-
ANKETA
Sogovornike smo povprašali, kako uporabljajo zdravilne rastline.
Vesna Majes, fitoterapevtka, Cerovec pri Dolenjskih Toplicah: »Zdravilne rastline nabiramo od pomladi do jeseni. Primerno suha zelišča hranimo pozimi v dvojnih oblazinjenih vrečah. Če jih hranimo v steklenih kozarcih, morajo biti res dobro posušena, sicer splesnijo. Določene rastline namočimo ali v olju ali 40- do 50-odstotnem alkoholu. Iz timijana in materine dušice si tinkturo lahko naredite sami. Pozimi jo vsako jutro grgrajte in varovala vas bo pred bakterijami in virusi.«
Upokojenska urna postavka izenačena s študentsko
Veljati je začela novela zakona o urejanju trga dela, ki izenačuje bruto urni postavki za delo upokojencev in študentov. Medtem ko urna postavka upokojencev za opravljeno uro začasnega ali občasnega dela od letošnjega 1. marca ni smela biti nižja od 5,77 evra, je po novem ta meja 6,17 evra. Zvišuje se tudi obseg začasnega in občasnega dela, ki ga sme opraviti upokojenec, in sicer na 9237,96 evra bruto v koledarskem letu.
V noveli zakona o urejanju trga dela, ki jo je DZ sprejel v začetku aprila, je zapisano, da bruto urna postavka upokojencev za opravljeno uro začasnega ali občasnega dela ne sme biti nižja od zneska minimalne plače, preračunanega na uro dela povprečne mesečne delovne obveznosti za polni delovni čas. Enako je glede plačila za delo dijakov in študentov določeno v zakonu za uravnoteženje javnih financ. Višina obeh bruto urnih postavk se mora vsako leto uskladiti z višino minimalne plače, najpozneje do konca februarja vsako leto pa jo mora določiti minister za delo.
Umivanje rok učinkovito preprečuje širjenje bolezni
Ustrezna higiena rok je ključnega pomena pri preprečevanju prenosa okužb in širjenja nalezljivih bolezni, ob današnjem mednarodnem dnevu higiene rok izpostavljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Umivanje rok z vodo in milom je osnovni higienski ukrep, s katerim na enostaven način fizično odstranimo nečistoče in mikroorganizme z naših rok. Še posebej pomembno je dosledno in temeljito umivanje ob pojavu različnih obolenj in epidemije. Z rokami lahko namreč prenašamo povzročitelje različnih bolezni. Ti na kožo rok zaidejo ob stiku z različnimi predeli telesa in pri stiku z okuženimi osebami, predmeti ali površinami. Tako se lahko okužimo, zato je pomembno, da se z neumitimi ali nerazkuženimi rokami ne dotikamo obraza, zlasti ne ust, nosu in oči, svetujejo na NIJZ.
Preventivna akcija proti alkoholu in drogam v prometu
Agencija za varnost prometa (AVP) v sodelovanju s policijo danes začenja prvo od treh letošnjih nacionalnih preventivnih akcij za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in psihoaktivnih snovi v prometu, ki bo potekala do 10. maja.
Kot sporočajo iz agencije, je do konca aprila prometne nesreče v letošnjem letu povzročilo že 439 opitih oseb, povprečna stopnja njihove alkoholiziranosti pa je znašala 1,45 promila. Umrli so štirje ljudje, med njimi tudi voznik električnega skiroja s kar 1,95 promila. Lani so alkoholizirani povzročitelji zakrivili 1513 prometnih nesreč, v katerih je življenje izgubilo 37 ljudi oziroma dobra tretjina več kot leto prej.
Praznik olja in bledeža v Padni
Med prvomajskimi prazniki, 30. aprila in 1. maja, bo v simpatični istrski vasici Padna že 10. Praznik olja in bledeža, kot v teh krajih pravijo blitvi.
Vaščani bodo odprli svoja dvorišča in ponudili domače jedi, oba dneva bo med 11. in 18. uro potekala istrska kmečka tržnica oljčnega olja in domačih proizvodov, ob 15. uri bo voden ogled Padne. Obiskovalci bodo lahko spoznali zanimivo delo tartufarjev, na ogled bo dokumentarni film o Padni, poleg tega se bodo lahko podali na Padenski pohod, ki bo trajal približno eno uro in pol. Zbirno mesto bo ob 16. uri pred TIC Padna.
Čez praznike bodo v Žireh peli kleklji
V Žireh bodo od 27. aprila do 2. maja potekali 16. slovenski klekljarski dnevi. Na ogled bodo tri razstave prekrasnih izdelkov: Poklon ženski duši (modni dodatki in obutev, Galerija Svoboda); Čipkarska šola Žiri bo predstavila Andrine čipkaste sanje (po vzorcih Andre Jereb, Občina Žiri), Baragovo življenje vpeto v čipko pa si lahko ogledate v Kapeli Male Cvetke. Predstavili bodo tudi knjigo Klekljarica Polonca avtorice Tončke Stanonik.
Najbolj bogato dogajanje bo v soboto, 30. aprila, ko bodo priredili tekmovanje v klekljanju, po ulicah bodo stojnice z različnimi izdelki, na ogled bo tudi cvetlični sejem s pestro izbiro sadik zelenjave, rož in grmovnic. Obiščete lahko tudi muzej in prodajalni Alpine, kjer bodo ob tej priložnosti nudili popuste.
Od marca uskladitev invalidnin za telesno okvaro
Finančna uprava RS (Furs) je lani na podlagi izdanih sklepov o davčni izvršbi izterjala za skoraj 28,9 milijona evrov dolga zaradi neplačanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, so predstavniki Fursa povedali na včerajšnji seji sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Svet je na seji uskladil tudi invalidnine za telesno okvaro, in sicer za 4,9 odstotka.
Furs izvaja nadzor nad obračunavanjem prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje tako v kontroli kot v inšpekciji, na terenu pa so tudi mobilni oddelki. Zaradi poostrenih nadzorov na področju obračunavanja prispevkov je manj delodajalcev, ki za svoje zaposlene ne predlagajo obrazcev REK-1. Takšnih, ki teh obrazcev niso predložili, je bilo lani 1515, kar je dobrih 17 odstotkov manj kot leto prej.
-
Rdeča nit letošnje Noči knjige, s katero zaznamujemo 23. april, svetovni dan knjige, je verz Nosimo srca v dlaneh. To je poklon stoletnici rojstva pesnika Karla Destovnika - Kajuha in njegovemu udejanjanju duha časa, ki ga najdemo v preroških stihih iz pesmi Ko človek bo človeka prepoznal: "Prav v teh, prav v teh usodnih dneh bi morali nositi vsi srca v dlaneh …"
Program, ki traja seveda ves dan, nekateri prireditelji pa so ga raztegnili še v maj, soustvarjajo »vsi, ki jim brez knjig ni živeti«: bralci, knjigarji, knjižničarji in knjižnice, mentorji literarnih krožkov, šole, srednje šole, kulturne skupine, ljubiteljske kulturne organizacije, pisateljice in pisatelji, kavarne, galeristi, literarni navdušenci, knjižni in bralski krožki in klubi, uveljavljeni in neuveljavljeni književniki in pesniki vseh generacij.
V ospredju naj bodo oblačila iz druge roke
Vsak prebivalec Slovenije v povprečju zavrže 12 kilogramov oblačil na leto, delež prodanih oblačil iz druge roke znaša manj kot odstotek, še redkeje si oblačila izposodimo, je pokazala raziskava Obleka naredi človeka. Zato Ekologi brez meja, Pravična trgovina Slovenija in Focus, društvo za sonaraven razvoj, že drugo leto zapored pripravljajo Dan rabljenih oblačilih.
Predlagajo, da 23. aprila oblečete oblačila, ki jih imate že dolgo v omari, ki ste jih »podedovali« ali kupili iz druge roke, predelali ali si jih izposodili. Fotografijo v teh oblačilih objavite na družbenih omrežjih in k ponovni uporabi oblačil spodbudite svoje bližnje.
Izmenjevalnica še delujočih aparatov
Med zbranimi e-odpadki je najmanj dva odstotka še popolnoma delujočih aparatov. Mnogi lastniki se namreč odločijo za njihovo zamenjavo še preden se izteče njihova življenjska doba ali pa jih ne uporabljajo.
Zato družba ZEOS, d.o.o. v sklopu projekta Life Spodbujamo e-krožno priporoča souporabo in izmenjavo aparatov ter na ta način podaljšuje uporabno dobo izdelkov. V Ljubljani je skupaj s Knjižnico REČI, ki je sicer neprofitna izposojevalnica najrazličnejših reči za prosti čas in deluje po vzoru klasične knjižnične izposoje, pripravila posebno Izmenjevalnico še delujočih aparatov. Potekala bo v Knjižnice REČI na Belokranjski ulici 6 v Ljubljani, in sicer od jutri, 22. aprila, na Svetovni dan Zemlje, do 5. junija 2022 (Svetovni dan okolja). Vsak ponedeljek, sredo in petek med 16. in 19. uro lahko prinesete katerikoli aparat, ki deluje na elektriko ali baterije, kot so na primer gospodinjski aparati, zvočniki, električno orodje, projektor, šivalni stroj in tudi električne igrače. Svoj aparat lahko le oddate ali pa ga zamenjajte z drugim aparatom. Prvih sto, ki bo prineslo še delujoči aparat na izmenjevalnico, bo nagrajenih.