Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Rehabilitacija po nevroloških boleznih in poškodbah

    Dobro počutjejunij '23

    Zdravje

    Podatki kažejo, da samo tretjina ljudi, ki je preživela možgansko kap, lahko živi povsem samostojno. Drugi imajo bolj ali manj hude in dolgotrajne posledice, bolečine, težave pri gibanju, nehotene gibe ter ohromelost udov ali strani telesa, kar seveda močno vpliva na kakovost življenja.

    Poškodbe možganov povzročijo nevrofiziološke spremembe, ki so značilne za spastično ohromelost. To so izguba moči, ko bolnik ne more premikati roke ali noge, zvečan tonus, ki povzroči zakrčenje uda v nenaravnem položaju, ojačani refleksi, zaradi katerih prihaja do nehotenih gibov ob dotiku, ter izguba mišične mase in s tem oslabitev mišice (atrofija). Če povemo zelo preprosto, te spremembe nastanejo zaradi prekinitve povezave med tremi živčnimi celicami oziroma motoričnimi nevroni, ki v možganih nadzorujejo gibanje. Prekinjeno »potovanje« električnega signala med nevroni, kar nam sicer omogoča motorične predstave, bolnik občuti kot nezmožnost ali okrnjeno zmožnost izvajanja hotenih gibov. Stanje se pogosto kaže kot nepopravljivo, saj nobena rehabilitacija ni učinkovita.

  • Poskrbimo za duševno zdravje

    Dobro počutjejunij '23

    Zdravje

    Vsak človek vsaj enkrat v življenju doživi hudo duševno stisko, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Čeprav negativni občutki in duševne težave močno poslabšajo kakovost življenja in vplivajo na naše delovanje v družbi, večina o tem ne govori, prav tako ne poišče strokovne pomoči.

    Žalost, strah, negotovost, jeza in sram so naše naravne (občasne) sopotnice, a če trajajo dolgo časa, se sčasoma lahko razvijejo v resne duševne motnje. Premalo se zavedamo, da poslabšano duševno zdravje vpliva tudi na nastanek ali potek nekaterih kroničnih bolezni. Vendar pa o tesnobi, temnih mislih in depresiji veliko teže govorimo kot o drugih zdravstvenih težavah, med drugim tudi zaradi strahu pred negativnimi komentarji v svoji okolici.

  • KRATKE ZDRAVSTVENE

    Dobro počutjejunij '23

    Skuter si lahko tudi izposodite

    Ostanite mobilni in samostojno opravljajte svoje dnevne aktivnosti tudi v starosti, po poškodbi ali invalidnosti z uporabo električnega skuterja. Tega si lahko samoplačniško kupite, izposodite ali dobite na naročilnico za medicinski pripomoček ZZZS (predpiše ga lahko le zdravnik specialist). V specializiranih prodajalnah SOČA OPREMA v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti in Kočevju lahko električne skuterje tudi preizkusite ali pa pokličite na 080 19 01 za katalog oziroma se dogovorite za testno vožnjo.

  • Plešoče črke pred očmi

    Dobro počutjejunij '23

    Zdravje

    Ali ste že slišali za izraz skotopični sindrom? Morda še ne, čeprav ta nadloga tare nekaj nad deset odstotkov otrok in odraslih. Lahko se namreč pojavi pri ljudeh vseh starosti in spolov, prepoznamo pa ga po preobčutljivosti za svetlobo.

    Eden od najtipičnejših znakov je najpogosteje občutek nelagodja ali bolečine v očeh, ko si izpostavljen svetlobi, pove Ljubica Kosmač, ki se, odkar je v pokoju, ukvarja s skotopičnim sindromom. Odkrili so ji ga šele pri 58 letih, ko so ji fluorescentne luči in uporaba belega papirja začeli delati večje preglavice. Takrat je vsa besedila zelo težko brala. »Če bi prej vedela, kaj mi je, bi veliko laže delala in živela,« doda. 

  • Jedi s piščancem

    Dobro počutjejunij '23

    Prehrana

    Od mesa gotovo največ pojemo piščanca, ker je meso mehko in sočno, odlično se obnese z različnimi začimbami in je hitro pripravljen. V trgovinah so na voljo že pripravljeni zavitki kosov mesa, sem in tja tudi manjši celi piščanci. To so posebej hitro rejeni zelo mladi piščanci, katerih meso je mehko in je pečeno v zelo kratkem času.

    Če pa imate kdaj možnost, izberite večjega domačega piščanca. Lahko ga uporabite celega za peko v pečici ali ga razkosate in nato porabljate po delih. Ne le da gre pri tem za nekoliko bolj čvrsto meso, prednost domačega piščanca je v okusu, ki je mnogo pristnejši.

  • Misli delujejo na podzavest

    Dobro počutjemaj '23

    V vsem, kar raste v naravi, pravzaprav najdemo nekaj zdravilnega, blažilnega ali krepilnega za zdravje in dobro počutje. Vendar je z »lekarno iz narave« treba ravnati previdno, pravilno in spoštljivo, pravi dr. Drago Smiljanić, dr. kiropraktike, bioenergetik in radiestezist ter terapevt alternativnih vej naravne medicine.

    Zdraviteljski lok Draga Smiljanića seže od uradne medicine, ki jo je študiral na Reki, prek kiropraktike, bioenergije in tradicionalnih medicinskih sistemov, ki jih je proučeval v Indiji, Šrilanki in na Kitajskem, pa vse do naravnega zdravljenja. V zadnjem času, ko se je preselil v Sežano (dela pa tudi na Štajerskem), se posveča   receptom iz »naravne lekarne«, od koder tudi farmacija črpa mnoge zdravilne snovi. »Veliko si lahko pomagamo sami  – neposredno iz narave.

  • Limona jedi doda svežino

    Dobro počutjemaj '23

    Prehrana

    V kuhinji uporabljamo sok agrumov, najpogosteje limon, in tudi lupino, če je neškropljena. Čeprav je lupina dokaj trda, pa je sadež zaradi sočnosti hiter plen mikroorganizmov, zato pri višjih temperaturah kmalu začnejo plesneti.

    Pogosto jih zaščitijo z zaščitnimi škropivi, da zdržijo dolgotrajno pot do kupca, a zaradi teh sredstev je lupina neužitna. Šele z res temeljitim drgnjenjem z detergentom in vročo vodo nam uspe odstraniti škropiva. Vsekakor vam svetujem, da uporabljate naravno pridelane limone. Hranite jih na hladnem, da bodo zdržale dlje. Navadno si takšne kupim na zalogo in jih hranim pri nič stopinjah. Dragocene sadeže porabim v celoti – tako lupino kot sok.

  • Paliativna oskrba lajša težave

    Dobro počutjemaj '23

    Zdravje

    Čeprav je paliativna oskrba od nekdaj del medicinske obravnave, o njej pogosteje govorimo zadnja leta. Večina je prepričana, da je namenjena samo umirajočim v zadnjih dneh življenja, a to še zdaleč ne drži. Začela naj bi se že po postavljeni diagnozi neozdravljive bolezni, zato lahko traja tudi leta. Namenjena je tako bolnikom kot tudi njihovim bližnjim.  

    Paliativna oskrba je vsaka oskrba bolnika z napredovalo kronično neozdravljivo boleznijo in ni namenjena samo bolnikom z rakom, čeprav se je najprej razvila v onkologiji, pojasnjuje Jana Pahole, dr. med., specialistka internistične onkologije. »Rakava bolezen ima relativno predvidljiv potek, sploh ko postane razsejana. Vendar je paliativna oskrba namenjena tudi bolnikom, ki imajo druge kronične bolezni, na primer srčno popuščanje, kronično obstruktivno pljučno bolezen (KOPB), kronično ledvično odpoved, demenco in podobno.«

  • Zvišana raven holesterola povečuje tveganje

    Dobro počutjemaj '23

    Holesterol je voskasta snov, podobna maščobi. Je v vsaki telesni celici, saj je sestavni del vseh celičnih membran. V človeškem telesu je nepogrešljiv, težave pa nastanejo, kadar ga je preveč.

    Zvišana raven holesterola v krvi je nevarna, ker je pomemben vzrok srčno-žilnih bolezni. V razvitem svetu in tudi pri nas je daleč najpogostejši vzrok zanje ateroskleroza (kopičenje holesterola v žilni steni). Maščobe v krvi so holesterol in trigliceridi. Kadar je koncentracija krvnih maščob povečana, govorimo o hiperlipidemiji. Raven holesterola v krvi odražata predvsem dve vrsti lipoproteinov: LDL – lipoproteini majhne gostote in HDL – lipoproteini velike gostote.

  • Kako si pomagamo pri otekanju nog?

    Dobro počutjemaj '23

    Otekanje nog je pogosta težava pri starejših, zlasti pa se z njo srečujemo v poletni vročini. Vzroki so lahko različni – lahko so prvi resnejši znak venskega popuščanja, velikokrat pa so tudi posledica preveč sedenja in premalo gibanja.

    Težave z venami je treba pravočasno prepoznati, da preprečimo nastanek kroničnih težav. Zlasti ob koncu dneva se v nogah ustvari tlak zaradi zastale krvi, ki se zaradi venskega popuščanja ne more optimalno prečrpati navzgor proti srcu. Kako si lahko pomagamo? Eden od prvih, a učinkovitih ukrepov je dvigovanje nog. Če zatekajo stopala in gležnji, dvignjene noge (čim višje, vsekakor pa višje od srca) hitro prinesejo olajšanje. Najbolje je, če je to mogoče storiti trikrat ali štirikrat na dan, vsakič za približno pol ure.

  • 1
  • …
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • …
  • 231
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov