Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetimarec '22

    ZDRAV ODNOS

    Poklicali sta me naročnici v zvezi s svojima odraslima sinovoma. Eden se je ravnokar ločil in bivša partnerka ga toži zaradi neprimernega vedenja. Drugi je izgubil službo in tudi njemu v zakonu škriplje. Oba sta depresivna, zaprta vase ali pa občasno vzkipljiva, po mnenju njunih mam stvari ne rešujeta konstruktivno. Zato sta povsem obupani, ne vesta, kako bi pomagali.

    Odnos med mamo in otrokom je že med nosečnostjo in v prvih letih malčkovega življenja izjemno povezan. Imenujemo ga simbiotični odnos. To pomeni, da je mama zelo občutljiva za počutje otroka, takoj zazna, ko ga kaj boli ali kaj čustveno ali telesno potrebuje. Temu lahko rečemo tudi naravni nagon, saj je namenjen preživetju ter zaščiti potomca in ohranitvi vrste. Z odraščanjem pa je nujno potrebno, da mame počasi prerežejo nevidno popkovino, ki jih veže z otroki. To pomeni, da čustveno prenesejo situacije, ki bodo za njihove potomce neprijetne.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetifebruar '22

    DELOVANJE OSEBNEGA ZDRAVNIKA

    Bralka je resneje zbolela, a ni mogla do osebne zdravnice. Ni je dobila ne po telefonu ne po elektronski pošti. Šele ko jo je klicala s sinove telefonske številke, se je oglasila. Ko je nujno potrebovala zdravilo, je izginila. Ko jo je prijazno opomnila, da od nje pričakuje vsaj osnovni angažma, ji je zabrusila, naj razmisli o zamenjavi osebnega zdravnika. Zanima jo, kako lahko ukrepa.  

    Oseba, ki naj bi bila osebni zdravnik, bi se morala že po osnovnih moralnih normah obnašati kot pacientov zaupnik, kar vključuje vsaj minimalno skrb za svojega pacienta – to pa pomeni vsaj minimalno odzivnost in predpisovanje najnujnejših zdravil.  

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetifebruar '22

    KAJ POVZROČA BOLEČINE V NOGAH?

    Bralka je pred desetletji utrpela poškodbo hrbtenice. Potem se je močno zredila. Pred desetimi leti so ji odkrili sladkorno bolezen, kasneje še obrabo levega kolena. Zdaj se je pojavilo še mravljinčenje v prstih na nogah in pekoča bolečina v obeh stopalih, ki se širi proti stegnu. Noge ima zatečene, na levi goleni ima manjšo rano. Gleženjski indeks je normalen. Ali je vzrok v venah? Osebna zdravnica jo je napotila k nevrologu.

    Bralka ima cel mozaik bolezni, ki povzročajo bolečine v nogah. Vsaka izmed njih ima določene simptome, ki se lahko med sabo prepletajo, skupaj pa lahko seveda povzročajo hude težave. Obolenja hrbtenice navadno povzročajo enostranske težave. Bolečine so lahko pekoče ali tope, pojavljajo se mravljinčenje, občutek hladnih nog in šibkost mišic. Pri obrabi kolena so značilni bolečina v sklepu pri premikanju, jutranja okorelost, oteklina, občutek toplote v sklepu. Kronična bolezen ven ima celo vrsto vidnih sprememb kože, bolečino, ki se sprva kaže kot občutek težkih nog, postopoma spremljajo srbenje, bolečina v poteku ven, nemirne noge in nočni krči. Pri bralki so izključene samo hujše arterijske motnje prekrvitve.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetifebruar '22

    POGOJI ZA STAROSTNO POKOJNINO

    Bralka navaja, da bo leta 2024 dopolnila 60 let starosti, neprekinjeno pa je zaposlena od avgusta 1982, zaposlena ni bila le od novembra 2012 do julija 2014, ko je bila 21 mesecev vključena v prostovoljno zavarovanje kot nezaposlena oseba in si je za ta čas sama plačevala prispevke. Ima tudi enega otroka, ki bi se lahko upošteval pri znižanju starosti, zato jo tudi zanima, kateri je prvi mogoči datum za pridobitev starostne pokojnine.

    Zavarovanka pridobi pravico do starostne pokojnine z dopolnitvijo 60 let starosti ob izpolnjenem pogoju 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Zakon omogoča določena znižanja starostne meje za pridobitev pravice do starostne pokojnine, ki se upoštevajo, ko ima zavarovanka izpolnjen pogoj pokojninske dobe brez dokupa pred izpolnitvijo pogoja starosti, saj morata biti za pridobitev pravice do starostne pokojnine sočasno izpolnjena oba pogoja.

  • Še zadnje usklajevanje pokojnin za nazaj

    Dobro je vedetifebruar '22

    V državnem zboru je bil 13. januarja sprejet Zakon o dopolnitvi zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2L), s katerim urejajo dodatno usklajevanje pokojnin in drugih prejemkov tako, da je višina dodatne uskladitve določena v treh različnih odstotkih glede na leto uveljavitve pravice oziroma upokojitve. S tem zakonom se v celoti odpravljajo zaostanki neusklajevanja pokojnin in drugih prejemkov v obdobju od 2010 do 2015 za več kot štiristo tisoč prejemnikov, ki so bili še prikrajšani. Februarja pa bodo upokojenci in drugi prejemniki deležni še redne uskladitve v višini dobrih štirih odstotkov.

  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetifebruar '22

    ODPRAVNINA OB UPOKOJITVI

    Bralka bo letos dopolnila pogoje za upokojitev. Zadnjih sedem let dela pri delodajalcu, ki se ukvarja z gostinsko dejavnostjo. Iz kadrovske službe so jo obvestili, da ji ob upokojitvi pripada odpravnina v višini le ene plače. Kaj ne določa zakon dveh plač?

    V drugem odstavku 9. člena Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) je opredeljeno splošno znano načelo delovnega prava, da se s pogodbo o zaposlitvi oziroma s kolektivno pogodbo lahko določijo pravice, ki so za delavca ugodnejše, kot jih določa ta zakon.

  •  ZDUSOVE STRANI 

    Dobro je vedetifebruar '22

    S tematskimi karticami je pogovor lažji

    Mlade diplomirane psihologinje so izdelale pogovorne kartice za starejše. Kot strokovnjakinje na področju duševnega zdravja se zavedajo, kako zelo pomembni so topli medosebni odnosi in iskreni pogovori. Pri svojih babicah in dedkih ter njihovih znancih pa so opazile, da lahko med starejšimi hitro zmanjka tem za pogovor ali pa pogovor ostane le na površinski ravni.

    »Opažamo, da se je potreba po kakovostnih odnosih in pogovorih v času koronakrize samo še povečala, zato smo se odločile, da starejšim ponudimo pogovorne kartice, ki služijo kot pripomoček za kakovosten pogovor. Z njimi želimo spodbuditi komunikacijo med starejšimi, razširiti in poglobiti tematike pogovora in z vprašanji na karticah spodbujati zaznavanje pozitivnih vidikov življenja ter občutek življenjskega smisla,« so pojasnile avtorice Maruša Fijavž, Zala Kresnik, Eva Kavčič, Zala Motaln in Tjaša Poglej.

  • Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc

    Dobro je vedetifebruar '22

    NAROČANJE PO TELEFONU

    Bralka je nekaj mesecev prejemala ugankarsko revijo s križankami. Bila je prepričana, da jo prejema kar tako, saj sicer križank ni nikoli reševala. Po nekaj mesecih je prejela položnico za plačilo. Klicala je pošiljatelja, ki je pojasnil, da naj bi križanke naročila po telefonu. Bralka je prepričana, da jih ni naročila. Zastavlja se ji vprašanje, kaj naj naredi.

    Naročanje po telefonu ali spletu je v zadnjem času vse pogostejši način nakupovanja. Po eni strani je precej udoben, saj omogoča veliko izbiro, nakup pa je mogoče opraviti kar od doma, po drugi strani pa lahko prinese precej veliko razočaranje, ker je stvar drugačna od tistega, kar si kupec predstavlja na podlagi oglasa ali pa se zaplete z dodatnimi stroški in morebitnim vračilom stvari.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetifebruar '22

    SPREMINJANJE NA BOLJŠE

    Človeška družba je v zadnjih dveh, treh desetletjih doživela izjemno veliko sprememb v primerjavi s stoletji prej. Naš um se temu še zna prilagajati, vendar se naše telo obnaša drugače. To nam pokaže z različnimi simptomi, na primer s tesnobo, depresijo, bolečinami v telesu, in nam prigovarja, naj se vendar že začnemo poslušati in upoštevati dejstva, da je nekaj v našem načinu življenja narobe.

    Terapevtsko delo je usmerjeno k ciljem – spreminjanju naših prepričanj in vzorcev, ki so nastali v zgodnjem otroštvu in nam v odraslem življenju ne služijo več dobro. Zato je pomembno, da s pomočjo terapevta prepoznamo simptome, kar je še najlažji del poti. Potem poskušamo   razumeti posamezne neustrezne vedenjske vzorce in navade ter disfunkcionalno mišljenje. Osredotočimo se na otroštvo, na pomembne spomine, občutke in informacije. Močni neugodni občutki, ki smo jih takrat doživeli, so se zgodili na nivoju telesa, saj otroški možgani takrat...

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetijanuar '22

    ČAKANJE NA SPECIALISTIČNE PREGLEDE

    Bralki je osebna zdravnica izdala napotnico za revmatološki pregled s stopnjo nujnosti zelo hitro. Zanima jo, v kolikšnem času se mora naročiti na pregled in pri katerem specialistu in kako hitro bo na vrsti za pregled.

    Kar zadeva specialista, imate na voljo kar precej izbire. Če uporabljate splet, si lahko vse razpoložljive specialiste za zdravstveno storitev ogledate na spletni strani https://cakalnedobe.ezdrav.si/.

  • 1
  • …
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • …
  • 151
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov