Pokojnine
Obširno o delovanju invalidskih komisij
Dobro je vedetijulij '24Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na junijski seji sprejel sklep o delitvi sredstev za rekreativno, športno in kulturno dejavnost upokojencev in delovnih invalidov v letu 2024, se seznanil s poročilom Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije s poudarkom na poslovanju invalidskega sklada v letu 2023 ter obravnaval analizo o delu izvedenskih organov zavoda.
Sredstva za rekreativno, športno in kulturno dejavnost uživalcem pokojnin in nadomestil iz invalidskega zavarovanja so se v skladu s 142.a členom ZPIZ-2 ter skladno z merili in kriteriji za delitev sredstev, ki so določena v razpisu, razdelila glede na število upokojencev/delovnih invalidov – članov organizacij upokojencev/invalidskih organizacij, ki so se prijavile na razpis in so izpolnile razpisne pogoje.
V petek bo izplačan tudi letni dodatek
Z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije so sporočili, da bo v petek, 28. junija, skupaj z junijsko pokojnino izplačan tudi letni dodatek.
Letos je za 5 evrov višji kot lani, pri čemer so spremenjene tudi meje petih razredov, po katerih se določa pripadajoča višina. Prejemnikom pokojnin bo izplačan v naslednjih zneskih:
višina pokojnine
znesek letnega dodatka
do 650 evrov
460 evrov
od 650,01
do 780 evrov
320 evrov
od 780,01
do 920 evrov
260 evrov
od 920,01
do 1.110 evrov
210 evrov
od 1.110 evrov
150 evrov
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetijunij '24Pokojnine
PROSTOVOLJNA VKLJUČITEV V OBVEZNO ZAVAROVANJE
Bralka navaja, da je njena sorodnica zaradi bolezni nezaposljiva oseba, kar je bilo ugotovljeno v posebnem postopku pri zavodu za zaposlovanje. Trenutno dobiva socialno podporo in varstveni dodatek, zato jo zanima, ali je smiselno, da bi ji starši plačevali prispevke za pokojninsko zavarovanje. Stara je 34 let in nima niti dneva pokojninske dobe. Obstaja namreč skrb, da mogoče le ne bo vse življenje upravičena do socialnovarstvenih dajatev, ki jih trenutno prejema.
Večja disciplina pri plačilu davkov in prispevkov
Dobro je vedetijunij '24Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) je na aprilski seji razpravljal o poslovanju Finančne uprave RS (Furs) v preteklem letu. Lani je bilo njihovo delo še posebej uspešno, saj so za pokojninsko blagajno pobrali za 8,8 odstotka več prispevkov kot predlani.
Svet zavoda se zaveda, da je delo, ki ga opravlja Furs, zelo pomembno za uspešno delovanje sistema obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Zakaj? Ker je njegova glavna naloga pobiranje davkov, med te pa se po veljavni zakonodaji štejejo tudi prispevki za socialno varnost vključno z obveznim prispevkom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Opravlja tudi nadzor nad zakonitostjo, pravilnostjo in pravočasnostjo izpolnjevanja vseh davčnih obveznosti.
Realna vrednost pokojnin se je zmanjšala
Dobro je vedetimaj '24Pokojnine
O gmotnem položaju upokojencev večkrat govorijo upokojenske in druge nevladne organizacije ter mnogi posamezniki, ki se razglašajo za borce za lepše življenje upokojencev, še zlasti pred volitvami pa o tem veliko govorijo tudi politiki. Ugotavljam pa, da nekateri podatki niso pravilno predstavljani, zato poglejmo, kaj kažejo številke iz letnega poročila pokojninskega zavoda za lansko leto.
Poudarjamo, da gre za povprečne zneske, v katerih so zajete višine pokojnin uživalcev posameznih kategorij, vendar nam tudi ti podatki omogočajo dokaj realno sliko stanja. Res je, da je bila zadnja uskladitev pokojnin, kot nekateri poudarjajo, najvišja do zdaj, toda pri tem ne pojasnijo, da je bila izvedena na podlagi formule, sprejete konec leta 2012 z ZPIZ-2. Sistem usklajevanja pokojnin je bil takrat deležen široke javne razprave in je rezultat sodelovanja mnogih udeležencev.
Letni dodatek bo pri junijski pokojnini
Dobro je vedetimaj '24Pokojnine
Tudi letos bo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje letni dodatek večini prejemnikov izplačal skupaj z junijskimi pokojninami 28. junija.
Že v začetku decembra lani so bili z zakonom o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2024 in 2025 (ZIPRS2425) določeni pogoji in roki za izplačilo letnega dodatka za leto 2024.
Letni dodatek bo izplačan v naslednjih zneskih:
višina pokojnine
znesek letnega dodatka
do 650 evrov
460 evrov
od 650,01 do 780 evrov
320 evrov
od 780,01 do 920 evrov
260 evrov
od 920,01 do 1.110 evrov
210 evrov
od 1.110,01 evra
150 evrov
Najnižja in najvišja pokojninska osnova višji
Dobro je vedetimaj '24Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je na aprilski seji med drugim sprejel več sklepov za izvajanje obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
Na podlagi teh sklepov znaša najnižja pokojninska osnova v letu 2024 uveljavljene pokojnine od 1. januarja 2024 1.202,84 evra oziroma 880,48 evra, če je odmerjena na podlagi tretjega odstavka 390. člena ZPIZ (torej po ZPIZ-1). Najvišja pokojninska osnova pa znaša 4.844,36 evra oziroma 3.521,95 evra, če je odmerjena po ZPIZ-1. Najvišja pokojninska osnova je štirikratnik najnižje osnove.
Finančna uprava je lani pobrala za 8,8 odstotka več prispevkov za Zpiz
Finančna uprava RS (Furs) je lani pobrala za 5,9 milijarde evrov socialnih prispevkov, ki so prihodek pokojninske blagajne. To je 8,8 odstotka več kot leto prej. Lanski neplačani dolg je konec februarja letos znašal 16,4 milijona evrov in je še naprej v postopkih izvršbe, navaja poročilo Fursa, s katerim se je v četrtek seznanil svet pokojninskega zavoda.
Furs z namenom, da ne bi bilo treba sprožiti postopkov za izvršbo, ki povzročijo negativne posledice za zavezance, neplačnike posebej obvešča o neporavnanih obveznostih. Tako so lani poslali več kot 764.000 opominov za skupni znesek v višini 688,2 milijona evrov. Na podlagi opominov so prejeli skoraj dve tretjini tega zneska.
Svetovanje avstrijskih strokovnjakov pokojninskega zavarovanja
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sodelovanju s strokovnjaki avstrijskega nosilca pokojninskega zavarovanja (PVA) organizira informativni dan. Potekal bo v četrtek, 18. aprila, v prostorih Območne enote Maribor, na Zagrebški cesti 84, od 9. do 13. ure.
Svetovanje je namenjeno zavarovancem, ki so ali so bili zaposleni v Avstriji, in želijo izvedeti, kdaj bodo lahko uveljavili pokojnino in kakšna bo njena višina ter tudi upravičencem do avstrijske pokojnine, ki želijo dodatna pojasnila glede svojih pravic.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetiapril '24Pokojnine
ZNIŽANJE STAROSTNE MEJE ZARADI SLUŽENJA OBVEZNEGA VOJAŠKEGA ROKA
Bralec navaja, da se bo lahko starostno upokojil šele pri starosti 64 let in osem mesecev, do tega datuma pa bo dopolnil 39 let in tri mesece pokojninske dobe brez dokupa. Starost 65 let se mu namreč zniža za štiri mesece zaradi beneficirane dobe. Zanima ga, ali bi mu čas služenja vojaškega roka v trajanju 12 mesecev spremenil datum upokojitve, ker tega v vlogi za izračun datuma upokojitve ni navedel.
Zavarovanec pridobi pravico do starostne pokojnine pri starosti 65 let, če dopolni najmanj 15 let zavarovalne dobe. Če pa dopolni 40 let pokojninske dobe brez dokupa, lahko uveljavi pravico do starostne pokojnine pri starosti 60 let.