Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Fotografski natečaj F3ŽO

    1. april 2021

      Programski svet festivala za tretje življenjsko obdobje že načrtuje jubilejni, 20. festival, ki naj bi bil od 30. septembra do 1. oktobra 2021 v Cankarjevem domu v Ljubljani. Že zdaj pa vabijo ljubitelje fotografije vseh starosti, da se ozrejo okoli sebe in fotografirajo zanimive motive. Med njimi naj bo nasmejani in razigrani obrazi, saj je ena od tem »nasmeh«, druga tema pa je poljubna.

    Natečaj bo potekal v 3 krogih: prvi krog poteka do 31. maja, drugo od 1. junija do 31. julija, tretji krog pa od 1. avgusta do 20. septembra. Zadnji rok za pošiljanje je nedelja, 20. september 2021 ob 24.uri.

  • Kaj berete?

    april '21

    Anketa

    Sogovornike smo povprašali, ali berejo le klasične knjige ali so se že spoprijateljili z bralniki.

    Metka Grebenc, profesorica športne vzgoje, Drenov Grič: »V današnjem času je internet nujen in pomemben pripomoček pri delu. Če želiš hitro priti do informacij, je zelo uporaben. Včasih se mi celo zdi, da že izpodriva klasične tiskane medije, a menim, da jih še nekaj časa ne bo izpodrinil. Raje kot elektronsko knjigo v roke vzamem resnično knjigo. Vonj knjige, šumenje in otip listov ter dotik platnic je čar, ki nikoli ne bo minil. Poznam kar nekaj ljudi, ki enako uživajo v čarobnem vonju klasično tiskane knjige. Računalnik je kot robot, ki nima 'duše'.«

  • Bogovi v belem in angeli v modrem

    april '21

    Človek šele takrat spozna, kaj je imel, ko to izgubi. Slovenski pregovor 

    Spominjam se otroštva, ko smo sanjali o poklicih svojega življenja. Le kdo ni vsaj enkrat pomislil, da bi postal zdravnik? K sreči sem kmalu ugotovila, koliko »krvi« lahko vidiš pri tem poklicu, in misel prav hitro opustila. Ne da bi seveda slutila, koliko mrtvih in dobesedno v »krvi« bom videla kot dežurna tožilka.

    Premišljujem, kako bi sploh opravljala na primer poklic družinske zdravnice, če bi vsaj približno tako kot za tožilske spise skrbela za svoje paciente. Ali bi prav tako delala vse dni v tednu, dobesedno sanjala o primerih, se vživljala v težave slehernika? Zagotovo. Družinski ali osebni zdravnik je namreč tisti, ki bi moral svoje paciente poznati tako dobro, da bi jih sam povabil na pogovor in pregled, če se sami predolgo ne bi oglasili. So bolezni in stanja, ki jih moraš pač kontrolirati. Čas korone pa je vse tako zelo zelo odtujil, da svoje zdravnice nisem videla v živo točno eno leto. Morda imajo drugi večjo srečo.

  • Vsak človek prej ali slej postane oskrbovalec

    april '21

    Približno dvesto tisoč neformalnih družinskih oskrbovalcev in nad deset tisoč poklicnih oskrbovalcev v domovih za starejše in pri oskrbi na domu vsak dan pomaga okrog osemdeset tisoč prebivalcem Slovenije, ki potrebujejo pomoč pri vsakdanjih opravilih. Prijazna oskrba je njihova zasluga. Evropski podatki govorijo, da ima povprečno na deset let vsakdo nekoga od bližnjih, ki potrebuje oskrbo v onemoglosti.

    Kakšna bo oskrba v prihodnje, je odvisno od odgovora na vprašanji, kakšen sem jaz v vlogi oskrbovalca in kakšen odnos imam do oskrbovalcev onemoglih ljudi. Pomoč, ki jo potrebujejo starostno onemogli, bolni in invalidni ljudje pri opravljanju vsakdanjih opravil, opravljajo neformalni in formalni oskrbovalci. Neformalni oskrbujejo svoje domače, sosede ali znance nepoklicno in neslužbeno, formalni so strokovno usposobljeni in je oskrbovanje njihovo službeno delo. V polpreteklosti sta neformalno in formalno oskrbovanje potekali ločeno, današnja strokovna spoznanja in nove potrebe kažejo nujnost, da sta komplementarno povezani – neformalno in formalno oskrbo moramo povezati v svoji glavi in zakonu o dolgotrajni oskrbi.

  • Zaprte kulturne ustanove, tudi knjižnice

    31. marec 2021

     Po odloku vlade bodo od 1. do 12 aprila ponovno zaprte vse kulturne ustanove, torej galerije, muzeji, arhivi in ograjeni parki. Zaprte bodo tudi knjižnice, pri čemer ne bo mogoča niti brezstična izposoja gradiva.

    Obiskovalce pa kulturne ustanove vabijo, da si zanimive vsebine ogledajo na spletnih straneh in na družbenih omrežjih, se sprehodijo mimo galerij, ki bodo mini razstave uredili v izložbenih oknih ali poiščejo galerije na prostem. Ena od teh je na  Jakopičevem sprehajališču v parku Tivoli, kjer je na ogled razstava Arhitektura v lesu danes za jutri. Na 80 panojih je prikazana inovativna in trajnostna uporaba lesa v konstrukciji stavb in v notranji opremi slovenskih arhitektov in konstrukcijskih inženirjev.

  • Razstava Od groba do groba

    30. marec 2021

     Pokrajinski muzej Celje je pripravil razstavo, ki prikazuje, kako se je skozi čas spreminjal način pokopa, in hkrati razlaga, kako so si ljudje predstavljali življenje po smrti.

    V razstavišču Knežjega dvora so razstavili inventar iz grobov z večjih arheoloških najdišč iz Celja in okolice. Najstarejša sta žgana grobova iz ene od gomil v Pongracu. Iz obdobja starejše železne dobe je tudi skeletni pokop dekleta s Kovka nad Hrastnikom, medtem ko ženski in moški grob iz Slatine v Rožni dolini sodita v mlajšo železno dobo. Sledi bogat rimski grob, odkrit pri obsežnih arheoloških raziskavah ob gradnji podvoza na Mariborski cesti v letih 2003 in 2004. Predstavljen je tudi eden izmed več kot 20 raziskanih poznorimskih grobov z Brega v Celju, razstava pa se zaključi s predstavitvijo štirih grobov iz znamenitega poznoantičnega grobišča na Rifniku pri Šentjurju.

  • Cvetoči travniki in gredice

    26. marec 2021

    V Arboretumu Volčji Potok so v velikonočnem času, od 27. marca do 18. aprila, pripravili posebno cvetlično razstavo. Pod platneno streho pri pristavi bodo na ogled cvetlični aranžmaji v pomladnih odtenkih, viseči cvetlični pirhi in praznične cvetoče namizne dekoracije. Zagotovo boste našli kakšno zamisel za praznično okrasitev vašega doma.

    Lahko pa si pridete samo spočiti oči, še posebej, če si boste vzeli več časa za sprehod po arboretumu. Tam vse zeleni in cveti, kot se spodobi za prvi pomladni mesec. Še posebej privlačni so travniki, na katerih se razkazuje več kot petdeset vrst in sort narcis v najrazličnejših odtenkih bele in rumene barve.

  • 300 let Škofjeloškega pasijona

    26. marec 2021

     Z manjšo razstavo v velikonočnem času  Slovenski etnografski muzej obeležuje tristoletnico spokorniške procesije, ki prikazuje Kristusovo trpljenje in motive iz Stare in Nove zaveze. Hkrati je to delo številnih presežkov. Besedilo pasijona je v verzih v škofjeloškem narečnem jeziku na osnovi predhodnih uprizoritev in predlog zapisal pater Romuald Marušič. Rokopisni kodeks z letnico 1721 velja za najstarejše ohranjeno dramsko besedilo v slovenskem jeziku in za najstarejšo ohranjeno režijsko knjigo v Evropi.  Shranjen je v Kapucinskem samostanu Škofja Loka, kjer je tudi nastal.

  • Skupinska vadba 1000 gibov spet na prostem

    25. marec 2021

     Vse več skupin, ki vsako jutro telovadijo po metodi 1000 gibov, je začelo vaditi tudi na prostem na javnih površinah: ob rekah, jezerih, morju, na travnikih, igriščih, parkiriščih, v parkih, itd. V ljubljanskem Tivoliju se na primer udeleženci zberejo na kotalkališču pri bazenu Tivoli vsak delovni dan ob 8. uri. Zadnje leto so namreč telovadili na daljavo, s pomočjo videoposnetkov.

    Pri telovadbi upoštevajo nasvete Nacionalnega inštituta za javno zdravje in stroke za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom. Vadijo v skupinah po deset. Kjer pa se nabere več kot deset oseb, pa sestavijo dve manjši skupini.

  •  Dobro ustno zdravje pripomore k boljšemu splošnemu zdravju

    19. marec 2021

     Pred svetovnim dnevom ustnega zdravja (20. marec) so zobozdravniki opozorili, da se posledice epidemije poznajo tudi na zdravju zob, saj je v tem času najbolj pešala preventivna dejavnost. Šolski zobozdravniki so že opazili več karioznih zob in bolezni dlesni. Izpostavili so tudi pomen družinskega zobozdravnika, ki pozna bolnikov zgodovino in tudi družinske bolezni.

    Zdravniška zbornica Slovenije je v sodelovanju s stomatološko sekcijo in sekcijo pedontologov Slovenskega zdravniškega društva, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in študenti dentalne medicine pripravila projekt ustno zdravje. Z njim želijo prebivalce ozaveščati o pomenu preventive pri zagotavljanju ustnega zdravja in o pomenu ustnega zdravja za splošno zdravje. Pri tem opozarjajo, da je vsak posameznik odgovoren za svoje zdravje.

  • 1
  • …
  • 111
  • 112
  • 113
  • 114
  • 115
  • …
  • 389
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov