Starejši
-
NAŠ POGOVOR
Ko je leta 1984 dr. Dušana Findeisen, danes andragoginja, takrat pa mlada profesorica francoščine, začela razvijati jezikovne programe za življenje starejših in poučevati starejše, so se ji marsikateri smejali, češ, kaj se vendar gre, saj ta stari novega znanja sploh ne bodo več potrebovali. Danes, štirideset let kasneje, pa tisoče starejših študentk in študentov pravi, da se čedalje bolj zavedajo, da je treba vse življenje, še posebej pa v zrelih letih, skrbeti za dušo, telo in možgane. Ugotavljajo namreč, da je Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje (SUTŽO) tudi najboljše naravno zdravilo zoper brezciljnost, nevključenost v družbo, zoper vse, česar je navadno v starosti manj: manj priložnosti, manj prijateljev, manj moči, manj zanimanj, manj spomina in manj ciljev.
Ali smo upravičeno nezadovoljni?
Z oskrbo starejših smo pogosto nezadovoljni. Poslušamo in beremo o slabi oskrbi stanovalcev v domovih starejših, ki je povod za večino konfliktov med njihovimi bližnjimi in osebjem v domovih. Ali je oskrba res slaba? Že kratek obisk nam razkrije nasprotno, stanovalci so skrbno negovani, čisti in urejeni, bivajo v urejenem in snažnem okolju, pa čeprav so nekateri domovi že precej dotrajani, na razpolago imajo številne smiselne aktivnosti, da jim ni dolgčas. Zakaj torej vsesplošno nezadovoljstvo?
Vemo, da stanovalci domov usihajo kljub skrbni negi in sodelovanju pri miselnih in gibalnih aktivnostih, posedanju v voziček, fizioterapiji. Toda njihovi bližnji pogosto mislijo, da dobra nega in razne aktivnosti preprečujejo usihanje, zato sklepajo, da je usihanje njihovih staršev posledica slabe oskrbe. Zagata je enostavno rešljiva. Raziskave so dokazale, izkušnje pa potrdile, da ustrezno informiranje omogoča njihovim bližnjim pravilno razumevanje: dobra oskrba zagotavlja starejšim udobje, ne zmore pa upočasniti ali preprečiti usihanja. Medicinskih ukrepov, ki bi usihanje v zadnjem obdobju življenja upočasnili ali preprečili, ni.
-
PIRAN
Na svetovni dan starejših, tj. 1. oktobra, je v hotelu Delfin v Izoli potekalo državno prvenstvo v šahu Zveze društev upokojencev Slovenije. Organiziralo ga je piransko društvo upokojencev, glavni sodnik je bil Andrej Žnidarčič iz Šahovskega društva Piran. Na prvenstvu je nastopilo 15 moških in dve ženski ekipi, skupaj 82 tekmovalcev. Prvaki pri moških so postali šahisti DU Kozarje pred šahisti DU Maribor Tabor in DU Domžale. Pri ženskah pa so zmagale šahistke DU Šempeter v Savinjski dolini pred šahistkami DU Velenje.
(Besedilo in fotografija: Zdravko Taškar) Zdravstvo ne sme biti tržna dejavnost
Dobro je vedetinovember '24Zdravje Starejši
Zdusove strani
Komisija za zdravstveno in socialno varstvo pri Zvezi društev upokojencev Slovenije je ministrstvu za zdravje poslala pripombe k predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravstveni dejavnosti. Povzemamo najpomembnejše.
Upokojenci presojamo spremembe zakona predvsem z vidika, ali le-te prispevajo k ohranjanju in krepitvi javnega zdravstvenega sistema, za katerega se zavzemamo, saj si zaradi nizkih pokojnin večinoma ne moremo sami plačevati potrebnih zdravstvenih storitev na trgu in se zanje tudi v veliki meri ne moremo zavarovati pri zavarovalnicah, in ali prispevajo k izboljšanju dostopnosti ljudi do zdravstvenih storitev in zagotavljanju pogojev, da bodo potrebne zdravstvene storitve za vse prebivalce pravočasne, kakovostne, varne in financirane iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja in bodo vsi pacienti enako obravnavani.
Odnos do starejših je ogledalo družbe
AKTUALNO
V začetku oktobra se je zaključil 23. festival za tretje življenjsko obdobje. Nekatere so pritegnili pevski in plesni nastopi in pogovori z znanimi Slovenkami in Slovenci, druge predavanja in delavnice o zdravem življenjskem slogu in aktivnem staranju, tretje strokovne razprave o temah, ki zadevajo starejše. Iz obilice pogovorov smo povzeli nekaj najbolj aktualnih tem.
Mnoge starejše je na festivalu razveselila napoved ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca, da bodo status oskrbovalca družinskega člana lahko dobili tudi upokojenci, saj že zdaj mnogi skrbijo za svojega zakonca ali partnerja. Morali pa bodo dokazati, da so psihofizično sposobni opravljati to delo in opraviti usposabljanje. Na ministrstvu predlagajo ureditev, po kateri bi bili upokojenci enako kot drugi oskrbovalci upravičeni do 1,2-kratnika minimalne plače, hkrati pa tudi do 40 odstotkov starostne pokojnine.
-
Ne gre za to, koliko je človek star, ampak za to, kako se postara. Ursula Lehr
Življenje od nas pričakuje, da se postaramo in gremo skozi vse »letne čase«. Na opevano mladost še zdaleč nimajo vsi lepih spominov, lahko je bila težka in jih je za vedno zaznamovala. Z leti se umirimo in upočasnimo, tudi zato, da lahko uživamo v sadovih življenja – kot kmetje v jesenskih pridelkih. Čeprav je prehod v upokojenski staž priložnost, da zaživimo po svoje, postavimo sebe na prvo mesto in uživamo v konjičkih, za katere prej ni bilo časa, je za mnoge lahko težak. Zakaj?
-
PODGORICA - ŠENTJAKOB
V Društvu upokojencev Podgorica - Šentjakob spodbujajo ohranjanje socialnih stikov predvsem z medgeneracijskim sodelovanjem. Tako so lani v sodelovanju z učenci in učitelji OŠ Dragomelj organizirali razstavo rokodelskih izdelkov. Marca letos so na prireditev v počastitev materinskega dne povabili krajanke, ki so jih razveselili otroci iz Vrtca Črnuče, enote Sonček v Šentjakobu.
Člani se srečujejo na kolesarskih izletih in na pohodih v hribe v okolici Ljubljane. Enodnevni izleti so odlična priložnost za dodatno spoznavanje naravnih in kulturnih znamenitosti Slovenije. Med drugim so si ogledali muzej aleksandrink v Prvačini. Junija so za krajane pripravili delavnico izdelovanja rož iz krep papirja pod mentorstvom mojstric Marije Ratkovič in Joži Kos. Vsako leto z izdelki sodelujejo na Dnevih medgeneracijskega sožitja. Upokojenke in krajanke dvakrat na teden vadijo jogo v prostorih bivše osnovne šole. Člane društva, ki se dogodkov ne morejo udeleževati, obiskujejo na njihovih domovih in v domovih starejših. V kratkem bodo zanje in za njihove svojce pripravili obvestilo o storitvah pomoči na domu z vsemi stiki odgovornih oseb. Da delajo dobro, dokazuje tudi priznanje Zdusa za najbolj aktivno društvo upokojencev v letu 2023. (Besedilo in fotografija: Vanda Kovač)
-
Najboljše države za upokojence
Po upokojitvi velika večina upokojencev najraje živi še naprej v svoji državi. A v nekaterih državah zaradi visokih stroškov življenja kar nekaj upokojencev išče okolje, kjer bi morda lahko bolje živeli. Katere so najboljše države za morebitno preselitev, so ugotavljali na podlagi različnih kriterijev in statističnih analiz, med njimi so bili najpomembnejši varnost, življenjski stroški, raven zdravja in število sončnih dni. Pri varnosti so upoštevali splošno varnost, glavna kazalnika sta bila število umorov glede na prebivalstvo in število...
Potreb po celostni oskrbi je iz leta v leto več
oktober '24Oskrba Starejši Aktualno
Slovenija ima več starejšega kot mladega prebivalstva, med slovenskimi mesti ima največji delež starejših prebivalcev Maribor. Lani je imela Mestna občina Maribor evidentiranih 26.677 starejših nad 65 let, kar predstavlja skupno 27,73 odstotka njenega prebivalstva. Za izboljšanje življenja starejših v mestu in okolici neutrudno skrbijo tudi zaposleni javnega zavoda Centra za pomoč na domu Maribor. Pred kratkim je ponovno dobila petletni mandat direktorica Barbara Žgajner.
Čeprav ima center v imenu Maribor, pa socialna oskrba na domu sega širše, saj pomagajo tudi občanom občin Hoče - Slivnica, Rače - Fram in Starše. Skoraj sto zaposlenih je lani skrbelo za dostojanstveno staranje skoraj 900 uporabnikov z zavedanjem možnosti, zmožnosti in potreb posameznika in družbe v tretjem življenjskem obdobju. Povprečno so lani oskrbovali okoli 600 uporabnikov mesečno. Z dobro pokritostjo storitev pomoči na domu prednjači občina Rače - Fram, v občini Hoče - Slivnica opažajo trend ruralnega območja, ko si uporabniki bistveno dalj časa zagotavljajo pomoč pri vsakodnevnih opravilih v okviru mreže svojcev ali sosedske pomoči in zaprosijo za njihovo pomoč šele v trenutku, ko pomoč doseže za svojce neobvladljiv obseg. V občini Starše pokrivajo potrebe po pomoči na domu brez obsežnejših čakalnih dob. Samo v Mariboru imajo vključenih nekaj več kot 700 uporabnikov, kolikor jim lahko pomagajo glede na razpoložljivost kadra in z zagotovljenim občinskim denarjem.
Analiza izhodišč pokojninske reforme
Dobro je vedetioktober '24Pokojnine Starejši
ZDUSOVE STRANI
Septembrske seje komisije za pokojninske in invalidske zadeve pri Zdusu so se udeležili še člani Medgeneracijske koalicije Slovenije (MeKoS) in Igor Feketija, državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Predstavil jim je izhodišča za pripravo sprememb na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
V predstavitvi izhodišč, usklajenih na vladi, je mag. Feketija utemeljil potrebo po reformi in prilagoditvi pokojninskega sistema neugodnim demografskim spremembam v naslednjih 20 do 30 letih. V tem obdobju naj bi se delež starejše populacije pri nas bistveno povečal. Hkrati nas EU opozarja na uravnoteženost javnih financ, kar zahteva tudi relativno uravnoteženo in družbeno vzdržno pokojninsko blagajno ter s tem pogojuje tudi sodelovanje s svojimi sredstvi. Poudaril je, da se bodo dokončne rešitve usklajevale v socialnem dialogu in javni razpravi, tako da se bodo konkretne spremembe sprejemale v državnem zboru v prihodnjem letu.