Zdravje
-
Zdravje
Ljudje, ki zaužijejo vsaj sedem gramov olivnega olja dnevno, to je polovico jedilne žlice, imajo za 28 odstotkov nižje tveganje, da bodo umrli zaradi bolezni, povezane z demenco.
To so izsledki študije, narejene v Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostonu, v katero so zajeli več kot 92.000 ljudi. Ugotovili so, da je zamenjava ene čajne žličke margarine ali majoneze z enako količino olivnega olja povezana z 8- do 14-odstotnim nižjim tveganjem za smrt, povezano z demenco. Pri zamenjavi z drugimi rastlinskimi olji ali maslom teh razlik niso opazili.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
NAPADI SUHEGA KAŠLJA
62-letna bralka je marca prebolela virusno okužbo dihal. Ker kašelj dolgo časa ni prenehal, je opravila slikanje pljuč, ki je bilo brez odstopanj. Suh kašelj in težje dihanje sta se še pojačala v času cvetenja trav. Z zdravili in pršili se je kašelj delno umiril, vendar se občasni napadi kar ne nehajo. Izvidi krvi so normalni, razen povišanega kalija. Zdravila (Ampril) ji približno eno leto uspešno uravnavajo krvni tlak. Samoplačniško se bo naročila na pregled ORL in pregled pri pulmologu.
-
Vprašajte dermatologinjo
Bralec, ki je pri osemdesetih letih, piše, da se že vse življenje pretirano znoji, nobena krema mu do zdaj še ni pomagala. Že ob najmanjšem naporu mu znoj dobesedno zalije oči in obraz. Zadnje čase opaža še povečano potenje ponoči. Potenje mu povzroča vnetje kože pod pazduho in na intimnih delih. Prosi za nasvet, kako bi vsaj zmanjšal, če že ne odpravil težave s potenjem.
Eksokrine žleze znojnice so v koži po celem telesu. Najgosteje so razporejene v koži na pazduhah, dlaneh in podplatih, v koži na čelu, vratu, prsnem košu ter hrbtu. So tanke spiralasto zavite cevke, ki ležijo globoko v usnjici na meji s podkožnim maščevjem, potujejo z izvodili proti površini kože, kjer izločajo znoj, prozorno tekočino brez vonja. Dejavne so od rojstva. Poleg eksokrinih znojnic so predvsem v pazduhah, okrog popka, prsnih bradavic in anogenitalno še t. i. apokrine znojnice, ki postanejo pod vplivom spolnih hormonov dejavne šele v puberteti in dajejo značilen vonj ljudem.
Kako tehnologija pomaga pri skrbi za zdravje?
Mala šola digitalizacije
Tehnologija v veliki meri vpliva na različne e-storitve. Med drugim na tako imenovano eZdravje oziroma tiste zdravstvene storitve, ki jih lahko urejamo na daljavo z uporabe elektronskih platform.
Digitalno zdravje ali eZdravje je koncept, ki se je pojavil z namenom označevanja uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije v zdravstvenem sektorju. Gre torej za stičišče medicine, informatike, javnega zdravja ter poslovanja in se nanaša na zdravstvene storitve in informacije, ki se dostavljajo ali izboljšujejo prek interneta in sorodnih tehnologij. Izraz tako ne označuje le hitrega tehničnega napredka in z njim razvoja zdravstva, temveč tudi način razmišljanja, odnos in zavezanost globalni miselnosti za izboljšanje zdravstvenega varstva na lokalni, regionalni in navsezadnje tudi svetovni ravni s pomočjo orodij informacijsko-komunikacijske tehnologije.
Poslabševanje vida lahko upočasnimo
Svetloba je pomembna za nastanek vida, hkrati pa je za očesne strukture tudi škodljiva. Svetloba s stimulacijo celic na očesnem ozadju sproži nastanek signala, ki v možganih oblikuje sliko.
Določen spekter svetlobe, ki smo mu vsakodnevno izpostavljeni, lahko poškoduje občutljive celice očesnega ozadja. Oko ima razvito lastno zaščito pred poškodbami, povzročenimi zaradi svetlobe. Del te zaščite predstavljajo tudi hranila, ki se po krvnem obtoku prenesejo v oko in se kopičijo v točno določenih očesnih strukturah.
-
Zdravje
V poletnih mesecih je pravi čas za nabiranje trpotca, ki ga lahko uporabimo za krepitev ali čiščenje organizma in tudi za druge zdravstvene tegobe, saj ima izredno zdravilno moč.
Ali ste vedeli, da trpotec uvrščajo med najbolj zdravilni plevel, ki so ga uporabljali že pred tisoči let. Z njim so si popotniki negovali stopala, zdravili zvine in manjše poškodbe. O tem star ljudski nasvet pravi, zakaj bi nas pri dolgi hoji bolele noge, če raste trpotec ob poti. Ni čudno, da je latinsko ime Plantago nastalo iz besede planta, ki pomeni podplat, na katerega spominja oblika širokolistnega trpotca.
-
Zdravje
V zadnjih mesecih so se v javnosti razvile vroče debate o uporabi konoplje in posledicah njenega uživanja. Nekoliko na stranski tir pa smo spet postavili alkohol, ki je po uradnih definicijah najbolj razširjena in najbolj uporabljena psihoaktivna snov v našem okolju.
Po nekaterih podatkih naj bi bilo v Sloveniji od alkohola odvisnih okoli 200 tisoč ljudi, posledično zato trpi okoli milijon ljudi, večinoma njihovih bližnjih. Kljub ničkolikokrat dokazani škodljivosti alkoholnih pijač pa seveda obstajajo zagovorniki, ki se trudijo prepričati o nasprotnem. Vendar poglejmo nekaj dejstev.
Negujte kožo in sluznico tudi od znotraj
Ali vas pestijo srbeča zadnjica, občutek pesek v očeh, težave s prebavo, suhe sluznice? MIC Mengeš predstavlja novo prehransko dopolnilo Omega 7 Pharm Nord z visokokakovostnim oljnim izvlečkom rakitovca, ki znanstveno dokazano vpliva na našo sluznico. Vsebuje mešanico maščobnih kislin omega-3, omega-6, omega-7 in omega-9, vitamina A in E ter polifenole, flavonoide, rastlinske sterole in množico drugih fitonutrientov, ki so značilni za rakitovec. Do zdaj so sluznice zdravili predvsem z raznimi kremami, olji ali geli, kar je dobra izbira za zdravljenje simptomov, če pa želimo, da naša koža in sluznice delujejo povsem optimalno, pa si je treba pomagati tudi z ustreznimi prehranskimi dopolnili, ki delujejo od znotraj.
Doživljate suhost v menopavzi?
Ali ste vedeli, da ima težave s suho nožnico približno 19 odstotkov žensk med 42. in 53. letom starosti, med 57. in 69. letom pa se ta delež poveča na 34 odstotkov?
Suha nožnica je pogost simptom menopavze, a se mu posveča premalo pozornosti. Približno polovica žensk, ki se spoprijemajo s to težavo, tega ne pove niti svojemu zdravniku.
Boleči intimni odnosi, izguba libida, povečano tveganje za okužbe sečil in drugo so težave, zaradi katerih je to pomembno vprašanje in mu je treba posvetiti več pozornosti.
-
Zdravniki priporočajo, da v času poletne vročine zmanjšamo telesne napore, ostajamo v senci in v hladnih prostorih, uživamo lažjo hrano, kot sta sadje in zelenjava, omejimo uživanje težje hrane in alkohola, pijemo dovolj vode in z njo osvežimo tudi kožo. Lahko pa si pri tem pomagamo tudi z izbrano antioksidantsko podporo.
Spomladi leta 1998 sva s soprogo začela jemati antioksidant FHES. Meritve na Univerzi v Ljubljani so potrdile, da je po antioksidantski moči enakovreden vsaj 10.000 kozarcem najboljšega svežega soka. Sam ob uživanju praška FHES (2-3 kapsule na dan) nisem ničesar občutil, soproga pa je zaznavala več energije in v poletnem času je laže prenašala vročino. Nadaljevala sva njegovo jemanje in sčasoma opazila tudi izboljšanje svojih kroničnih zdravstvenih težav. Mene pa je njena izkušnja spodbudila, da sem med drugim poglobil znanja o fizioloških učinkih poletne vročine in antioksidantske zaščite pred njo.