Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Domišljija pri torbicah nima meja

    Zgodbejulij '16

    SPOZNAJMO NAŠO DEDIŠČINO

    Verjetno najmlajši slovenski muzej, ki deluje od letošnjega marca, privablja zlasti obiskovalke vseh starosti. Saj veste, torbice so za ženski svet (pa tudi za kakšnega moškega) nepogrešljive. In v njih se skriva marsikaj, del teh skrivnosti odstira razstava v pritličju upravne stavbe Splošne plovbe v Portorožu.

    Zamisel zanjo pa je prišla ... od moškega. Slobodan Simič - Sime, Pirančan, publicist, fotograf in navdušen zbiralec starih predmetov, je namreč zbiral tudi torbice in jih je želel predstaviti še drugim. Zdaj je na ogled več kot petsto torbic, od najstarejših s konca 17. in začetka 18. stoletja do tistih, ki so jih pred časom nosile bogate domačinke ter turistke iz mondenih krajev. Med drugim je na ogled prva torbica, ki jo je izdelala priznana ljubljanska oblikovalka Marjeta Grošelj, nekatere unikatne torbice priznanih slovenskih torbičarjev in tiste, ki so jih muzeju podarile znane Slovenke, recimo Alenka Bratušek, Ksenija Benedetti in Manca Izmajlova.

  • Pomagajmo srcu

    Dobro počutjejulij '16

    Leta se ne nalagajo le v naši osebni izkaznici, pač pa tudi v žilah. Te namreč s starostjo izgubljajo elastičnost, trdota žilnih sten pa se povečuje in otežuje živahen pretok krvi. Zaradi manj prehodnih žil je bolj obremenjeno srce, ki ne zmore več delovati s tolikšnim obsegom kot nekoč, kar vodi k srčnemu popuščanju.

    Ker srce ne more več črpati dovolj velike količine krvi za presnovne potrebe, so organi slabo preskrbljeni s kisikom in hranilnimi snovmi. Pešanje srca začutimo pri vsakem malo večjem naporu, recimo, hitro se zadihamo že ob hoji po stopnicah ali navkreber. Včasih začutimo neredno (prepočasno ali prehitro oziroma neredno utripanje srca). Ob težavah s srcem moramo seveda na pregled k zdravniku, lahko pa mu pomagamo že prej, da ne opeša.

  • DD POLETNA ŠTEVILKA

    Druženjejulij '16

    PODLEHNIK

    Za člani DU Podlehnik, 185 jih je, je še eno leto uspešnega dela. Predsednica Anka Pernek je delovanje društva, ki je v lanskem letu praznovalo 30. obletnico, predstavila na občnem zboru. V sklopu društva deluje tudi kegljaška sekcija, ki tedensko trenira in se druži v športnem parku v Dežnem. Od leta 2008 je društvo vključeno v projekt Starejši za starejše. Njihove prostovoljke obiskujejo 260 občanov, starejših od 69 let, na domu.

    Vsako leto se člani udeležijo čistilne akcije, ki jo organizirajo pri TD Podlehnik, ter srečanj z okoliškimi društvi, športnih iger in pokrajinskega srečanja društev PZDU Sp. Podravje. Ker ne skrbijo več za občinski vinograd, so se udeležili trgatve pri vinogradniku Stanku Plavčaku. Ena izmed njihovih zelo odgovornih dejavnosti je jesensko varovanje otrok na prehodu za pešce pri izstopu in vstopu v avtobus. V decembru člani pripravijo darila in obiščejo starejše nad 80 let. Ti komaj čakajo njihov obisk, da izvejo vse novosti in lahko poklepetajo z njimi.

  • PRAZNOVALI SO

    Druženjejulij '16

    Na nekdanji dan mladosti je Celjanka Ana Vogrinec praznovala 100 let. Z ljubeznijo spremlja, kako rastejo in cvetijo lilije, gladijole, vrtnice, hortenzije in druge cvetlice na njenem vrtu, iz malin pa skuha sok.

    Poleg sorodnikov in prijateljev so tudi predstavniki Društva upokojencev Sevnica in krajevne organizacije Rdečega križa obiskali in čestitali za 100. rojstni dan svoji članici Angeli Šalamon z Orehovega.

    Ana Boltar, članica DU Kanal, pri 95 letih rada peče in kuha, kvačka in izdeluje punčke iz cunj, proti pozabljanju pa uporablja staro ljudsko zdravilo – vozel na robčku. Jesen življenja preživlja v družbi nečakinje Anke in njene družine.

  • Zavarujmo oči

    Dobro počutjejulij '16

    V poletnem času moramo pred soncem in škodljivimi ultravijoličnimi žarki poleg kože zaščititi tudi oči. Kako to storimo, svetujeta ljubljanski optik Tomaž Šimenc in njegov sin Anže, prihodnji optometrist, ki bo počasi prevzel očetov posel.

    Starejši ljudje imajo pogosteje bolj suhe in občutljivejše oči, zato jim optika zelo priporočata nošenje sončnih očal. Te namreč oči varujejo tudi pred drugimi vremenskimi vplivi, na primer pred vetrom ali mrzlim zrakom. Še posebej je pomembna zaščita pred ultravijoličnimi žarki, ki povečujejo tveganje za nastanek sive mrene. Sončna očala so nepogrešljiva za tiste, ki so že imeli očesno operacijo, da preprečijo bleščanje. Dodatno zaščito pred bleščanjem imajo tako imenovana polarizirana sončna očala. Ta so še posebej primerna za uporabo ob morju ali na snegu, saj imajo poseben filter, ki prepreči bleščanje od spodnje površine. Zelo radi jih imajo ribiči, saj z njimi bolje vidijo v vodo, koristijo pa tudi voznikom avtomobilov.

  • NAGRADNA IGRA JULIJ-AVGUST   

    julij '16

    Nagradno vprašanje se glasi: Katero telesno funkcijo spodbuja alfa-linolenska kislina?

    Mediteranska dieta spada med najbolj zdrave prehranske diete, sestavljajo pa jo polnozrnata žita, zelenjava, sadje in olja, bogata z maščobnimi kislinami omega 3. Mednje spada tudi olje, pridobljeno iz semen rastline chia, ki z visokim deležem alfa-linolenske maščobne kisline omega-3 prispeva k vzdrževanju normalne ravni holesterola v krvi.

    Kapsule Chia iz Medexa vsebujejo 500 mg hladno stiskanega olja chia s kar 310 mg alfa-linolenske kisline. Odlikuje jih tudi odlično razmerje med maščobnimi kislinami omega 3 in omega 6 (3 : 1). Kapsule so praktične za uporabo ter brez vonja in okusa.

  • Komarji, zoprni spremljevalci toplih noči

    Dobro počutjejulij '16

    Komarji so med najnadležnejšimi, žal pa tudi najvztrajnejšimi spremljevalci poletnih večerov. Poleg tega pa so ponekod izredno nevarni, saj prenašajo številne klice in zajedavce, ki lahko povzročajo hude bolezni – od malarije, različnih mrzlic do trenutno najbolj zloglasnega virusa zika. Pri nas na srečo večjih okužb ni zaznati, v srednji in južni Dalmaciji pa komarji povzročajo bolezen lišmaniozo – v nekaj tednih po piku se pojavijo krastave bunkice ali razjede na koži, ki se v najhujših primerih ne celijo, pač pa se širijo na sluznico v nosni in ustni votlini.

  • Sonce ne sije le na plaži

    Dobro počutjejulij '16

    Sestavni del zdravega življenjskega sloga je tudi skrb za dosledno in pravilno zaščito kože pred UV-sevanjem. Kljub ozaveščanju o škodljivosti sončenja se povsod po svetu veča število obolelih za kožnim rakom, pravzaprav se vsakih pet do deset let podvoji in je zato najpogostejša oblika raka.

    Na srečo večina ljudi pride k zdravniku dovolj zgodaj za uspešno zdravljenje, kar pomeni, da so melanomi (melanom je tumor, ki nastane iz celic, ki delajo pigment) tanjši od milimetra. Včasih so namreč dermatologi pogosteje odkrivali precej velike kožne spremembe, tumorji so bili povprečno veliki tri milimetre. Ljudje so sicer zaznali kožno spremembo, pa so kar čakali in spremljali, kako raste. Tega nikakor ne smemo storiti. Če rak zgodaj odkrijemo in izrežemo, bolnik ozdravi, če pa se razširi, pa so možnosti uspešnega zdravljenja veliko manjše. Res pa je, da medicina odkriva nova zdravila, ki so dostopna tudi slovenskim bolnikom, vključno z imunoterapijo.

  • Preventiva daje rezultate

    6. julij 2016

    Letos mineva 30. let od predstavitve Ottawske listine o promociji zdravja, ki je pomenila temeljni premik na področju javnega zdravja, saj je paradigmo bolezni zamenjala za paradigmo zdravja in blagostanja. Fokus od bolezni in dejavnikov tveganja pri posamezniku je dokument obrnil na javno politiko, aktiviranje skupnosti, ustvarjanje podpornih okolij za zdravje, zagovorništvo zdravja v skupnosti ter sodelovanje in opolnomočenje ljudi, da prevzamejo nadzor nad svojim zdravjem in kvaliteto življenja.

  • Janez Sušnik začasni predsednik Zdus

    4. julij 2016

    Zbor članov Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je sprejel odstopno izjavo dosedanjega predsednika Antona Donka in za začasnega predsednika imenoval dosedanjega podpredsednika Janeza Sušnika. Ta bo funkcijo opravljal predvidoma do srede decembra, ko naj bi potekale volitve novega predsednika zveze.

    Kot je povedal Sušnik, bodo med prednostnimi nalogami do konca leta področje pokojnin, zdravstva in sociale ter zakon o dolgotrajni oskrbi in demografski sklad. »Pokojnine stalno padajo, indeksacija pokojnin gre navzdol, tako da je danes za 40-letno delo osnova samo še 60-odstotna, kar pomeni, da ljudje dobijo po 450, 460 evrov pokojnine, kar ni dostojno za življenje,« je ocenil Sušnik. Zdus bo na poslance naslovil pobudo, s katero bi delodajalce pripravili do tega, da na osnovi povečanih osebnih dohodkov, zlasti najnižjih, dosežejo dostojne plače in tudi dostojne pokojnine. Pri tem se bodo v Zdusu navezali na vse stranke oz. poslanske skupine, je še napovedal Sušnik.

  • 1
  • …
  • 217
  • 218
  • 219
  • 220
  • 221
  • …
  • 254
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov