Najnižja in najvišja pokojninska osnova višji
Dobro je vedetimaj '24Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je na aprilski seji med drugim sprejel več sklepov za izvajanje obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
Na podlagi teh sklepov znaša najnižja pokojninska osnova v letu 2024 uveljavljene pokojnine od 1. januarja 2024 1.202,84 evra oziroma 880,48 evra, če je odmerjena na podlagi tretjega odstavka 390. člena ZPIZ (torej po ZPIZ-1). Najvišja pokojninska osnova pa znaša 4.844,36 evra oziroma 3.521,95 evra, če je odmerjena po ZPIZ-1. Najvišja pokojninska osnova je štirikratnik najnižje osnove.
Predstavitev izhodišč nove pokojninske reforme
Dobro je vedetimaj '24Starejši
Zdusove strani
Vodstvo Zdusa in Gibanje Svoboda Seniorji sta se v začetku aprila udeležila predstavitve izhodišč nove pokojninske reforme. Prisluhnili so predlogom vladnih rešitev prenove pokojninskega sistema, ki jih je razložil Igor Faketija, državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
V daljši razpravi z udeleženci je bilo poudarjeno, da se mora pokojninska reforma reševati celostno in ne po posameznih nepovezanih zakonskih rešitvah, ki pa zagotovo služijo kot dobra osnova za pomemben korak naprej. Demografski trendi napovedujejo, da bo do leta 2050 delež starejših nad 65 let več kot 30-odstoten, hkrati pa že danes živi pod pragom revščine dobra polovica upokojencev. Spremembe so nujne, a morajo biti sprejete v širokem konsenzu z deležniki. Ena od novosti je v osnutku, ki bo nekaj časa v javni obravnavi tudi uvedba poenostavljenega bruto sistema.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
MEJNA OSEBNOSTNA MOTNJA
Nekateri ljudje doživljajo svet na črno-bel način, takšni pa so tudi njihovi čustveni odzivi, ki se kažejo z izbruhi ali duševnimi in telesnimi simptomi. Takšne osebe so lahko v nekem trenutku polne navdušenja in naklonjenosti, že v naslednjem pa ob najmanjšem razočaranju zapadejo v najgloblji obup ali bes.
V trenutku se lahko iz ljubečega partnerja ali zvestega prijatelja spremenijo v najhujšega sovražnika. Pogosto so pod stresom, saj zaradi slabe samopodobe in šibkejših prilagoditvenih mehanizmov veliko običajnih situacij doživljajo tudi kot hudo breme. Dovolj je že, da se mnenje bližnjega razlikuje od njihovega. Takšno življenje je tako polno vzponov in padcev.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetiapril '24Zdravje Oskrba
AROMATERAPIJA
Zadnjič smo pisali o načinih uporabe eteričnih olj v terapevtske namene. Tokrat pa predstavljamo lastnosti posameznih olj in za kaj jih uporabljamo.
Eterična olja (v nadaljevanju EO) so sestavni del rastlin, najdemo jih tako v cvetovih, popkih, semenih, listih in vejah kot tudi v lubju, smoli in koreninah. V nadaljevanju bomo opisali le nekaj izmed številnih eteričnih olj.
EO iz zelišč. Olje iz bazilike lahko nanesemo na senca in zatilje za ustvarjanje občutka umirjenosti in zbranosti ter za zmanjšanje napetosti, melisino olje ima pozitiven vpliv na razpoloženje, zato ga uporabljamo za pomoč pri umirjanju občutkov napetosti in vznemirjenosti, rožmarinovo olje pa deluje antiseptično in protibolečinsko, krepi spomin in je izjemen antioksidant. Olje iz poprove mete uravnava prebavo, blaži bolečine, znižuje telesno temperaturo in bistri misli.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetiapril '24Pokojnine
ZNIŽANJE STAROSTNE MEJE ZARADI SLUŽENJA OBVEZNEGA VOJAŠKEGA ROKA
Bralec navaja, da se bo lahko starostno upokojil šele pri starosti 64 let in osem mesecev, do tega datuma pa bo dopolnil 39 let in tri mesece pokojninske dobe brez dokupa. Starost 65 let se mu namreč zniža za štiri mesece zaradi beneficirane dobe. Zanima ga, ali bi mu čas služenja vojaškega roka v trajanju 12 mesecev spremenil datum upokojitve, ker tega v vlogi za izračun datuma upokojitve ni navedel.
Zavarovanec pridobi pravico do starostne pokojnine pri starosti 65 let, če dopolni najmanj 15 let zavarovalne dobe. Če pa dopolni 40 let pokojninske dobe brez dokupa, lahko uveljavi pravico do starostne pokojnine pri starosti 60 let.
Uskladitve invalidnin in dodatka za pomoč in postrežbo
Dobro je vedetiapril '24Pokojnine
Upokojencem so se 1. januarja letos že redno uskladile pokojnine za 8,8 odstotka. Toda po veljavni zakonodaji se vse pravice, ki jih iz sistema obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja izplačuje zavod, ne usklajujejo na enak način kot pokojnine. Tako se januarja niso uskladili zneski dodatka za pomoč in postrežbo ter zneski invalidnin, ki se izplačujejo za telesno okvaro, saj je zanje predpisan drug način usklajevanja.
Veljavni zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) za dodatek za pomoč in postrežbo določa, da se usklajuje v skladu z zakonom, ki ureja usklajevanje transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji. Uskladitev zneskov se zato ne opravi na način in v rokih, kot je to določeno za pokojnine, temveč kasneje ter v višini, ki jo vsakoletno določi sklep o usklajenih višinah transferjev (ki so določeni v nominalnih zneskih) in o odstotku uskladitve drugih transferjev posameznikom in gospodinjstvom v RS. Skladno z določbami sklepa se transferji za posameznike in gospodinjstva uskladijo enkrat letno, in sicer 1. marca, z rastjo cen življenjskih potrebščin v preteklem letu po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetiapril '24Pravni nasvet
LEGALIZACIJA OBJEKTA
Bralka opisuje, da je bila ob hiši drvarnica, na kateri so zgradili nadstrešek. Nadstrešek so kasneje zasteklili, tako da je postal zimski vrt. Prvotna drvarnica pod zimskim vrtom pa je zdaj klet. Bralko zanima, kaj mora narediti, da bo takšen objekt legalen.
Do nedavnega je bilo mogoče za takšne objekte pridobiti dovoljenje za objekt daljšega obstoja. Od decembra lani pa je zadeva malce kompleksnejša, ker je ustavno sodišče zadržalo izvajanje delov zakona, ki so se nanašali na tovrstne načine legalizacije. Trenutno je mogoče dobiti le klasično gradbeno dovoljenje.
Lani največ zavarovancev v zgodovini zavoda
Dobro je vedetiapril '24Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je na drugi februarski seji razpravljal tudi o letnem poročilu zavoda za leto 2023 in ga ocenil kot zelo uspešno. Poročilo obsega 150 strani, zato se bomo omejili na ključne podatke s posameznih področij poslovanja, kot so financiranje, matična evidenca, uveljavljanje pravic, nakazovanje pokojnin in drugih prejemkov …
Zavod je poslovno leto sklenil z zakonsko zahtevanimi izravnalnimi dohodki in odhodki v višini 7.103.132.165 evrov. V primerjavi z načrtovanimi v finančnem načrtu so bili višji za 0,5 odstotka oziroma za 38,4 milijona evrov in niso presegli s predpisi določenega najvišjega obsega izdatkov za pokojninsko blagajno za leto 2023, ki je znašal 7115 milijonov evrov.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetiapril '24Zdravje
ZAPLETI PO OPERACIJI
Bralka je v zadnjem času veliko prebrala o zdravniških napakah. Najbolj jo je prizadela smrt bolnice po operaciji žolčnika, saj tudi sama čaka na laparoskopsko odstranitev le-tega. Zanima jo, kakšni so lahko zapleti. Ker so bolečine pod desnim rebrnim lokom stalne, slabost in bruhanje pa dokaj pogosta, verjetno druge izbire nima.
Pri dobrem načrtovanju, upoštevanju vseh podrobnosti klinične poti in v rokah skrbnega in veščega terapevta je možnost za hude zaplete majhna, vendar obstaja. Tudi še tako odlično opravljen poseg ne pomeni veliko, če mu ne sledita ustrezna nega in prepoznavanje zapletov. Sprašujem, ali je eno- ali dvodnevno opazovanje po takšnih posegih dovolj za vse bolnike. Ali je hitra jutranja vizita kirurgov, ki so z eno nogo že v operacijski dvorani, res tisto, kar bolnika pomiri? Če stoji ob kirurgu tim, ki dobro pozna in ljubi svoje delo, potem verjetno je. Njihova dolžnost je, da zaplete prepoznajo in pravočasno reagirajo. Vedno je najtežje zdraviti bolnike, ki imajo, čeprav smo »naredili vse po veljavnih priporočilih«, še vedno znova in znova težave. Prehitro jih označimo kot normalne in pretirane. Za takšne bolnike je nujno najti prostor v bolnišnicah, kjer imajo največ izkušenj, najboljšo diagnostiko in možnost posvetovanja z različnimi strokovnjaki.
Zdravje ne sme postati tržno blago
Dobro je vedetiapril '24Starejši
Zdusove strani
Ministrstvo za zdravje je v javno obravnavo posredovalo strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031. Zdus je posredoval pripombe, predloge ter mnenja, ki jih je pripravila komisija za zdravstveno in socialno varstvo. V nadaljevanju podajamo kratek povzetek.
Ključna pomanjkljivost strategije je, da ne določa nosilcev za izvedbo posameznih aktivnosti in nalog ne rokov izvedbe. Pogrešamo tudi cilje, ki jih lahko merimo, saj je le na ta način mogoče slediti, ali uresničevanje strategije poteka v pravi smeri.