Pokojnine
-
Prihodki in odhodki Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) so bili lani izravnani v višini 7,1 milijarde evrov. Državni proračun je za pokrivanje razlike med prihodki in odhodki namenil 762,2 milijona evrov, izhaja iz poročila zavoda za lani, ki ga je na včerajšnji seji sprejel svet zavoda.
Delež davčnih prihodkov, kamor sodijo prispevki za socialno varnost, je znašal 82,7 odstotka, kar je dobra 2 odstotka več kot predlani. Ta delež je bil višji zaradi višjih prihodkov od prispevkov za socialno varnost, in je bil najvišji od leta 1996, ko je bila dvakrat znižana prispevna stopnja delodajalca.
Letos redna uskladitev pokojnin v višini 8,8 odstotka
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na včerajšnji seji sprejel sklep, da se bodo pokojnine in drugi prejemki od 1. januarja 2024 uskladili za 8,8 odstotka.
Za navedeni odstotek se uskladijo zneski pokojnin in drugih prejemkov, ki so uživalcem pripadali za januar 2024, zmanjšani za uskladitev, ki se je delno opravila v januarju 2024, oziroma zneski ob priznanju pravice, uveljavljene v letu 2024. Uskladitev velja od 1. januarja 2024, izvedla pa se bo pri izplačilu za februar 2024. Izplačana pa bo tudi razlika med redno uskladitvijo pokojnin v višini 8,8 odstotka in že januarja izplačano višino v 8,2 odstotka.
Višja urna postavka za delo upokojencev
Z marcem se bo zvišala najnižja bruto urna postavka za začasno ali občasno delo upokojencev. Po novem bo znašala 7,21 evra (do konca februarja še velja 6,92 evra).
Znesek je usklajen z minimalno plačo, ki se je letos zvišala za 4,2 odstotka na 1253,90 evra bruto. Začasno ali občasno delo lahko upokojenec opravlja v obsegu največ 60 ur v koledarskem mesecu, pri tem pa ne sme preseči skupnega zneska, ki znaša 10.781,07 evra bruto. Največ trikrat lahko opravi tudi 90 ur na mesec, vendar seštevek ne sme preseči 720 ur v koledarskem letu.
Februarska uskladitev pokojnin za 8,8 odstotka
Po podatkih statističnega urada naj bi februarska uskladitev pokojnin znašala 8,8 odstotka, točno stopnjo uskladitve bo potrdil svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na ponedeljkovi seji.
Ker so prejemniki pokojnin in invalidskih nadomestil januarja že prejeli višje pokojnine, saj so se zaradi izredne uskladitve povišale za 8,2 odstotka, bodo februarski prejemki višji le za 0,6 odstotne točke. Pričakujejo lahko tudi poračun za januar. Statistični urad pri izračunu upošteva tako rast povprečne mesečne bruto plače (60 odstotkov) kot povprečno rast cen življenjskih potrebščin (40 odstotkov).
Letni dodatek bi lahko spremenili v trinajsto pokojnino
Letošnja delna redna uskladitev pokojnin je bila prvič opravljena že januarja, sredi tega meseca pa bo znano, koliko bo dejansko znašala redna uskladitev, in sledil bo poračun. To bo prva tako visoka posamična uskladitev po letu 1992. Z generalnim direktorjem Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijanom Papežem smo se pogovarjali o tem, v kakšni kondiciji je pokojninska blagajna, saj se število upokojencev povečuje, katere novosti bodo začele veljati letos in kaj naj bi prinesla nova pokojninska reforma.
O plačilu obveznega zdravstvenega prispevka od prejemkov, ki jih izplačuje Zpiz
Dobro je vedetifebruar '24Pokojnine
Zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, ki je bil v Uradnem listu RS objavljen 30. decembra, je deloma spremenil določbe novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je od 1. januarja letos naprej uvedla plačilo obveznega zdravstvenega prispevka.
V nadaljevanju so povzeta nekatera pravila plačila oziroma obračunavanja obveznega zdravstvenega prispevka za uživalce, katerih prejemke izplačuje Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz).
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetifebruar '24Pokojnine
VDOVSKA POKOJNINA PO ZUNAJZAKONSKEM PARTNERJU
Bralka navaja, da že 12 let živi v zunajzakonski skupnosti z vdovcem, vendar nista imela prijavljenega skupnega stalnega prebivališča, in jo skrbi, da bi bil to lahko razlog za morebitno nepriznanje vdovske pokojnine v primeru smrti enega od partnerjev. Zaradi te bojazni je njen partner pred kratkim uredil začasno prijavo prebivališča na njenem naslovu, saj nekako nimata interesa, da bi sklenila zakonsko zvezo.
Vdova oziroma vdovec pridobi po smrti moža oziroma žene pravico do vdovske pokojnine s tem, da je z njima izenačen tudi zunajzakonski partner, ki je z njim živel v življenjski skupnosti, ki je po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo. Ta temelji na obojestranski čustveni navezanosti, vzajemnem spoštovanju, razumevanju, zaupanju in medsebojni pomoči, torej mora biti tudi življenjska skupnost med partnerjema po vsebini enaka zakonski skupnosti.
Januarske pokojnine bodo višje za 8,2 odstotka
Jutri bodo upokojenci prejeli januarsko pokojnino, ki bo zaradi delne uskladitve višja za 8,2 odstotka. Po podatkih Zpiza je to najvišji enkratni dvig pokojnin po letu 1992.
Po podatkih Statističnega urada RS je povprečna starostna pokojnina lani znašala 782 evrov, z januarsko delno uskladitvijo bo znašala 846 evrov, kar pomeni, da bo za 19 evrov višja od praga tveganja revščine. Zagotovljena pokojnina za polno dobo, ki je lani znašala 687,75 evra, pa bo po novem 744,15 evra.
Če povemo po domače, bodo upokojenci prejeli za 8,2 odstotka zvišane pokojnine z meseca oktobra, saj dodatek v višini 1,8 odstotka, ki so ga prejeli v novembru in decembru, pri januarskem zvišanju ne bo upoštevan.
Novosti in pogoji za pridobitev pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja v letošnjem letu
Ob koncu preteklega leta je pričel veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2N), pri čemer se večina novosti prične uporabljati s 1. januarjem 2024. Navedeni zakon vzpostavlja dve ključni novosti, ki bosta v prihodnje izboljšali socialni položaj nekaterih vdov oziroma vdovcev ter delovnih invalidov.
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje sporoča, da ZPIZ-2N uvaja pojem zagotovljene vdovske pokojnine, ki se odmeri vdovi ali vdovcu, ki uveljavlja ali je uveljavil pravico do pokojnine in izpolnjuje tako pogoje za pridobitev pravice do vdovske kot tudi pravice do starostne, predčasne ali invalidske pokojnine po ZPIZ-2. Zagotovljena vdovska pokojnina se odmeri v višini seštevka starostne, predčasne ali invalidske pokojnine ter osnove za odmero vdovske pokojnine iz prvega odstavka 60.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetijanuar '24Pokojnine
UVELJAVITEV PREDČASNE POKOJNINE
Bralec bi se želel čim prej upokojiti, čez nekaj mesecev bo dopolnil starost 60 let, ima nekaj več kot 37 let pokojninske dobe kot delovno razmerje in leto prostovoljnega zavarovanja, ko je bil brezposeln v letu 2020. Zanima ga, ali bi lahko manjkajočo dobo, malo manj kot dve leti, dokupil ter za koliko bi bila potem pokojnina zmanjšana. Ima tudi štiri otroke, zato ga še zanima, ali bo pri predčasni pokojnini upravičen do povečanja pokojnine zaradi otrok. Žena se namreč še ne bo upokojila, poleg tega se tudi strinja, da bi on uveljavil dodatni odstotek za otroke tudi zaradi zmanjšanja, ki ga bo deležen pri odmeri predčasne pokojnine.