Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • NOVICE OD VSEPOVSOD

    januar '21

    Telovadba »1000 gibov« prek zaslonov

    Že v 81 občinah delujejo skupine Šola zdravja, ki so pred epidemijo koronavirusne bolezni vsako jutro telovadile na prostem po metodi »1000 gibov«. Zaradi negotovosti, kako dolgo bo še veljalo omejeno gibanje, so v Društvu Šola zdravja posneli film z vajami. Šola zdravja vsako jutro ob 7.30 je na ogled na kanalu YouTube. Vsak dan ali ob določenih dnevih pa ga predvajajo tudi na nekaterih lokalnih televizijskih postajah. Katere so to, lahko preverite na https://solazdravja.com/2020/12/03/telovadimo-doma.

  • Zoom tudi za starejše

    januar '21

    Spletne aplikacije za komuniciranje na daljavo so zaradi ukrepov za omejitev širjenja epidemije postale pravi hit tudi za starejše generacije. Ne samo poslovni sestanki, svetovanja in izobraževanja, nakupovanja ter razna druženja, glasbene in gledališke predstave, celo telovadba se je preselila na splet. Z Miho Kržičem, predavateljem računalništva ter vodjo računalniških programov in novih tehnologij na Slovenski univerzi za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani, smo se pogovarjali prek aplikacije Zoom.

  • Spominjam se

    januar '21

    Resnično srečen je lahko le tisti, ki je že bil nesrečen.   

                                                                            Arturo Graf

    Spominjam se otroštva. Bilo je prijazno in lepo. Brez nasilja, z vzgojo za odgovorno življenje v odrasli dobi. Živeli smo brez pomanjkanja, a kot bi se pripravljali nanj. Čokolada po koščkih, v kavarni le malinovec, sedenje pri mizi, dokler ni pojedel zadnji, točno določena hišna opravila, gledanje risank pred spanjem, vestno delo za šolo, učenje prijaznosti in dobrodelnosti.

  • Brez prostovoljcev bi bilo še težje

    januar '21

    Nevladne organizacije so se dokazale v vsaki krizi do zdaj in tudi v tej ni nič drugače. Humanitarne organizacije opažajo, da epidemija koronavirusne bolezni povečuje stiske med ljudmi, saj narašča število prošenj za hrano in tudi finančno pomoč, zlasti za plačilo položnic in stroškov ogrevanja. Upokojenci z nizkimi pokojninami že tako težko poravnavajo položnice za osnovne življenjske stroške, na katerih so višji zneski zaradi razkuževanja stanovanjskih blokov, nakupa zaščitne opreme in kurjave. Mnoge ljudi težita osamljenost in strah pred prihodnostjo.

  •  Želena uspešnost

    januar '21

    Za slovenske zmage 

    Ob vstopu v novo leto se gospodarstveniki ukvarjajo s podatki o razmerah na trgu, politiki merijo odzive javnosti na njihova ravnanja, posamezniki pa upamo, da se razmere ne bodo poslabšale. Letos so pričakovanja in napovedi zelo negotovi, domala vse je v znamenju krize, ki jo zaznamujejo pandemija, okoljske spremembe in porušeno družbeno ravnovesje. V takih razmerah je težko pričakovati, da se bodo razmere izboljšale.

    Nekaj spodbudnih znamenj pa je le zaznati. Najprej razplet ameriških predsedniških volitev. Novi predsednik največje gospodarske in vojaške sile na svetu je napovedal, da si bo odločno prizadeval za povezovanje celotne ameriške družbe za uspešnost pri premagovanju koronakrize. Njegov predhodnik je to podcenjeval in se celo posmehoval strokovnjakom, ki so opozarjali na resnost širjenja virusne epidemije. Podobno je bilo s podnebnimi spremembami. No, Joe Biden je napovedal, da bodo ZDA spoštovale pariški sporazum o zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov. Poleg tega je pričakovati, da bodo v Washingtonu odslej spravljivejši v odnosih s preostalimi velesilami. Otoplitev smemo pričakovati tudi v odnosih z Evropsko unijo, ki je kljub nekaterim notranjim nasprotjem pomemben gospodarski in politični zaveznik.

  • Pisma bralcev

    januar '21

    Pozdrav od zelo daleč

    Revijo Vzajemnost že nekaj let prejemam v Avstralijo in ob pričakovanem datumu pošiljke nestrpno pogledujem v nabiralnik. Preberem prav vsako vrstico, zanimanje pa je še bolj poglobljeno, ko je opisano kaj meni še vedno dobro znanega. Članek o moji sestri Vidi Bogataj me je raznežil s spomini na najino mladost. Vesela sem bila, kako ste jo predstavili. S ponosom sem na članek opozorila svoje prijateljice Slovenke, ki si tudi rade izposodijo Vzajemnost.

    Daleč stran od Slovenije sem že zelo dolgo, skoraj 60 let. Marsikaj mi je v spominu že obledelo, ampak še vedno je ostala lepa slika moje domovine. Živim v Perthu, glavnem mestu najlepše avstralske dežele Zahodne Avstralije, skupaj s sinom in njegovo družino. Za pot v domovino nimam več »korajže« (vsak čas bom stara 90), upam pa, da bodo mladi obiskali Slovenijo. Jaz pa jo doživljam po Skypu s sestro.

  • Vizija oskrbe in oskrbovalnega sistema

    januar '21

    DOLGOTRAJNA OSKRBA

    PIŠE: prof. dr. Jože Ramovš, Inštitut Antona Trstenjaka

    Zakaj razvoj dolgotrajne oskrbe nekaterim evropskim državam dobro uspeva? Odgovor je vizija. V Nemčiji so se na primer pred dobrega četrt stoletja v politiki, strokah in civilnih organizacijah ter medijih posvetili vprašanju, kaj potrebujemo, kaj zmoremo in kaj hočemo na področju oskrbe starostno onemoglih, kronično bolnih in invalidnih ljudi. Do leta 1995 sta imela njihovo politično vodstvo in javnost stvaren odgovor – in sprejeli so kakovosten zakon o dolgotrajni oskrbi.

  • NOVOLETNI POSLANICI USTANOVITELJEV ZAVODA VZAJEMNOST

    januar '21

    Drage upokojenke in dragi upokojenci, 

    leto 2020 je bilo zelo nenavadno, čudno, težko, grozno in upajmo, da tudi neponovljivo, saj smo bili deležni strahu, negotovosti, omejitvenih ukrepov, preventivnih ukrepov zaradi koronavirusa, ki je bil razlog za razglasitev pandemije, epidemije, in znašli smo se v koronakrizi. 

    Po nekaj letih, ko smo bili v času gospodarske rasti, smo padli v krizo, ki je nihče ni pričakoval, in največja skrb, ki so ji bile namenjene glavne aktivnosti v državi, je bila ohranitev zdravja ljudi. Za preprečitev izgube na desettisoče delovnih mest je vlada poskrbela za interventne zakone, ki jih je sprejel državni zbor, za omilitev posledic krize in v ta namen zagotovila več milijard evrov.  

  • Babica in dedek sta moja prijatelja na Facebooku!

    januar '21

    Veliko se govori o aktivnem staranju, ki pa bi moralo vključevati tudi uporabo informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT). Kako se pa starejši spopadajo z njo in zakaj so večinoma raje pred televizijskim zaslonom kot pred računalnikom?

    Raziskav, koliko starejših pri nas uporablja internet in pametne telefone, je malo, vendar smo po besedah Milana Osterca, člana Strokovnega sveta za izobraževanje in informatiko pri Zvezi društev upokojencev Slovenije, na področju IKT na repu evropskih držav, vsaj kar zadeva starejše. Povedal je, da okoli 30 odstotkov njihovih članov nima internetne povezave. Še vedno imajo v največji meri raje osebne stike, ki pa so zdaj v času epidemije koronavirusa onemogočeni. Tudi po analizi rezultatov DESI 201582, ki je države glede na uspešnost razvrstila v tri skupine, je Slovenija po razvitosti digitalnega gospodarstva in družbe uvrščena v najnižjo skupino (19. mesto med 28 članicami EU). Študija zaključuje, da ima Slovenija nizek odstotek rednih uporabnikov interneta (68 odstotkov, kar je pod povprečjem EU, ki znaša 75 odstotkov, s čimer se uvršča na 20. mesto v EU). Šestinpetdeset odstotkov državljanov ima osnovno digitalno znanje, kar je še vedno pod evropskim povprečjem.

  • Solidarnostni dodatek za upokojence

    31. december 2020

    Sedmi protikoronski zakon (PKP7) predvideva tudi solidarnostni dodatek za upokojence. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije ga bo izplačal 11. januarja 2021 vsem upokojencem s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, če prejemajo pokojnino, ki znaša 714 evrov ali manj, in sicer v treh različnih višinah:

    • če njihova pokojnina znaša do 510 evrov, bodo prejeli 300 evrov solidarnostnega dodatka
    • če znaša med 510,01 in 612 evri, bodo prejeli 230 evrov in
    • če pokojnina znaša med 612,01 in 714 evri, bodo prejeli 130 evrov.
  • 1
  • …
  • 113
  • 114
  • 115
  • 116
  • 117
  • …
  • 384
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov