Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Digitalni boni niso za vse 

    julij '22

    Med starejšimi je veliko takih, ki ne uporabljajo sodobnih komunikacijskih sredstev, zato imajo več težav pri iskanju informacij in dostopu do storitev  javne uprave, bančnih in še posebej zdravstvenih storitev. Razmer zagotovo ne bodo izboljšali digitalni boni, ki so za nekatere začeli veljati 15. junija. A še zdaleč ne za vse.

    Po zakonu o spodbujanju digitalne vključenosti, ki ga je sprejela prejšnja vlada, so do digitalnega bona ’22 v višini 150 evrov poleg osnovnošolcev v zadnji triadi, dijakov in študentov upravičeni tudi odrasli, starejši od 55 let. Vendar le tisti, ki se bodo prej udeležili tečaja digitalnih veščin. Število mest pa je omejeno.

  • S stroko in odgovornostjo nad covid

    julij '22

    Število okužb s covidom-19 se povečuje tako pri nas kot drugje po svetu in pričakovati je, da bo še naraščalo. A razmere niso dramatične, saj je pri okužbah z zdaj znanimi različicami virusa SARS-CoV-2 manj hujših potekov bolezni in smrti.

    Predvsem pa jih bomo laže obvladovali tudi zato, ker smo v zadnjih dveh letih in pol pridobili »kapital imunosti«, ki je posledica cepljenja, prebolevnosti in hibridne imunosti. Obveznega cepljenja proti covidu-19 ne bo, prav tako vlada ne namerava uvajati množičnega testiranja oziroma pogoja PCT, računa pa na odgovorno vedenje državljank in državljanov. Tako bi lahko povzeli razpravo o aktualnih izzivih prihodnjega spremljanja in obvladovanja nalezljivih bolezni, ki je konec junija potekala na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

  • Varnostni pas naj bo pripet tudi na najkrajši poti 

    4. julij 2022

     Agencija za varnost prometa in policija danes začenjata drugo nacionalno preventivno akcijo Varnostni pas varuje vas. Namenjena je opozarjanju na pomembnost uporabe varnostnega pasu vseh potnikov v avtomobilu in to na vsaki, tudi krajši poti. 

    Akcija bo trajala do nedelje,  policisti jo bodo izvajali ob rednem delu, obenem bodo preverjali še uporabo naprav in opreme, ki ovirajo vidno ali slušno zaznavanje med vožnjo. V vsaki policijski upravi pa bodo izpeljali po en poostren nadzor nad uporabo varnostnih pasov.

  • Plemenito delo prostovoljnih markacistov

    4. julij 2022

    Pod okriljem Planinske zveze Slovenije je registriranih 884 markacistov, ki na leto opravijo blizu 37 tisoč prostovoljnih ur. Imajo vedno več dela, saj se v gore podaja vedno več planincev, prav tako so pogostejše vremenske nevšečnosti.

    Najstarejše planinske poti so uhodili pastirji, ki so gonili živino in drobnico na visokogorsko pašo. Želja po doživljanju narave je vzpodbudila nastanek planinskih poti, ki jih je bilo potrebno označiti. Že v prvem letu pa je slovenska planinska organizacija, predhodnica Planinske zveze Slovenije, označila 97 poti. Pred stotimi leti pa so na pobudo Alojza Knafelca, kartografa in načelnika markacijskega odseka SPD začeli uporabljati enotne markacije, ki jih uporabljamo še danes: to os bele pike, obdane z rdečim kolobarjem. Knafelčeva markacija je velika med 8 in 10 centimetri, razmerje med rdečim kolobarjem in belo piko je v prečnem prerezu 1:2:1.

  • Da ne bo klima ogrozila zdravja

    1. julij 2022

     V poletni vročini pogosto uporabljamo klimatske naprave, če že ne v stanovanjih pa zagotovo v avtomobilih  Dobro pa je upoštevati nekatera priporočila, ki bodo preprečili, da bi zaradi hladnega zraka zboleli.

    Izogibajmo se velikim temperaturnim šokom. Zato naj bo v stanovanju temperatura le od 5 do 7 stopinj nižja kot zunaj. Zaradi prehudih razlik se lahko namreč prehladimo ali dobimo  bolečine v sklepih, vnetje ušes in oči oziroma si poslabšamo morebitne kronične težave. Priporočljivo je, da klimatske naprave ne odpremo takoj na polno, temveč temperaturo v prostoru postopoma znižujemo – še posebej, če smo bili pred tem v zelo vročem okolju.

  •  Razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja

    1. julij 2022

    Za celotno Slovenijo je od danes razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja, zato je prepovedano kurjenje in izvajanje aktivnosti, ki lahko povzročijo požar. 

    Agencija za okolje opozarja, da so se sušne razmere v večjem delu države zaradi visokih temperatur in visokega izhlapevanja poslabšale. Najbolj sušno je v osrednjem delu Slovenije, na Notranjskem in v Ljubljani z okolico, kjer beležimo t. i. izjemno sušo. V ostalem delu zahodne polovice države so t. i. izrazito sušne razmere, s tem da na Goriškem izrazita suša vztraja neprekinjeno že peti teden. Na vzhodu so razmere v površinskem sloju tal nekoliko boljše, zmerno sušne, v Pomurju, na Dolenjskem in Beli krajini pa so običajne razmere za ta čas v letu, navaja agencija za okolje.

  • Brezplačni avtobus do plaž

    30. junij 2022

     Občina Ankaran si prizadeva za trajnostno mobilnost in lažjo dostopnost kopalcev do plaž, zato tudi letos organizira brezplačni poletni avtobus. Do 1. septembra bo vozil od hrvatinskega križišča do Lazareta, od 8. zjutraj do 23. 30 ure, ustavil bo na kar 16 postajališčih. Urnik prevozov je objavljen na spletnih straneh www.visitankaran.si in www.obcina-ankaran.si ter na postajališčih. Poleg tega se lahko potniki brezplačno vodijo tudi z avtobusi redne linije Lazaret–Koper, in sicer med postajališči Lazaret meja in Hrvatini K.

  • Previdno pri dvigih gotovine v tujini

    30. junij 2022

     Pri dvigu gotovine na bankomatu v tujini vas lahko doletijo višji stroški, saj lastniki bankomatov zaračunavajo nadomestila v višini deset evrov ali več. Pri Zvezi potrošnikov Slovenije zato svetujejo, da si vzamete čas, preudarno izberete bankomat in zbrano preberete vse, kar piše na zaslonu med postopkom dvigovanja. Zato velja upoštevati njihova priporočila.

    - Denar dvigujte z debetno kartico, ne s kartico z odloženim plačilom (kreditno kartico).

    - Pred odhodom v tujino preverite višino nadomestil svoje banke za dvige gotovine v tujini za različne tipe kartic.

  • Z junijsko pokojnino tudi letni dodatek

    24. junij 2022

     Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je sporočil, da bo letni dodatek za leto 2022 izplačal skupaj z junijskimi pokojninami v četrtek, 30. junija. Prejelo ga bo 615.409 oseb, od tega 601.728 uživalcev pokojnin in 13.681 uživalcev nadomestil iz invalidskega zavarovanja.

    Letni dodatek bo izplačan skladno z Zakonom o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2022 in 2023. Tudi letos se za obračun višine letnega dodatka pri posameznem prejemniku poleg seštevka zneskov osebne pokojnine in dela vdovske pokojnine oziroma seštevkov zneskov družinske pokojnine po prvem in po drugem roditelju ter dodatkov in razlike pokojnin po drugih predpisih, upošteva znesek pokojnine, prejete od tujega nosilca pokojninskega oziroma invalidskega zavarovanja.

  •  Muzeji in galerije vabijo na poletno muzejsko noč

    17. junij 2022

    V soboto, 18. junija, bodo slovenske galerije in muzeji, prvič pa tudi nekateri arhivi in univerze,  brezplačno odprli svoja vrata obiskovalcem med 18. in 24. uro. Tako bodo obeležili že 20. poletno muzejsko noč.

    V tej  največji promocijski akciji slovenskih muzejev in galerij sodeluje 80 ustanov ter 84 dislociranih enot in spominskih sob. Pripravljajo vodstva po razstavah, delavnice za mlajše obiskovalce, ponekod tudi zanimiva predavanja, koncerte. Izpostavljamo samo nekatere.

    V Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani pripravljajo poseben SEMenj, na katerem se bo predstavilo 14 rokodelcev, in koncert na ploščadi.

  • 1
  • …
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • …
  • 384
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov