Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Človek, socialno bitje

    Dobro počutjemaj '23

    Psihologija

    Ljudje smo navajeni, da živimo v skupnosti. Tako je vedno bilo in verjetno vedno bo. Ob tem se moramo zavedati, da bodo drugi imeli tak odnos do nas, kot ga imamo sami do sebe.

    Poskusi znanstvenikov v prejšnjem stoletju so dokazali, da mladiči sesalcev, kamor biološko gledano spada tudi človek, ne morejo preživeti brez telesnega stika z materjo oziroma odraslim sesalcem. Poskusi z živalmi nikakor niso bili humani in dopustni za etične standarde, so pa dokazali naslednje: ko so se morali opičji mladiči odločiti med maketo »mame«, ki je bila puhasta in mehka in jim je nudila simulacijo toplega naročja, in maketo »mame«, ki je bila žičnata, hladna, vendar je imela stekleničko s cucljem, v kateri je bila hrana zanje, so...

  • Stoje in mimogrede

    Dobro počutjemaj '23

    Rekreacija

    So ljudje, ki pred kakršnim koli delom namensko naredijo nekaj telesnih vaj, saj so ugotovili, da jim gre nato vse veliko laže od rok. Poskusite tudi vi in upoštevajte vrstni red izbranih vaj.

    V člankih v vseh letih, ki se jih je nabralo že za poldrugo desetletje, nismo spregovorili o vrstnem redu izvajanja vaj. Pri tem pa vedno upoštevamo tri pravila: od lažjega k težjemu, od zmernega in bolj dinamičnega (uvodna hoja, tek in enostavne vaje za razgibavanje) k bolj statičnemu (ravnotežje in moč) ter od zelo zbranega in pozornega k bolj sproščenemu. Ta pravila so univerzalna in v praksi dajejo najboljše rezultate. Naprednejši rekreativci jih boste zmogli z lahkoto prepoznati in uveljavljati v lastnih rekreativnih izbirah.

  • Nadležen prhljaj

    Dobro počutjemaj '23

    Zdravje Vprašajte dermatologinjo

    Gospa Irena sprašuje, kako se znebiti prhljaja. Imata ga njena vnukinja, najstnica, ki si pogosto umiva lase in uporablja tudi suhi šampon, in mož, ki ima precej mastne lase in se mu lasišče lušči v manjših in večjih luskah. Uporablja različne šampone proti prhljaju, ki so včasih učinkoviti, včasih ne.

    Prhljaj ali strokovno Pityriasis simplex capitis je pogosta težava. Ločimo dve obliki.

    Suhi prhljaj se pojavlja v obliki drobnih lusk, lasišče je suho, lasje krhki, tudi koža telesa je običajno zelo suha in srbeča. Pogosto spremlja atopični dermatitis. Potrebna sta dobra hidracija telesa s pitjem zadostne količine tekočin in nanašanje krem in losjonov za suho kožo, ki obnovijo zaščitno plast v povrhnjici. Vsebujejo ceramide in druge kakovostne maščobe z maščobnimi kislinami omega-3 in omega-6 ter naravne vlažilce kože, ki so prisotni v koži in vežejo vodo iz okolja, na primer hialuronsko kislino, ureo ali sečnino. Svetujemo tudi uporabo olj za prhanje in šampona za suho lasišče, ki poleg ustreznih vlažilcev vsebuje tudi cinkov pirition. Priporočljivo je pranje las le enkrat do dvakrat tedensko.

  • Iz tujih medicinskih virov

    Dobro počutjemaj '23

    Zdravje

    Ali se obetajo enostavnejši testi za ugotavljanje raka na debelem črevesu od kolonoskopije? Ali moramo pri pojavu bolečin v križu počivati? 

    Ameriški vladni urad za prehrano in zdravila (FDA) utegne kmalu odobriti krvni test biomarkerja za raka na debelem črevesju, ki bo nadomestil sedanjo kolonoskopijo, ki je za paciente dokaj neprijetna. Farmacevtsko podjetje Guardant Health je pred kratkim sporočilo, da so dokončali prijavo tega testa na FDA, ki velja v svetovnem merilu za najstrožjo ustanovo za odobritve novih diagnostičnih metod in zdravil.

  • Ali res potrebujemo prehranska dopolnila?

    Dobro počutjemaj '23

    Prehrana

    V trgovinah in lekarnah najdemo številne pripravke, označene kot prehranska dopolnila, pa to v resnici sploh niso, opozarjajo v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Predvsem pa to niso zdravila, zato njihova uporaba ni namenjena preprečevanju bolezni, zdravljenju ali izboljševanju fizioloških funkcij.

    V uravnoteženi prehrani, ki je prilagojena potrebam posameznika, je uporaba prehranskih dopolnil povsem nepotrebna, a tudi tvegana, saj raziskave kažejo, da pogosto vsebujejo še druge sestavine dvomljivega izvora in učinka, opozarja izr. prof. Nada Rotovnik Kozjek, vodja enote za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Potrebujejo jih le posamezniki, ki iz kakršnega koli razloga z običajno prehrano ne zadostijo potrebam organizma (različne bolezni, diete …).

  • Nad težave z mehurjem z naravo

    Dobro počutjemaj '23

    Vnetje mehurja je eno najbolj razširjenih bolezenskih stanj med ženskami, s katerim se vsaj enkrat v življenju sreča kar vsaka druga ženska. Zaradi relativno kratke sečnice so ženske veliko bolj dovzetne za okužbo sečil in zbolevajo kar 30-krat pogosteje kot moški. Ponavljajoča se vnetja mehurja so še posebej pogosta pri ženskah v rodni dobi, a se pojavljajo tudi v menopavzi, ker lahko pomanjkanje estrogena vodi v tanjšanje sluznice sečnice in mehurja.

    Vsaka ženska si bo vnetje mehurja zagotovo zapomnila zaradi silno neprijetnih simptomov, ki močno vplivajo na kakovost življenja. To so močna in pogosta nuja po uriniranju, pekoč in boleč občutek med uriniranjem, neobičajno pogosta potreba po odvajanju zelo majhnih količin seča, bolečine v spodnjem delu trebuha, moten seč z močnim neprijetnim vonjem, nezmožnost uriniranja in pogosto tudi bolečina v medenici.

  • Zdravje kratke

    Dobro počutjemaj '23

    Vprašljive posledice uporabe elektronskih cigaret

    Strokovnjaki opozarjajo, da elektronske cigarete niso pripomoček za opuščanje kajenja. Konkretnih študij še ni, saj bi morale trajati nekaj let, vendar pa so skrb vzbujajoče že pomanjkljive informacije o sestavinah novodobnih tobačnih izdelkov. Zdravniki so prepričani, da kajenje elektronskih cigaret in ogrevanih tobačnih izdelkov povzroča bolezni pljuč, pljučnega raka in kardiovaskularne bolezni. Opažajo namreč poškodbe pljuč, za katere je značilna kombinacija simptomov dihal (bolečina v prsih, kašelj), prebavil (bruhanje, bolečina v trebuhu,...

  • Zdravo črevesje – zdrav človek

    Dobro počutjemaj '23

    Prehrana

    Črevesje (lat. intestinum) je tretji del prebavnega trakta od želodca do zadnjične odprtine. V njem se prebavljajo snovi v hrani, ki jih v primerjavi s kislim okoljem želodca kemično razgrajujejo baze. V osnovi ga delimo na tanko in debelo črevo, vsako ima svoje naloge. Ne pozabimo: dobra prebava je odvisna od dobre prehrane. 

    Pri odraslem človeku je črevesje dolgo od 6,5 do osem metrov, a ima zaradi resic zelo veliko prebavno površino, kar okrog 300 kvadratnih metrov. Dolžina črevesja kaže, da je človek vsejed, saj se živalske beljakovine razmeroma hitro prebavijo v želodcu, medtem ko se v črevesju prebavlja predvsem rastlinska hrana, in to dalj časa. V črevesju je alkalno, bazično okolje. Bazično okolje nastane in se vzdržuje s pomočjo trebušne slinavke, ki v začetni del tankega črevesa, tj. v dvanajstnik, izloča točno določene količine bazičnih bikarbonatnih ionov, da ti nevtralizirajo kislino in kisle ostanke iz želodca. Prevladujoči bazični ioni poskrbijo, da je v dvanajstniku in potem v vsem črevesju bazično okolje.

  • Gibanje upočasni bolezen

    Dobro počutjemaj '23

    Zdravje

    V Sloveniji se zaradi Parkinsonove bolezni zdravi okoli 10.000 ljudi, najmanj deset odstotkov pa je takih, ki še nimajo diagnoze. Zaradi staranja prebivalstva lahko v prihodnje pričakujemo vse večji delež bolnikov, saj v svetu to bolezen ocenjujejo kot najhitreje rastoče nevrološko obolenje.

    Parkinsonova bolezen močno vpliva na kakovost življenja bolnika in njegovih bližnjih. Prvim simptomom, kot so motnje spanja in razpoloženja, se sčasoma pridružijo težave z gibanjem, kot so tresavica, počasnost gibov in okorelost, ter nemotorične težave, na primer zaprtje, motnje voha. Z leti se težave stopnjujejo in pojavljajo se nove: motnje ravnotežja, zastoji pri hoji, težave z govorom in požiranjem.

  • Boleči kolki in kolena

    Dobro počutjeapril '23

    Zdravje

    »Ljudje, zlasti starejši, imajo pogosto težave s kolki in koleni zaradi artroze, kot rečemo degenerativnim spremembam sklepov. Gre za obrabo sklepnega hrustanca, ko ta postopno izginja, robovi sklepnih površin se razoblikujejo – nastajajo nekakšni kostni izrastki (osteofiti), pride tudi do osteoskleroze (zgostitve kosti),« začne mag. Alenka Höfferle Felc, dr. med., specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine, in doda, da poškodbe še pospešijo degenerativne spremembe; v takih primerih pride do artroze precej prej, ne šele v poznejših letih.

  • 1
  • …
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • …
  • 231
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov