-
Soseda pri osemdesetih mi je zaupala, da jima je z možem še vedno lepo, ko se objameta, božata in stisneta drug k drugemu. Dober partnerski odnos vsem nam prinaša mnoge radosti, med njimi tudi spolne, ki nam lepšajo življenje. Vendar pa tak odnos ni sam po sebi umeven. Zanj je potrebno veliko truda, energije, medsebojnega usklajevanja in spoštovanja obeh partnerjev.
Na vprašanja o spolnosti je za revijo Vzajemnost odgovarjal dr. Peter Zajc, zdravnik specialist psihiater na Centru za mentalno zdravje Psihiatrične klinike v Ljubljani. Svoje ambulantno delo zadnja leta usmerja zlasti na področje spolnega zdravja. Je specialist spolne medicine, član Evropskega komiteja za spolno medicino (FECSM) in član Interdisciplinarnega konzilija za potrditev spolne identitete.
-
MODA
Obleka predstavlja še vedno najbolj ženstven del garderobe. V zadnjih letih je doživela ponoven razcvet, saj jo je mogoče najti v vseh kolekcijah, predstavljenih v naših trgovinah. Sodobne obleke so veliko bolj sproščene, udobne, praktične za vzdrževanje in sešite iz različnih materialov. Izdelane so tako, da se v njih dobro počutite.
Prednost obleke je, da je iz enega dela, tako samo izberete obutev in ste nared. Je idealno oblačilo za poletni čas, potrebujete le še pleteno jopico ali širši šal, če se ohladi. V najbolj vročih mesecih leta je obleka, ki lepo pada ob telesu, najbolj hladno oblačilo. Brez dvoma je najelegantnejša izbira za slovesno priložnost, že zato mora biti vedno pri roki.
Umetna inteligenca naravi ni kos
Zdravje
Gozdna terapija je povsem naravna metoda, preprosta, a izjemno učinkovita. Lahko bi rekli, da je pravi odgovor za sodobnega, pogosto nevrotičnega človeka, ki išče ravnovesje telesa, uma in duha. Ta svetovni trend se vse bolj uveljavlja tudi pri nas.
Po svetu metodo najbolj množično prakticirajo na Japonskem in v Južni Koreji, v Evropi pa v Nemčiji in skandinavskih državah. Posebnost je Škotska, kjer lahko gozdno terapijo predpiše zdravnik, pravi certificirana gozdna terapevtka Ana Hribar Podkrajšek, s katero smo se pogovarjali v ljubljanskem Botaničnem vrtu. V Sloveniji ima že kar nekaj oseb (večinoma ženske) certifikat za gozdno terapijo, njeno bistvo pa je v tem, da je terapevt gozd, vodnice oziroma vodniki pa le odpirajo vrata vanj. Če mu le dovolimo, da se dotakne vseh naših čutov, je gozd lahko pot do nas samih.
-
Psihologija
Vloga strahu v našem življenju je, da nas varuje pred tem, da se ne izpostavljamo nevarnostim, da se ne poškodujemo, da smo nežni do sebe in drugih. Žal pa se večkrat pokaže, da strah ne opravlja prvotne funkcije, temveč nas hromi pri vsakdanjih odločitvah, nam onemogoča, da živimo v skladu s svojimi potrebami in željami, ter nas oddaljuje od tega, da v celoti izkoristimo svoje potenciale in talente.
Strah se pojavi takrat, ko zapustimo sedanji trenutek. To pomeni, da začnemo razmišljati o prihodnosti, si ustvarjamo najrazličnejše scenarije in pogled na prihodnje dogodke, ki se morda niti ne bodo zgodili. Največkrat se res pričakovane situacije ne odvijejo na pričakovan način. Zakaj potem dopustimo strahu, da tako pomembno vpliva na naše življenje?
-
Dobro počutjejulij '24Medgeneracijsko
Psihologija
Ne glede na to, kdo smo in kaj počnemo v življenju, vsi smo družabna bitja in za srečno življenje potrebujemo soljudi. Z njimi živimo, se učimo in razvijamo, delamo ter delimo vse dobro in slabo. Z njimi tudi tkemo takšne ali drugačne medsebojne odnose. Najprej s starši, sorodniki, potem s prijatelji, znanci, sošolci, partnerjem, otroki, pravzaprav z vsemi, ki nam prekrižajo pot. Z njimi doživljamo svoj svet.
Z vsakdanjimi življenjskimi težavami se spoprijemamo vsak na svoj način. Pri tem doživljamo prijetne in neprijetne izkušnje in odzive ljudi, s katerimi smo ob tem v stiku. Pogosto se sprašujemo, kako bi lahko nekatere situacije reševali na drugačen in boljši način, kot smo jih.
-
Zdravje
Ljudje, ki zaužijejo vsaj sedem gramov olivnega olja dnevno, to je polovico jedilne žlice, imajo za 28 odstotkov nižje tveganje, da bodo umrli zaradi bolezni, povezane z demenco.
To so izsledki študije, narejene v Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostonu, v katero so zajeli več kot 92.000 ljudi. Ugotovili so, da je zamenjava ene čajne žličke margarine ali majoneze z enako količino olivnega olja povezana z 8- do 14-odstotnim nižjim tveganjem za smrt, povezano z demenco. Pri zamenjavi z drugimi rastlinskimi olji ali maslom teh razlik niso opazili.
-
Rekreacija
Srečanje bralcev in prijateljev Vzajemnosti v Neumu je minilo v izjemnem medsebojnem sodelovanju tako na jutranji kot večerni vadbi in po njej, ko smo opravljali vaše osebne izboljšave. Vprašanja in posveti z vami so pomagali drugim udeležencem vadbe, pomagali pa bodo tudi meni in tistim, ki bodo vadili z nami do prihodnjega srečanja. Hvala vsem.
Poletni ringaraja je sklop vaj, ki jih lahko delate posamično, če pa se jih boste naučili in delali v paketu, boste z njihovimi učinki razveseljevali sebe in druge. Pomembno je le, da vsako vajo naredite pravilno in toliko, kolikor zmorete, brez nasilja nad sabo. In da ste ob izvajanju veseli in predani.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
NAPADI SUHEGA KAŠLJA
62-letna bralka je marca prebolela virusno okužbo dihal. Ker kašelj dolgo časa ni prenehal, je opravila slikanje pljuč, ki je bilo brez odstopanj. Suh kašelj in težje dihanje sta se še pojačala v času cvetenja trav. Z zdravili in pršili se je kašelj delno umiril, vendar se občasni napadi kar ne nehajo. Izvidi krvi so normalni, razen povišanega kalija. Zdravila (Ampril) ji približno eno leto uspešno uravnavajo krvni tlak. Samoplačniško se bo naročila na pregled ORL in pregled pri pulmologu.
-
Vprašajte dermatologinjo
Bralec, ki je pri osemdesetih letih, piše, da se že vse življenje pretirano znoji, nobena krema mu do zdaj še ni pomagala. Že ob najmanjšem naporu mu znoj dobesedno zalije oči in obraz. Zadnje čase opaža še povečano potenje ponoči. Potenje mu povzroča vnetje kože pod pazduho in na intimnih delih. Prosi za nasvet, kako bi vsaj zmanjšal, če že ne odpravil težave s potenjem.
Eksokrine žleze znojnice so v koži po celem telesu. Najgosteje so razporejene v koži na pazduhah, dlaneh in podplatih, v koži na čelu, vratu, prsnem košu ter hrbtu. So tanke spiralasto zavite cevke, ki ležijo globoko v usnjici na meji s podkožnim maščevjem, potujejo z izvodili proti površini kože, kjer izločajo znoj, prozorno tekočino brez vonja. Dejavne so od rojstva. Poleg eksokrinih znojnic so predvsem v pazduhah, okrog popka, prsnih bradavic in anogenitalno še t. i. apokrine znojnice, ki postanejo pod vplivom spolnih hormonov dejavne šele v puberteti in dajejo značilen vonj ljudem.
-
Dobro počutjejulij '24Prehrana
Prehrana
Katero zelenjavo in sadje naj uživamo surovo oziroma presno in katero je bolje, da jo skuhamo ali toplotno obdelamo? Dilema je povsem navidezna. Edini pravi odgovor je – oboje. Narava nam je namreč dala zelenjavo in sadje, da bi iz njiju pridobili vse, kar koristi našemu telesu.
Telo za pravilno delovanje celic in telesa potrebuje gradivo (beljakovine), gorivo (ogljikove hidrate, maščobe) in zaščito (antioksidante iz vrst karotenoidov in flavonoidov). Poleg tega potrebujemo še vitamine in minerale, encime in vlaknine. Vse te snovi pa se različno odzivajo na toplotno obdelavo. In seveda na vodo, ki izluži vodotopne vitamine in minerale. Tako na primer nekateri vitamini, zlasti skupine B, s toplotno obdelavo propadejo, enako velja za encime, ki jih vnesemo v telo s sadjem in zelenjavo. Po drugi strani pa se s toplotno obdelavo sprosti več zaščitnih karotenoidnih snovi, na primer iz kuhanega korenja, špinače ali paprike jih pridobimo več kot iz surovih živil.