Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetiapril '24Pravni nasvet

    IZPOLNITEV POGOJEV ZA UPOKOJITEV IN PREKINITEV POGODBE

    Bralec bo čez dva meseca izpolnil pogoje za upokojitev (star bo 58 let). Pravi, da bi želel delovno razmerje podaljšati in si tako zvišati osnovo za pokojnino. Ali lahko takemu delavcu delodajalec prekine pogodbo o zaposlitvi brez kakršnih koli posledic in mu ponudi opravljanje dela po podjemni pogodbi kot občasno delo upokojenca?

    Najprej opozorilo, da morata biti za starostno upokojitev izpolnjena oba pogoja, tako pogoj starosti, ki v izhodišču znaša 60 let, kot tudi pogoj 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Pri starosti 58 let se bo ta delavec upokojil le, če bo v upokojitvenem postopku lahko uveljavljal znižanje upokojitvene starosti na račun katere izmed osebnih okoliščin. Če ostane delavec še naprej polno zaposlen vsaj šest mesecev po izpolnitvi upokojitvenih pogojev, si ne bo dvignil le osnove z dodatnimi odstotki (to Zpiz upošteva po uradni dolžnosti), ampak lahko na podlagi svoje vloge vsak mesec prejme tudi 40 odstotkov pokojnine.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetiapril '24Zdravje

    DOLGO IN LEPO ŽIVLJENJE

    Za dolgo, zdravo in prijetno življenje obstaja kar nekaj receptov, ki jih poznajo starejši ljudje in so jih predajali iz roda v rod. Ni vse odvisno samo od tega, kakšen genetski zapis imamo, kje smo se rodili in kakšna usoda nam je namenjena, veliko je dejavnikov, ki so odvisni od našega razmišljanja in posledično vedenja. Tukaj je nekaj namigov.

    Ukvarjajmo se s stvarmi, ki nas osrečujejo. Srečni in zadovoljni ljudje so odpornejši proti različnim boleznim. Če se znamo tudi v težkih položajih usmeriti v razmišljanje o lepih stvareh in dogodkih, imamo dobre možnosti, da se naše razpoloženje res obrne na bolje. Sami smo tisti, ki lahko svoj svet obarvamo ali rožnato ali sivo. Bodimo iskreni do tistih, ki jih imamo radi. Površen poljub na obraz ne more nadomestiti toplega objema, prav tako kot običajno rokovanje ne more nadomestiti roke, ki se nežno dotakne in poboža.

  • Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja Janez Tekavc

    Dobro je vedetimarec '24Pravni nasvet

    RAZDELITEV PREMOŽENJA PO LOČITVI

    Bralka je s prvim možem na zemljišču, ki so ji ga dali starši, zgradila hišo. Po ločitvi je hiša pripadla bralki. Čez nekaj let se je drugič poročila in mož se je priselil k njej v to hišo. Kasneje sta skupaj kupila še vikend na morju. Žal tudi ta zakon ni uspešen in bralka se namerava ločiti. Drugi mož ji razlaga, da tokrat hiša ne bo ostala njej, češ da je tudi on vlagal v obnovo in da zato hiša pripada tudi njemu. Glede vikenda pa se sploh noče pogovarjati in misli, da je v celoti njegov. Bralko skrbi, kako bo s tem. Ne bi rada izgubila vsega, vendar pa tudi v zakonu ne bi rada vztrajala le zaradi tega, ker imata skupno premoženje.

  • Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh

    Dobro je vedetimarec '24Zdravje

    AROMATERAPIJA

    Bralka se je na nas obrnila z vprašanjem o možnostih uporabe eteričnih olj v terapevtske namene.

    Z uporabo naravnih eteričnih olj iz aromatičnih rastlin si lahko odlično pomagamo pri prehladu, kašlju ali težavah s sinusi, saj zelo hitro sprostijo dihalne poti. Ker pa imajo olja različne lastnosti, priporočam posebno previdnost pri otrocih, nosečnicah, starejših in osebah, ki okrevajo po boleznih ali imajo oslabljen imunski sistem.

    Obstaja več načinov uporabe. Najlažji način je neposredna inhalacija – odprto stekleničko olja pridržimo blizu obraza in vdihujemo ali pa kanemo eno do dve kapljici na dlan, pomanemo dlani, jih pridržimo pred obrazom in globoko vdihnemo. Ena od možnosti je uporaba difuzorja, v katerega nalijemo vodo in dodamo tri do pet kapljic eteričnega olja. Prižgan naj bo vsako uro 20 minut. Če ga nimamo, si pomagamo z izparilnikom s svečko, vendar pazimo, da je dovolj vode, saj se v nasprotnem primeru le-ta začne močno segrevati, tako pa olje izgubi terapevtske učinke. Lažji način je, da kanemo kapljico ali dve eteričnega olja na mokro brisačo in jo položimo na radiator ali pa kanemo kapljico olja na robček, ki ga imamo ves dan pri sebi in ga po potrebi povonjamo (na primer pred stresno situacijo, pri prehladu). Ali pa preprosto zaparimo kopalnico z vročo vodo in v umivalnik/kad kanemo kapljico eteričnega olja za podporo dihalom.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetimarec '24Zdravje

    KORISTNOST STATINOV

    Bralki je ob kontroli holesterola zdravnica svetovala jemanje statinov. Pred tremi meseci je bila skupna vrednost holesterola 5,9 mmol/l, zdaj je 7,2 mmol/l. Povišana sta tako holesterol HDL (1,9 mmol/l) kot tudi holesterol LDL (4,2 mmol/l). Redno jemlje zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni in visokega krvnega tlaka. S hrano se ne obremenjuje in tudi ni pozorna na morebitne težave. Ker je slišala že veliko slabega o statinih, se za jemanje še ni odločila.  

  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetimarec '24Pravni nasvet

    ODPRAVNINA OB UPOKOJITVI

    Bralka se namerava starostno upokojiti. Dela v večjem trgovskem podjetju na odgovornem delovnem mestu in ima zato tudi višjo plačo. Zanima jo, do kakšne odpravnine bo upravičena. Sodelavka jo je opozorila, da ni nujno, da znaša tovrstna odpravnina dve njeni plači, kot to določa zakon.

    Po določbi 132. člena zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) je delodajalec delavcu, ki je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let in se upokoji, ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi dolžan izplačati odpravnino v višini dveh povprečnih mesečnih plač v RS za pretekle tri mesece oziroma v višini dveh povprečnih mesečnih plač delavca za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodnejše, če s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti ni določeno drugače.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetimarec '24Pokojnine

    ZAČASNO IN OBČASNO DELO UPOKOJENCEV

    Bralka navaja, da se ji je kot starostni upokojenki ponovno ponudila priložnost za opravljanje dela čistilke po dve uri dnevno. Sprašuje, ali obstaja še druga možnost za opravljanje tega dela kot po podjemni pogodbi. Slišala je namreč, da takšnega dela pač ne bi smela opravljati vsakodnevno in daljše časovno obdobje, saj bi jo moral delodajalec prijaviti v zavarovanje iz naslova delovnega razmerja s polovičnim delovnim časom.

    Na podlagi določb novele zakona o urejanju trga dela lahko upokojenci začnejo opravljati začasno ali občasno delo in jim je tako omogočen ponovni vstop na trg dela. Upravičenci do začasnega ali občasnega dela so torej osebe, ki imajo v Republiki Sloveniji status upokojenca, razen tistih upokojencev, ki so pridobili pravico do dela starostne ali predčasne pokojnine, ki se izplačuje zavarovancu, ki ostane v zavarovanju, v višini sorazmerja s skrajšanjem ur opravljanja dela.

  • Uskladitev pokojnin v letošnjem letu

    Dobro je vedetimarec '24Pokojnine

    Letos je z vidika usklajevanja pokojnin posebno leto. Že ob koncu preteklega leta je namreč državni zbor na predlog vlade sprejel Zakon o izvrševanju proračunov RS za leti 2024 in 2025 (ZIPRS2425), ki določa poseben način uskladitve pokojnin in drugih prejemkov v letu 2024. Določeno je, da se uživalcem že januarja 2024 izplačajo višji prejemki. Uskladitev se je tako delno že opravila, in sicer za odstotek, ki je bil določen glede na tedaj predvidene rasti cen življenjskih potrebščin ter rasti povprečnih bruto plač v višini 8,2 odstotka.

  • O redni uskladitvi pokojnin in kadrovskih težavah zavoda

    Dobro je vedetimarec '24Pokojnine

    Na februarski seji je Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje med drugim odločal o redni uskladitvi pokojnin in drugih prejemkov v skladu s sistemskim zakonom ZPIZ-2, ki velja od 1. januarja 2013. Razpravljal pa je tudi o kadrovskih težavah, v katerih se je znašel zavod.

    Zakon ZPIZ-2 natančno določa način in čas uskladitve pokojnin ter elemente, ki jih je treba upoštevati. To poudarjam zato, ker se v javnosti širijo govorice, kot da gre pri letošnji redni uskladitvi za »darilo« upokojencem, ker je uskladitev tako visoka.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetimarec '24Zdravje

    OSVOBODITE SE STRESA

    Dolgotrajen stres škoduje srcu, in če stresni hormon pride v krvni obtok, oslabi obrambno in imunsko moč organizma. Zaradi tega smo bolj občutljivi za okužbe, kot so prehladi in gripe, pojavijo se lahko tudi astma, rak, slabšanje spomina. Ker stres ne bo izzvenel sam od sebe, je dobro ukrepati, zato je tukaj nekaj nasvetov.

    Ne delajte ničesar – vsaj enkrat v dnevu si vzemite kratek odmor od pet do deset minut in ne delajte ničesar. Preprosto sedite v miru, s tem upočasnjujete ritem srca in znižujete krvni tlak. Povečal se vam bo občutek nadzora nad svojimi čustvi. Preteklosti ne morete spremeniti, prihodnosti pa ne predvideti. Edina stvar, ki jo lahko nadzirate, je točno ta trenutek. Ponovno usvojen občutek, da imate stvari pod nadzorom, olajša stres.

  • 1
  • …
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • …
  • 152
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov