Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Dokler bo treba

    julij '24Medgeneracijsko

    Za slovenske zmage

    S temi besedami sta napovedala nadaljevanje podpore Ukrajini generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Osnovni razlog za to izdatno vojaško in finančno podporo je prepričanje, da mora Ukrajina za vsako ceno zmagati v vojni z Rusijo. Dosedanje dogajanje na fronti se precej razlikuje od teh pričakovanj, stopnjevanje vojne pa lahko ogrozi varnost celotne Evrope. Gospodarske posledice že čutimo, saj so se podražili energenti, hrana, inflacija znižuje dejanske dohodke prebivalstva in s tem se zmanjšuje kupna moč … Poleg tega zveza Nato zahteva povečanje sredstev za obrambo. Posledično bo manj denarja za zdravstvo, šolstvo, socialo. 

  • Dobra izbira

    junij '24Medgeneracijsko

    Za slovenske zmage

    V preteklih tednih smo veliko brali in slišali o posledicah vključitve naše države v Evropsko unijo. Prevladujoče je mnenje, da je bila ta odločitev, ki so jo potrdili državljani z velikansko referendumsko podporo, pravilna. Dejansko smo doživeli napredek na vseh področjih, povečali so se bruto domači proizvod, industrijska proizvodnja, osebni standard, možnosti za razvoj izobraževanja, odprte meje so v našo državo pripeljale več turistov, prevzem evra je omogočil trdnejše državne finance. Skratka dobro smo se odločili.

  • Leto športa

    maj '24Gibanje

    Za slovenske zmage

    Za športnike je nastop na olimpijskih igrah priložnost, ki jih spodbuja k doseganju vrhunskih dosežkov. Že to, da dosežejo uvrstitev na to največjo športno prireditev, je velik uspeh. Nazadnje pa vendarle štejejo medalje. Do zdaj so slovenski športniki zelo uspešno sodelovali v bojih za olimpijska odličja, zato so tudi tokrat pričakovanja velika. Ne le tekmovalcev, temveč tudi javnosti. Uspehi nam dvigujejo samozavest, saj dokazujejo, da se lahko naši športniki enakovredno merijo tudi v svetovnih okvirih.

  • Kdo in kaj nam vlada?

    april '24Ljudje

    Za slovenske zmage

    Tokrat se ozrimo v Palestino, nekateri opazovalci tega dela sveta ga poimenujejo Jutrovo. Tu imajo svoje korenine tri verstva, ki nekako opredeljujejo naše razmišljanje in naš pogled na svet. Ta verstva – judovstvo, krščanstvo in islam – vsaj posredno vplivajo na životarjenje Palestincev, ki v Gazi in na Zahodnem bregu doživljajo pekel na zemlji. Izrael v svojem maščevalnem pohodu pobija vse po vrsti, največ žrtev je med civilnim prebivalstvom. Premiera Netanjahuja in njegove vojaške vlade pri njihovem osvajalskem pohodu nič ne ustavi, presliši tudi zelo jasna opozorila velike večine članic Organizacije združenih narodov, čeprav je prav ta organizacija neposredno po drugi svetovni vojni (leta 1948) omogočila ustanovitev judovske države na palestinskem ozemlju.

  • Voluharji

    marec '24Starejši

    Za slovenske zmage 

    Če se odločimo, da bomo na vrtu posadili drevo, nam v drevesnici svetujejo, da z žičnim zavojem zavarujemo korenine, da jih ne požre voluhar. Prav tako moramo druge rastline z različnimi zaščitnimi sredstvi zavarovati pred škodljivci.

    Tudi v družbi in državi bi morali imeti učinkovito zaščito pred svojevrstnimi »voluharji«, ki nam kradejo »pridelek« (javni denar). Za to skrb so v prvi vrsti zadolženi organi pregona, ki bi morali preprečiti prisvajanje denarja, ki ga država in družba namenjata za pokrivanje skupnih potreb. Gre za financiranje zdravstva, šolstva, javne infrastrukture …, skratka za vse tisto, kar država plačuje iz proračuna. Ta denar pa mika predvsem tiste, ki želijo obogateti z izigravanjem pravil.

  • Brez vode ne gre

    februar '24Ljudje

    Za slovenske zmage 

    Šele ko izgubimo dobrino, ki se zdi samoumevna, se zavemo njene vrednosti. Zagotovo to velja za vodo, ki jo prepogosto porabljamo, ne da bi se zavedali, da so tudi vodni viri omejeni. Brez vode pač ni življenja, v človeškem telesu je na primer kar 70 odstotkov vode. Še posebej pomembna je pitna voda, zaradi nje lahko izbruhnejo tudi vojne med plemeni ali celo državami. Še posebej skrbno varujejo vodne vire v sušnih delih sveta, kot je saharska puščava. Tam domujejo Tuaregi, pleme, ki nadzoruje redke oaze in karavanske poti. Do zdaj so bili uspešni in so se znali upreti vsiljivcem, ki so si želeli prisvojiti njihovo največje bogastvo.

  • Upanje

    januar '24Ljudje

    Ko ugasnemo novoletne luči, se znova srečamo s krutim vsakdanom. Če smo bili v božično-novoletnem času preveč razsipni, bomo s težavami »krpali« družinski proračun. Najmanj, kar moramo storiti, je, da prilagodimo svojo potrošnjo glede na svoje dejanske zmožnosti. Obdobje, v katero vstopamo, bo polno preizkušenj.

    O razmerah doma in po svetu je spregovorila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. Ni slepomišila, povedala je naravnost. Svet je na veliki preizkušnji: ali bomo ustavili brezglavo hlastanje po dobičku in se resno spopadli s podnebnimi spremembami. Brez tega osnovnega spoznanja smo ljudje obsojeni na izumrtje. Svetovna podnebna konferenca v Dubaju je bila priložnost za pravi korak k odpravi vzrokov za segrevanje ozračja. Vendar je izplen bolj piškav. Res je, da so v sklepni dokument zapisali, kako se segrevanje ozračja ne sme povečati za več kot 1,5 stopinje, a so se hkrati izognili zavezi, da se preneha uporaba fosilnih goriv. Ampak tega realisti niti niso pričakovali, saj je konferenca potekala v eni izmed največjih proizvajalk nafte na svetu.

  • Popraviti volilni sistem?

    december '23

    Za slovenske zmage

    O ustavnih spremembah naj razpravljajo predvsem strokovnjaki, ki vedo, o čem govorijo. Zanesljivo imajo prav tisti, ki pravijo, da se morebitne ustavne spremembe pišejo s »tresočo roko«. Pa vendar dosedanje izkušnje potrjujejo, da temeljno ustavno določilo, ki pravi, da imajo državljani pravico izbirati in izbrati svoje predstavnike, ki v njihovem imenu sprejemajo odločitve, v resnici zelo malo vpliva na odločanje o državnih predstavnikih. Dejansko se volja državljanov lahko izrazi predvsem na volitvah, ko na predlog posamezne politične...

  • Gosposka služba

    november '23

    Za slovenske zmage

    Čeprav bodo volitve za devet sedežev v evropskem parlamentu šele junija prihodnje leto, se je v političnih strankah že začelo prerivanje, kdo izmed strankarskih veljakov bo uvrščen na strankarske liste v tekmi za to ugledno in finančno mamljivo funkcijo. Evropski poslanec namreč zasluži kar za 2.812 evrov več kot predsednica oziroma predsednik države. Res je sicer, da se njihovi prejemki plačujejo iz proračuna evropskega parlamenta, vendar se ta »napaja« s prispevki držav članic.

  • Temni oblaki

    oktober '23

    Za slovenske zmage 

    Letos smo pogosto gledali v nebo in oblake, ki smo jih videli, in ugibali, kaj nam bo prineslo vreme. Najprej je bila pozeba, potem suša in nazadnje uničujoče poplave. Ob vsem tem dogajanju smo lahko ugotovili, da smo tako kot posamezniki kot tudi skupnost v bistvu nemočni, ko gre za posledice naših ravnanj v preteklosti. Stoletja se je namreč nabirala »nesnaga« v ozračju, ki je bila posledica izpustov fosilnih goriv v času intenzivne industrializacije (zlasti kurjenja s premogom) in zdaj se pač spopadamo s posledicami naših ravnanj v preteklosti. 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • …
  • 13
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov