Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Slovenija v zlatem mestu

    Prosti časoktober '22

    Konec avgusta je v češki prestolnici potekal štiridnevni festival z naslovom Slovenija v Pragi. Na njem je sodelovalo 29 kulturnih skupin iz vse Slovenije, skupno več kot 600 udeležencev, kar je bilo zagotovo najmnožičnejše kulturno gostovanje slovenskih skupin na Češkem.

    Tri dni je bila Praga naš kulturni oder. Festival, ki ga prirejata društvo Si.In ter slovensko veleposlaništvo v Pragi v sodelovanju s svetovno festivalsko organizacijo WOFA, je potekal drugič. Imel je še poseben pomen, saj letos praznujemo 150. obletnico rojstva znamenitega arhitekta Jožeta Plečnika, ki je močno zaznamoval tudi arhitekturno podobo Prage. V njegovo čast na Češkem poteka vrsta kulturnih prireditev, številne v sodelovanju čeških in slovenskih organizatorjev. Do oktobra je na praškem gradu razstava o Plečnikovem delu na Češkem in fotografska razstava slovenskega fotografa Saše Fuisa o Plečnikovi mojstrovini iz Ljubljane – Narodni in univerzitetni knjižnici Ljubljana.

  • Trst in Tržaški zaliv

    Prosti časoktober '22

    GREMO NA IZLET

    V soboto, 19. novembra 2022

    Vstopna mesta: Ljubljana, Lom, Postojna, Kozina

    Odhod avtobusa z dogovorjenega mesta v Ljubljani ob 7. uri. Nadaljevali bomo vožnjo proti Trstu, kjer se bomo sprehodili po središču Piazza dell’ Italia, si ogledali vladno in občinsko palačo, kip Karla VI., ki je tržaškemu pristanišču leta 1719 podelil status svobodnega pristanišča, in občutili pravi utrip tržaškega življenja. Obiskali bomo tudi trgovinico kavarne Illy, ki jo je leta 1933 ustanovil Francesco Illy in ima še danes sedež podjetja v Trstu. Potem bomo imeli prosto za samostojne oglede in nakupe. Sledi vožnja do snežno belega gradu Miramar, obdanega s čudovitim parkom. Vstop v grad je možen za doplačilo. Bogata opremljenost dvorca še danes priča o načinu življenja znanih kraljevih rodbin v 19. stoletju. Vrstni red ogledov pa se lahko spremeni glede na dobljeno rezervacijo v gradu Miramar. Po ogledu sledi vožnja proti domu. Ustavili se bomo še na poznem kosilu. Prihod v Ljubljano v večernih urah.

  • Naravne rešitve proti bramorju

    Prosti časseptember '22

    Bramorja na vrtu se lahko znebimo na več načinov. Lovimo ga lahko v kozarce, napolnjene z vodo, v hlevskem gnoju, gnezda polivamo z vodo, motimo ga z okopavanjem in zelišči. Med pticami ga lovijo predvsem škorci. Zelo učinkovito je varstvo z entomopatogenimi ogorčicami, ki jih zmešamo z vodo za zalivanje. Teknejo tudi ježu, krtu in drugim naravnim sovražnikom.  

    Proti bramorju lahko ukrepamo tako, da redno rahljamo zemljo in tako uničujemo škodljivčeve rove. To je najbolje narediti dan ali dva po dežju, ko najlažje okopavamo in rahljamo zemljo. Gredico okopljemo tudi po obilnem zalivanju. Na vrtu lahko poiščemo tudi gnezda in jih polijemo z vrelo vodo. Nekateri v vodo mešajo tudi milnico in jo zlivajo v rove. Škoduje mu tudi vratičev pripravek, odganja ga močan vonj limone, ribjega olja in zelišč, ki jih potiskamo v rove.

  • V Verono in Sirmione

    Prosti časseptember '22

    GREMO NA IZLET

    V soboto, 15. oktobra 2022

    Vstopna mesta: Ljubljana, Logatec, Postojna, Nova Gorica

    Odhod avtobusa ob 5. uri z obračališča mestnega prometa na Dolgem mostu v Ljubljani. Peljali se bomo po avtocesti mimo Benetk in Padove do Verone. Mesto je znano prizorišče ene največjih zapisanih ljubezenskih zgodb Romea in Julije. Ogledali si bomo glavne mestne znamenitosti: areno, Trg Bra, Zeliščni trg, znameniti balkon, pod katerim je Romeo osvojil Julijino srce, Gosposki trg, grobnico Scaligierijev, ki je bila pomembna mestna plemiška družina. Potem bo nekaj prostega časa za sprehod in nakupe. Sledita vožnja ob Gardskem jezeru do polotoka, ki se zajeda globoko v največje italijansko jezero, ter sprehod po simpatičnem Sirmioneju. Domov se bomo vrnili v večernih urah. 

  • Pravočasno ukrepanje se obrestuje

    Prosti časseptember '22

    Vrt in dom

    V poletni Vzajemnosti smo pisali o tem, kako ukrepati v dolgotrajni suši, da rešimo pridelek. Sam sem delal po opisanem načinu, in glede na to, da sta v življenju rastlin dva meseca kar veliko, so rezultati dobrega ali slabega vpliva hitro vidni.

    Po upokojitvi se ukvarjam z vzgojo asimin, sadne vrste, ki se sama brani pred škodljivci, zato škropljenje ni potrebno, in tako kot avokado, mango, ananas spada v družino anoncej. Tak je tudi njen okus. Potrebuje veliko sonca, vode, in kar je še posebej značilno zanjo, vsaj mesec dni nizkih temperatur od nič do pet stopinj Celzija. Nasad je v osrčju Slovenskih goric s pogledom proti Prekmurju in Murski Soboti. Opremljen je z namakalnim sistemom, torej rastlinam v suši vode ni manjkalo. Tako je bil rešen en del problema. A ker je nasad na južni legi, kjer ves dan pripeka močno sonce, je ostal hud vpliv vročine in visokih temperatur. Zaradi napovedi visokih temperatur in suše sem sadike izmenično zalival s preparatoma Medicoplant Amino in Medicoplant Algesin. To sem opravil štirikrat, porabil sem tri litre sredstva na hektar in 20.000 litrov vode.

  • Najlepši razgled po Beli krajini

    Prosti časseptember '22

    Vandramo po Sloveniji

    Vabimo vas na najlepši razgled po Beli krajini in na zanimivo gozdarsko učno pot po Mirni gori. Do te najvišje gore v Beli krajini peljejo markirane poti iz Semiča (dve uri hoje) in Črnomlja (tri ure). Po gozdni cesti iz Vrčic (590 metrov nadmorske višine) na glavni cesti Soteska–Črnomelj je vožnja do Planinskega doma na Mirni gori dolga 11 kilometrov. Od doma (1000 m) do vrha Mirne gore (1947 m) je manj kot deset minut hoje.

    Kočevski rog z Velikim rogom (1099 m) je temno gozdno prostranstvo, v katerem se srečamo z mnogimi kraškimi vrtačami, globelmi in brezni ter tudi z zgodovinskim spominom, ki ima hkrati svetle in temne strani. Mirna gora je njegov najvzhodnejši vrh, obenem pa tudi najvišji vrh v Beli krajini; lahko pristavimo še pridevnik najljubeznivejši. Ni odljuden v svoji mrkosti in razdivjanosti visokega gozdnega krasa kot drugi vrhovi v Rogu. Ponekod so se čez apnenec polegle bolj neprepustne plasti, tako da vsa voda ne prenikne v zemljo, zato je na Mirni gori več potočkov, studencev in luž, na njej pa je ostalo tudi nekaj sledov kočevarskih krčevin, s katerih se odpirajo pogledi na širni, od 500 do 700 metrov niže ležeči belokranjski ravnik.

  • Kako so dišali do leta 1880?

    Prosti časseptember '22

    Pred 142 leti so se naravni parfumi začeli umikati sinteznim, torej narejenim v laboratoriju. V zadnjih desetletjih pa potrošniki vedno bolj iščejo in cenijo naravne izdelke, tudi dišave. Izjemno zbirko naravnih parfumov bo mogoče od blizu spoznati na sejmu Narava-zdravje, ki bo septembra v Ljubljani.

    Parfum je mnogo več kot samo raztopina dišav ali zmesi dišav in eteričnih olj v alkoholu. Je kot koktajl brez mačka, kot čokolada brez kalorij, kot afera brez solz, kot počitnice, s katerih se nikoli ni treba vrniti, pravi ena največjih poznavalk in ustvarjalk parfumov Marian Bendeth iz Kanade. Od nekdaj so vznemirjali, zapeljevali, osrečevali. Imeli so pomembno vlogo v življenju slavnih in bogatih, Kleopatre, Napoleonove Josephine, Coco Chanel in mnogih drugih, pripoveduje Ana Ličina, univ. dipl.

  • Kuhinje za vsa obdobja

    Prosti časseptember '22Ljudje Starejši Dom

    V študijski skupini Notranja oprema in kultura bivanja Univerze za tretje življenjsko obdobje smo se v preteklem študijskem letu še posebej posvetili tematiki kuhinj. Pri našem delu tematike sicer pogosto govorijo o prilagajanju stanovanj posebnim potrebam starejših ali osebam z raznimi oviranostmi. Letos smo iskali odgovore, kakšne so naše kuhinje z vidika uporabnosti in kako so dejansko prilagojene našim spremenjenim sposobnostim ali potrebam v starosti. Poskušali smo tudi ugotoviti, v kolikšni meri se zavedamo pomena primernosti kuhinje za morebitne spremenjene potrebe in slabih rešitev.

  • Po usnju in jeseni dišeča krila

    Prosti časseptember '22

    USTVARJALNICA

    Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.

    Oblačila so za nekatere obrobne, za druge pomembne reči, ki pa nas v obeh primerih spremljajo vsak dan, čeprav nam vselej ne pričarajo popolnosti. Ampak v tem je ravno čar. Marsikaterim ni v veselje, če srečujejo na vsakem vogalu dvojnice, čeprav so kupljena oblačila še tako popolna in modna.

  • Moderno ali ne, v knjigah je trdnost

    Prosti časseptember '22

    Tisto nedeljo je naneslo, da je peljala vnuka in njegovega sošolca na nekakšen tabor v COŠD Radenci Stari trg. »Ali gremo proti Mariboru? Saj so tam Radenci, ne?« je vprašal sošolec in babica se je smejala: »Ja, res so, ampak mi gremo v Stari trg, zakaj je pa ime centra obšolskih dejavnosti Radenci, pa ne vem! Stari trg je pri Ložu in gremo proti Cerknici, prav v nasprotno smer.« In so šli. Ampak mladina zna s telefoni, kmalu se oglasi šoferki za hrbtom: »Radenci so vas pri Starem trgu ob Kolpi.«

  • 1
  • …
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • …
  • 248
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov