Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja Janez Tekavc

    Dobro je vedetimarec '23

    DEDOVANJE OTROK IZ PRVEGA ZAKONA

    Bralka je imela težko otroštvo. Oče je bil nasilen, še po njeni polnoletnosti je zahteval, da mu izroča ves zasluženi denar. Enako je ravnal tudi z njenimi sorojenci in materjo. Ker otrokom ni pustil, da bi spali v domači hiši, so si na dvorišču postavili svojo hišo. Vendar je bil tudi na tej vpisan oče kot edini lastnik. Po materini smrti se je oče drugič poročil. Z otroki je prekinil vse stike. Oče je pred kratkim umrl. Že pred njim je umrla njegova druga žena, ki je imela hčer, ta pa naj bi podedovala vso zapuščino po svoji mami in po bralkinem očetu. Bralko zanima, ali lahko dedujejo tudi otroci iz prvega zakona.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetimarec '23

    TEŽAVE S POVIŠANIM KRVNIM TLAKOM

    Bralec se več let zdravi zaradi povišanega krvnega tlaka, vendar njegove vrednosti zelo nihajo. Opravil je ultrazvok srca in prosi za razlago izvida. Ugotovljeno ima koncentrično hipertrofijo levega prekata, dilatacijo bulbusa aorte in diastolično disfunkcijo. Na kontrolni pregled je naročen čez dve leti, oziroma če se pojavi dispneja, takoj. 

    Srce je mišica in tako kot vsaka druga se ob dolgotrajnem, težjem delu odebeli. Če imamo hipertenzijo (visok krvni tlak), srce črpa kri proti večjemu uporu v žilah, torej opravlja težje delo. Stene votline levega srca (levi prekat) postanejo debelejše, poveča se celotna masa srca. Enakomerno zadebelitev vseh sten imenujemo koncentrična hipertrofija. V grobem deluje srce tako, da se levi prekat najprej stisne (sistola) in požene kri prek aorte v vse organe, se zatem razširi (diastola), da se lahko ponovno napolni s svežo krvjo iz pljuč. Srčna votlina z debelo steno je manj prožna, zato se spremeni polnjenje srčne votline. Če je polnjenje moteno, govorimo o diastolični disfunkciji. Ker srce z večjim tlakom potisne kri v aorto, se le-ta sčasoma raztegne in postane v začetnem delu širša (dilatacija bulbusa aorte). Vse spremembe, ki sem jih opisala, so vidne tudi pri ultrazvoku srca našega bralca. Vrednosti posameznih parametrov so tolikšne, da so spremembe blage, torej začetne.

  • Kako do višjih plač (in pokojnin)

    Dobro je vedetimarec '23

    Zdusove strani

    Zaradi visoke inflacije in nenehnega višanja osnovnih življenjskih stroškov, zlasti hrane in ogrevanja, so upokojenci, predvsem tisti z nizkimi pokojninami, v vse težjem položaju. Zato so v Zdusu prepričani, da je nujna tudi izredna 3,5-odstotna uskladitev pokojnin.

    Predlog so predstavili na februarski seji sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, svoj predlog za štiriodstotno zvišanje je podal tudi Sindikat upokojencev Slovenije. V obeh predlogih pa bi se pokojnine upokojenih do leta 2011 dodatno uskladile za en odstotek. O morebitni izredni oziroma dodatni uskladitvi bo svet pokojninskega zavoda odločal na eni od prihodnjih sej, saj mora strokovna služba pripraviti izračune finančnih učinkov za oba predloga.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetimarec '23

    KO NEKDO NE ZMORE VEČ ...

    Naročnica se je prišla pogovorit o tem, kaj narediti, če nekdo v ožji družini, kot se dogaja njej, pogosto omenja, da ne more več tako naprej, se zateka k pretiranemu pitju alkohola, išče mir pred drugimi, je potrt.

    Večina ljudi, ki naredi samomor, pred tem hote ali nehote opozarja na svoj namen. Dejavniki tveganja so vsekakor predhodni poskusi samomora, hude življenjske preizkušnje in okoliščine (izguba bližnjega, službe, huda bolezen), zloraba alkohola in drugih psihoaktivnih snovi in včasih tudi pridružene duševne bolezni. Opozorilni znaki so govorjenje o smrti ali samomoru, urejanje zadev (denarnih, poslovnih, podarjanje lastnine) in na sploh spremembe v obnašanju (opustitev skrbi za svoj videz, drugačno izražanje čustev, umikanje v samoto ali pa...

  • Zdus in sindikat upokojencev se zavzemata še za izredno uskladitev pokojnin

    Dobro je vedetimarec '23

    Naj glede na zadnja dogajanja, ki se nanašajo na zahteve za dvig pokojnin ne glede na sistemske rešitve, najprej pojasnim, da veljavni sistemski zakon ZPIZ-2 pozna dve kategoriji uskladitve pokojnin, to je redno in izredno uskladitev. O obeh je svet Zpiza razpravljal na seji 16. februarja. 

    Redna uskladitev pokojnin temelji na določbah 105. in 106. člena ZPIZ-2. Zakon jasno določa namen, podlago, rok in osnovo za izvedbo uskladitve. Uskladitev pokojnin je namenjena ohranjanju njihove vrednosti. Izvede se enkrat letno na podlagi rasti povprečne mesečne bruto plače in povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v Sloveniji. To ugotovi in uradno objavi statistični urad, kar je storil tudi 15. februarja. Upoštevajoč uradne statistične podatke in jasne določbe zakona, znaša izračun odstotka uskladitve od 1. januarja letos 5,2 odstotka: 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače (60 odstotkov od 2,8 odstotka) je 1,68 odstotka in 40 odstotkov povprečne rasti cen življenjskih potrebščin (40 odstotkov od 8,8 odstotka) je 3,52 odstotka.

  • Na Zpizu predhodno naročanje ni nujno, ga pa priporočajo

    Dobro je vedetimarec '23

    Za uveljavljanje svojih pravic lahko zavod obiščete v času uradnih ur brez predhodnega naročanja.

    Uradne ure:

    ponedeljek od 8. do 12. ure in od 13. do 15. ure

    sreda od 8. do 12. ure in od 13. do 17. ure

    petek od 8. do 13. ure

    V času uradnih ur lahko v prostorih zavoda osebno vložite vlogo pri svetovalcu, zunaj uradnih ur pa jo lahko v poslovnem času oddate na vložišču ali v nabiralnik ob vhodu v prostore zavoda.

    Za obisk zavoda priporočajo, da se predhodno naročite, in sicer v poslovnem času na telefonskih številkah enotnega klicnega centra ali kadar koli z uporabo storitve eVloge za VSE z Vlogo za naročanje strank.

  • Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh

    Dobro je vedetifebruar '23

    VARNOST V KOPALNICI

    Bralka navaja, da se mož po zlomu gležnja iz bolnišnice vrača v domače okolje. Zanima jo, kako naj prilagodi kopalno kad, da se bo lahko samostojno oprhal, saj je tudi precej slaboviden.

    Za varno uporabo kopalne kadi se uporabljajo posebna držala, ki jih namestite pred in po stenah ob kadi. Biti morajo ergonomsko oblikovana, dobro pritrjena na podlago in na ustrezni višini. Obstajajo držala, ki jih lahko privijačite na steno, in taka, ki jih pritrdite s pomočjo vakuuma. Ne glede na izvedbo pa se morate prepričati, ali so opirala res dobro pritrjena, saj so lahko vzrok za hudo nesrečo, če se odtrgajo, ko se oseba opre nanje. Če se odločite za držala na vakuum, bodite pozorni, da je površina, kjer se stika čep držala, gladka, brez robov in vzorcev. Vsakodnevno tudi preverite, ali je držalo dobro pritrjeno. Za ljudi s slabšim vidom je priporočljivo, da so držala v drugi barvi kot stena, tako da jih lažje opazijo.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetifebruar '23

    DELNA POKOJNINA

    Bralec navaja, da po izpolnitvi pogojev za starostno pokojnino že štiri leta uživa delno pokojnino, saj je kot samostojni podjetnik vključen v obvezno zavarovanje po deset ur tedensko oziroma dve uri dnevno. Pred kratkim je slišal, da bi bilo zanj bolje, če bi bil vključen po 20 ur tedensko, glede na to, da je od 1. januarja 2020 drugačno, ugodnejše povečanje delne pokojnine.

    Novela zakona, ki je začela veljati 1. januarja 2020, je nekoliko drugače uredila povečanje delne pokojnine, ki pa se nanaša le na tiste zavarovance, ki so izpolnili pogoje za starostno pokojnino. Pogoji za pridobitev delne pokojnine v primerjavi z zakonom, veljavnim do konca leta 2019, se ne spreminjajo, spreminja se samo njena odmera. Do drugačnega, višjega povečanja delne pokojnine je upravičen le zavarovanec, ki je izpolnil pogoje za starostno pokojnino in je obvezno vključen v obvezno zavarovanje za vsaj štiri ure dnevno oziroma znaša njegov zavarovalni čas vsaj 20 ur tedensko. Do povečanja delne pokojnine pa niso več upravičeni tisti zavarovanci, ki po 1. januarju 2020 uveljavijo delno pokojnino z izpolnitvijo pogojev za predčasno pokojnino, kot tudi tisti, ki uveljavijo delno pokojnino z izpolnitvijo pogojev za starostno pokojnino in ostanejo v obveznem zavarovanju za manj kot štiri ure dnevno oziroma manj kot 20 ur tedensko.

  • Uskladitev pokojnin in akontacija dohodnine

    Dobro je vedetifebruar '23

    Prejeli smo pismo bralke, ki želi pojasnilo glede obračuna akontacije dohodnine pri redni uskladitvi pokojnin v februarju.

    Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije pri obračunu pokojnin, invalidskih nadomestil, priznavalnin in drugih denarnih prejemkov upošteva veljavno davčno zakonodajo, in sicer zakon o dohodnini (v nadaljevanju ZDoh-2) in zakon o davčnem postopku (v nadaljevanju ZDavP-2), ki sta bila objavljena v Uradnem listu št. 117/2006 in veljata od 1. januarja 2007 naprej.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetifebruar '23

    OBNOVITVENA REHABILITACIJA V ZDRAVILIŠČU

    Bralka je pred tremi leti prebolela možgansko kap, pred enim letom še srčni infarkt. Po infarktu zaradi omejitev ob epidemiji covida-19 ni bila vključena v programe rehabilitacije. Zdaj s težavo izvaja vsakodnevne aktivnosti in ima bolečine v rami ohromelega uda. Zanimajo jo, ali ji pripada zdravljenje v zdravilišču. 

    Spoštovana bralka, odprli ste eno izmed perečih tem in zame osebno tudi eno izmed pomanjkljivosti pri dolgotrajnem zdravljenju nekaterih bolnikov s kroničnimi obolenji ali trajnimi posledicami poškodb. Žal bolniki po možganski kapi pri ZZZS nimajo priznane pravice do tako imenovane obnovitvene rehabilitacije invalidov, ki jo imajo nekateri bolniki s posebej opredeljenimi kroničnimi obolenji. Ker sem že dolgo na tem svetu, vem, da pravica ni bila priznana zaradi strahu pred velikim številom oseb po možganski kapi.

  • 1
  • …
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • …
  • 151
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov