Zdrav življenjski slog krepi srce
Ob današnjem svetovnem dnevu srca strokovnjaki poudarjajo pomen zdravega življenjskega sloga. Srčno-žilne bolezni so namreč še vedno najpogostejši vzrok smrti, saj zaradi njih vsako leto umre več kot 17,9 milijona ljudi. V Sloveniji so smrti zaradi srčno-žilnih bolezni v letu 2019 predstavljale skoraj 40 odstotkov vseh smrti.
Med najpogostejšimi boleznimi srca so ishemična bolezen srca, vključno s srčnim infarktom, motnje srčnega ritma, srčna odpoved oz. popuščanje srca in bolezni srčnih zaklopk. Smrt med boleznimi srca najpogosteje povzročita srčni infarkt in srčna odpoved. V Sloveniji so smrti zaradi srčno-žilnih bolezni v letu 2019 predstavljale 38 odstotkov vseh smrti. Letno je v slovenskih bolnišnicah 16.000 hospitalizacij s srčnim popuščanjem, v prvem letu po odpustu iz bolnišnice pa je ponovno hospitaliziranih 40 odstotkov bolnikov, medtem ko jih 20 odstotkov umre, so sporočili iz podjetja Pfizer, ki vodi kampanjo Vprašaj znanost - Vprašaj zdravnika.
Začel se je jubilejni, že 20. F3ŽO
Po letu premora zaradi epidemije covida-19 se je v Cankarjevem domu danes začel jubilejni 20. Festival za tretje življenjsko obdobje, ki bo trajal do petka, 1. oktobra. Na festivalu, ki ga organizirata ljubljanska mestna zveza upokojencev in Poevent, se odvija program prežet z glasbo, plesom in gledališkimi nastopi. Na obisk vabijo tudi razstavljavci, ki jih je letos sicer manj kot ponavadi. Potekajo pa tudi izobraževalni dogodki in strokovne razprave. Na današnji okrogli mizi so se pogovarjali o merilih kakovosti dolgotrajne oskrbe.
Brezplačen mestni promet v Mariboru in Ljubljani
Starejši od 65 let, vojni veterani ter imetniki Evropske kartice ugodnosti za invalide se lahko od 1. oktobra z vozovnico Slovenija (rdeča kartica IJPP), ki omogoča brezplačne vožnje na medkrajevnih avtobusih brezplačno vozite tudi na mestnih linijah ljubljanskega potniškega prometa (LPP) in mariborskega potniškega prometa (Marprom).
Vozovnica se bo na kartico zapisala avtomatsko ob prvi validaciji na mestnem avtobusu, Ljubljančanom se bo ta pravica zapisala tudi na terminsko urbano, če jo že imajo. Kljub brezplačnemu prevozu pa je vozovnica veljavna le, če jo uporabnik ob vsakem vstopu na avtobus validira. Potnikom, ki so že kupili letno vozovnico, bodo sorazmerni del kupnine vrnili. Brezplačne vozovnice veljajo do 31. 8. 2022.
Spet priložnost za krepitev odnosov med generacijami
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo od 29. septembra do 1. oktobra 2021 potekal jubilejni, že 20. Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO). Lani je zaradi epidemije prireditev odpadla, zato številni toliko bolj željno pričakujejo letošnje tridnevno druženje.
Kot največji dogodek za starejše v Evropi F3ŽO obeležuje 1. oktober, mednarodni dan starejših, ter s svojimi vsebinami gradi most med generacijami, posamezniki, društvi, nevladnimi in drugimi organizacijami. Festival bo prežet z glasbo, plesom, koristnimi informacijami in razpravami na aktualne teme ter dobro družbo. Na ta način bodo z različnimi aktivnostmi ustvarjali trden most med generacijami, obljubljata organizatorja Mestna zveza upokojencev Ljubljana OPZDU in podjetje Proevent.
Ob 30-letnici mobilne telefonije zbiranje odsluženih naprav
Letos mineva 30 let, odkar smo v Sloveniji dobili mobilno telefonijo. Ob tej priložnosti v Telekomu Slovenije uporabnike vabijo, naj na katerokoli njihovo prodajno mesto po državi prinesejo odslužene mobilne telefone. V zameno bodo prejeli posebno zapestnico, ki jo v okviru organizacije Treecelet izdelujejo posamezniki s posebnimi potrebami, z izkupičkom od njihove prodaje pa se financira projekte sajenja dreves.
Naslednje leto pa bodo v Telekomu Slovenije v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije in podjetjem Treecelet v Sloveniji posadili 1000 medovitih dreves. Medovite rastline namreč čebelam in ostalim opraševalcem zagotavljajo kakovostno hrano za preživetje. Drevesa vsrkavajo ogljikov dioksid, ki je eden izmed glavnih krivcev za segrevanje ozračja, poleg tega pa na lokalni ravni skrbijo za boljše življenjske razmere. Preprečujejo tudi erozijo zemlje, zadržujejo vlago in zagotavljajo senco. Medovite rastline pa čebelam in ostalim opraševalcem zagotavljajo kakovostno hrano za preživetje.
-
Srce je edini organ v človeškem telesu, ki ga lahko slišimo in čutimo. Daje prvi in zadnji znak življenja. Je simbol ljubezni, sreče in povezovanja.
Vendar se moramo tudi mi povezati z njim, kot se glasi geslo letošnjega svetovnega dneva srca, ki ga obeležujemo 29. septembra. To pomeni, da za naše srce, pa tudi srca naših bližnjih, dobro skrbimo. Kar storimo s tem, da izberemo zdrav način življenja, zdravju koristen način prehranjevanja, redno telesno dejavnost, vzdržujemo zdravo telesno težo, dovolj in dobro spimo, uporabljamo tehnike za premagovanje stresa in skrbimo za dobre medsebojne odnose.
Zavedanje je "prvi korak na poti do zdravja" in ohranjanja zdravja pri čemer je ključno iskanje pravih informacij, pravijo v Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije, ki izpostavlja, da so zlasti visoke vrednosti holesterola in debelost glavna dejavnika, ki lahko povzročita katero d bolezni srca in ožilja. To so možganska kap, srčni infarkt, srčno popuščanje, angina pektoris, arterijska hipertenzija in sladkorna bolezen. Spletna posvetovalnica za bolnike s krvnimi raki
Ob svetovnem dnevu kronične mieloične levkemije je zaživela spletna posvetovalnica posvetuj.se, ki bo bolnikom s krvnimi raki in njihovim svojcem omogočila brezplačne individualne posvete s strokovnjaki s področij psihologije in klinične prehrane. Spletno posvetovalnico so skupaj s strokovnjaki ustvarili v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo L&L.
Bolnikom in njihovim svojcem bodo vsak teden na voljo štiri individualne posvetovalnice s psihologinjama in dva s klinično dietetičarko. Vsak uporabnik se bo lahko prijavil na en posvet s psihologinjo in na en posvet s klinično dietetičarko na mesec. Psihologinja Sanja Rošker, ki bo nudila svetovanje na posvetuj.se, je dejala, da pričakujejo veliko zanimanje tudi zaradi "slabše dostopnosti psihološke podpore nasploh v zdravstvenem sistemu".
-
Ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni, 21. septembra, običajno po različnih krajih potekajo tradicionalni Sprehodi za spomin. Zaradi trenutnih epidemioloških razmer v državi in omejitvenih ukrepov, povezanih z zbiranjem oseb in organiziranjem dogodkov pa Združenje Spominčica vabi, da sprehod opravite na drugačen način. Vabijo namreč, da se v prihodnjih dneh sami ali z najbližjimi odpravite na sprehod po priljubljeni sprehajalni poti ali pa, seveda ob upoštevanju ukrepov za zajezitev virusa Covid-19, povabite še sosede in starejše občane.
Živi zdravo. Potuj trajnostno!
Slogan Evropskega tedna mobilnosti, ki bo potekal od 16. do 22. septembra že dvajsetič zapovrstjo, se glasi »Živi zdravo. Potuj trajnostno!«. Izpostavlja vpliv epidemije covid-19 na javno življenje in promet v mestih ter pozitiven vpliv trajnostne mobilnosti na naše zdravje. V najmanj 84 slovenskih občinah bodo pripravili različne aktivnosti, ki spodbujajo občane h hoji in kolesarjenju ter drugim alternativam avtomobilskemu prometu.
Marsikateri kraji bodo nekatere ulice zaprli za motorni promet ali izvajali že tradicionalne akcije Dan brez avtomobila, Park(irni) dan ali Pešbus za aktivno pot v šolo. Potekale bodo delavnice za šolarje in starejše, delavnice servisiranja koles, pohodi in kolesarski izleti. Nekatere občine bodo predstavile ukrepe na področju trajnostne mobilnosti, na primer izboljšave v kolesarski infrastrukturi, vzpostavitev sistemov za samodejno izposojo koles, brezplačne prevoze starejših in spodbujali krajane h uporabi javnega potniškega prometa.
Brez pogoja PCT le v živilsko trgovino ali lekarno
Jutri, 15. septembra, stopajo v veljavo obsežne spremembe odlokov za omejevanje širjenja epidemije covida-19, ki uvajajo pogoj PCT (prebolel, cepljen ali testiran) v veliko večino javnega življenja v državi. Uporaba zaščitne maske je obvezna v zaprtih javnih prostorih in tudi na odprtih javnih krajih, če ni mogoče zagotoviti najmanj 1,5 metra medosebne razdalje (razen tam, kjer se upošteva pogoj PCT).
Prebolelost se dokazuje s potrdilom o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od deset dni in ni starejši od 180 dni. Za osebe, ki so prebolele covid-19 in so cepljene, pa velja dokazilo, da so se v obdobju do 240 dni od pozitivnega rezultata testa PCR oziroma od začetka simptomov cepile z enim odmerkom katerega koli od naštetih cepiv. Prebolevnik status cepljenega pridobi z dnevom prejema cepiva.