Zdravje
Robotske operacije so kirurgija prihodnosti
Zdravje
Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Sistem za robotsko kirurgijo so v Splošni bolnišnici (SB) Celje imeli že pred 15 leti, v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana pa so prvo operacijo s pomočjo robota izvedli leta 2018. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi, tretjino abdominalni kirurgi. Prednosti za bolnike so v primerjavi zlasti s klasičnimi in tudi laparoskopskimi operacijami velike. Dolgoročno gledano ima koristi tudi zdravstvena blagajna.
-
DERMATOLOGINJA SVETUJE
Bralka Milka piše, da že več kot dve leti obiskuje dermatologa zaradi aktinične keratoze (zaroženevanje zaradi sevanja). Na licu ima spremembo, veliko dva krat dva centimetra, koža je rahlo rožnata in hrapava. Dvakrat so spremembo pomrznili, vendar brez učinka, to velja tudi za različne kreme. Nov dermatolog je ugotovil, da je na licu blaga vnetna infiltracija, in ji svetoval omejen čas mazanja s kremo Afloderm cr. in uporabo balzama Cicaplast. Sprašuje, kako naj po zdravljenju neguje zelo suho kožo na obrazu.
Udarec pusti nevidne brazgotine
PSIHOLOGIJA
Prihaja čas poletja, odhajali bomo na počitnice in še prej v trgovino, da kupimo vse potrebno za dolgo pričakovan oddih. Pogosto so nakupi lahko tudi polni stresa, kričanja, prepirov, celo udarcev.
V spominu mi je ostal en primer. V trgovini je bila gneča. Babica s petletnim vnukom je stala v vrsti pri blagajni. Deček je opazil napihljivi tovornjak na polici in ga zgrabil. Ko ga babica ni kupila, je deček postal jezen, trmast, začel je nergati s piskajočim glasom. Ljudje okoli so se začeli obračati k njima. Babico je bilo sram, zardela je. V trenutku ga je udarila po prstih: »Boš že videl, kaj se pa greš!« Otrok je osuplo umolknil. Sklonil je glavo, oči je imel solzne. Tovornjak se je hitro znašel na polici. Evo, zdaj bo pa mir, je izražal babičin obraz. Njena drža je izražala olajšanje in ponos, saj je otroku postavila meje. Te pa morajo biti, kajne?
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetijunij '25Zdravje Oskrba
HRANJENJE PO MOŽGANSKI KAPI
Na nas se je obrnila bralka. Njeno mamo je pred časom prizadela možganska kap, zaradi česar ima težave pri hranjenju, sedenju, držanju pribora in požiranju hrane.
Možganska kap lahko močno zaznamuje življenje posameznika in vpliva na izvajanje vsakodnevnih aktivnosti, na katere v času pred boleznijo načeloma niti ne pomislimo – kako se bomo zjutraj umili, držali zobno ščetko, se oblekli ali kako si bomo odrezali kos kruha. Izvajanje osnovnih dnevnih aktivnosti je zaradi možganske kapi pogosto oteženo. Ljudje se lahko soočajo s popolno ali delno ohromelostjo polovice telesa, izgubo senzorike, slabšo koordinacijo, lahko se pojavi neglect oziroma pomanjkanje zavedanja ali zanemarjanje prizadete polovice telesa, velikokrat pa se morajo ljudje po možganski kapi ponovno naučiti hranjenja in pitja.
Nizek LDL, manj tveganja za demenco
ZDRAVJE
Raziskave dokazujejo, da utegnejo nizke vrednosti slabega holesterola LDL ščititi starejše pred pojavom demence.
Raziskovalci seulske univerze Hallym v Južni Koreji v raziskavi, katere rezultate so objavili aprila 2025 v reviji The Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, ugotavljajo, da nizka raven slabega holesterola (LDL) znižuje tveganje za pojav demence. V retrospektivni analizi so primerjali prevalenco vseh oblik demence med skupino 108.980 pacientov iz enajstih seulskih bolnišnic, ki so imeli vrednosti LDL nižje od 70 mg/dl, in skupino 108.980 pacientov, ki so imeli vrednosti LDL nad 130 mg/dl.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetijunij '25Zdravje
BOLEČINA V HRBTENICI
Kmalu po upokojitvi se je pri 70-letni bralki pojavila bolečina vzdolž hrbtenice. Vsi izvidi preiskav pri različnih strokovnjakih so bili »letom primerni«. Neuspešne so bile tudi različne fizikalne terapije. Nihče ji ne verjame, njo pa ves čas boli. Neprespanost in trpljenje sta jo zelo postarala. Zaradi sprememb telesa si ne upa niti pogledati v ogledalo.
Bolečina v hrbtenici, ki se pojavi kljub normalnim izvidom, je nedvomno pogost pojav. Mogoča je tudi obratna zgodba. Včasih se ob hudih strukturnih spremembah sprašujemo, kako lahko človek sploh funkcionira, pa v realnem življenju težave niso velike. Zato je pri vsakem pojavu daljše bolečine treba predvsem poslušati, pregledati in poleg zdravstvenega stanja upoštevati tudi psihološke in socialne dejavnike. Prepoznavanje in vpliv na vse te dejavnike sta temelj sodobnega zdravljenja bolečine. Tolažba, da v starosti pač nekaj mora boleti, prav gotovo ni pravilen pristop. Treba je iskati načine, kako jo olajšati in narediti znosno za posameznika.
-
Na potovanjih sta naš imunski sistem in celotno telo na preizkusu. Pred potovanjem in med njim lahko okrepimo svojo odpornost z raznimi naravnimi ali industrijskimi dopolnili. A če bi moral izbrati enega izmed njih, bi izbral antioksidantski prašek FHES. Malokatero prehransko sredstvo nam lahko na potovanju pomaga pri tako različnih težavah kot FHES.
Za manj okužb
Običajni priporočeni odmerek FHES je dve do štiri kapsule dnevno. Najenostavneje lahko preizkusimo njegovo učinkovitost pri gripi in prehladih. Takoj ko nas začne ščipati v grlu, povečamo odmerek FHES na dve do tri kapsule vsake štiri ure in obolenje se ne razvije ali pa traja v lažji obliki le dva do tri dni.
Gabez z izjemno močjo celjenja
Navadni gabez je v tradicionalnem zdravilstvu že stoletja znan kot zdravilna rastlina, ki pomaga pri zdravljenju modric, udarnin, opeklin, natrganih mišic, zvinov, izpahov in zlomov. Med številnimi ljudskimi imeni zanj sta tudi kostni celivec in črni koren.
Gabez (Symphytum officinale) je trajnica, ki jo poznamo tudi z naših vrtov, njiv in travnikov, najdemo jo na vlažnih robovih poti in ob robu gozdov. Poleg že omenjenih ga pri nas poznamo tudi pod imeni gabež, gavez, izvinek, opašica, skornik, svaljnik, svenik … Rastlina iz družine srhkolistnic zraste od 80 do 120 centimetrov visoko, pokončno steblo in veliki suličasti listi so precej dlakasti, cvetovi pa so zvonaste oblike in vijoličaste barve. Cveti od aprila do septembra. Nekateri ga sadijo na vrtovih, kmetje pa ga ne marajo preveč, saj ga imajo za trdoživ plevel, ki se ga je težko znebiti. Ker ima zelo razvit koreninski sistem, iz okoliške prsti močno črpa vodo in s tem suši in izrablja prst, zato druge rastline ob njem slabše uspevajo.
Zaščita ušes pred vodo in hrupom
Če imate občutljiva ušesa ali pogosta vnetja, je priporočljivo, da ne pride voda v ušesa. Rešitev so po meri narejeni silikonski čepki za ušesa.
Čepke priporočamo vsem, katerih ušesa so občutljiva ob stiku z vodo – v bazenu, doma pod prho, v mokrem vremenu itd. Še posebej jih priporočamo v primerih, ko bi vdor vode v sluhovod lahko predstavljal težavo oziroma posledično vnetja – na primer pri otrocih, ki imajo v bobnič vstavljene timpanalne cevke. Primerni so tudi za vse, ki jim po plavanju ne steče voda iz ušes, kasneje pa se to kaže v obliki bolečin in vnetij. V slušnih centrih Widex silikonske čepke za ušesa izdelamo po meri in tako zagotavljamo popolno zaščito pred vdorom vode.
-
ZDRAVJE
Možganska kap je drugi vzrok smrtnosti tako pri nas kot po svetu. Napovedi so skrb vzbujajoče: vsak četrti Zemljan, starejši od 25 let, naj bi jo utrpel v svojem življenju. Do leta 2040 se bo število obolelih povečalo za 35 odstotkov, in to kljub vse večji ozaveščenosti.
Tako napovedujejo strokovnjaki, ki poznajo tudi vzroke. Previsok sistolični (zgornji) krvni tlak, debelost, povišane vrednosti maščob in sladkorja v krvi so krivi za več kot 70 odstotkov kapi. Ali povedano drugače: največ kapi nastane zaradi nezdravega vedenja, za katero je značilno premalo telesne aktivnosti, slaba prehrana in kajenje. Med drugimi vzroki so še onesnaženost zraka in izpostavljenost svincu, pomanjkanje spanja ter velike in dolgotrajne delovne obremenitve.