Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
VARNOST V KOPALNICI
Bralka navaja, da se mož po zlomu gležnja iz bolnišnice vrača v domače okolje. Zanima jo, kako naj prilagodi kopalno kad, da se bo lahko samostojno oprhal, saj je tudi precej slaboviden.
Za varno uporabo kopalne kadi se uporabljajo posebna držala, ki jih namestite pred in po stenah ob kadi. Biti morajo ergonomsko oblikovana, dobro pritrjena na podlago in na ustrezni višini. Obstajajo držala, ki jih lahko privijačite na steno, in taka, ki jih pritrdite s pomočjo vakuuma. Ne glede na izvedbo pa se morate prepričati, ali so opirala res dobro pritrjena, saj so lahko vzrok za hudo nesrečo, če se odtrgajo, ko se oseba opre nanje. Če se odločite za držala na vakuum, bodite pozorni, da je površina, kjer se stika čep držala, gladka, brez robov in vzorcev. Vsakodnevno tudi preverite, ali je držalo dobro pritrjeno. Za ljudi s slabšim vidom je priporočljivo, da so držala v drugi barvi kot stena, tako da jih lažje opazijo.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DELNA POKOJNINA
Bralec navaja, da po izpolnitvi pogojev za starostno pokojnino že štiri leta uživa delno pokojnino, saj je kot samostojni podjetnik vključen v obvezno zavarovanje po deset ur tedensko oziroma dve uri dnevno. Pred kratkim je slišal, da bi bilo zanj bolje, če bi bil vključen po 20 ur tedensko, glede na to, da je od 1. januarja 2020 drugačno, ugodnejše povečanje delne pokojnine.
Novela zakona, ki je začela veljati 1. januarja 2020, je nekoliko drugače uredila povečanje delne pokojnine, ki pa se nanaša le na tiste zavarovance, ki so izpolnili pogoje za starostno pokojnino. Pogoji za pridobitev delne pokojnine v primerjavi z zakonom, veljavnim do konca leta 2019, se ne spreminjajo, spreminja se samo njena odmera. Do drugačnega, višjega povečanja delne pokojnine je upravičen le zavarovanec, ki je izpolnil pogoje za starostno pokojnino in je obvezno vključen v obvezno zavarovanje za vsaj štiri ure dnevno oziroma znaša njegov zavarovalni čas vsaj 20 ur tedensko. Do povečanja delne pokojnine pa niso več upravičeni tisti zavarovanci, ki po 1. januarju 2020 uveljavijo delno pokojnino z izpolnitvijo pogojev za predčasno pokojnino, kot tudi tisti, ki uveljavijo delno pokojnino z izpolnitvijo pogojev za starostno pokojnino in ostanejo v obveznem zavarovanju za manj kot štiri ure dnevno oziroma manj kot 20 ur tedensko.
Uskladitev pokojnin in akontacija dohodnine
Prejeli smo pismo bralke, ki želi pojasnilo glede obračuna akontacije dohodnine pri redni uskladitvi pokojnin v februarju.
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije pri obračunu pokojnin, invalidskih nadomestil, priznavalnin in drugih denarnih prejemkov upošteva veljavno davčno zakonodajo, in sicer zakon o dohodnini (v nadaljevanju ZDoh-2) in zakon o davčnem postopku (v nadaljevanju ZDavP-2), ki sta bila objavljena v Uradnem listu št. 117/2006 in veljata od 1. januarja 2007 naprej.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
OBNOVITVENA REHABILITACIJA V ZDRAVILIŠČU
Bralka je pred tremi leti prebolela možgansko kap, pred enim letom še srčni infarkt. Po infarktu zaradi omejitev ob epidemiji covida-19 ni bila vključena v programe rehabilitacije. Zdaj s težavo izvaja vsakodnevne aktivnosti in ima bolečine v rami ohromelega uda. Zanimajo jo, ali ji pripada zdravljenje v zdravilišču.
Spoštovana bralka, odprli ste eno izmed perečih tem in zame osebno tudi eno izmed pomanjkljivosti pri dolgotrajnem zdravljenju nekaterih bolnikov s kroničnimi obolenji ali trajnimi posledicami poškodb. Žal bolniki po možganski kapi pri ZZZS nimajo priznane pravice do tako imenovane obnovitvene rehabilitacije invalidov, ki jo imajo nekateri bolniki s posebej opredeljenimi kroničnimi obolenji. Ker sem že dolgo na tem svetu, vem, da pravica ni bila priznana zaradi strahu pred velikim številom oseb po možganski kapi.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ODPOVED POGODBE STAREJŠEMU DELAVCU
Bralec je dopolnil starost 65 let ter 37 let zavarovalne dobe. Sklenjeno ima pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas. Želijo ga dati na zavod za zaposlovanje, da bo še dve leti prejemnik denarnega nadomestila. Njegov cilj je, da bi se upokojil takrat, ko bo imel 40 let pokojninske dobe, zato odpovedi ne bo nasprotoval, saj se mu obeta tudi odpravnina.
Takšno postopanje ne bo pripeljalo v celoti do želenih posledic. Delavec, ki že ima pogoje za starostno upokojitev, in bralec jih ima po prvem odstavku 27. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ZPIZ-2 (torej starost 65 let in več kot 15 let zavarovalne dobe), ni več varovan pred odpovedjo iz poslovnih razlogov, če seveda poslovni razlog obstaja (to bi bilo pomembno, če bi ga morda delavec izpodbijal s tožbo), zato lahko delodajalec poda nameravano odpoved brez strahu, da bi bil v kakem prekršku.
Upokojenci želimo več, kot ponuja vlada
ZDUSOVE STRANI
V Zvezi društev upokojencev Slovenije smo zaradi vse hujše draginje in inflacije prepričani, da smo z načrtovano uskladitvijo pokojnin prikrajšani. Februarja pričakujemo uskladitev v višini vsaj 7,1 odstotka. Na novinarski konferenci sredi januarja smo predstavili argumente, na podlagi katerih pričakujemo več kot le štiriodstotno redno uskladitev.
Visoka inflacija v letu 2022 je povzročila, da se dohodkovni položaj vseh upokojencev, še najbolj pa tistih, ki imajo prejemke pod pragom tveganja revščine (zdaj je to 771,00 evrov), še naprej slabša. Padanje kupne moči upokojencev se nadaljuje iz leta v leto. Zadnja pokojninska reforma ZPIZ-2 je začela veljati 1. januarja 2013 in njeni učinki so močnejši od pričakovanj. Skrajni čas je za novo pokojninsko reformo.
Potrebna je celovita prenova pokojninskega sistema, ne parcialne spremembe
Lani konec avgusta so poslanci stranke SDS v državni zbor vložili predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2P), s katerim bi želeli zvišati najnižjo pokojninsko osnovo, dvigniti zagotovljeno pokojnino na znesek praga revščine in ponovno uvesti državno pokojnino. Svet zavoda je predlogu nasprotoval, saj je proti parcialnim posegom v sistem obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki pomenijo rušenje temeljev sistema. Vlado je pozval, da pristopi k celoviti reformi obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Podobne sklepe je svet zavoda sprejel tudi pri nekaterih prejšnjih predlogih sprememb in dopolnitev ZPIZ-2, ki pa so bili kasneje večinoma sprejeti.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja Janez Tekavc
ZAPUŠČINA VNUKU
Bralka bi rada skupaj z možem premoženje zapustila vnuku, ki je še mladoleten. Otroci so namreč dobro preskrbljeni in ne potrebujejo ničesar. Bralka bi najrajši napisala oporoko, vendar želi, da bi vnuk po njeni smrti ali po smrti njenega moža skrbel za tistega od njiju, ki bo ostal sam. Zanima jo, kako naj to uredita.
Bralka ima več možnosti, vendar se mora najprej pogovoriti z vnukom, kaj je dejansko pripravljen prevzeti nase. Dokler je vnuk mladoleten, ga zastopajo njegovi starši, praviloma pa tudi ne more biti sklenjena pogodba, ki bi ga kakor koli bremenila. S sklepanjem morebitne pogodbe o dosmrtnem preživljanju z vnukom bi bilo tako treba praviloma počakati do njegove polnoletnosti, nato pa je sklenitev takšne pogodbe odvisna tako od želja in volje bralke in njenega moža kot od želja in volje vnuka.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
KAKO RAVNATI PRI TESNOBI
Naročnica, ki je prišla na pogovor, je pojasnila, da jo od nekdaj spremljata nekakšen strah in tudi tesnoba pred ljudmi in odločitvami, zato je ves čas napeta. Pravi, da težko navezuje stike z drugimi, kar jo hromi in zaradi česar nima miru v sebi.
Tesnoba je del našega življenja in je na mestu, ker v določenih okoliščinah predstavlja pripravljenost na akcijo, zadovoljitev naših želja in potreb ter na obrambo pred nevarnostjo. Ko se pojavi v nepotrebnih situacijah, ko ni zunanjega vzroka zanjo, če traja predolgo in človeka onesposobi do tolikšne mere, da ni več zmožen normalno delovati, pa govorimo o motnji. Pri posamezniku se lahko tesnobnost stopnjuje do paničnih napadov, kar je zelo neprijetna izkušnja.
Številne opravke na Zpizu lahko uredite kar od doma
Ali želite na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) oddati vlogo ali imate drug opravek? Vam je odveč potovati do najbližje Zpizove območne enote, še posebej, če ste starejši, manj mobilni ali kako drugače ovirani? Morda pa se vam preprosto ne zdi smiselno in potrebno, da bi za takšen opravek morali na pot.
Povsem prav imate, številne storitve na zavodu lahko opravite od doma. In to na preprost način in le z osnovnim znanjem uporabe računalnika ali celo po telefonu. Obstaja vrsta načinov in pripomočkov, ki vam bodo pri tem pomagali, prav tako vam bomo z veseljem pomagali zaposleni na Zpizu. Potovanje si tako lahko prihranite za prijetnejše namene. Uporaba storitev eZPIZ je preprosta, varna in brezplačna.