Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Pogovori s starejšimi

    8. marec 2011 23:00

    Magister farmacije Jože Kukman bo 8. marca predstavil domača zdravilna in nevarna zelišča. Psihiatrinja Marga Kocmur pa bo 22. marca udeležencem svetovala, kako naj se soočijo z žalostjo in depresijo.
    Za več informacij povprašajte na telefonski številki: 01 433 93 01.

  • Ribe se lovijo na trnek, ljudje na besede... marec

    marec '11

    Ribe se lovijo na trnek, ljudje na besede...  marec

    Tako smo narejeni, da vse, kar vidimo, čutimo in mislimo, najraje projiciramo nase. In narobe, da to, kar smo, v določenem trenutku vidimo tudi v vsem, kar je okrog nas. Človek se najraje poistoveti z okoljem in s tistimi, ki so okrog njega. Večina med nami, ko osivimo, skuša narediti karkoli, da bi se to vsaj malo skrilo, kajti ta svet je svet mladih, vitkih, lepih, uspešnih in bogatih. Vse to pa mi, ki sivimo, ponavadi nismo, čeprav bi radi bili; zato si barvamo lase, kar ne velja več le za ženske, nosimo očesne leče, vlečemo trebuh noter,...

  • Koristi uvajanja poletnega časa

    Koristi uvajanja poletnega časa

    V noči na nedeljo 27. marca bomo spet prešli na poletni čas in mnogim se zastavlja vprašanje, kakšne so pravzaprav koristi od tega. Kaj socialno, ekonomsko ali sicer pomeni premik urinih kazalcev na tako imenovani poletni čas in nazaj? Temeljni razlog prestavljanja ure je bil sprva varčevati z energijo – včasih je bila zelo redka in draga. Ohranjanje dobrega počutja in zdravja s podaljšanjem svetlega dela dneva še za večerno preživljanje prostega časa in po možnosti v odprtih prostorih ali v naravi, je še pomembnejši razlog.

  • Starosti prijazna Ljubljana

    Starejši Ljubljančani najbolj pogrešajo manjše trgovine v mestu in raznovrstne storitve na domu, predvsem pa dvigala v blokih, v katerih živijo, je pokazal posvet o bivanju in bivališčih, ki ga je v projektu Svetovne zdravstvene organizacije »Starosti prijazna Ljubljana« pripravil Inštitut Antona Trstenjaka skupaj z mestno zvezo upokojencev, mestno občino Ljubljana in našo revijo.

    Pripombe meščanov lahko strnemo v naslednja priporočila: V Ljubljani veliko visokih stavb nima dvigal, zato starejši stanovalci, ki so slabše gibljivi in živijo v višjih nadstropjih, ostajajo doma in so socialno osamljeni. Po veljavni zakonodaji dvigal ne potrebujejo stavbe, ki imajo največ štiri nadstropja. Za vgraditev dvigala je tudi treba dobiti soglasje prav vseh stanovalcev, kar pa skoraj ni mogoče doseči. Cenejša rešitev je dvižni podest ali stol, ki ga je mogoče montirati na stopnišče stavbe in s katerim se slabo premična oseba iz...

  • Končno tudi negovalna bolnišnica

    Iz oddelka s 33 posteljami, ki so ga uredili v delu pritličja nekdanje otroške bolnišnice na Vrazovem trgu in odprli prav na svetovni dan bolnikov, naj bi se sčasoma razvila sodobna mestna negovalna bolnišnica, ki jo Ljubljana tako zelo potrebuje. V njej bodo dobili prostor pacienti, ki še niso pripravljeni za samostojno življenje doma ali v domu starejših občanov, vendar ne potrebujejo več zdravniškega zdravljenja. Negovalni oddelek je po sodobnih standardih opremljen s pripomočki za fizioterapijo, rehabilitacijo in delovno terapijo, v...

  • Lahkomiselnost pustite v dolini

    Le malo je narodov, pri katerih sta planinarjenje in gorništvo tako razširjena kot v Sloveniji. Že podatek, da je Planinska zveza Slovenije najbolj množična nevladna organizacija, vključuje skoraj 60 000 članov, je dovolj zgovoren. Še veliko več kot članov planinskih društev pa je pohodnikov v slovenske gore. Največja gneča je v poletnih mesecih, ko je v kočah težko najti prosto ležišče. No, planinci praviloma v hribih ne pričakujejo kdove kakega udobja, zato so zadovoljni tudi s prenočitvijo na skupnih ležiščih.

  • Hiša na štirih kolesih ali upokojenska leta po avstralsko

    Podobno kot vse sodobne zahodne družbe se tudi Avstralija srečuje s problemom hitrega staranja prebivalstva. Pričakujejo, da bo v manj kot petdesetih letih vsak četrti prebivalec na tej celini starejši od 65 let. Proces hitrega staranja prebivalstva je posledica nizke stopnje rodnosti in podaljševanja življenjske dobe - ta je v Avstraliji še za 4 leta daljša - dodatno pa k temu pripomorejo migracijski tokovi, saj se vsako leto na to celino priseli več kot četrt milijona ljudi. Populacija 90-letnikov je najhitreje rastoča starostna skupina.

  • Prostovoljstvo, sintagma novega tisočletja

    Prihodnje leto se bo Evropa posvetila problemom in uspehom prostovoljstva, tako kot se letos posveča boju proti revščini in socialni izključenosti. Prostovoljstvo je namreč prepoznano kot ena od uspešnih oblik, s pomočjo katere je v času krize mogoče izdatno omiliti hudo stisko, v kakršni so se in se še bodo znašli številni Evropejci.

    Prihodnje leto se zdi še daleč, a priprave na leto prostovoljstva so že stekle. Uvodni veliki dogodek je pripravila Španija, ki je v Valencii teden dni gostila simpozij o komuniciranju med prostovoljci vseh evropskih držav. Šlo je za srečanje, na katerem je več kot 300 udeležencev razpravljalo o problemih prostovoljstva in hkrati opozorilo na primere dobre prakse. Ali smo bili tam tudi Slovenci, ki slovimo kot narod prostovoljcev? Ali smo pokazali karkoli iz našega prostovoljske ponudbe storitev od gasilcev do gorskih reševalcev, od dela z ljudmi, ki so se zatekli v Slovenijo, do prostovoljstva v Karitas in Rdečem križu ter seveda velikih prostovoljskih projektov, kakršne s pomočjo upokojencev uresničuje Zveza društev upokojencev?

  • Množice, ulica, besede in kričanje

    marec '11

    Množice, ulica, besede in kričanje

    Nekako ne mine dan, ki bi ga mogli označiti s kakimi drugimi izrazi. Dogajajo se protestne ulice doma in po svetu. Na zaslonih se pojavljajo znani obrazi, ki namrščeni govorijo o krizi in propadu pravne države ali pa s širokimi nasmeški razlagajo, kaj vse bodo storili, da nam bo vsem lepo in še lepše. Potem se na ulicah pojavijo »borci« za pravice zatiranih in socialno ogroženih ter z množicami iz dneva v dan uprizarjajo velepredstave. (Hm, mogoče bomo tudi za »ženski« 8.

  • Tečaj za družinske oskrbovalce

    10. februar 2011 23:00

    Na sedmih srečanjih boste med drugim izvedeli več o tem, s kakšnimi pripomočki in tehnikami je lažje oskrbovati in negovati, kako oskrbovati dementne, kako krepiti psihofizično kondicijo, kako se sporazumevati s starejšimi, kako se srečati z minljivostjo ... Zaživel pa naj bi tudi klub svojcev. Tečaj sofinancirata ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve in Mestna občina Ljubljana, udeleženci prispevajo 25 evrov.

    Prijavite se lahko po telefonu 01 433 93 01 ali po elektronski pošti: klemen@inst-antonatrstenjaka.si.

  • 1
  • …
  • 366
  • 367
  • 368
  • 369
  • 370
  • …
  • 386
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov