Pokojnine
Uskladitve invalidnin in dodatka za pomoč in postrežbo
Dobro je vedetiapril '24Pokojnine
Upokojencem so se 1. januarja letos že redno uskladile pokojnine za 8,8 odstotka. Toda po veljavni zakonodaji se vse pravice, ki jih iz sistema obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja izplačuje zavod, ne usklajujejo na enak način kot pokojnine. Tako se januarja niso uskladili zneski dodatka za pomoč in postrežbo ter zneski invalidnin, ki se izplačujejo za telesno okvaro, saj je zanje predpisan drug način usklajevanja.
Veljavni zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) za dodatek za pomoč in postrežbo določa, da se usklajuje v skladu z zakonom, ki ureja usklajevanje transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji. Uskladitev zneskov se zato ne opravi na način in v rokih, kot je to določeno za pokojnine, temveč kasneje ter v višini, ki jo vsakoletno določi sklep o usklajenih višinah transferjev (ki so določeni v nominalnih zneskih) in o odstotku uskladitve drugih transferjev posameznikom in gospodinjstvom v RS. Skladno z določbami sklepa se transferji za posameznike in gospodinjstva uskladijo enkrat letno, in sicer 1. marca, z rastjo cen življenjskih potrebščin v preteklem letu po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije.
Lani največ zavarovancev v zgodovini zavoda
Dobro je vedetiapril '24Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je na drugi februarski seji razpravljal tudi o letnem poročilu zavoda za leto 2023 in ga ocenil kot zelo uspešno. Poročilo obsega 150 strani, zato se bomo omejili na ključne podatke s posameznih področij poslovanja, kot so financiranje, matična evidenca, uveljavljanje pravic, nakazovanje pokojnin in drugih prejemkov …
Zavod je poslovno leto sklenil z zakonsko zahtevanimi izravnalnimi dohodki in odhodki v višini 7.103.132.165 evrov. V primerjavi z načrtovanimi v finančnem načrtu so bili višji za 0,5 odstotka oziroma za 38,4 milijona evrov in niso presegli s predpisi določenega najvišjega obsega izdatkov za pokojninsko blagajno za leto 2023, ki je znašal 7115 milijonov evrov.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Pojasnilo glede odločb o pravici do zagotovljene vdovske pokojnine
Z uveljavitvijo novele ZPIZ-2N so nekatere vdove in vdovci pridobili možnosti uveljavljanja zagotovljene vdovske pokojnine. Vloge za priznanje te pravice je Zpiz začel prejemati že pred koncem preteklega leta, do sedaj jih je bilo že skoraj 9.000. Številni vlagatelji jih sprašujejo, zakaj še niso prejeli odločbe.
Z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje sporočajo, da se kot zagovorniki ponovne vključitve tega instituta v zakonodajo, zavedajo pomena čimprejšnje odločitve o pravici do zagotovljene vdovske pokojnine, vendar je pri tem potrebno vedeti, da je bil zakon objavljen v Uradnem listu 27. decembra lani, veljati je začel naslednji dan, uporabljati pa se je začel 1. januarja letos, to je zgolj pet dni kasneje. Že za zagotovitev vseh podpornih tehničnih rešitev za vodenje postopkov odločanja o zagotovljeni vdovski pokojnini je bil ta...
Uskladitev pokojnin v letošnjem letu
Dobro je vedetimarec '24Pokojnine
Letos je z vidika usklajevanja pokojnin posebno leto. Že ob koncu preteklega leta je namreč državni zbor na predlog vlade sprejel Zakon o izvrševanju proračunov RS za leti 2024 in 2025 (ZIPRS2425), ki določa poseben način uskladitve pokojnin in drugih prejemkov v letu 2024. Določeno je, da se uživalcem že januarja 2024 izplačajo višji prejemki. Uskladitev se je tako delno že opravila, in sicer za odstotek, ki je bil določen glede na tedaj predvidene rasti cen življenjskih potrebščin ter rasti povprečnih bruto plač v višini 8,2 odstotka.
O redni uskladitvi pokojnin in kadrovskih težavah zavoda
Dobro je vedetimarec '24Pokojnine
Na februarski seji je Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje med drugim odločal o redni uskladitvi pokojnin in drugih prejemkov v skladu s sistemskim zakonom ZPIZ-2, ki velja od 1. januarja 2013. Razpravljal pa je tudi o kadrovskih težavah, v katerih se je znašel zavod.
Zakon ZPIZ-2 natančno določa način in čas uskladitve pokojnin ter elemente, ki jih je treba upoštevati. To poudarjam zato, ker se v javnosti širijo govorice, kot da gre pri letošnji redni uskladitvi za »darilo« upokojencem, ker je uskladitev tako visoka.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetimarec '24Pokojnine
ZAČASNO IN OBČASNO DELO UPOKOJENCEV
Bralka navaja, da se ji je kot starostni upokojenki ponovno ponudila priložnost za opravljanje dela čistilke po dve uri dnevno. Sprašuje, ali obstaja še druga možnost za opravljanje tega dela kot po podjemni pogodbi. Slišala je namreč, da takšnega dela pač ne bi smela opravljati vsakodnevno in daljše časovno obdobje, saj bi jo moral delodajalec prijaviti v zavarovanje iz naslova delovnega razmerja s polovičnim delovnim časom.
Na podlagi določb novele zakona o urejanju trga dela lahko upokojenci začnejo opravljati začasno ali občasno delo in jim je tako omogočen ponovni vstop na trg dela. Upravičenci do začasnega ali občasnega dela so torej osebe, ki imajo v Republiki Sloveniji status upokojenca, razen tistih upokojencev, ki so pridobili pravico do dela starostne ali predčasne pokojnine, ki se izplačuje zavarovancu, ki ostane v zavarovanju, v višini sorazmerja s skrajšanjem ur opravljanja dela.
-
Prihodki in odhodki Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) so bili lani izravnani v višini 7,1 milijarde evrov. Državni proračun je za pokrivanje razlike med prihodki in odhodki namenil 762,2 milijona evrov, izhaja iz poročila zavoda za lani, ki ga je na včerajšnji seji sprejel svet zavoda.
Delež davčnih prihodkov, kamor sodijo prispevki za socialno varnost, je znašal 82,7 odstotka, kar je dobra 2 odstotka več kot predlani. Ta delež je bil višji zaradi višjih prihodkov od prispevkov za socialno varnost, in je bil najvišji od leta 1996, ko je bila dvakrat znižana prispevna stopnja delodajalca.
Letos redna uskladitev pokojnin v višini 8,8 odstotka
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na včerajšnji seji sprejel sklep, da se bodo pokojnine in drugi prejemki od 1. januarja 2024 uskladili za 8,8 odstotka.
Za navedeni odstotek se uskladijo zneski pokojnin in drugih prejemkov, ki so uživalcem pripadali za januar 2024, zmanjšani za uskladitev, ki se je delno opravila v januarju 2024, oziroma zneski ob priznanju pravice, uveljavljene v letu 2024. Uskladitev velja od 1. januarja 2024, izvedla pa se bo pri izplačilu za februar 2024. Izplačana pa bo tudi razlika med redno uskladitvijo pokojnin v višini 8,8 odstotka in že januarja izplačano višino v 8,2 odstotka.
Višja urna postavka za delo upokojencev
Z marcem se bo zvišala najnižja bruto urna postavka za začasno ali občasno delo upokojencev. Po novem bo znašala 7,21 evra (do konca februarja še velja 6,92 evra).
Znesek je usklajen z minimalno plačo, ki se je letos zvišala za 4,2 odstotka na 1253,90 evra bruto. Začasno ali občasno delo lahko upokojenec opravlja v obsegu največ 60 ur v koledarskem mesecu, pri tem pa ne sme preseči skupnega zneska, ki znaša 10.781,07 evra bruto. Največ trikrat lahko opravi tudi 90 ur na mesec, vendar seštevek ne sme preseči 720 ur v koledarskem letu.