Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Začenja se turoben november

    november '21

    MOJ POGLED

    November je – vsaj zame – najbolj morbiden mesec v letu. Tudi če smo kdaj priča indijanskemu poletju, se to vedno dogaja v oktobru, ne v novembru. Presenečenj, ki bi ga naredila privlačnejšega, tako skoraj ne gre pričakovati. Sivina, megla, veliko dežja, kratki dnevi in dolge noči. In kdaj celo prvi sneg.

    Takoj na začetku prinaša tudi dan spomina na mrtve. Dan, ko mnogi ljudje odhajajo na grobove, prižigajo na desetine svečk in prinašajo dragocene ikebane. Med letom jih tja namreč ni bilo ali pa zelo redko. In tako na neki način operejo svojo vest, če jo sploh imajo. Sama grem, kadar le lahko, in prvonovembrski obisk je enak prejšnjim. Sicer pa svečke za bližnje pokojne pogosto prižgem kar doma.

  • Pomoč domačim oskrbovalcem v sodobnih zakonih

    november '21

    DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI

    Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je v slovenskem parlamentu pred obravnavo, bo skušal tudi v Sloveniji zagnati razvoj celovitega sistema za oskrbo vseh, ki so odvisni od pomoči pri vsakdanjih opravilih. Ti zakoni so po evropskih državah sprožili sistematično pomoč neformalnim družinskim oskrbovalcem, ki nosijo na svojih plečih tri četrtine oskrbe v državi.

    Po evropskih državah so razširjene štiri vrste javne in strokovne pomoči neformalnim oskrbovalcem. Njihov namen ni nadomestiti domače družinske oskrbe, ampak ji pomagati, da lažje in bolje opravlja to delo – poskrbeti za nemočne svojce je namreč značilnost, ki odlikuje človeka pred drugimi živimi bitji. Javna in strokovna pomoč domačim, neformalnim ali družinskim oskrbovalcem se strokovno imenuje razbremenilna pomoč.

  • Protesti in »protesti«

    november '21

    Za slovenske zmage 

    Kam gre slovenska država? V zadnjih mesecih se je zgodilo toliko sprememb, da smo jim komaj sledili. Ne gre le za rokohitrske zamenjave na najbolj občutljivih mestih v državnih organih in gospodarskih družbah, v katerih je vladajoča koalicija namestila »svoje« ljudi. Take, ki bodo sledili njenim navodilom. Predvsem pa se je pokazalo, da spopad s koronakrizo ne dosega želenih ciljev. Spreminjanje navodil prebivalstvu, kako zamejiti širjenje virusa, tako rekoč čez noč povzroča nezaupanje in dvom, da odločevalci sploh vedo, kako doseči...

  • Prebivalcem Slovenije zelo primanjkuje vitamina D

    2. november 2021

    Danes je svetovni dan vitamina D, enega od zelo pomembnih vitaminov za zdrave kosti, pa tudi za normalno delovanje imunskega sistema. Kot pa ugotavljajo na Inštitutu za nutricionistiko, kar 80 odstotkom Slovenkam in Slovencem v jesensko-zimskem obdobju vitamina D primanjkuje. Še posebej to velja za stanovalce domov za starejše občane in tiste, ki pretežno bivajo v zaprtih prostorih.

    Raziskovalci so s pomočjo podatkov nacionalne prehranske raziskave prvič določili prehranski vnos vitamina D pri prebivalcih Slovenije. Ugotovili so, da v času, ko ga telo ne more samo proizvajati, z običajno prehrano pokrijejo le 15 odstotkov priporočenega vnosa vitamina D. Namesto 20 mikrogramov dnevno, ga s prehrano povprečno zaužijemo manj kot tri mikrograme, navaja STA.

  • Staranje med umikom in urbanostjo

    29. oktober 2021

     V Galeriji Kresija na Stritarjevi ulici v Ljubljani je do 9. novembra 2021 na ogled razstava z naslovom Mesto 65+, Staranje med umikom in urbanostjo, ki se je preselila tja s Kongresnega trga. Društvo arhitektov Ljubljane jo je pripravilo v sodelovanju s študenti Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje in v sklopu projektov Vizije, v katerih društvo že 16 let opozarja na prostorsko problematiko ter hkrati ponuja smernice in predloge za urejanje prostorskega razvoja glavnega mesta. Razstava odpira vprašanja o pomenu, ki ga ima pravočasno vključevanje starejših v načrtovanje sprememb v mestnem prostoru.

  • Dobrodelna stojnica na Žalah

    28. oktober 2021

    Podjetje Žale ob dnevu spomina na mrtve že sedemnajsto leto zapored organizira dobrodelno prodajo sveč. Zbrana sredstva od prodaje sveč na stojnici pred cerkvijo Svetega križa na Plečnikovih Žalah v Ljubljani, bodo namenjena Službi za otroško psihiatrijo Pediatrične klinike UKC Ljubljana in sicer za nakup igrač in drugih potrebnih stvari za nov dnevni center, ki so ga odprli septembra. Z nakupom na stojnici do 1. novembra torej sodelujete v dobrodelni akciji.

    Po pokopališču pred in med prazniki tudi letos vozijo vozila LPP, "kavalirji", ki obiskovalcem olajšajo obisk in urejanje grobov. 

  • Drevi dve oddaji o oskrbi starejših

    28. oktober 2021

     Televizija Slovenija bo v četrtek, 28. oktobra, na 1. programu predvajala dve oddaji, ki se poglobljeno ukvarjata z dolgotrajno oskrbo starejših. 

    Novinarka Andreja Gregorič po mesecih raziskovanja ugotavlja, da se razprave o oskrbi starejših usmerjajo predvsem v dolge čakalne sezname za vstop v domove za starejše, a da je tematika mnogo obsežnejša. Zato bo dokumentarni film Dosje: Staranje v vrtincu sistema, ki bo na sporedu ob 20. uri, skušal razrešiti dileme, kdo bo v prihodnje skrbel za starejše, kako bo oskrba dostopna, če so pokojnine nizke, kje v sistemu so ljudje z demenco, ali politika sploh prepoznava razsežnosti te bolezni ... Razmere v Sloveniji bodo umestili v evropski kontekst dopisniki, ki so pregledali ureditev področja oskrbe starejših v Avstriji, Italiji ter na Švedskem. Slednja je lahko zgled zlasti pri oskrbi ljudi z demenco. V Italiji je medtem oskrba starejših v veliki meri prepuščena tržnim zakonitostim in tudi črnemu trgu. V Avstrijo pa na delo prihaja več tisoč oskrbovalk iz tujine, pretežno iz držav vzhodne Evrope, a ostajajo spregledane in brez pravic.

  •  Sejem za zdrav življenjski slog

    20. oktober 2021

     Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani se je začel 51. sejem Narava-zdravje s sloganom Zdravo z naravo! Sejem, ki bo na ogled do sobote, sestavlja več tematskih sklopov: prehrana, zdravje, velnes in naravna kozmetika, gibanje in zeleno sobivanje. Posebno pozornost med drugim posvečajo mentalnemu zdravju, pretirani rabi naprav z zasloni, pa tudi posledicam epidemije pri otrocih in mladostnikih.

    Obiskovalci bodo lahko poskusili in tudi kupili lokalno pridelano hrano, domač med, sadje, čajne mešanice in druge izdelke, si ogledali razstavo gob in poslušali koristna predavanja. Brezplačno si bodo lahko izmerili krvni sladkor, holesterol, tlak, gleženjski indeks, na razstavnem prostoru Rdečega križa Slovenije pa še krvno skupino in se vpisali v prostovoljni register krvodajalcev.

  • V Kranju o duševnem zdravju starejših

    18. oktober 2021

    Na Slovenskem trgu v Kranju bo v torek, 19. in v sredo, 20. oktobra, med 10. in 13. uro potekal Sejem dolgožive družbe in Dan odprtih vrat na temo duševnega zdravja starejših. Na stojnicah se bodo predstavile organizacije in društva, ki se ukvarjajo z duševnim zdravjem starejših ter občane seznanile z aktivnostmi v občini in viri pomoči, ki so jim na voljo.

    Med drugim bodo obiskovalci lahko spoznali tehnike sproščanja, spopadanje s stresom, umovadbo (vaje na papirju in gibalne vaje za krepitev ravnotežja, spomina in koncentracije), mobilno Demenci prijazno točko, zavrteli bodo lahko kolo sreče, sestavljali lesene kocke, se preizkusili v igri spomina in spoznavali invazivne tujerodne rastline.

  • V Hrastovcu berejo skupaj

    15. oktober 2021

     Stanovalci Socialno varstvenega zavoda Hrastovec so se vključili dogajanje v okviru 4. Nacionalnega meseca skupnega branja Društva bralne značke Slovenije. Projekt Beremo skupaj v letošnjem letu pozornost namenja medgeneracijskemu branju. V mesecu oktobru tako po enotah zavoda izvajajo bralno pogovorne aktivnosti, v katerih skupaj prebirajo Pohorske pripovedke in se nato v pogovoru tudi spominjajo svojih anekdot iz preteklosti.

    V DBE Apače so se v aktivnost vključili tudi učenci OŠ Apače. Spodbujanje bralne pismenosti, socialno vključevanje, medgeneracijsko povezovanje so področja, ki večajo kvaliteto bivanja stanovalcev in krepijo socialno mrežo znotraj in tudi izven zavoda. Stanovalci ob skodelici dišeče kave in piškotih tako vsak teden uživajo ob novih pripovedkah in zgodbah, ki jim popestrijo vsakdan.

  • 1
  • …
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • …
  • 384
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov