Po poteh Franka Trohe Rihtarjevega
Začetek pohoda bo ob 9. uri po maši in kulturnem programu pri župnijski cerkvi sv. Nikolaja v Babnem Polju. Okoli 15. ure je predviden prihod pohodnikov na Goričice, kjer si bodo ogledali s slamo krito hišo s tramovnim stropom z letnico 1791 pri Češnjevcu, nato pa se bodo z avtobusom vrnili na izhodišče v Babno Polje.
Pohod bo ob vsakem vremenu. Prispevek 8 evrov (za otroke do 15 let 4 evre) za organizacijo in vodenje, zloženke, zemljevid poti, jutranjo kavo, čaj ter pecivo, avtobusni prevoz na izhodišče pohoda ter nezgodno zavarovanje. Malica iz nahrbtnika. Nujne so prijave do 17. maja na št. 031 429 092 (Nevenka Poje) ali 041 260 985 (Alenka Veber).Najdlje živijo v Franciji in Španiji
V Sloveniji je bila leta 2010 pričakovana življenjska doba pri starosti 65 let za ženske prav tako 21 let, za moške pa nekaj manj - 16,8 leta. Pričakovana leta zdravega življenja pri tej starosti pa so bila ocenjena na 7,2 za ženske in 6,6 za moške, kar je pod povprečjem EU. Podatki namreč kažejo, da lahko v EU ženske pri 65 letih pričakujejo še 8,8 leta moški pa 8,7 leta zdravega življenja.
Ob tem pa je zanimiva ugotovitev, da države z najdaljšo pričakovano življenjsko dobo niso nujno tudi tiste, kjer za ljudi pri starosti 65 let pričakujemo največ let zdravega življenja. Tako za moške, kot tudi za ženske je bila pričakovana življenjska doba najdaljša v Franciji in Španiji, najkrajša pa je bila za ženske v Bolgariji in Romuniji, za moške pa v Latviji in Litvi. Največ zdravih let si lahko obetajo prebivalci Švedske, Danske in Malte, najmanj pa prebivalci Slovaške, Romunije, Latvije in Estonije.-
Med 5. in 12. majem pa bo v Ljubljani, Mariboru, Celju, Velenju, Slovenj Gradcu, Izoli, Sežani in Radovljici potekal Filmski teden Evrope 2012, na katerem bodo brezplačno na ogled izbrani evropski filmi. Med drugim si boste lahko ogledali Melanholijo Larsa von Trierja, dramo Carnage v režiji Romana Polanskega in slovenski Circus fantasticus, z vesno nagrajeni najboljši igrani film. Ob projekcijah bo spremljevalni program z zanimivimi gosti. Več informacij je na voljo na www.filmski-teden.eu.
Nikoli pre(malo)stari – za prostovoljstvo
Osrednja prireditev bo v Ljubljani, v sredo, 16. maja 2012, od 14. do 19. ure na Prešernovem trgu, kjer se bodo na stojnicah in na osrednjem odru predstavile različne prostovoljske organizacije. V Mariboru bo podobna prireditev v torek, 15. maja. Po drugih krajih pa se bodo povezale prostovoljske organizacije, šole in knjižnice in pripravile različne dogodke na temo prostovoljstva.
Več informacij: Slovenska filantropija, Poljanska cesta 12, Ljubljana, tel. št.: 01/232-11-80, info@filantropija.org, www.filantropija.org.Aktivno staranje je to, da znaš biti zadovoljen
V življenju se zgodi veliko sprememb, tudi težkih, in hudo je, če mislimo, da se to dogaja samo nam. Soočiti se z realnostjo življenja pomeni tudi to, da se človek zaveda, da bo nekoč morda bolan, zagotovo pa star. Če se pripravi na to, če se nauči izpuščati svoje moči in sposobnosti, se veliko laže sooči z vsem tistim, česar ne more spremeniti, pravi Metka Klevišar, ki že desetletja osvešča javnost o zdravju, predvsem pa o skrbi za bolne in umirajoče. O prilagajanju novim razmeram, ki jih prinesejo leta, posebne življenjske okoliščine ali bolezen, govori kot zdravnica, kot ženska v zrelih letih, pa tudi kot bolnica z multiplo sklerozo, ki jo spremlja že od mladosti, a si prizadeva življenje organizirati tako, da bi jo bolezen kar najmanj ovirala.
Stanje duha v slovenski družbi
Sociologinja in zaslužna profesorica na fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani dr. Maca Jogan se v množičnih občilih oglaša tudi v razpravah o NOB. Svoja stališča opira zlasti na podatke iz raziskovanja slovenskega javnega mnenja (SJM), ki neprekinjeno poteka že od leta 1968. V pogovoru smo želeli kaj več zvedeti o tem, kako se na Slovenskem v zadnjih dveh desetletjih spreminjajo stališča o prelomnem dogajanju med drugo svetovno vojno. Kaj vas je spodbudilo, da ste se v raziskavah slovenskega javnega mnenja poglobljeno posvetili...
Premalo ovrednoteno prostovoljstvo
V Sloveniji smo na številnih področjih priča velikemu razmahu prostovoljnega dela. Veliko truda je vloženega v promocijo prostovoljstva in v usposabljanju izvajalcev, premalo pa si prizadevamo ovrednotiti rezultate prostovoljstva, torej dejansko zadovoljevanje potreb uporabnikov. Zatika se tudi pri zakonskih rešitvah, ki so, žal, še vedno le na papirju. Država prostovoljcem še ne zagotavlja pravic in razmer za opravljanje te dejavnosti, izvajalske organizacije so še vedno obremenjene z obdavčitvami, kar vsekakor ni sprejemljivo.
-
Sredi aprila je v šestnajstih mestih potekala akcija »Starejši voznik«, ki so jo skupaj pripravili Agencija RS za varnost prometa, svet za preventivo, Mercator centri, Zveza društev upokojencev Slovenije in izpitne komisije RS za voznike. Akcijo so pripravili tudi v Velenju, kjer je bila udeležba najštevilčnejša. Teoretičnega preizkusa se je udeležilo skoraj sto starejših občanov, starih petinšestdeset let in več, nato pa so se tisti, ki so to želeli, skupaj z inštruktorji popeljali po mestu.
ZPS SVETUJE: Ali veste, kaj pijete?
Bližajo se toplejši dnevi in vedno pogosteje bomo posegali tudi po najrazličnejših pijačah. Nekateri prisegajo na ledene čaje, drugi na gazirane pijače, tretji pa posegajo kar po najcenejši in najbolj zdravi pijači - po vodi. Karkoli že izberete, preden pijačo kupite, preverite njen profil. Na embalaži pijač lahko potrošniki preberemo, kaj vsebujejo. Zelo pogosto je med sestavinami že na drugem mestu naveden sladkor, kar pomeni, da moramo biti pri uživanju takih pijač še posebej previdni.
Zdravje mora ostati prioriteta
Kriza bo verjetno povečala revščino in poslabšala zdravje, slabše zdravje pa bo prineslo več stroškov, zato moramo posvečati več pozornosti preventivi in ne varčevati pri njej, opozarjajo strokovnjaki na Inštitutu za varovanje zdravja RS (IVZ). Podatki za večino držav, ki sta jih prizadeli recesija in gospodarska kriza, namreč kažejo na slabšo kakovost življenja in življenjskega standarda, na občutek brezizhodnosti pri nezaposlenih ter na pesimizem.