Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • NAGRADNA IGRA JUNIJ  

    junij '16

    Nagradno vprašanje se glasi: Kako visok zaščitni faktor vsebuje Eucerin Sun obarvana CC krema?

    Za vse, ki si poleg zaščite pred soncem v vročih dneh želite enakomernega in zdravega videza kože brez mastnih krem ali ličil, ki bi koži onemogočile dihanje, je tu dobra rešitev: Eucerin Sun obarvana CC krema za zaščito obraza pred soncem.

    CC krema ima zelo visoko UV-zaščito (ZF 50+) in biološko celično zaščito. Ker je na voljo v dveh barvnih odtenkih, poskrbi za enakomerno porjavelo polt z naravnim videzom pri srednje temni do olivni polti ali pri svetli polti. Koži daje dolgotrajen mat videz. Lahka krema ne vsebuje dišav ali parabenov, primerna je za vse tipe, zlasti za občutljivo kožo.

  • DRUŽENJE

    Druženjejunij '16

    VELENJE

    Skupščina Šaleške pokrajinske zveze društev upokojencev (ŠPZDU) se je odvijala nekoliko drugače kot običajno. Ker je dosedanji predsednik Konrad Steblovnik, ki je funkcijo prevzel šele pred letom, zaradi zdravstvenih razlogov odstopil, poleg njega pa še tajnica Darinka Barle ter vodja komisije za šport Anton Barle, so morali izvesti volitve. Novi predsednik ŠPZDU je postal Jože Rebernak.

    V Šaleško pokrajinsko zvezo je vključenih deset društev; Velenje, Šoštanj, Šmartno ob Paki, Pesje, Škale, Vinska Gora, Šalek, Šentilj pri Velenju, DU državnih in občinskih organov občin Šoštanj, Šmartno ob Paki in MO Velenje, Klub upokojencev Gorenje ter v letu 2015 ustanovljen DU Paka pri Velenju. Lani je iz zveze izstopil Klub upokojencev Premogovnik Velenje, tako ima zdaj zveza približno 5600 članov.

  • POISKALI SMO ODGOVOR: Pred potovanjem

    Dobro je vedetijunij '16

    V klepetu z eno izmed naših naročnic sem izvedela, da se pripravlja na daljše potovanje. Nečakinja, ki živi na Cipru, si namreč zelo želi, da bi se teta in stric udeležila njene poroke na začetku septembra. Tudi onadva si tega želita, skrbi pa ju, kako bosta prenesla potovanje z letalom, spremembo podnebja, drugačno hrano in podobno. Mož je sladkorni bolnik, sicer z urejeno boleznijo, sama pa nima posebnih težav. Ker se nam je zdelo, da bi nasvet koristil tudi drugim kroničnim bolnikom, smo poiskali nekaj informacij, kako ravnati pred daljšimi potovanji.

  • Koliko veste o  moških rakih?

    1. junij 2016

     Na Festivalu zdravja, ki bo v nedeljo, 5. junija 2016, med 9. in 17. uro v ljubljanskih Križankah bodo obiskovalce še posebej osveščali o moških rakih. Sodeč po statistiki namreč vsakega drugega moškega v življenju čaka boj z eno najtežjih bolezni sodobnega časa. Zato je prav, da se tako ženske kot moški naučimo prepoznati simptome in vemo, kako ukrepati še pravi čas. 

     Moški bodo lahko v  izobraževalnem kvizu preverili, ali so »pravi moški«, vsi obiskovalci pa, kako dobro poznajo  to problematiko. Predstavniki Društva onkoloških bolnikov Slovenije, kjer so si zamislili akcijo s  sloganom Pravi moški skrbi zase (podrobneje na: www.izogniseraku.si), bodo odgovarjali na vprašanja, povezana s presejalnimi testi ter svetovali, kaj lahko ukrenete, da zmanjšate dejavnike tveganja za nastanek bolezni. Svoje izkušnje z rakom bodo z obiskovalci delili nekateri ambasadorji akcije Pravi moški, med njimi glasbenik Aleksander Mežek, radijski voditelj Janez Dolinar,  igralka Ana Dolinar Horvat ter prostovoljca pri Društvu onkoloških bolnikov Slovenije Grega Pirc in Marjan Doler.

  • Srce naj bije enakomerno

    31. maj 2016

     Nenadno hitro bitje srca v neenakomernem ritmu ali ko srce nenadoma dobesedno ponori, je utemeljen vzrok za obisk osebnega zdravnika, saj obstaja velika verjetnost, da gre za atrijsko fibrilacijo. Če je ne zdravimo, namreč kar za petkrat poveča možnost nastanka možganske kapi. Tveganje je višje pri starejših bolnikih, po 65. in še bolj po 75. letu. Nekoliko bolj kot moški so ogrožene ženske.

    Motnja srčnega ritma (ko je frekvenca srčnega utripa povišana) izvira v atrijih oziroma srčnih preddvorih, zato jo imenujejo tudi preddvorno migetanje. Ker se ne krčita pravilno, v njiju zastaja kri, zaradi tega pa lahko nastanejo strdki. Ti se lahko odtrgajo in s krvjo zaidejo v možgane ter povzročijo možgansko kap ali pa se znajdejo v nogi, roki ali kjer koli v telesu in povzročijo embolijo.

  • Dan doživetij v Županovi jami pri Grosuplju

    30. maj 2016

    Ste že bili v Županovi jami, najlepši turistično urejeni jami na Dolenjskem krasu? Nahaja se sredi gozda v bližini vasi Velike Lipljene, če se peljete od Grosuplja proti Turjaku. Prvi turisti jo jo občudovali že pred devetdesetimi leti, kmalu po tem, ko jo je leta 1926 odkril Josip Perme, župan tedanje občine Št. Jurij.

    Po njem se ta 360 metrov dolga  in 77 metrov globoka jama tudi imenuje, čeprav je nekaj časa veljala za Taborsko jamo.  Bogata je z različnimi podzemeljskimi kraškimi pojavi. Med drugim so zanimivi skoraj snežno bel Županov kapnik v Veliki dvorani, pa mogočen Prestol kralja Matjaža v Matjaževi dvorani, Spomenik neznanemu junaku ... Posebna je vhodna dvorana, imenovana Ledenica,  o kateri je pisal že Janez Vajkard Valvasor. V njej namreč temperatura pri tleh niti poleti ne preseže štiri stopinje.

  • Strategija ni dovolj za obvladovanja demence

    27. maj 2016

     Po vzoru nekaterih drugih evropskih držav je tudi Slovenija dobila nacionalno strategijo za obvladovanja demence do leta 2020. Pripravila jo je delovna skupina, v kateri so bili predstavniki minstrstev za delo, družino socialne zadeve in enake možnosti ter za zdravje, različnih zdravniških strok, domov za starejše občane ter  združenj bolnikov in svojcev. V njej so zapisane smernice za zgodnje odkrivanje bolezni in postavljanje diagnoze, dostopnost do zdravljenja, razvoj socialno varstvenih storitev, pomoč svojcem, razvoj paliativne oskrbe bolnikov idr.

  • Spoznajmo čebele

    27. maj 2016

     Na razstavi, ki je do srede septembra na Ljubljanskem gradu (Kazemate), boste izvedeli marsikaj zanimivega o čebelah, njihovem pomenu za obstoj človeštva, razširjenosti, o biologiji medonosne čebele in njenem načinu življenja. V Sloveniji gojimo samo avtohtono kranjsko sivko, ki je druga najbolj razširjena vrsta čebele na svetu. Menda pa obstaja kar 20.000 različnih vrst čebel. Večina ne daje medu in voska, so pa vse pomembne za ohranitev naravnega ravnovesja, h kateremu čebele prispevajo z opraševanjem rastlin žužkocvetk.

  • Jonatan, prijatelj otrok z rakom

    26. maj 2016

    Se je morda sin, hčerka, nečak, vnukinja ali kdo od otrok, ki jih imate radi, znašel tam, kjer ne bi smel biti – na onkološkem oddelku pediatrične klinike? So mu postavili diagnozo:  rak ... limfom ... levkemija ... tumor ... ali kaj podobnega? Vas boli srce, vas je strah in ne znate pomagati ne njemu ne sebi? Z vami so pripravljeni deliti stisko starši, ki so to pot že prehodili. 

    Medtem ko za bolne otroke skrbi medicinsko osebje, so namreč starši bolj ali manj prepuščeni svoji bolečini, občutkom nemoči, strahovom, jezi, tudi obupu. Izkušnja nekoga, ki je to težko pot že prehodil, je zato toliko bolj dobrodošla. Podporo, razumevanje, nasvete, predvsem pa tolažilno ramo starši otrok z rakom dobijo v društvu Jonatan Prijatelj. Ti širokosrčni ljudje svoje izkušnje, nasvete, pomoč, predvsem pa prijazno besedo nesebično delijo s tistimi, ki so trenutno v stiski. Poleg tega pripravljajo humanitarne akcije, starše vabijo na prireditve, kjer lahko vsaj za uro ali dve pozabijo na skrbi, pripravljajo druženja družin z rakom ...

  • Sonce ne sije le na plaži

    24. maj 2016

     Združenje slovenskih dermatovenerologov je ob evropskem dnevu boja proti melanomu ponovno opozorilo javnost, kako pomembno je redno pregledovanje kožnih znamenj zaradi zgodnjega odkrivanja kožnega raka – malignega melanoma. Pojavnost tega raka še narašča, na srečo pa večina ljudi pride k zdravniku dovolj zgodaj za uspešno zdravljenje, kar pomeni, da so melanomi tanjši od milimetra.  Zato dermatologi svetujejo, da si kožo temeljito pregledamo vsaka dva do tri mesece. Tako bomo opazili, ali je kakšno znamenje spremenilo obliko, barvo ali velikost oziroma se je pojavilo na novo. Tveganju so bolj izpostavljeni ljudje, kjer je rak v družini ter svetlopolti svetlimi očmi in tisti, ki jih je v življenju sonce velikokrat opeklo.

  • 1
  • …
  • 219
  • 220
  • 221
  • 222
  • 223
  • …
  • 253
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov