Sestrska nežnost in razumevanje
»Dober dan, Marjana tukaj. Kaj delaš v torek popoldne?«
»Halo?«
»Marjana, sošolka, se spomniš?«
Seveda se je spomnila Marjane, morda najljubše sošolke, potem pa sta se kar izgubili.
»Halo? Si tam?«
»Ja, seveda, slišim te.«
»V torek te povabim na kavo.«
Marjane ni slišala od zadnje velike obletnice mature – to bo zdaj že skoraj devet let.
»Odločila sem se, da bi te rada srečala, tebe in druge sošolke. Prideš?«
Rekla je samo: »Se je zgodilo kaj posebnega?« Ob tem navadnem stavku pa je v resnici pomislila: »Da ni Marjana kaj zbolela in nas hoče še zadnjič videti ...«
-
Ustvarjalnica
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Zadnjič sem ga v trgovini z metrskim blagom zagledala in postal je moj. Kos blaga, kot bi ga sneli s kubističnih slikarskih platen Mondrianovih prizem ali Delaunayjevih abstraktnih geometrijskih likov. Za celo oblačilo bi bila ta vzorčna sestavljanka morda malce drzna, kot detajl pa izvrstno funkcionira.
V zastavljalnico nekoč za počitnice, danes za plačilo položnic
Prosti čas
V tujini so zastavljalnice zelo obiskovane in so najhitrejša pot do gotovine, kot izhod za ljudi, ki so se znašli v finančni stiski. V Sloveniji jih deluje le nekaj, saj je ljudem še precej nerodno, da bi si na tak način priskrbeli nujno potrebno gotovino.
V zastavljalnico prinesemo katerega izmed svojih vrednih predmetov, na primer zlato verižico, dragoceno uro ali avtomobil, in zanj takoj dobimo gotovino. Vendar pa zastavljalničar ponudi znesek, ki je nižji od tržne vrednosti predmeta – večinoma za okoli 30 odstotkov. Predmet v zastavljalnici (bivšega) lastnika čaka mesec dni, če ga ne odkupi nazaj, gre v prosto prodajo. Ta čas je sicer mogoče podaljšati, a za vsak mesec dlje njegova cena zraste za približno deset odstotkov ocenjene vrednosti. To je zaslužek zastavljalnice, če lastnik svoj zastavljeni predmet odkupi nazaj. Seveda se po določenem času odkup niti ne izplača več, saj se »ležarina« približa ali pa celo doseže vrednost predmeta. V zastavljalnici običajno rok možnosti odkupa podaljšajo le za dvakrat ali trikrat.
Stanovanje v starosti: dostopna in udobna spalnica
Stanovanje
Spalnica mora biti zasnovana prijetno in udobno, še posebej za starejše in bolne, saj v njej preživijo veliko časa. Pomembna je dobra dostopnost do vseh delov prostora, predvsem do postelje. Če se spreminjajo naše potrebe, mora biti dovolj prostora, da ureditev tudi prilagajamo, vendar nikoli na račun varnosti in udobja. Spalnica naj bo vedno urejena praktično, da se ne počutimo ovirane ali utesnjene.
Vsakdo naj bi imel posteljo v prostoru, namenjenem le spanju, in ne v bivalnih prostorih. Če je bilo to pred leti morda zaradi pomanjkanja prostora nujno, pa na starost potrebujemo ločen prostor. Spalnica je prostor za počitek in zasebnost, blizu naj bo stranišče oziroma kopalnica. Kadar nas je v stanovanju več, je potreba po zasebnosti še bolj smiselna, zato bi bilo idealno, da bi imela vsaka spalnica svoje stranišče.
-
Vrt in dom
Vse rastline ne marajo pripeke in suše, zato pa so se nekatere sposobne dobro prilagoditi in lepo cvetijo tudi v največji vročini.
Značilnosti rastlin, ki ljubijo vročino: iz majhnih in mesnatih listov vlaga izhlapeva počasneje, v njih se skriva rezerva vode za krizne čase; listi srebrne in sive barve odbijajo svetlobo in se posledično manj segrevajo; rastline z globokimi koreninami bodo vlago lahko črpale iz globin zemlje.
Salvia splendens 'Vista' je enoletnica z živordečimi cvetovi in temnozelenimi listi, ki vse poletje lepo ohranja barvo. V višino zraste 25 do 30 centimetrov, v širino pa 20 centimetrov. Sadimo jo v razmiku 20 centimetrov. Rastlina bo bujno cvetela, če bomo odcvetele cvetove odstranjevali. V družbi s sivo pepelko Cineraria maritima 'Silver Dust' ju sadimo tako v cvetlične lonce kot na gredice in grobove. Ko se enkrat dobro ukoreninita, brez velikega vzdrževanja krasita gredico do pozne jeseni (slika 1). Pepelka ali cinerarija se zaradi srebrnih rahlo narezanih listov poda k vsaki cvetoči enoletnici. Konec poletja je to čudovit grm višine 40 centimetrov. Ko jeseni menjavamo sezonske zasaditve, ga lahko kombiniramo s pisanimi drobnocvetnimi mačehami, saj obdrži sivo barvo in grmičasto obliko tudi čez zimo. Včasih v celinskem podnebju celo prezimi.
-
ZAKLADI SLOVENSKIH MUZEJEV
Zaradi bogate tradicije, veličine, razsežnosti in vpetosti v vsakdanje življenje je bilo 1. decembra 2022 slovensko čebelarstvo vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine.
Leta 1959 je bil v Radovljici odprt Čebelarski muzej, kjer v mogočni graščini starega mesta domuje še zdaj. Njegova razstava z naslovom O človeku in čebeli: Živeti skupaj na eni strani predstavlja povezanost slovenskega čebelarja s čebelo ter opredmeteno in neopredmeteno dediščino, ki je ob tem nastala, istočasno pa obiskovalcem ponuja tudi zelo lepo doživetje in izobraževanje.
Obisk Japonske v času covida-19
Reportaža
Potovanje na Japonsko v času epidemije ni bilo mačji kašelj, saj je bila popolnoma zaprta za turiste. Mogoč je bil le poslovni obisk ali obisk na povabilo gostitelja z določenimi nameni. Sam sem imel uradno dovoljenje za službeni vstop na Japonsko kot spremljevalna oseba svaka Arpada, ki se je udeležil mednarodne konference varilcev v Tokiu. O deželi sem imel dokaj natančne predstave, saj sem jo kot skoraj še golobradi mladenič prvič obiskal leta 2004.
Za pridobitev poslovnega vizuma je bila potrebna gora dokumentacije. Na konzulatu so nama povedali, da morava na pametni telefon naložiti aplikacijo My SOS in vanjo zabeležiti vsa tri cepljenja proti covidu (seveda brez Sputnika). Pred prihodom pa je treba pridobiti še negativen PCR-test, veljaven 72 ur, in potem se v aplikaciji prižge zelena kljukica.
-
Vetrnik (709 m) spada med najlepše razglednike Kozjanskega parka, nekateri ga poznajo tudi pod imenom Županov breg. Vrh Vetrnik in istoimenska vas, ki se razteza naokoli, domnevno nosita ime po pogostih vetrovih, ki pihajo čez ta greben.
Zadnji posegi na vršnem delu Vetrnika, ko so posekali nekaj grmovja in drevja, so omogočili še lepše poglede naokoli. Z njega bomo lahko ob dobri vidljivosti med drugim občudovali Gorjance, Bohor, Snežnik, Peco, Pohorje, Boč in Donačko goro. Na vrhu so namestili daljnogled, skrinjico z vpisno knjigo in štampiljko ter klopco ljubezni.
Začelo se je v delavnici Stanka Bloudka
Nekoč smo imeli
Ko so postajo mestnega avtobusnega prometa v Šiški, ki se je desetletja dolgo imenovala Avtomontaža, preimenovali v Alejo, je odšel še zadnji oprijemljivi dokaz o obstoju najstarejše tovarne avtobusov pri nas. Ostajajo samo še spomini tisočih delavcev na eno najmočnejših in najuspešnejših ljubljanskih tovarn.
Na ogromnih površinah nekdanje Avtomontaže ob Celovški cesti so danes bleščeče nakupovalno središče Aleja, nikoli dokončana stanovanjska soseska Celovški dvori in dve megalomanski stolpnici, oblečeni v zlato fasado. Podjetje je šlo v stečaj 31. decembra 1999, že prej so se okrog njega zbirali najrazličnejši špekulanti, ki so vedeli, da so tamkajšnja zemljišča zlata jama. »Spomnim se razočaranih ljudi, ki so po dolgih letih dela v tem uspešnem podjetju postali tehnološki višek. Drug za drugim so prihajali v kadrovsko službo po delavsko knjižico in odhajali na zavod za zaposlovanje. Nekaterim je manjkalo le nekaj let do upokojitve, med njimi je bilo veliko zakoncev, žalostni časi so bili,« je pred leti, ko so rušili tovarniške hale, pripovedovala nekdanja delavka Avtomontaže.
Naravno škropivo iz rabarbarinih listov
Vrt in dom
Zagotovo si vsakdo izmed nas želi znebiti uši, gosenic in drugih grizočih in sesajočih škodljivcev, ki napadajo rastline. Zelo učinkovito domače škropivo lahko pripravimo iz rabarbarinih listov, s katerim se hitro znebimo škodljivcev na fižolu, zelju, krompirju, vrtnicah in drugih rastlinah.
Za pripravo domačega škropiva nabiramo večje rabarbarine liste, saj vsebujejo več oksalne kisline. Listi brez pecljev so običajno dovolj veliki za nabiranje od sredine pomladi do začetka poletja. Vedno porežemo največ 1/3 zunanjih listov, da se rastlina brez večjih težav obraste. Mlade liste pustimo na rastlini, da se obnovi vegetacija.