Potovanja
-
REPORTAŽA
Mongolija je še vedno pojem za prostranost, za širne in globoke stepe ter gore, prostrano puščavo Gobi in gorovje Altaj, za velika jezera s kristalno čisto vodo. In tudi duha Džingiskana je čutiti, čeprav je ta mogočni vladar zavojeval ozemlja v 13. stoletju.
Moje védenje o Mongoliji je izhajalo iz knjige z naslovom Volčji totem, in čeprav opisuje predvsem Notranjo Mongolijo, ki je danes del Kitajske, mi je razkrila veliko ter globoko skrivnostno povezanost med nomadskim ljudstvom in volkovi. Ko je prijateljica lani začela govoriti o potovanju tja, sem razmišljala, le kako naj se tako zelo daleč odpravimo štirje popotniki, ki smo že obrnili leta čez 60 in celo čez 70, prijateljica pa tudi zelo pogumno obvladuje nekaj kroničnih bolezni. A ravno njen pogum je pripomogel k odločitvi za potovanje.
Zelenjavni vrtovi pod cerkvenimi oboki
Piran v mestnem središču skriva zanimivo dragocenost – skrite vrtove. Te zelene oaze pod cerkvijo in obzidjem pričajo o tem, da so bili prebivalci nekoč samooskrbni. Očem skrite kotičke bodo v prihodnje obudili s projektom Vrtovi pod oboki, nastala naj bi nekakšna mestna oaza z različnimi sredozemskimi rastlinami in drevesi.
V Piranu nikoli ni bilo velikih parkov, ker zanje v ozkem mestnem središču ni bilo prostora. Je pa zato premogel različne tipologije vrtov – od dvorišč in vrtičkov do oljčnikov in celo manjših njiv, izvemo na sprehodu z domačinko in krajinsko arhitektko Romano Kačič. Večina teh vrtov je v lasti bodisi občine bodisi cerkve.
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 14. junija 2025
Vstopna mesta: Maribor, Celje, Ljubljana
Iz Maribora bomo odšli na pot ob približno 7.30, potnike bomo pobrali še v Celju in Ljubljani. V Idriji se bomo sprehodili po mestnem jedru, kjer so v času Festivala idrijske čipke številne stojnice z domačimi izdelki, prikazi klekljanja v živo, razstave, delavnice ter kulturni program z nastopi in predstavitvami klekljarskih društev. Sledi obisk Mestnega muzeja Idrija na gradu Gewerkenegg, kjer si bomo ogledali razstave o rudarski zgodovini mesta, življenju rudarjev, geologiji območja ter umetnosti klekljanja.
Sledi starih civilizacij med Evfratom in Tigrisom
POTOPISNA REPORTAŽA
Od nekdaj mi je vznemirljiva daljna preteklost, območje Bližnjega vzhoda, še posebej t. i. rodovitni polmesec, kot ga je poimenoval ameriški arheolog James Henry Breasted, saj po obliki spominja na črko C oziroma polmesec. Danes to območje pokrivajo Irak, Izrael, območje palestinskega Zahodnega brega, Sirija, Libanon, Egipt, Jordanija, jugovzhodno obrobje Turčije in vzhodni predeli Irana.
Pomemben del te zgodbe je tudi jugovzhodna Turčija, izjemna dežela gornje Mezopotamije, ki se razteza med bližnjevzhodnima in tudi svetopisemskima rekama Tigrisom na vzhodu in Evfratom na zahodu ter med armenskimi gorami. Polna je zanimivosti, skrivnostnosti davne preteklosti in drugačnosti današnjega življenja. V zibelki cvetoče mezopotamske civilizacije je mnogo arheoloških najdišč, starodavnih mest.
Naše potovanje se je začelo v Diyarbakirju, ki je za Sanliurfo in Gaziantepom tretje največje mesto v jugovzhodni Turčiji. Prebivalci so večinoma Kurdi. S srednjeveškega obzidja nad mestom je lep razgled na reko Tigris, dolgo skoraj 2000 kilometrov. Ko priteče v Irak, se združi z Evfratom in skupaj tvorita plovni kanal Šat el Arab, ta pa se izliva v Perzijski zaliv.-
Izlet
Športno društvo Javor iz vasi Javorje nad povirjem reke Temenice je uredilo energijsko pot, ki je vsekakor nekaj posebnega. Poleg zemeljske zdravilne energije je tam tudi izjemno lepo urejena okolica, kjer so zasadili številne zdravilne rastline in zelišča, je zapisal pisatelj in fotograf Primož Hieng v knjigi Vodnik po zdravilnih energijah Slovenije.
Že od nekdaj so Javorje priljubljena izletniška točka Litijanov. Strnjena vasica (560 m) z župnijsko cerkvijo Marijinega vnebovzetja leži na lepi prisojni legi pod Javorniškim hribom nad povirjem reke Temenice. Na bližnji 630 metrov visoki Straži so ob turških vpadih zažigali grmade, energijska pot pa je urejena na kraju, kjer je v 4. stoletju pred našim štetjem živelo keltsko pleme.
Trst, gradova Devin in Miramare
GREMO NA IZLET
V soboto, 17. maja 2025
Vstopna mesta: Maribor, Celje, Ljubljana
Odhod avtobusa iz Maribora ob 7. uri. Pot nadaljujemo mimo Celja in Ljubljane proti Primorski. Najprej bomo obiskali grad Devin, ki izvira iz 14. stoletja in je bil dolgo časa rezidenca plemiške družine Torre e Tasso ter stoji na pečini nad Jadranskim morjem. Ogledali si bomo lepo ohranjene sobane, vrtove in spektakularne razglede na morje. V bližini je ob obali znamenita Rilkejeva sprehajalna pot, ki jo je navdihnil pesnik Rainer Maria Rilke. Naslednji postanek je grad Miramare, ki se tudi dviga nad morjem. Zgrajen je bil v 19. stoletju po naročilu nadvojvode Maksimilijana Habsburškega in njegove žene Charlotte Belgijske. Sprehodili se bomo po čudovitem vrtu in občudovali razgled na Tržaški zaliv.
Druženje, izleti, zabava in ples
19. SREČANJE BRALCEV IN PRIJATELJEV VZAJEMNOSTI
Dragi bralci in prijatelji Vzajemnosti, vse hitreje se približuje naše srečanje od 1. do 4. junija v Njivicah na otoku Krku. Na pot se bomo odpravili z več avtobusi in še vedno se nam lahko pridružite.
Uživali bomo v prvih sončnih žarkih, se družili, telovadili, prisluhnili poučnim predavanjem, šli na izlete, zvečer pa se zabavali in plesali. Peljali se bomo skozi Istro in si na poti ogledali mesto Rovinj, skozi predor Učka mimo Reke bomo nadaljevali čez krški most do hotela v Njivicah. Nastanjeni bomo v hotelu Aminess Magal s tremi zvezdicami, ki leži v zelenju tik ob morju. Domačini nas bodo sprejeli s kulturnim programom in pijačo dobrodošlice.
Dišeča industrija južne Francije
Reportaža
Hribovito zaledje francoske Azurne obale ponuja številne slikovite podobe. Vredno se je zapeljati nekaj deset kilometrov po bolj ali manj ovinkastih cestah, ki se vijejo med slikovitimi dolinami, vzpenjajo čez prelaze in vodijo skozi privlačne kraje, ki jim kljub gorskemu okolju dajejo svoj čar dišeče sredozemske rastline. Njihove cvetove, liste in plodove še danes uporabljajo predvsem za izdelovanje parfumov.
Po dobičkonosni obrti danes slovi predvsem mesto Grasse, oddaljeno dobre pol ure vožnje od obale. Nekoč so se domačini ukvarjali z usnjarstvom in med drugim izdelovali tudi rokavice. Plemstvu vonj po usnju ni bil všeč, in ko si je eden izmed podjetnih obrtnikov omislil odišavljene rokavice, so postale zelo iskano blago. Leta 1747 je Jean de Galimard odprl prvo parfumerijo. Parfumerija Galimard v mestu deluje še danes, vendar družinsko podjetje nima sorodstvenih povezav z ustanoviteljem. Z uvedbo novih proizvodnih metod so dišečo obrt spremenili v pravo industrijo. Ta se je še posebej razmahnila, ko so začeli drage naravne sestavine za izdelavo parfumov nadomeščati s cenejšimi umetnimi. Tako so v prvi polovici preteklega stoletja postali parfumi dostopni širšim množicam. Izdelava parfumov v tem delu Francije je od leta 2018 uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine.
-
IZLET
Radmirje je kraj, ki leži na rečni terasi v nekoliko razširjenem delu Zgornje Savinjske doline. Poznan je po zakladnici s številnimi dragocenimi mašnimi plašči.
Sredi vasi je cerkev sv. Mihaela, na Stražah, zgornjem delu naselja, pa stoji romanska cerkev sv. Frančiška Ksaverja. Na njenem mestu je stala kapela sv. Barbare z začetka 16. stoletja. Leta 1715, v času kuge, je v njej gornjegrajski dekan dal postaviti oltar s sliko smrti sv. Frančiška Ksaverja, h kateri so se začeli zgrinjati romarji. Čez čas so postavili novo, prostornejšo, a slogovno skromno baročno stavbo. Nov kult, ki se je v Radmirju razvil v zelo obiskano božjo pot, je še pospeševal pesnik in jezuit Ahacij Stržinar, dekan v Gornjem...
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 12. aprila 2025
Vstopna mesta: Ljubljana in Novo mesto, če bo dovolj prijav.
Odhod iz Ljubljane bo predvidoma ob 7. uri. Peljali se bomo mimo Celja proti Ptuju, ki slovi po bogati zgodovinski dediščini. Na Mestnem trgu si bomo privoščili kavo, nato pa se sprehodili po starem mestnem jedru. Ogledali si bomo ptujski grad, ki ponuja čudovit razgled na staro mestno jedro, Ptujsko jezero in okoliške pokrajine. Za doplačilo je možen tudi obisk muzeja. Po ogledu mesta se bomo odpravili v Terme Ptuj in si po kosilu privoščili še sprostitev v bazenu. V termah je na voljo tudi velneški center s savnami in masažami. Pred vrnitvijo domov bo še čas za kratek sprehod ob Dravi ali obisk ene izmed vinskih kleti (doplačilo). Potem sledi pot proti domu.