V zakonu je občina priložnost in past
DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI
Sodobni evropski zakoni o dolgotrajni oskrbi poverjajo njeno organizacijo občinam, kajti samo občinska politika in uprava, lokalne stroke in občani čutijo potrebo, da prav poskrbijo za svoje bolne in starostno opešane ljudi. Slovenski zakon, ki so ga sprejeli pred meseci, je zadržal večino organizacijskih dolžnosti v pristojnosti države. Lokalnemu razvoju pa je napol odprl vrata.
Občina, ki si bo kot prioriteto zastavila vzpostaviti krajevno mrežo integrirane oskrbe, bo z uveljavljanjem novega zakona lahko v nekaj letih dosegla sodobno evropsko raven; občina, ki bo to nalogo prepuščala državi ali kapitalu, bo pri oskrbi svojih nemočnih občanov še bolj zaostajala.
-
Za slovenske zmage
Vojna v Ukrajini je povsem spremenila razmerja v mednarodni skupnosti, kakršna so se oblikovala po drugi svetovni vojni. Po razpadu Varšavskega pakta se je še bolj povečal vpliv zveze Nato (in s tem ZDA) na varnostno sliko v svetu, še posebej v Evropi. Vzhodnoevropske države, ki so se otresle podrejenosti Sovjetski zvezi (Rusiji), so se želele kar se da hitro vključiti v zahodnoevropske in evroatlantske povezave, saj so v tem videle možnost za hitro »evropeizacijo«.
V tem vojaškem spopadu je razmerje sil izrazito v korist ruskemu napadalcu, vendar so v Moskvi očitno podcenili ukrajinsko odločenost braniti svojo suverenost. Dejansko je ruska vojska v Ukrajini doživela poraz. Tega seveda ne priznajo, vendar je več kot očitno, da kljub ogromni premoči niso mogli zasesti ozemlja, ki so ga napadli. Ta ugotovitev ima zagotovo dolgoročne posledice za oblikovanje varnostnih načrtov tudi v drugih državah, še posebej evropskih.
-
Pisma bralcev
Pismo je namenjeno moškim, ki se oglašajo na male oglase, v katerih iščemo sorodno dušo. Dragi moški, moram vas malce okrcati. Dobri dve leti po tej poti iščem sorodno dušo. Približno 40 pisem sem dobila, a sama neresnost! Dragi moji, po premisleku se odločite, kaj iščete: čistilko, ljubico ali koga, da vas neguje in posluša javkanje. Da, tudi to je lahko, če se z nekom skupaj postaraš. Negovala sem partnerja z zelo hudo boleznijo 15 dolgih let, zato vem, kaj govorim.
Preden se javite na oglas, preberite podrobnosti. Ne vem, zakaj se na oglase javljate poročeni ali pa ste v zvezi ali premladi ali prestari ali pa tisti z nizko postavo, ko druga stran išče visoko osebo. Pa nehajte se hvaliti, kaj vse imate: vikende, dober avto … Po 70. letu je vse to nepomembno, potrebujemo sočloveka, lepo besedo, topel objem, tolažbo, če smo slabe volje, ne potrebujemo nekoga z visoko izobrazbo, potrebujemo le srce in dobro voljo. Vem, da tudi vi, moški, doživljate enake stvari pri ženskah, ki jih zanima, kaj vse imate, koliko je na bančnem računu in podobno – saj ste mi mnogi sami povedali.
-
SLIKARKA
Ivica Jan iz Medvod je prava »tavžentroža« med rokodelci. Samo klekljati ne zna, odlično pa obvlada številne druge spretnosti: od kvačkanja, pletenja, vezenja, šivanja do izdelovanja glinenih izdelkov, rož iz najrazličnejših materialov in še marsičesa. Poleg tega se ukvarja z zelišči, saj jo je stara mama že v otroških letih naučila nabiranja, sušenja in uporabe zdravilnih rastlin. Iz njih pripravlja čaje, napitke in namaze, na prireditvah se rada pokaže kot Pehta Ivica. Z različnimi izdelki je sodelovala že na marsikateri razstavi. Velikokrat je vodila delavnice ročnih del za upokojence ministrstva za obrambo, kot mentorica se je večkrat udeležila tudi rokodelskih delavnic Zdusa v Delfinu, saj svoje znanje rada prenaša na druge. »A ni boljše, da se ljudje s čim prijetnim zamotijo, kot da samo sedijo in mislijo na slabe stvari,« pravi.
-
Zbiranje rabljenih očal
Navadna ali sončna korekcijska očala, ki jih ne potrebujete več, lahko do 14. maja prinesete v katero koli Hoferjevo trgovino in tam odložite v posebne škatle. Podjetje Hofer in Lions klub Ljubljana Trnovski zvon že deseto leto zapored organizirata akcijo zbiranja rabljenih očal. Po zaključku akcije bodo zbrana očala pregledali in poslali v francoski zbirni center Medico France. Tam jih bodo označili z optičnimi parametri, očistili in jih odposlali v manj razvite države, kjer bodo z njimi razveselili slabovidne posameznike.
Digitalizacija: povezuje ali ločuje?
Že pri vsakdanjih opravkih v trgovini, banki ali pri zdravniku je pomembno, kako hitro smo zmožni slediti in se prilagajati spremembam. Ali povedano drugače – kako dobro se znajdemo v digitalnem svetu, kako obvladujemo sodobno tehnologijo. Da imajo starejši z digitalnimi postopki največ težav, govorimo že vsaj desetletje, kljub temu pa digitalni razkorak med tistimi, ki so del digitalne družbe, in tistimi, ki niso, s starostjo vedno bolj narašča.
Da smo v koraku z digitalnim svetom, moramo uporabljati mobilne aplikacije, za kar pa potrebujemo pametne telefone. Vendar je za marsikoga njihova uporaba prezapletena, poleg tega si številni ne morejo privoščiti dražjih aparatov in jim je tako rekoč onemogočen dostop do cenejših e-plačil ali hitrejšega naročanja na zdravstvene storitve ali enostavnejšega pridobivanja uradnih dokumentov.
Dodatni brezplačni avtobusni prevozi
Aktualno
V zadnjem času smo v uredništvo Vzajemnosti prejeli kar nekaj pripomb bralcev v zvezi z brezplačnimi avtobusnimi prevozi upokojencev. Na nekaterih relacijah, zlasti proti morju in Gorenjski, je pogosto velika gneča, zato ne morejo na določen avtobus, poleg tega pa naj bi imeli pri prevozu prednost potniki s kupljenimi vozovnicami.
Dogaja se tudi, da avtobus na kakšnem postajališču sploh ne ustavi, ker je potnikov že preveč. Zaradi tega prihaja med vozniki in potniki pa tudi med potniki samimi do nezadovoljstva in prepirov. Eden od bralcev nam je celo napisal, da se morajo »potniki z rdečo kartico postaviti v drugo vrsto kot ostali, kar je diskriminatorno do starejših«. Nekateri starejši potniki se znajdejo tako, da sedež predhodno rezervirajo, za kar odštejejo poldrugi evro, ali pa se odločijo za potovanje z vlakom.
-
ANKETA
Sogovornike smo povprašali, kako uporabljajo zdravilne rastline.
Vesna Majes, fitoterapevtka, Cerovec pri Dolenjskih Toplicah: »Zdravilne rastline nabiramo od pomladi do jeseni. Primerno suha zelišča hranimo pozimi v dvojnih oblazinjenih vrečah. Če jih hranimo v steklenih kozarcih, morajo biti res dobro posušena, sicer splesnijo. Določene rastline namočimo ali v olju ali 40- do 50-odstotnem alkoholu. Iz timijana in materine dušice si tinkturo lahko naredite sami. Pozimi jo vsako jutro grgrajte in varovala vas bo pred bakterijami in virusi.«
Upokojenska urna postavka izenačena s študentsko
Veljati je začela novela zakona o urejanju trga dela, ki izenačuje bruto urni postavki za delo upokojencev in študentov. Medtem ko urna postavka upokojencev za opravljeno uro začasnega ali občasnega dela od letošnjega 1. marca ni smela biti nižja od 5,77 evra, je po novem ta meja 6,17 evra. Zvišuje se tudi obseg začasnega in občasnega dela, ki ga sme opraviti upokojenec, in sicer na 9237,96 evra bruto v koledarskem letu.
V noveli zakona o urejanju trga dela, ki jo je DZ sprejel v začetku aprila, je zapisano, da bruto urna postavka upokojencev za opravljeno uro začasnega ali občasnega dela ne sme biti nižja od zneska minimalne plače, preračunanega na uro dela povprečne mesečne delovne obveznosti za polni delovni čas. Enako je glede plačila za delo dijakov in študentov določeno v zakonu za uravnoteženje javnih financ. Višina obeh bruto urnih postavk se mora vsako leto uskladiti z višino minimalne plače, najpozneje do konca februarja vsako leto pa jo mora določiti minister za delo.
Umivanje rok učinkovito preprečuje širjenje bolezni
Ustrezna higiena rok je ključnega pomena pri preprečevanju prenosa okužb in širjenja nalezljivih bolezni, ob današnjem mednarodnem dnevu higiene rok izpostavljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Umivanje rok z vodo in milom je osnovni higienski ukrep, s katerim na enostaven način fizično odstranimo nečistoče in mikroorganizme z naših rok. Še posebej pomembno je dosledno in temeljito umivanje ob pojavu različnih obolenj in epidemije. Z rokami lahko namreč prenašamo povzročitelje različnih bolezni. Ti na kožo rok zaidejo ob stiku z različnimi predeli telesa in pri stiku z okuženimi osebami, predmeti ali površinami. Tako se lahko okužimo, zato je pomembno, da se z neumitimi ali nerazkuženimi rokami ne dotikamo obraza, zlasti ne ust, nosu in oči, svetujejo na NIJZ.