Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Kočevje – Kočevsko jezero

    Prosti časjulij '22

    Z dobro voljo naokrog

    Kočevje je središče istoimenske občine in upravne enote. Leži na kraškem Kočevskem polju na nadmorski višini 460 m, na obeh straneh kraške reke, ponikalnice Rinže. Nad mestom se dviga strma Kočevska gora z nekaterimi vrhovi, ki so višji od 1000 metrov (Slovenski vrh 1040 m, Ledenik 1068 m, Mestni vrh 1022 m in Suhi hrib 1004 m).

    Mesto z Ljubljano in Hrvaško (mejni prehod Petrina) povezuje glavna cesta, prav tako je povezano z Belo krajino in dolino Krke, zlasti z Novim mestom kot regionalnim središčem statistične dolenjske regije. Naselje je nastalo na polotoku nad desnim bregom Rinže. Prostor so s prekopom spremenili v otok in naselje obdali z visokim obzidjem. Otok je bil dostopen čez lesen most. Obzidje so v 18. stoletju podrli in prekop zasuli. Kočevje se je nato razširilo tudi na levi breg Rinže. Ko je leta 1893 v Kočevje prišla železnica, se je naselje širilo v smeri kolodvora. Tu in na območju do rudnika premoga se je proti Šalki vasi širilo rudarsko naselje Rudnik. Po drugi svetovni vojni so nastali še drugi predeli mesta, med drugim Trata in Mestni log. Mesto se širi proti Mahovniku in Šalki vasi ter Livoldu. Drugi predeli so še Pri Unionu, Kolodvor, medtem ko je Mahovnik samostojna vas, tako kot še več drugih okoliških vasi, ki sestavljajo zgoščeno poselitveno območje Kočevja na kraškem polju.

  • Za steno slapov Lojščice

    Prosti časjulij '22

    Vandramo po Sloveniji

    Poleti starejši vandrovci ne iščemo samo lepih osončenih planj, ne zahajamo le k ogretim vodam, ki bodisi stojijo bodisi tečejo, da bi se okopali, preradi mislimo tudi na senčna zatišja, globino mirnih gozdov. Slovenija je zelo radodarna s poletnim hladom ali vsaj s samotnimi ohlajenimi kotički, do katerih peljejo tudi ne preveč naporne poti, če seveda odštejemo njena hribovja in gorovja. Doline v Posočju so nam v tem pogledu izletniško kar najbolj naklonjene.

    Obrežja Soče in njihova bližnja zaledja slovijo po obsežni izletniški in pohodniški ponudbi, njeni pritoki, ki so skoraj nepreštevni, pa so po svoji lepoti in svežini v veliki meri še neodkriti zakladi slovenske narave. Eden od biserov, skritih v njenih bogatih skrinjah, so slapovi na potoku Lojščica, globoko skriti v tolminskih gozdovih. Do njih pridete iz vasi Čiginj, ki je po cesti proti Novi Gorici od Tolmina oddaljena pet kilometrov. Iz te vasi pridete do slapov ob pretežno strmi strugi potoka Lojščica v nekaj manj kot pol ure.

  • Ustvarjalno poletje v elementih zemlje, ognja, vode in zraka

    Prosti časjulij '22

    USTVARJALNICA

    Ljudje smo v bistvu združitev vseh naravnih elementov na našem planetu: zemlje, ognja, vode in zraka. Ker smo poleti še bolj kot sicer v sozvočju z naravo, bo za ljubitelje domačega ustvarjanja morda zabavno tudi z barvnimi odtenki izpostaviti katerega izmed teh elementov.

    Zemlja in ogenj

    V zemeljskih in prelivajočih se ognjenih barvah, kakršen je tudi sončni zahod, sem ustvarila oblačilno trilogijo. Bom vesela, če katera izmed idej navdihne tudi vas.

    - Iz kratkega – dolgo poletno krilo. Volan na spodnjem robu krajšega krila sem odrezala in na rob prišila daljši kos vzorčastega blaga v harmoničnih barvah zemlje, sonca in ognja. Zelo preprosta in učinkovita prenova.

  • Za trenutke pozabe in veselja

    Prosti časjulij '22

    Deliti umetnost skozi smeh in tako razveseljevati otroke in odrasle, ki jih življenje še prav posebej tepe, je vrhunec dobrote. To je spoznal zdravnik Patch Adams in je prinesel smeh v bolnišnice. In tako so se sčasoma razvili Rdeči noski.

    Avtor zamisli klovni umetniki v pomoč bolnim je Američan Michael Christensen. Pri nas je Društvo Rdeči noski leta 2003 ustanovila Eva Škofič Maurer. Danes je profesionalna klovnesa in ambasadorka društva, katerega poslanstvo je omogočiti obiske bolnišničnih klovnov v vseh bolnišnicah, kjer si tega želijo, da bi s humorjem ter ustvarjanjem pozitivnega ozračja malim in velikim bolnikom polepšali bolnišnične dni, osebju pa olajšali in pomagali pri delu. Društvo je javnega interesa na področju zdravja in ima status humanitarne organizacije. Je tudi član mednarodne organizacije Red Noses International s sedežem na Dunaju.

  • Velika ruta je lahko tudi obleka

    Prosti časjulij '22

    Pravokoten kos blaga v približni velikosti 180 x 140 cm, imenovan pareo ali sarong, je osnovno oblačilo prebivalcev Tahitija, otoka Francoske Polinezije. Tudi pri nas se je v devetdesetih letih pojavil kot modni dodatek h kopalkam. Prepričana sem, da ga mnoge izmed vas že imate v svoji omari in da ste nanj morda že pozabile. Rada bi vas spet spomnila nanj in na to, kako uporaben kos oblačila postane, ko ga znamo pravilno oviti, zavezati, preplesti.

    Na spodnjih fotografijah vam ponujam nekaj idej, kako ga lahko uporabite na vedno moden in praktičen način.

  • O ustvarjanju, glasbi, življenju ...

    Prosti časjulij '22

    Jani Kovačič, vokalist, pisec besedil, skladatelj in profesor filozofije, je že več kot štirideset let na slovenski glasbeni sceni. Vsi se spominjamo njegovih uspešnic Delam, Jaz grem gor na Škofljico, Žare lepotec, Revolucija, Otroci samohranilk ... Vedno je bil samosvoj in izviren avtor. Zajadral je v slogovno različno glasbo od rocka do jazza, preizkušal se je celo v rapu, ustvarjal glasbo za gledališke predstave, napisal več knjig. Nekateri pravijo, da je tudi politični aktivist.

  • Navadni vratič je vsestransko uporaben

    Prosti časjulij '22

    Vratič je zelo cenjeno zelišče v ljudskem zdravilstvu. Na domačem vrtu je najbolj uporaben kot naravno škropivo, ki deluje proti škodljivcem. Cvetove najpogosteje nabiramo v poletnem času. Brez težav raste na vsakem vrtu, razmnožujemo ga zelo enostavno. V kuhinji izboljša okuse jedem, poskrbi tudi za nego kože v naravni kozmetiki. 

    Prevrelka, brozga in čaj iz vratiča delujejo insekticidno in zatirajo večino žuželk. Čaj iz vratiča pripravimo tako, da pest zeli prelijemo z litrom vode in dodamo malo soli. Pripravek ohladimo in ne redčimo z vodo ter škropimo po rastlinah. Brozga, ki je pomešana s presličnim čajem in dodatkom jedilne soli, zaščiti paradižnik pred pegavostjo, rastline pa tudi pred rjo in plesnimi.

  • Tam, kjer rastejo najlepše divje orhideje

    Prosti časjulij '22

    Z dobro voljo naokrog

    Ali imate radi tropske orhideje? Ste vedeli, da njihove sorodnice rastejo tudi na naših tleh? Resda so precej manjše, ampak med njimi so prave krasotice. Toda občudujemo jih lahko le v naravi, ker so zaščitene. Sredi maja, ko so se divje orhideje ali kukavičevke najbolj razcvetele, so v Krajinskem parku Lahinja vabili na voden ogled po parku.

    Ob dnevu krajinskih parkov so pripravili več dogodkov, da bi opozorili, kaj vse lahko vidijo obiskovalci. Krajinski park Lahinja je v osrčju Bele krajine in spada med manjše parke pri nas. Obsega le 2,6 kvadratnega kilometra, vendar je med biotsko najraznovrstnejšimi območji, zato je vključen tudi v Naturo 2000. Njegova glavna značilnost je izrazit kontrast med suhim kraškim površjem in močvirnim svetom, kar je redkost v Beli krajini. Suhi travniki slabše kakovosti in z malo zemlje so zelo pomembni za obstoj več vrst orhidej.

  • Potepanje z babico malo drugače

    Prosti časjulij '22

    Z dobro voljo naokrog

    V današnjem času je težko najti dejavnost, ki bi otroke zanimala bolj kot telefoni in internet; toda če jih popeljemo v naravo, hitro odkrijejo marsikaj zanimivega in celo vznemirljivega. »Potepanja z babico«, ki si jih lahko ogledamo na YouTubu, to potrjujejo.    

    Stari starši, pri katerih vnuki pogosto preživljajo proste dni, se sprašujejo, zakaj so otroci nenehno na telefonu, prijateljem tipkajo sporočila, namesto da bi se z njimi v živo pogovarjali. »Otroci po spletu raziskujejo čudesa sveta, ne poznajo pa »čudes«, ki so tako rekoč pred njihovim pragom,« razmišlja Marjanca T. Antić, ki je po poklicu vzgojiteljica, dolgo pa je delala tudi v turizmu. Zdaj s svojimi vnuki, starimi deset, osem, šest in štiri leta, združuje ti dve področji.

  • Žlahtno rdeče

    Prosti časjulij '22

    IZ KOŠKA ROČNIH DEL

    Nagelj je še vedno priljubljen motiv za vezenje s križci. Vzorci nageljnov nas povsem prevzamejo, saj so vezeni le v eni barvi – žlahtni temno rdeči.

    Z nageljni okrasimo vogale prtičkov. Sestavljeni v sredinski vzorec so čudovit okras na velikem namiznem prtu, bordura s ponavljajočimi se motivi nageljnov oplemeniti namizni tekač, zaveso …

    Motive nageljnov vezemo 1,5 do 2 cm od robov s tremi nitmi deljive prejice čez 2 x 2 niti na blagu, na katerem lahko štejemo niti. Preden se lotimo vezenja, moramo najprej prešteti križce na vzorčni risbi, nato pa še niti na tkanini. Tako vidimo, kako velik bo vzorec in kam ga lahko umestimo.

  • 1
  • …
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov