Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Nevidna komunikacija med nami

    Dobro počutjejunij '22

    Oglasi za telekomunikacije nam sporočajo, da so »najmočnejše tiste vezi, ki jih ne vidimo«. Pod te besede se lahko podpišejo tudi marsikateri drugi kreatorji našega vsakdana. Kaj s tem mislimo?

    Vplivamo lahko na tisto, kar vidimo, slišimo, čutimo, se zavedamo, da obstaja okrog nas. S stresom se lahko spopademo, če ga čutimo (smo na primer napeti, razdražljivi, nas muči nespečnost, imamo težave s prebavo, srčnim utripom, potenjem …), če ga vidimo (na primer kot previsok račun, razpadli zakon, diagnozo bolezni) ali če ga slišimo (na primer kot pretiran hrup, grobo izrečene besede, žalitev). Če ne vemo, da smo pod stresom, potem se z njim ne bomo ukvarjali in bomo živeli naprej na enak način kot do zdaj. Stres pa nam še naprej povzroča številne preglavice.

  • Sproščene modne kombinacije

    Dobro počutjejunij '22

    Pri letošnjih pomladno-poletnih kombinacijah je pogost bledo rožnat odtenek. Lepo ga lahko kombinirate s črno barvo in cvetličnim grafičnim vzorcem, ki kombinacijo osvežita in naredita elegantno. Ne pozabite na druge modne dodatke, ki lepo zaokrožijo vašo podobo.

    Letos so modne širše tričetrtinske hlače, če pa imajo velik cvetlični vzorec, pa še toliko bolj. Naravni materiali, kot so bombaž, viskoza in lan, so čudoviti za nošenje v poletnih mesecih in nič zato, če se malo mečkajo. Pletenine, kot sta viskozni in bombažni džersi z nekaj elastana, pa so prav tako nepogrešljive, hkrati pa enostavne za vzdrževanje. 

  • Prehrana pri kronično občutljivem črevesju

    Dobro počutjejunij '22

    Pogoste driske in/ali bolečine v črevesju so znak kronične občutljivosti črevesja. Osebe s takšnimi težavami težko prebavijo nekatera živila, zato zdravnik uživanje le-teh običajno odsvetuje. To je sicer koristen ukrep, ki pa lahko privede do še večjega primanjkljaja esencialnih hranil. V tem prispevku predstavljam svoj trimesečni program okrepitve ob kronično občutljivem črevesju.

    Najprej optimiziramo beljakovinsko prehrano z aminokislinami OKA (dva do tri tedne).

    Za hitro regeneracijo po bolezni je bistvena beljakovinska hrana. Žal so beljakovine težko prebavljive in na celični ravni tvorijo veliko toksinov. Edina vrsta beljakovinske prehrane, ki rešuje obe težavi, so aminokisline tipa OKA. V kri se v celoti absorbirajo že v prvem metru tankega črevesa brez tvorjenja (dražečih) fekalnih odpadkov.

  • Sir idealno dopolnjuje rastlinska živila

    Dobro počutjejunij '22

    Naravno surovo mleko zdravih krav, ovc, koz, kobil ali oslic, ki se pasejo, je idealna hrana. Vsebuje vsa hranila, pomembna za življenje, in to v pravilnem medsebojnem razmerju. Skoraj ni diete, v katero ga ne bi mogli vključiti.

    Kakovost mleka in postopek izdelave določata kakovost in hranilno vrednost sirov. Ti so koncentrat visokovrednih mlečnih beljakovin, ki jih je od 20 do 35 odstotkov, največ v obliki kazeina; ta ima biološko vrednost od 80 do 85 odstotkov. Kazein se med izdelavo in zorenjem sira razgradi na aminokisline, ki jih telo lažje, hitreje in še temeljitejše izkoristi. Poveča se razpoložljivost lizina, z zorenjem se povečajo tudi količine drugih aminokislin, zlasti asparaginske in glutaminske kisline; to pospeši izločanje želodčnih sokov in okrepi prebavo.

  • Demenca, bolezen, ki spreminja osebnost

    Dobro počutjejunij '22

    Ko je po možganski kapi za demenco zbolela moja mama, o tej bolezni starejših ljudi, čeprav lahko zbolijo tudi mlajši, pri nas še niso veliko vedeli in še veliko manj govorili. O njej tudi splošni zdravniki niso veliko vedeli, saj so demenco uvrstili v program medicinske fakultete šele leta 2000. Tako sem skupaj z mamo dolgo tavala v temi in nekaj časa celo naivno upala, da bo nekoč ozdravela in da bo spet takšna, kot je bila …

    Tega seveda nisem dočakala, saj je demenca kronična in napredujoča bolezen. Zanjo znanost žal še ni iznašla zdravila, čeprav je bolnikov vsak dan več. Pravzaprav na trgu ni novega zdravila zoper demenco že od leta 2004. Tista, ki so, pa napredovanje demence le za kakšno leto ustavijo in blažijo predvsem stranke učinke bolezni: nemir, nespečnost, blodnjavost itd.

  • ZDRAVJE KRATKE

    Dobro počutjejunij '22

    Aktivni kisik, naravna pomoč 

    Slovenska inovacija OROXID® je edina oralna raztopina na osnovi aktivnega kisika, ki je v Evropi registrirana kot medicinski pripomoček za vzdrževanje ustne higiene ter preprečevanje in lajšanje bolezni obzobnih tkiv (parodontitis, gingivitis). Njeno inovativnost ter zadovoljstvo ob uporabi so potrdili tudi slovenski kupci, saj so jo nagradili s prestižnim nazivom izbran produkt leta. +F

    Info točka na onkološkem inštitutu

    Na Onkološkem inštitutu Ljubljana lahko bolniki in svojci vsak delovni dan med 9. in 13. uro obiščejo INFO točko za bolnike in svojce, ki je v osrednji avli stavbe Onkološkega inštituta Ljubljana (stavba D, E, H)). Vsak torek so vam za vprašanja na voljo predstavnice združenja Europa Donna. Ob ponedeljkih so na INFO točki predstavniki Združenja EuropaColon Slovenija, ob sredah predstavniki Društva onkoloških bolnikov Slovenije in Hospica, ob četrtkih Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo in ob petkih ponovno Društva onkoloških bolnikov Slovenije.

  • Vene ne marajo toplote

    Dobro počutjejunij '22

    Otekle in boleče noge ter občutek težkih in utrujenih nog so lahko znaki venskega popuščanja, ki je resna bolezen. Če jo pravočasno prepoznate, lahko preprečite nastanek kroničnih težav.

    Ob koncu dneva ali že po daljšem stanju se v nogah ustvari pritisk, ki nastane zaradi zastale krvi, ta se namreč zaradi venskega popuščanja ne more optimalno prečrpati navzgor proti srcu. Kako si lahko pomagate? Če noge sede ali leže dvignete nad višino srca, olajšate pretok venozne krvi proti srcu, zaradi česar se zmanjšajo utrujenost, občutek teže in oteklih nog. Tudi hlad prija venam, ker jih krči. Prhanje nog s hladno vodo pospeši delovanje ven, zmanjšuje občutek težkih nog ter omili bolečino. S hladno vodo se je treba začeti prhati pri gležnjih in se nato približno minuto do dve postopno prhati navzgor proti stegnom.

  • Zakaj se glivic tako težko znebimo?

    Dobro počutjejunij '22

    Glivice se navadno pojavijo zaradi ponavljajočih se mikropoškodb na prstih, dolgotrajnih športnih dejavnosti, zaradi jemanja določenih zdravil, ki zmanjšujejo imunski odziv, pa tudi zaradi težkih poškodb in bolezni. Prav tako na pojav in povečanje vplivajo tudi tesna in nekakovostna obutev, še posebno takšna, v kateri koža ne diha, in zanemarjeni ali narobe striženi nohti.

    Ko glivice prizadenejo noht, na njem najprej zaznamo rumeno ali belo liso ali pa noht enostavno začne pokati oziroma se cepiti na konicah, v kasnejši fazi spreminja barvo od rumene do črne, na koncu pa lahko celo popolnoma odstopi ali pa se spremeni v debel, trd in črn noht. Na koži se navadno sočasno pojavijo srbenje, rdečina, luščenje kože in tudi debeljenje kože.

  • Bodite pozorni na spremembe kožnih znamenj

    Dobro počutjejunij '22

    Kožni raki spadajo med najpogostejše rake, na srečo jih lahko uspešno zdravimo, a le, če jih dovolj zgodaj odkrijemo. Zato bodite pozorni na spremenjena znamenja na koži ali pa na majhne rane, ki se ne zacelijo, sploh če se pojavijo na delih telesa, ki so izpostavljeni soncu.

    Sumljiva so zlasti pigmentna znamenja, ki so nesimetrična in nepravilne oblike z nepravilnimi in zabrisanimi robovi, neenakomerno obarvana ali večbarvna (od črne do rjave ali rožnate barve), večja od šest milimetrov in dvignjena nad raven kože. Bodite pozorni na tiste, ki srbijo ali so na otip hrapava oziroma luskasta. Za odkrivanje sprememb na koži je zelo pomembno redno samopregledovanje. Najbolje je, da ga opravite vsaj enkrat na mesec, po prhanju ali pred preoblačenjem.  Tako boste najhitreje opazili vsako spremembo. Še bolje je, da vam pri pregledovanju znamenj pomaga kateri od družinskih članov, saj bo lažje opazil spremenjena znamenja na hrbtu ali zadnjem delu nog.

  • Pogovarjajmo se o varni spolnosti

    Dobro počutjejunij '22

    Eden izmed izjemnih uspehov človeške družbe je drastično zniževanje obolevnosti in umrljivosti žensk zaradi raka na materničnem vratu – tudi zaradi dobre preventive.

    V Sloveniji smo med prvimi uvedli ginekološke dispanzerje na primarnem zdravstvenem nivoju in s številnimi akcijami izobrazili ženske, da so se redno vračale na brezplačni ginekološki pregled, pri katerem smo z brisom materničnega vratu iskali zgodnje znake raka, ko ga je mogoče pozdraviti z minimalnim kirurškim posegom. Od šestdesetih let prejšnjega stoletja, ko smo začeli izvajati te akcije, smo po podatkih Onkološkega inštituta bistveno znižali pojav invazivnega raka na materničnem vratu in praktično izkoreninili umrljivost zaradi te oblike...

  • 1
  • …
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • …
  • 231
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov