Zdravstvena zavarovalnica s 87 milijoni primanjkljaja
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je po prvih podatkih o poslovanju lansko leto zaključil s primanjkljajem v višini 87 milijonov evrov, ki ga je zavod pokril iz lastnih virov sredstev.
Generalni direktor Marjan Sušelj je ob tem ocenil, da je ZZZS kljub zahtevnim pogojem poslovanja v epidemiji covida-19 uspešno zaključil leto. Poravnaval je namreč vse svoje obveznosti do izvajalcev zdravstvenih storitev, za uresničevanje pravic zavarovanih oseb iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in za obvladovanje epidemije covida-19, je na novinarski konferenci pojasnil Sušelj.
Pisanje z roko ima svoje prednosti
Društvo Radi pišemo z roko že šesto leto zapored začenja teden pisanja z roko, ki ima za naše telo in možgane večjo korist od tipkanja na tipkovnico. Društvo na ta način opominja, da je pisanje z roko tudi v času prevlade digitalne komunikacije nepogrešljiva spretnost, ki jo moramo ohranjati in negovati.
Letos se še posebej dobro zavedamo, da je postalo tipkanje dominanten način pisanja, tako pri mlajših kot pri starejših. Izobraževanja na daljavo brez računalnika in drugih digitalnih medijev ne bi bilo mogoče organizirati. Tudi na delovnih mestih izginja pisanje z roko. A prav to spoznanje nas opozarja, da je treba prepoznavati in izkoriščati prednosti obojega, so zapisali v društvu Radi pišemo z roko.
Živalski vrt Ljubljana spet odprt
Od danes dalje se lahko spet odpravite na izlet v Živalski vrt Ljubljana. Vstop je mogoč med 9. in 16.30 uro ob upoštevanju vseh ukrepov za zajezitev epidemije, obiskovalce pa še posebej prosijo, naj se ne dotikajo in ne hranijo živali!
Zaradi omejitev so dnevne vstopnice do 14. februarja za en evro cenejše. Letno vstopnico 2020 lahko uporabite še do konca letošnjega marca. Po tem vam bo na voljo letna vstopnica, ki bo veljavna 365 dni od dneva nakupa. V to vrsto sezonske vstopnice bodo spremenili tudi že kupljene letne vstopnice 2021. Poleg tega bo obiskovalcem zdaj na voljo še polletna vstopnica, ki bo za ceno treh enkratnih obiskov omogočala vstop v prvi ali drugi polovici koledarskega leta.
Izbirajmo manj obljudene cilje in opazujmo snežne razmere
Gibanje na svežem zraku je dobrodošlo za boljše psihofizično počutje, a ob tem nikar ne pozabimo poskrbeti za svojo varnost, opominjajo na Planinski zvezi Slovenije (PZS). Navajamo nekaj njihovih najpomembnejših napotkov za varnejši obisk planin in gora.
- Tudi na krajše izlete se odpravimo z nahrbtnikom, v katerem naj bo priporočljiva planinska oprema. V njem naj ne manjkajo prva pomoč, naglavna svetilka in topla oblačila.
- Marsikje in sploh na poteh, ki so izpostavljene večjemu število obiskovalcev, to so denimo pot na Šmarno goro, Uršljo goro, Sv. Primož nad Kamnikom, Veliko in Menino planino, Tamar ... je zasnežena podlaga postala zbita in zato na njej drsi. Korak ni varen, hoja pa je neprijetna in nevarna. Za varnejši korak uporabimo derezice in planinske palice. Na strmih poteh pa je treba uporabiti dereze in cepin, na rokah pa imeti rokavice in seveda oboje znati uporabljati. Planinske palice skupaj z derezami strokovnjaki PZS odsvetujejo, saj so nevarna kombinacija.
-
Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša v okviru ZRC SAZU je že peto leto zapored izbiral besedo, ki je najbolj zaznamovala minulo leto. Izmed enajstih predlogov je v spletni anketi nekaj več kot pet tisoč glasovalcev odločilo, da je beseda leta 2020 karantena. Na drugem mestu je pristala beseda kolesarjenje, na tretjem pa besedna zveza 14 dni. Ostali predlogi so bili še: cepivo, neleto, mehurček, pozitiven, predihovalnik, rahljanje, šolotožje, zoom. Nekdo je predlagal tudi wuhobran, to je majhen pripomoček, ki poskrbi, da trakci maske– ob dolgotrajnem nošenju ne ožulijo ušes, obenem pa spominja na Vuhan, od koder se je nesrečni covid-19 razširil po svetu.
V Ljubljani testiranje odslej na Gospodarskem razstavišču
Množično testiranje s hitrimi antigenskimi testi za prebivalce ljubljanske občine od danes ni več v Športni dvorani Kodeljevo pač pa na Gospodarskem razstavišču na Dunajski 18. Kot so sporočili iz Zdravstvenega doma Ljubljana, so lokacijo spremenili zaradi lažje dostopnosti in večjega prostora.
Testiranje poteka v dvorani A, danes izjemoma do 16. ure, sprejem je možen do 14.30. Od srede do nadaljnjega pa bo testiranje potekalo vsak delavnik od 11. do 15. ure, s sprejemom do 13.30.
Meščanke in meščani, ki se želijo testirati, naj s seboj prinesejo osebni dokument in zdravstveno izkaznico, obvezno je nošenje zaščitne maske. Testiranje je brezplačno, nanj se zaenkrat ni potrebno naročiti.
Začenja se cepljenje starejših zunaj domov za starejše
Ob prejemu nove pošiljke cepiva proti covidu-19 se začenja cepljenje starejših zunaj domov za starejše. V Zdravstvenem domu Novo mesto bodo cepljenje začeli že danes, v Slovenj Gradcu predvidoma v sredo, v Novi Gorici v četrtek. Zanimanja je več, kot pričakujejo odmerkov cepiva, opozarjajo.
Najprej so na vrsti za cepljenje proti covidu-19 osebe, starejše od 80 let, ki so pri svojih osebnih zdravnikih izrazile interes za cepljenje. Nekateri zdravstveni domovi tiste, ki ustrezajo kriterijem za cepljenje, kličejo tudi sami, da jih opozorijo na možnost cepljenja.
Popis prebivalstva že devetnajstič
Statistični urad RS (SURS) bo v letošnjem letu znova izvedel popis prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj. Rezultati tovrstnih popisov so osebna izkaznica države, ogledalo, ki pokaže, koliko nas je, od kod prihajamo, kakšna je naša izobrazbena raven, koliko nas je zaposlenih, koliko neaktivnih, v katerih tipih družin živimo, v kakšnih stanovanjih stanujemo. »Minipopis« prebivalstva (po starosti in spolu) statistični urad sicer opravi štirikrat na leto.
To bo 19. popis prebivalstva na Slovenskem in četrti, ki bo izpeljan registrsko. To pomeni, da statistični urad podatke zbira iz različnih evidenc: iz administrativnih registrov (centralnega registra prebivalstva, registra nepremičnin, registra prostorskih enot, evidence gospodinjstev); iz podatkovnih baz različnih ministrstev in drugih državnih organov oz. institucij: ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstva za šolstvo, zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter zdravstveno zavarovanje, finančne uprave, gospodarske, obrtno-podjetniške in trgovinske zbornice, iz statističnega registra delovno aktivnega prebivalstva iz rednih letnih statističnih raziskovanj in iz predhodnega popisa prebivalstva. Zbrane podatke bo statistični urad objavljal postopoma, podatke o številu prebivalstva že konec aprila 2021.
V Ljubljani "hitro" testiranje le med tednom
Iz Zdravstvenega doma Ljubljana so sporočili, da so prejeli pošiljko novih ustreznih paličic za jemanje brisov, zato nadaljujejo množično testiranje s hitrimi antigenskimi testi. Do nadaljnjega bo testiranje možno v Športni dvorani Kodeljevo od ponedeljka do petka, od 11. do 15. ure.
Občani, ki bi se želeli testirati, morajo s seboj prinesti osebni dokument in zdravstveno izkaznico, obvezno je tudi nošenje zaščitne maske. Osebe s pozitivnim rezultatom bodo poklicali v roku ene ure od testiranja, o negativnem rezultatu jih bodo obvestili preko sms sporočila. Testiranje je za prebivalce brezplačno, nanj se zaenkrat ni potrebno naročiti.
Zdaj ni čas za senzacionalizem
Pogosto jemljemo človekove pravice kot samoumevne, trajne, zanje se niti ne trudimo več. Ko pa se zgodi nekaj tako izrednega, kot je epidemija koronavirusne bolezni, pa v trenutku postanemo vsi ranljivi. In šele takrat opazimo, kaj vse smo izgubili, pravi varuh človekovih pravic Peter Svetina. Ob tem opozarja še na nemoč posameznika, ki se pogosto ne znajde v primežu brezčutnega birokratskega aparata, predvsem pa na povečevanje revščine v družbi, česar pa Slovenija kot socialna in bogata država ne bi smela dopustiti.