-
Za slovenske zmage
Pojav velikih plakatov ob cestah nam sporoča, da se bližajo parlamentarne volitve in s tem boj za sedeže v državnem zboru in za oblast. Nič novega ni, da vladajoča koalicija poudarja, kako uspešna je, in to ponazarja z izmerljivimi statističnimi podatki, opozicija pa na drugi strani trdi, da je vse narobe in so oni tisti, ki so sposobni vladati bolje. To je pač stalnica v politiki in tudi v drugih parlamentarnih demokracijah ni nič drugače. Kljub temu pa je v slovenskem političnem in družbenem okolju nekaj posebnosti, ki jih ne gre spregledati. V oči bode neverjetno nizka raven razprav v parlamentu. Čeprav je težko z gotovostjo opredeliti, kaj je sovražni govor, je vendarle tudi običajnemu smrtniku jasno, da poslanci o pomembnih družbenih vprašanjih pač ne morejo govoriti na način, ki je včasih običajen za napol opito druščino v vaški gostilni.
Evropska unija na odstavnem pasu
Za slovenske zmage
Odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bo v dogovoru z ruskim predsednikom Putinom končal vojno v Ukrajini, je bila veliko presenečenje zlasti za članice Evropske unije. Še preden je opravil koristen telefonski pogovor z ruskim predsednikom, je zahodnoevropskim zaveznicam sporočil, da bodo morale znatno povečati sredstva za okrepitev svojih obrambnih zmogljivosti. Za vojaške izdatke jih bodo morale najmanj podvojiti. Poleg tega je napovedal, da bodo ZDA uvedle visoke carine za njihovo blago, ki ga prodajajo v Ameriki. Obe odločitvi je utemeljeval s prepričanjem, da Evropa izkorišča ZDA, ker le-te nosijo največje breme pri zagotavljanju varnosti članic zveze NATO, in da ima Evropa velik presežek v trgovinski menjavi z ZDA.
-
Za slovenske zmage
Verni ljudje se ob soočanju z različnimi stiskami pogosto obrnejo k bogu in pričakujejo, da bodo v molitvi našli pomiritev. To upanje pa pogosto ostane neuresničeno, še posebej takrat, ko so težave povezane z ravnanji božjih glasnikov ali celo političnimi voditelji posameznih držav. Takih zlorab vere je bilo v zgodovini ničkoliko, dogajajo pa se tudi v današnjem času. V najbolj sprevrženi obliki se to vidi v ravnanju Izraela v Gazi in Zahodnem bregu.
Spomnimo, Izrael si je od ustanovitve leta 1948 prisvajal ozemlje Palestincev, čeprav so Združeni narodi to početje vseskozi obsojali. V ozadju pa so bili ves čas interesi velikih sil (stalnih članic varnostnega sveta), ki so na Bližnjem in Srednjem vzhodu skušale uveljaviti politiko, ki jim je omogočala obvladovanje tega dela sveta. Povedano na kratko – ves čas je šlo (in še gre) za nafto.
-
Za slovenske zmage
V prazničnem času smo slišali veliko obljub, da se nam obeta uspešno leto. Vendar na žalost te napovedi nimajo veliko skupnega z dejstvi. Najprej so zagotovili, da bomo živeli v miru. Dejstva so drugačna. Ta čas po svetu divja več kot 50 večjih vojaških spopadov, ki v največji meri prizadenejo najranljivejše. Podobe, ki jih spremljamo, so grozljive. To, kar se dogaja v Palestini ali Ukrajini, je zelo daleč od tistega, kar si želimo. Gre za surovo uveljavljanje vojaške moči in sledenje interesov velesil, ki jim ni mar za zaveze, ki so jih kot članice Organizacije združenih narodov sprejele. Tako si Rusija prisvaja ozemlje suverene države, Izrael pa korak za korakom okupira palestinska ozemlja.
-
Za slovenske zmage
Izvolitev Donalda Trumpa za ameriškega predsednika je bila za marsikatere presenečenje. Tudi tokrat se je izkazalo, da so se napovedovalci izida zmotili. Deloma si to lahko razložimo s posebnostmi ameriškega volilnega sistema. Dejansko so v ZDA volitve predsednika posredne, saj v imenu volivcev odločajo elektorji. Odhajajoči predsednik Biden zapušča položaj, ko je demokratska stranka razdvojena, predvsem so izgubili zaupanje tistega dela ameriške družbe, ki najbolj potrebuje pomoč države.
-
Za slovenske zmage
Navdihujoče je bilo gledati tisoče udeležencev Ljubljanskega maratona. Še posebej je treba poudariti, da so tekli skupaj s svojimi starši tudi tisti, ki smo jim včasih rekli cicibani. Zakaj? Zato, ker danes otroke navezanost na računalnike in pametne telefone pogosto odvrača od telesne aktivnosti in posledično tudi od pomanjkljivih stikov z vrstniki. Športne dejavnosti to vrzel uspešno zapolnjujejo. Skratka, za zdravo rast otrok so v prvi vrsti odgovorni starši. Tu pa nastopi težava.
-
Za slovenske zmage
Gospodarsko uspešnost držav običajno merimo z njihovo gospodarsko rastjo in višino BDP (bruto družbenega proizvoda). Napovedi za države Evropske unije niso obetavne. Gospodarstvo se namreč sooča z veliko podražitvijo energentov in surovin, polega tega pa je vse bolj vidno tehnološko zaostajanje za Kitajsko in ZDA. Zavedajoč se teh okoliščin, je Evropska komisija nekdanjega italijanskega premierja Maria Draghija zaprosila, naj pripravi načrt za okrevanje gospodarstva Evropske unije. Njegov predlog je v grobem naslednji.
-
Za slovenske zmage
Običajni smrtniki imamo redko priložnost, da bi vplivali na odločitve, ki zaznamujejo naš vsakdan. Ena takih so volitve, ko posredno ali neposredno vplivamo na izbor politikov, ki naj vodijo družbo. Novembra naj bi volivci v ZDA odločili, kdo bo vodil najmočnejšo državo na svetu. Držijo ocene, da ZDA niso več enako močne (gospodarsko, vojaško, finančno), kot so bile neposredno po drugi svetovni vojni, vendar še vedno odločilne, ko gre za urejanje razmer po svetu. Letošnje ameriške predsedniške volitve so zato pomembne za svet kot celoto.
-
Za slovenske zmage
S temi besedami sta napovedala nadaljevanje podpore Ukrajini generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Osnovni razlog za to izdatno vojaško in finančno podporo je prepričanje, da mora Ukrajina za vsako ceno zmagati v vojni z Rusijo. Dosedanje dogajanje na fronti se precej razlikuje od teh pričakovanj, stopnjevanje vojne pa lahko ogrozi varnost celotne Evrope. Gospodarske posledice že čutimo, saj so se podražili energenti, hrana, inflacija znižuje dejanske dohodke prebivalstva in s tem se zmanjšuje kupna moč … Poleg tega zveza Nato zahteva povečanje sredstev za obrambo. Posledično bo manj denarja za zdravstvo, šolstvo, socialo.
-
Za slovenske zmage
V preteklih tednih smo veliko brali in slišali o posledicah vključitve naše države v Evropsko unijo. Prevladujoče je mnenje, da je bila ta odločitev, ki so jo potrdili državljani z velikansko referendumsko podporo, pravilna. Dejansko smo doživeli napredek na vseh področjih, povečali so se bruto domači proizvod, industrijska proizvodnja, osebni standard, možnosti za razvoj izobraževanja, odprte meje so v našo državo pripeljale več turistov, prevzem evra je omogočil trdnejše državne finance. Skratka dobro smo se odločili.