Dom
-
Mala šola digitalizacije
Letošnje božične čestitke lahko hitro in enostavno ustvarite s pomočjo priljubljenega orodja za grafično oblikovanje Canve, ki je dostopno tudi starejšim uporabnikom.
Za začetek boste potrebovali račun v Canvi. Postopek je enostaven: v svoj spletni brskalnik vpišite naslov www.canva.com.
Prijavite se. Na vrhu strani boste videli gumb Prijava. Kliknite nanj, če že imate račun, vnesite svoje podatke in se prijavite. Če še nimate računa, kliknite Ustvari račun. Lahko se prijavite s svojo elektronsko pošto, računom Google ali Facebookovim profilom.
Izberite vrsto računa. Canva ponuja brezplačne in plačljive možnosti. Za naše potrebe bo brezplačna različica popolnoma dovolj.
SLIKA 1
Drugi korak: iskanje predlog
Na domači strani Canve boste našli iskalno vrstico. Vpišite božične čestitke in pritisnite Enter. Dobili boste široko izbiro predlog. Izberite tisto, ki vam je najbolj všeč in kliknite nanjo, da jo odprete. -
Vrt
Če vas vsaj malo skrbi za naš planet, potem letos zagotovo ne boste posegali po umetnih božičnih oziroma novoletnih drevesih. Zakaj ne bi začeli nove tradicije z rastlinami, ki jih lahko po praznikih obdržimo in občudujemo vse leto?
Stožčasta smreka ali Picea glauca 'Conica' je počasi rastoč in vedno zelen iglavec. Najlepše se obnese, če je posajena samostojno, da je stožčasta oblika dobro vidna. Če jo bomo na okrasni vrt posadili z namenom, da bo s svojo svežo podobo prispevala k prazničnemu vzdušju, ji namenimo dovolj prostora. V ugodnih pogojih lahko namreč doseže višino do štirih metrov in širino do dveh metrov. Stožčasta smreka ima gosto nanizane iglice s svetlo limonasto ali modrikasto barvo iglic, zato bo vedno zanimiv kontrast drugim rastlinam na vrtu.
Pričarajmo si prazničen videz doma
Stanovanje
Že pozno jeseni v trgovinah dobimo občutek, kot da smo od praznika vseh svetih kar takoj skočili v božično vzdušje. Učinek tako zgodnjega in pretiranega krašenja marsikaterim vzbuja občutek odpora, vsaj tistim, ki jim je božič miren družinski praznik. In na trgovskih policah se pojavlja tudi vedno več kiča, okraskov in podob, ki skoraj nimajo več povezave z božičem ali decembrskimi prazniki.
Kako sebi in otrokom pričarati praznike in jih odvrniti od hitenja, množice vseh mogočih bleščav, ki ničesar ne sporočajo? Praznike želimo preživeti bolj domače, v družinskem krogu, morda za krašenje uporabiti okraske, ki so v družini že več generacij. Še poseben čar pa ima izdelava okraskov in venčka ter dekoracije doma z lastno domišljijo. Da praznični mesec vseeno ne bo čisto tak kot vsako leto, poskrbimo za kakšno spremembo. Naj bodo to zeleno okrasje in laterna pred vhodnimi vrati, dodatki v dnevni sobi, pri jedilni mizi ali drugje.
Premalo strpni ali preveč neučakani?
Avtomobilizem
Od dobrega voznika se zahteva in pričakuje, da se hitro in pravilno odzove na čutne zaznave. Vmes pa so različni vozniki. Recimo tisti, ki »imajo dve levi roki«, starejši, ki se ne znajdejo v novem prostoru, popolni začetniki ali »nedeljski vozniki«, tujci, torej vozniki v novem okolju … Reagiranje za krmilom temelji tudi na voznikovi psihični komponenti.
Teorija govori, da se je treba v prometu vesti strpno, varno in upoštevati druge udeležence. Če bi življenje zares tako teklo, bi nam vsem bilo veliko lažje. In tu je jedro problema, ki ga je zdaj smiselno osvetliti z dveh strani. »Za krmilom se vsak voznik obnaša drugače: glede na svoj karakter, status, spol, starost, državo bivanja, principe regulacije prometa, prometno kulturo ožjega in širšega območja, lokalne šole vožnje,« postavi trditev diplomant Univerze v Mariboru v svojem delu Vpliv obnašanja voznikov na zamude pred semaforiziranimi...
Kako prepoznamo nevarnost na spletu?
Digitalni kotiček
Internet odpira številne možnosti, a prinaša tudi nevarnosti, ki lahko preslepijo tiste, ki niso vešči digitalnega sveta. Pomembno je prepoznati znake, da bi se izognili pastem.
Poglejmo tri najpogostejše taktike spletnih prevarantov in kako se jim lahko izognemo, da lahko uživamo v vseh prednostih, ki jih ponuja splet.
Obljube, ki so prelepe, da bi bile resnične
Ena najpogostejših taktik spletnih goljufov so lažne obljube. Te se pogosto pojavijo v elektronskih sporočilih, spletnih oglasih ali družbenih omrežjih. Morda prejmete obvestilo, da ste zadeli nagrado na tekmovanju, na katerem sploh niste sodelovali, ali ponudbo za neverjetno poceni izdelek. Zavedati se morate, da so lažne obljube zasnovane tako, da pritegnejo vašo pozornost in vas spodbudijo k hitremu ukrepanju. Ključni vprašanji, ki si ju morate zastaviti, sta, ali sem res sodeloval/-a v tej nagradni igri in ali je ta ponudba res verodostojna. Tovrstne obljube namreč pogosto spodbujajo k posredovanju osebnih podatkov ali nakupu neobstoječih izdelkov.
Primerna osvetlitev naj bo v vsakem prostoru
Stanovanje
V pustih jesenskih mesecih k dobremu počutju v stanovanju gotovo pripomore premišljeno zasnovana svetloba. Za vsak prostor je tako dobro poiskati primerno osvetlitev. Izogniti se želimo bleščavi, premočni ali pomanjkljivi osvetlitvi, prevelikim svetlobnim razlikam, izbiramo tudi barvo svetlobe. Premočna svetloba po eni strani starejše zaslepi, zaradi pomanjkljive osvetljenosti pa lahko celo padejo. Ljudi z demenco s svetlobo usmerjamo, želeno poudarjamo in pazimo, da ni temnih kotov, ki bi jih prestrašili.
Praktični vodnik za uporabo portala zVEM
Prosti časoktober '24Dom Nasveti
Digitalni kotiček
V prejšnji Vzajemnosti smo raziskali ključne elemente, kot so digitalna identiteta, digitalno potrdilo, smsPASS in sistem SI-PASS, ki omogočajo varen dostop do različnih elektronskih storitev. Tokrat pa bomo bolj praktično spoznali portal zVEM in njegovo uporabnost.
Portal zVEM predstavlja sodoben in enostaven način dostopa do vaših zdravstvenih podatkov prek spleta. Namenjen je vsem, ki želijo imeti pregled nad svojo zdravstveno dokumentacijo in si tako olajšati komunikacijo z zdravstvenimi ustanovami. S pomočjo portala lahko enostavno dostopate do svojih zdravstvenih podatkov, kot so izvidi, pooblastila, napotnice in recepti.
Dostopnost za invalide je treba pravočasno urediti
Prosti časoktober '24Zdravje Dom
Pravilnik o univerzalni graditvi in uporabi objektov določa, da morajo biti javne zunanje površine, pločniki, prehodi za pešce … in javne stavbe, gostinski objekti ter prostori, namenjeni strankam, dosegljivi vsem ljudem. Pravilnik velja za novogradnje in rekonstrukcije, za obstoječe objekte v javni rabi pa dostopnost za invalide ureja zakon o izenačevanju možnosti invalidov, na kratko ZIMI, ki je začel veljati leta 2010. ZIMI prepoveduje diskriminacijo zaradi invalidnosti pri dostopnosti do uporabe objektov v javni rabi, določil pa je tudi najkasnejše roke, do katerih je treba prilagoditi obstoječe objekte. Za grajene in komunikacijske ovire velja, da morajo biti odpravljene najkasneje do konca leta 2025. O možnostih odpravljanja ovir smo se pogovarjali z Janezom Antolincem iz Zavoda Brez ovir.
-
Svetloba, naravna in tudi umetna, je gradnik v arhitekturi in notranji opremi. Ne vpliva le na dobro vidnost, ampak tudi na videz in dojemanje prostora ter predvsem na počutje v njem. Prijetno osvetljen prostor je podlaga za želeno počutje.
Neprimerno osvetljeni prostori (bleščava, preslaba ali premočna svetloba, nepravilno nameščena svetila in tudi neosvetljeni deli prostora) pa lahko dosegajo ravno nasprotne učinke: slabo počutje in celo nemir. Za starejšo osebo je primerna osvetlitev pomembna tako za branje ali druge dejavnosti kot varno gibanje v stanovanju in hiši, prav tako pri dostopu do hiše in vhodnih vrat. Paziti moramo na neprimerno bleščavo, ki slepi. Na kratko spoznajmo nekaj o svetlobi, da bomo lažje razumeli in tako izbrali primerna svetila ter seveda sijalke.
Otrok mora biti vedno pravilno pripet
Avtomobilizem
Otrok naj v avtomobilu sedi na najbolj varnem sedežu in naj ima pred seboj dovolj prostora. Le sistem isofix za pritrditev otroškega sedeža ni dovolj. Otroški sedež je treba izbrati glede na starost in velikost otroka ter tudi glede načina vpetja v vozilu.
Še pred štiridesetimi leti je bilo povsem samoumevno, da potniki v avtomobilu niso bili pripeti z varnostnimi pasovi. Takrat je otrok, ki je lahko že samostojno stal, običajno imel svoje mesto zadaj med obema sprednjima sedežema, od koder je lepo videl na cesto, ni mu bilo slabo in ni sitnaril. Bolj zavedni so manjšega otroka potisnili v sedež, ki je bil s hrbtom zataknjen na naslonjalo zadnje klopi, ki pa ga seveda ni varoval.