Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Revščina v družbi blaginje ni dopustna

    15. oktober 2021

    Varuh človekovih pravic Peter Svetina pred dnevom boja proti revščini, 17. oktobrom, poudarja, da revščina v družbi blaginje ni dopustna. "Sledimo ustavnim načelom socialne države in strukturno omilimo družbeno neenakost ter tudi za tiste na robu naredimo prostor ob sicer družbeno bogati mizi," je pozval.

    "Revščina je zanikanje ekonomskih, socialnih in kulturnih človekovih pravic," poudarja. "Je kompleksen problem, za odpravo katerega potrebujemo vizijo in celostno strategijo. Ta mora temeljiti na človekovih pravicah, slediti mora trajnostnemu razvoju in skladna mora biti z mednarodnimi sporazumi, h katerim je Slovenija zavezana." Zaradi epidemije covida-19 se je po njegovih besedah tveganje revščine povečalo tudi za nekatere, ki so se pred epidemijo še lahko preživljali s svojim delom. Skrbijo ga napovedi o dvigu cen energentov, ki za vsakega uporabnika pomeni določen strošek. Odločevalce zato poziva k sprejetju ustreznih ukrepov, da bi preprečili morebitno energetsko revščino in poslabšanje položaja ljudi, ki že zdaj živijo na robu.

  • AMZS zbira stare komplete prve pomoči

    14. oktober 2021

     AMZS v svojih centrih po Sloveniji do konca novembra zbira komplete prve pomoči s pretečenim rokom veljavnosti. Predali jih bodo Rdečemu križu Slovenije, ki pripomočke iz kompleta uporablja v izobraževalne namene.

    V Rdečem križu namreč deluje več kot sto ekip prve pomoči, ki svoje znanje nenehno izpopolnjujejo, in tudi več kot 160 osnovnošolskih ekip prve pomoči, ki jim material iz zbranih kompletov prve pomoči s pretečenim rokom uporabe pride zelo prav. Na pobudo misije Slovenske vojske v Bosni in Hercegovini pa bodo zbrane komplete odpeljali v BiH, namenjeni bodo za izvajanje tečajev prve pomoči v desetih občinah, saj se soočajo z velikim pomanjkanjem sanitetnega materiala za izobraževanje.

  • Praznovanje narodnega in prirodoslovnega muzeja

    14. oktober 2021

    Ob 200-letnici ustanovitve prvega muzeja na Slovenskem, Deželnega muzeja v Ljubljani, njegova naslednika, Narodni muzej Slovenije (NMS) in Prirodoslovni muzej Slovenije (PMS) vabita na dan odprtih vrat. V petek, 15. oktobra 2021, od 10. do 19. ure, bo vstop v oba muzeja brezplačen, obiskovalcem so pripravili še nekaj privlačnih dogodkov, prav tako bodo lahko izkoristili  20, odstotkov popusta pri nakupu publikacij.

    Ob 13. uri bodo na okrogli mizi ob 200-letnici prvega muzeja na Slovenskem predstavili dve novi publikaciji o zgodovini muzeja: monografijo Narodni muzej Slovenije – 200 let in jubilejno 100. številko revije Scopolia 200 let Prirodoslovnega muzeja Slovenije I. Predvsem bodo izpostavili nova spoznanja, do katerih so se dokopali pri raziskavah doslej še neobdelanega arhivskega gradiva.

  • Za boljšo kakovost življenja neozdravljivo bolnih

    8. oktober 2021

     Svetovni dan paliativne in hospic oskrbe, ki ga obeležujemo 9. oktobra, je letos namenjen spodbujanju enakopravnega dostopa do te oskrbe in prilagajanja individualnim potrebam. H kakovostnejši obravnavi neozdravljivo bolnih zelo pomagajo mobilne paliativne enote, ki jih počasi dobivamo tudi pri nas.

    V Sloveniji vsako leto umre okoli 20.000 bolnikov, v glavnem zaradi kroničnih neozdravljivih bolezni, večina med njimi pa bi vsaj v zadnjem obdobju življenja potrebovala paliativno oskrbo. Vendar pa niti vse bolnišnice nimajo urejenih primernih oddelkov. Slovensko društvo hospic izvaja štiri programe, pri katerih spremljajo umirajoče in njihove svojce. Vsako leto je v njih vključenih okoli 12.000 uporabnikov. Imamo en sam stacionarni hospic, to je Hiša Ljubhospic v Ljubljani, ki uporabnikom nudi brezplačno oskrbo, strokovno zdravstveno nego in psihosocialno podporo.

  • V starosti se ne bi smeli bati za svojo socialno varnost

    oktober '21

    Verjetno ni nikogar med nami, ki se ne bi strinjal s trditvijo, da bi morala biti skrb za starejše, ki spadajo med najranljivejše skupine prebivalstva, prednostna usmeritev naše družbe. Pa vendar se zadnjih deset let ali celo več ne moremo pohvaliti, da to resno mislimo in tako tudi ukrepamo. To nam je na boleč način pokazala epidemija koronavirusa. O tem, katere ukrepe izvajajo in načrtujejo za izboljšanje življenjskih pogojev starejše generacije, smo se pogovarjali z Janezom Ciglerjem Kraljem, ministrom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

  • Pričakovani poraz

    oktober '21

    Za slovenske zmage

    Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v nagovoru evropskim poslancem napovedala, da se bo treba v prihodnje osredotočiti tudi na krepitev samostojne obrambne in zunanje politike. To lahko razumemo kot odziv na spoznanje, da bodo ZDA tudi pod novim predsednikom v prvi vrsti skrbele za uveljavitev svojih interesov in bodo zanje evropski interesi ostali nekoliko v ozadju. Zgovorna potrditev za tako sklepanje je nedavna odločitev, da bodo ZDA in Velika Britanija Avstraliji prodale jedrske podmornice, ki naj bi bile učinkovita...

  • Dobra oskrba potrebuje sodelovanje, ne predsodkov 

    oktober '21

    Delež starejših pri nas presega 20 odstotkov, leta 2050 pa naj bi bil večji od 30 odstotkov. Čeprav smo vse bolj starajoča se družba, še vedno nimamo zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bi vsem starejšim in bolnim omogočal enak dostop do različnih pomoči ne glede na njihov finančni položaj. Obstaja tudi že kar nekaj rešitev, kako pomagati starejšim, vendar so nepovezane. V želji, da bi socialne inovacije za oskrbo starejših združili v enotno mrežo, je nastal mednarodni projekt SI4CARE, katerega nosilka je ljubljanska univerza. Odgovore Slovenije na izzive starajoče se družbe bodo v okviru projekta iskali na številnih posvetih po vsej Sloveniji, prvi je bil v začetku septembra v Novem mestu.

  • NOVICE OD VSEPOVSOD

    oktober '21

     Štirideset let srčnosti

    Novomeški dom starejših občanov skoraj od začetka tesno sodeluje s tovarno Krka, ki ves čas pomaga pri razvoju in kakovosti domskih storitev tako z različnimi zdravstvenimi pripomočki kot tudi s finančno podporo. K boljšemu počutju stanovalcev pa prispevajo tudi njihovi prostovoljci, ki organizirajo številne dejavnosti, kot so računalniški tečaji, različna predavanja, delavnice in srečanja, sodelujejo pa tudi v skupinah za samopomoč. Ob jubileju pokroviteljskega odbora so izdali publikacijo z naslovom 40 let srčnosti, kjer so zbrali zgodbe članov odbora in sodelavcev doma. Ob tej priložnosti je Milena Dular, direktorica doma, Krki podelila priznanje za 40 let pokroviteljstva, njenemu pokroviteljskemu odboru pa zahvalo za plemenita dejanja in srčno predanost. Na fotografiji sta sedanja člana Krkinega pokroviteljskega odbora predsednik Marko Gorenc in Ljudmila Kastelec, ki sta se pogovarjala s Sandro Grubar, ki v njem sodeluje že od začetka. (Besedilo: J. D.)

  • PISMA BRALCEV

    oktober '21

    Sprostitev ob bajerjih

    Ob branju članka uredničinega uvodnika v julijski Vzajemnosti so se mi prebudili spomini na mlada leta. V tistih zelo revnih časih je bilo vse drugače, saj izhajam iz vasi Rašica, ki je bila 20. septembra leta 1941 do tal požgana. Vaščane so Nemci odpeljali v šentviške zapore, nato v skupno zbirališče v Brestanici, od tam pa so jih poslali v vasi na Hrvaškem. Po vrnitvi domov (rojen sem leta 1942) nas je pričakalo z grmovjem poraslo pogorišče, zato smo po okoliških vaseh fehtali  najnujnejše orodje, da smo lahko začeli obnavljati.

  • Kako porazdeliti breme oskrbovanja?

    oktober '21

    DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI

    Oskrbovanje dolgotrajno bolnega ali starostno opešanega družinskega člana običajno prevzame eden izmed sorodnikov – največkrat ostareli zakonec ali odrasla hči. Da v to zahtevno družinsko nalogo vključi tudi druge domače in zunanje ljudi, je enako potrebno, kot da pri gospodinjskem delu sodelujejo žena, mož in otroci. Nekaterim je to uspelo – njihove izkušnje nam kažejo, koga je mogoče vključiti v pomoč pri oskrbovanju in kako to storiti.

    V Sloveniji je v domači družinski oskrbi dobrih 60.000 starostno opešanih in kronično bolnih ljudi. To so trije odstotki prebivalstva, en odstotek pa v domovih za stare ljudi. Takšno je tudi evropsko povprečje potrebe po dolgotrajni oskrbi. Evropski podatki kažejo, da te tri odstotke prebivalstva v domači oskrbi oskrbuje kar deset odstotkov prebivalstva – vsakega torej povprečno več kot trije družinski člani. Še nadaljnjih deset odstotkov prebivalstva pa so sorodniki in ožji prijatelji teh, ki so v domači oskrbi – ti ne sodelujejo pri sami oskrbi, ampak morda oskrbovanca kdaj obiščejo, vsekakor pa so seznanjeni z njegovo odvisnostjo od pomoči. Podatke o oskrbovalcih zbira Eurocarers, evropsko združenje družinskih in drugih neformalnih oskrbovalcev. Z njimi se ujemajo tudi slovenske raziskave: 200.000 ljudi pri nas torej redno sodeluje pri domači družinski oskrbi, nadaljnjih 200.000 je čustveno ali socialno povezanih s svojcem v domači oskrbi.

  • 1
  • …
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • …
  • 384
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov