-
Velenjčan Zdravko Podkoritnik, upokojeni rudar, star 58 let, je v začetku aprila že stotič daroval kri. Ob tej priložnosti je povedal, da to človekoljubno dejanje počne že od leta 1973, ko je kot mlad vojak v takratni JLA v Skopju prvič daroval kri. »Začutil sem pomen darovanja delčka sebe in posredno pomoči mnogim, ki potrebujejo kri.« Doslej je daroval že blizu 40 litrov svoje krvi. Zdravko je član Rdečega križa Velenje, ki je rekorder v številu darovalcev glede na populacijo prebivalcev.
Dolžnosti staršev do otrok in otrok do staršev
Starši imajo določene dolžnosti do svojih otrok. Najbolj vsakdanja je poskrbeti za varstvo in vzgojo otroka do njegove polnoletnosti ali do konca rednega šolanja. So pa tudi posebne življenjske razmere, ko se ta dolžnost staršev podaljša za nedoločen čas. Prav tako imajo odrasli otroci v določenih primerih dolžnosti do svojih staršev, kadar se ti ne morejo več sami preživljati. O tem, kakšne so te posebnosti in kako jih ureja naša slovenska zakonodaja, smo se pogovarjali s Sendi Murgel, univ. dipl.
-
V Republiki Sloveniji deluje približno 150 invalidskih podjetij, v katerih je blizu 14 tisoč zaposlenih. Za invalidsko šteje podjetje, ki ima med svojimi zaposlenimi najmanj 40 odstotkov invalidov. Eno večjih in bolj prepoznavnih je zagotovo podjetje za usposabljanje in zaposlovanje invalidov Želva, ki prav te dni praznuje dvajsetletnico dela. Želva je od leta 1991, ko jo je ustanovilo Sožitje - Zveza društev za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju Slovenije, iz majhne rehabilitacijske delavnice zrasla v srednje veliko podjetje.
Na 11. festivalu bomo odprli svoja srca
Jeseni, natančneje med 27. in 29. septembrom se bo vnovič zgodil največji dogodek za sožitje generacij, Festival za tretje življenjsko obdobje. V treh dneh se v Cankarjev dom zgrne pisana množica obiskovalcev vseh starosti, ki se dogodka udeležijo z željo po zabavi, zanimivih predavanjih in druženju. Najpogumnejši tudi nastopijo pred zbrano množico. Festival pa vsebuje tudi precej globlje sporočilo. Organizatorji si namreč prizadevajo povezati stare in mlade.
V lekarnah tudi homeopatska zdravila
Na voljo so zdravila rastlinskega, mineralnega ali živalskega izvora z nizko potenco (zelo razredčena), s katerimi lahko blažimo podobne težave kot z zdravili, ki jih kupimo v lekarni brez recepta (prebavne težave, prehladna obolenja, potovalna slabost, kašelj...). Homeopatska zdravila nimajo indikacij, pač pa jih predpisujejo na podlagi simptomov in po načelu podobnosti (zdravimo z zdravilom, ki je med testiranjem povzročilo podobne simptome, kot jih ima bolnik). Torej lahko eno zdravilo blaži več težav.
-
Obiskovalci bodo prejeli navodila za merjenje na domu. Iz poučnih knjižic in letakov bodo lahko izvedeli več podrobnosti o zvišanemu krvnemu tlaku (hipertenziji), meritvah krvnega tlaka in drugih srčno-žilnih boleznih.
Merjenja bodo 7. maja med 9. in 13. uro v krajih:
Bled (promenada nad grajskim kopališčem), Brežice (Intermarket), Celje (City center), Jesenice (Mercator center), Koper (pred hotelom Koper), Ljubljana (Prešernov trg), Maribor (Trg svobode), Murska Sobota (BTC center), Nova Gorica (Bevkov trg) in Novo mesto (Mercator center Cikava). Obeležimo dan medgeneracijske solidarnosti
Za nakupovalce v Maximarketu so pripravili tudi prostovoljsko akcijo »Ti meni zgodbo, jaz tebi vrečko«, kjer bodo mladi prostovoljci pomagali starejšim pri zlaganju in prenašanju nakupljenega do avtomobilov ali doma, starejši pa bodo v zameno delili z mladimi življenjske modrosti.
Prireditev pripravljajo ustvarjalci Festivala za tretje življenjsko obdobje v počastitev evropskega dneva medgeneracijske solidarnosti (29. april) in prve
obletnice ustanovitve Gibanja za medgeneracijsko sodelovanje.
Vstop prost! Več o dogodku na www.f3zo.si.Medgeneracijsko sodelovanje - natečaj
Nagradni razpis za medgeneracijsko sodelovanje je namenjen vsem tistim, ki pripomorejo k boljšemu življenju starejših, in tistim, ki dobro sodelujejo z mlajšimi.
-
Zato so na Inštitutu OS, Inštitutu za osebno rast in sinergijo Ljubljana, zasnovali program Zbiralec skrbi, ki deluje v obliki anonimne telefonske linije. Opažajo namreč, da se ljudje laže izpovejo neznani osebi, saj na ta način ne pride do posledic – obrekovanja, napačnih interpretacij ali celo obsojanja. Zato Zbiralec skrbi predvsem aktivno posluša in tako deluje pomirjevalno. Uporabnika želijo spodbuditi k samostojnemu razmišljanju, reševanju problemov, k iskanju rešitev in načinov premagovanja ovir.
-
Enotna številka za klic v sili je brezplačno dostopna s stacionarnih in mobilnih telefonov v vseh državah članicah EU. V vseh članicah EU morajo operaterji reševalnim službam zagotoviti podatke o kraju klica, letos pa naj bi še izboljšali točnost in zanesljivost podatkov o lokaciji klicatelja.