Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetimaj '25Pokojnine

    POGOJI IN ODMERA INVALIDSKE POKOJNINE

    Bralka navaja, da je pred kratkim zbolela, zato jo zanima, ali invalidsko pokojnino pridobi le tisti, ki je pri njem ugotovljena I. kategorija invalidnosti. Čez nekaj mesecev bo dopolnila 61 let in tudi 37 let pokojninske dobe iz delovnega razmerja. Zanima jo tudi odmera invalidske pokojnine.

    Invalidsko pokojnino pridobi zavarovanec, pri katerem je nastala invalidnost I. kategorije, torej če zavarovanec ni več zmožen opravljati organiziranega pridobitnega dela ali ni zmožen opravljati svojega poklica in nima več preostale delovne zmožnosti. Večina zavarovancev pridobi invalidsko pokojnino na podlagi ugotovljene I. kategorije, o čemer podajo izvedenska mnenja izvedenski organi zavoda v okviru invalidskih komisij I. in II. stopnje.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetiapril '25Pokojnine

    VEČKRATNO PRAVNO VARSTVO PRED ODPOVEDJO POGODBE O ZAPOSLITVI

    Bralka navaja, da je že dopolnila 58 let starosti ter 38 let in dva meseca pokojninske dobe brez dokupa. Zaposlena je v podjetju, ki bo moralo zaradi zmanjšanja obsega proizvodnje določenih izdelkov zmanjšati tudi število zaposlenih. Zanima jo, ali ji delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga, glede na to, da je od leta 2012 invalidka III. kategorije invalidnosti. 

    Zakon o delovnih razmerjih v 114. členu določa, da delodajalec starejšemu delavcu ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga brez njegovega pisnega soglasja. To velja za delavce, ki so dopolnili starost 58 let, ali za delavce, ki jim do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino manjka do pet let pokojninske dobe.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Pulini

    Dobro je vedetimarec '25Pokojnine

    VDOVSKA POKOJNINA

    Bralka navaja, da se je pred kratkim starostno upokojila, zato jo zanima, ali bi bila upravičena do dela vdovske pokojnine po pokojnem možu, saj je verjetno njena pokojnina višja od morebitne vdovske pokojnine. Sin je do januarja 2014, ko je dopolnil 26 let starosti, užival družinsko pokojnino, ona pa je do takrat dopolnila starost 48 let in devet mesecev. Pred leti je dobila informacijo, da ne izpolnjuje pogojev za vdovsko pokojnino, zdaj pa ji znanke pravijo, da bi bila upravičena vsaj do dela vdovske pokojnine, saj je ob prenehanju izplačevanja pokojnine sinu že dopolnila 48 let.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetifebruar '25Pokojnine

    ZAGOTOVLJENA VDOVSKA POKOJNINA

    Bralko zanima, ali bi bila upravičena do zagotovljene vdovske pokojnine v višini 748 evrov, če pri zavodu vloži tak zahtevek. Od leta 2010 je namreč uživalka vdovske pokojnine v višini mejnega zneska, ker je bilo to ugodnejše od njene starostne pokojnine z delom vdovske pokojnine.

    Zakon o varstvenem dodatku, ki je prenehal veljati 31. decembra 2011, je med drugim tudi določal, da je vdovi oziroma vdovcu, ki ima poleg pravice do samostojne starostne ali samostojne invalidske pokojnine tudi pravico do samostojne vdovske pokojnine, zagotovljena vdovska pokojnina najmanj v višini mejnega zneska, ki znaša 81,6 odstotka najnižje pokojninske osnove.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetijanuar '25Pokojnine

    POGOJI ZA VDOVSKO POKOJNINO

    Bralca zanimajo pogoji za vdovsko pokojnino, in sicer kdaj lahko žena pridobi pravico do vdovske pokojnine po umrlem možu. Poleg tega bi rad še okvirno informacijo o odmeri vdovske pokojnine.

    Pravico do vdovske pokojnine lahko uveljavi vdova umrlega zavarovanca oziroma uživalca pravic, če je do njegove smrti dopolnila starost 58 let ali je bila do njegove smrti popolnoma nezmožna za delo ali je to postala v enem letu po njegovi smrti. Če vdova do smrti zavarovanca ali uživalca pravic še ni dopolnila 58 let starosti, dopolnila pa je 53 let starosti, torej nastopila čakalno dobo, pridobi pravico do vdovske pokojnine, ko dopolni starost 58 let.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Pulini

    Dobro je vedetidecember '24Pokojnine

    UVELJAVITEV STAROSTNE POKOJNINE NAMESTO ŽE PRIZNANE PREDČASNE POKOJNINE

    Bralec navaja, da se je leta 2021 predčasno upokojil s tremi leti dokupljene dobe, tako da je imel 40 let pokojninske dobe pri starosti 61 let in pet mesecev. Predčasno se je upokojil zaradi zdravstvenih razlogov, zdaj pa se mu je zdravje izboljšalo in razmišlja o ponovni zaposlitvi. Znižanje pokojnine zaradi predčasne upokojitve za 12,9 odstotka ni tako zanemarljivo, zato ga zanima, koliko časa bi moral ostati v delovnem razmerju, da bi prejemal pokojnino brez zmanjšanja. Zanima ga tudi, kateri odmerni odstotek se v takem primeru uporabi, ali odmerni odstotek, ki je veljal v letu predčasne upokojitve, ali odmerni odstotek, veljaven v letu prenehanja ponovnega zavarovanja.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetinovember '24Pokojnine Pravni nasvet

    ODMERA INVALIDSKE POKOJNINE

    Bralko zanima odmera invalidske pokojnine, glede na to, da bo kmalu stara 61 let in ima že 38 let in šest mesecev pokojninske dobe iz delovnega razmerja. Predvideva, da bi bila njena invalidska pokojnina nižja od zagotovljene pokojnine, zato bi želela imeti 40 let pokojninske dobe, da bi pridobila zagotovljeno pokojnino.

    Invalidska pokojnina se v primeru nastanka invalidnosti zaradi bolezni ali poškodbe zunaj dela odmeri od pokojninske osnove v odstotku, kot če bi šlo za uveljavitev starostne pokojnine. Zakon pa določa ugodnejšo odmero invalidske pokojnine, če je zavarovanec postal invalid pred dopolnjenim 65. letom starost, in sicer je najnižji odstotek odmere od pokojninske osnove 41 odstotkov. Če je invalidnost nastopila po dopolnitvi 65. leta starosti, pa je odstotek enak kot pri odmeri starostne pokojnine za 15 let zavarovalne dobe, in sicer znaša 29,5 odstotka pokojninske osnove.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetioktober '24Pokojnine

    UVELJAVITEV PREDČASNE POKOJNINE Z DOKUPOM LET

    Bralka bi se želela čim prej upokojiti, stara je 62 let in ima nekaj več kot 38 let pokojninske dobe kot delovnega razmerja. Zanima jo, ali bi manjkajočo dobo lahko dokupila, kakšen je postopek ter za koliko bi bila pokojnina zmanjšana. Ima tudi štiri otroke, zato želi izvedeti, ali bo tudi pri predčasni pokojnini upravičena do povečanja pokojnine zaradi otrok.

    Bralka ima že izpolnjen pogoj starosti 60 let za starostno ali predčasno pokojnino, nima pa še izpolnjenega pogoja 40 let pokojninske dobe brez dokupa za starostno pokojnino niti 40 let pokojninske dobe za predčasno pokojnino. Za uveljavitev predčasne pokojnine bi lahko manjkajočo pokojninsko dobo dokupila, saj zakon zavarovancu ali uživalcu pokojnine za izpolnitev pogojev ali ugodnejšo odmero pokojnine omogoča dokup do pet let zavarovalne dobe. Bralka mora pri zavodu vložiti zahtevek, ki ji bo izdal odločbo, s katero ugotovi, katero obdobje je mogoče všteti v zavarovalno dobo in kolikšen prispevek bo morala plačati za vštetje te dobe. Odmerjen prispevek za dokup, če bi se za to odločila, bi morala plačati v enkratnem znesku v 15 dneh od prejema odločbe.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetiseptember '24Pokojnine

    INVALIDNINA ZA TELESNO OKVARO

    Bralka za svojega moža, ki je gluh in prejema od leta 2008 invalidnino za 70-odstotno telesno okvaro, sprašuje, ali bi bil upravičen do višje invalidnine za to telesno okvaro. Od znanke je pred kratkim izvedela, da lahko njen mož zaradi izgube sluha zdaj dobi višjo invalidnino, poleg tega jo tudi zanima, od kdaj bi mu le-ta pripadala.

    Odredba o določitvi vrst in stopenj telesnih okvar velja od 30. oktobra 2021, priloga k odredbi je seznam telesnih okvar, na katerem so določene vrste in stopnje telesnih okvar, torej novi seznam telesnih okvar prav tako velja od 30. oktobra 2021. Poleg tega omenjena odredba tudi določa, da se z veljavnostjo novega seznama telesnih okvar preneha uporabljati prejšnji seznam telesnih okvar, tj. samoupravni sporazum o seznamu telesnih okvar.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetijulij '24Pokojnine

    POGOJI ZA STAROSTNO POKOJNINO S PRIŠTETO DOBO

    Bralka navaja, da bo 1. avgusta letos dopolnila 40 let delovne dobe, decembra pa 58 let starosti. Pogoje za starostno upokojitev pa bi po izračunu zavoda izpolnila 1. aprila 2025 z upoštevanjem znižanja starosti zaradi dveh otrok in zaposlitve pred 18. letom starosti. Od 29. maja 2023 naprej je pri njej podana invalidnost III. kategorije zaradi bolezni s polnim delovnim časom. Dobila pa je tudi odločbo za prišteto dobo v trajanju štirih let in 11 mesecev ter tudi invalidnino za 70-odstotno telesno okvaro. Zanima jo, ali se zaradi prištete dobe lahko prej upokoji in ali se ji bo pokojnina odmerila tudi za prišteto dobo, torej skupaj za 45 let.

  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 12
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov