogroža podtalnico. Načrtovalci naše kmetijske politike bi morali upoštevati tudi to okoliščino, državne subvencije pa nameniti predvsem okolju prijazni kmetijski pridelavi.
-
Nekaj v Sloveniji se je spremenilo, se vam tudi tako zdi? Ljudje potrpežljivo čakajo v dolgih vrstah, da bodo dali kostni mozeg za obolelo prijateljico. Za več desettisoč evrov plastičnih zamaškov so zbrali prijatelji za mladega invalida, da si bo lahko kupil boljšo protezo za nogo. Pol milijona rok je čistilo sončno deželo s prvinskim žarom, ki je bil prav nalezljiv. Kar po zraku je neslo vznesenost in ponos nabiralcev smeti, ko so polnili vreče različnih barv. Tudi tisti, ki so pobirali neorganizirano in individualno, so čutili, kako je po zraku z vetrom prihajalo nekaj opojnega, in mnogi so še nasledenji dan čistili Slovenijo, kar nekako morali so ven, po tisti opoj prvega dne. Ni čudno, da so v zraku prvi načrti, kako bomo Slovenci drugo leto spodbudili globalno akcijo “očistimo svet”. Morda se to komu zdi pretirano in celo smešno, a čas je tak, da nas sili rezmišljati globalno.
-
Še kar prebiramo različne trditve in razlage, kdo je pravzaprav zaslužen za slovensko osamosvojitev in demokratizacijo naše družbe. Ni prvič, ko nekateri skušajo »popravljati« zgodovinska dejstva, da bi svojo vlogo bolj poudarili in obenem zmanjšali zasluge drugih, ki jim zavoljo takega ali drugačnega razloga ne ustrezajo. Težava pa se pojavi, ko se oglasi kaka priča, ki z navajanjem dejstev postavi na glavo take »reinterpretacije zgodovine«. Kaže, da se je nekaj takega zgodilo tudi ob 20. obletnici Demosa.
-
Srečanja, ki so se nanizala v zadnjih nekaj tednih, so mi ponudila iztočnico za razmišljanje o diplomaciji. Kaj je to in kdo so diplomati? Kaj bi morali biti, pa to niso? Kaj so naša veleposlaništva?
Začelo pa se je z našim Martinom Krpanom, vendar ne na Vrhu pri Sveti Trojici, ampak v čudovitem skedenjskem okolju Škrabčeve domačije pri Ribnici. Tam sva v sedela z Milanom Jazbecem in kramljala o njegovi najnovejši knjigi Martin Krpan - diplomat in vojščak. Milan Jazbec, ki je avtor devetih knjig o diplomaciji, je literarno in strokovno domiselno orisal Levstikovega in našega junaka, ki je znal svojo mesarico, moč in zmago nad Brdavsom povezati s spretnim pogajalskim in diplomatsko uglajenim nastopom pred cesarjem.
-
Zgodba o nastanku vesolja pripoveduje tudi o njegovem neprestanem večanju. Zgodba o Sloveniji, čeprav v primerjavi teh razsežnosti le zgodbica, pa je o neprestanem krčenju in usihanju.
Na severu naj bi naši predniki segali do Donave, vsekakor je bil del strnjeno slovensko naseljenega prostora Celovec, severno kulturno žarišče našega prostora. Takšno vlogo je na zahodu igral Trst s povsem slovenskim zaledjem, in še toliko bolj Gorica. Na jugu pa je slovenska – tedaj pač kranjska – meja segala čez Pazin, kjer je bilo slovensko semenišče, do krajev na morski obali, od Brseča do Reke in po prepustitvi tega mesta Ogrski, do Volo(v)ske. Plovba, na primer iz Kopra po Jadranu na odprto Sredozemsko morje, ni bila nikoli vprašljiva in je dobila leta 1717 z razglasom svobodne plovbe po Jadranu cesarsko potrditev.
-
Psihološka pomoč odraslim v stiski
V prostorih Zavoda za zdravstveno varstvo Celje na Ipavčevi 18 od marca deluje psihološka svetovalnica za odrasle iz celjske regije. V strokovno svetovalno skupino so vključeni izkušeni psihologi različnih specialnosti in psihoterapevtskih smeri ter psihiatri.
Prva psihološka pomoč ni namenjena zdravljenju ali dolgotrajni psihoterapevtski obravnavi, pač pa naj bi služila kot strokovna opora v različnih življenjskih preizkušnjah (stiske v družini in v partnerskih odnosih, čustvene krize, spoprijemanje s hudo boleznijo in invalidnostjo, problemi zaradi drog in odvisnosti ...).