Oskrba
Brez denarja ne bo oskrbovalcev
aktualno
Pomanjkanje zaposlenih v domovih za starejše, ki vse bolj tonejo v rdeče številke, premalo socialnih oskrbovalcev in dolgo čakanje na storitve pomoči na domu je realna slika na področju oskrbe starejših pri nas. Sistem se lahko vsak čas zlomi, zelo resno opozarjajo poznavalci razmer. Še zdaleč ne prvič.
O pomanjkanju kadrov govorimo že deset let, saj zaposleni s področja zdravstva in sociale zaradi izredno nizkih dohodkov in slabih delovnih pogojev odhajajo v druge službe, v trgovine ali celo proizvodnjo, razpise za delovna mesta neuspešno ponavljajo. V domovih za starejše vse težje opravljajo dostojno oskrbo. Po analizi Skupnosti socialnih zavodov Slovenije (SSZS) bi za kakovostno in varno izvajanje zdravstvene nege in rehabilitacije v domovih za starejše potrebovali dodatnih 3600 zaposlenih.
Malo ugodnosti za nizozemske upokojence
Aktualno
Septembra lani sem bila na obisku pri bližnjih sorodnikih v Haagu. Poleg naravnih znamenitosti in kulturne dediščine me je zanimalo tudi, kako imajo na Nizozemskem urejeno skrb za starejše. Pri tem ugotavljam, da so tudi za tako bogato državo minili časi, polni blaginje.
Najprej me je presenetilo, da politiki na Nizozemskem uravnavajo upokojitveno starost glede na pričakovano življenjsko dobo ljudi. Za leto 2024 je meja za upokojitev 67 let. »Pred desetletji je bila država izjemno radodarna do vseh generacij in je bilo življenje tudi za upokojence zelo kakovostno. A teh časov že dolgo ni več,« pravita Ivica in Don Barents, oba stara že čez 80 let. Izvem, da so na Nizozemskem leta 2007 opravili temeljito pokojninsko reformo, da so omogočili vzdržnost pokojninske blagajne za daljši čas, a so leta 2023 spet sprejeli določene spremembe, ki bodo začele veljati čez pet let. Čeprav je po javno dostopnih podatkih nizozemski pokojninski sistem najboljši med evropskimi državami, v realnem življenju upokojencev ni tako. Sorodnika sta omenila, da so življenjski stroški zelo visoki, njihove pokojnine pa ne dohitevajo podražitev.
Umetna ali čustvena inteligenca?
Aktualno
Strah pred izgubo delovnih mest, ki se je pojavil že ob uvedbi robotov, se je ob pojavu umetne inteligence spet obnovil. A naj bi bil odveč, menijo strokovnjaki, saj je še vedno veliko delovnih mest, ki so »edinstveno človeška«.
Umetna inteligenca ima velik potencial za avtomatizacijo nalog v različnih panogah, a vendar so nekateri poklici odpornejši proti njenemu delovanju. Na primer: res je, da ima umetna inteligenca velik potencial pri odkrivanju zdravil, pomoči pri diagnozah ali kirurških posegih, vendar ne more nadomestiti medicinskih sester ali terapevtov, saj so zelo pomembni tudi čustvena inteligenca in medsebojni odnosi.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetiapril '24Zdravje Oskrba
AROMATERAPIJA
Zadnjič smo pisali o načinih uporabe eteričnih olj v terapevtske namene. Tokrat pa predstavljamo lastnosti posameznih olj in za kaj jih uporabljamo.
Eterična olja (v nadaljevanju EO) so sestavni del rastlin, najdemo jih tako v cvetovih, popkih, semenih, listih in vejah kot tudi v lubju, smoli in koreninah. V nadaljevanju bomo opisali le nekaj izmed številnih eteričnih olj.
EO iz zelišč. Olje iz bazilike lahko nanesemo na senca in zatilje za ustvarjanje občutka umirjenosti in zbranosti ter za zmanjšanje napetosti, melisino olje ima pozitiven vpliv na razpoloženje, zato ga uporabljamo za pomoč pri umirjanju občutkov napetosti in vznemirjenosti, rožmarinovo olje pa deluje antiseptično in protibolečinsko, krepi spomin in je izjemen antioksidant. Olje iz poprove mete uravnava prebavo, blaži bolečine, znižuje telesno temperaturo in bistri misli.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet
Naročniki lahko objavijo tri brezplačne oglase na leto. Posamezen oglas lahko vsebuje največ 30 besed, pošljite pa ga do 15. v mesecu, da bo objavljen v naslednji številki. Oglase lektoriramo. Oglaševalcem zagotavljamo anonimnost, zato njihovih naslovov ali telefonskih številk ne posredujemo nikomur.
- Če se javljate na oglas, na ovojnico pisma napišite naš naslov ter šifro in številko oglasa, da lahko vaše pismo posredujemo naprej. Odgovarjajte le na male oglase zadnjih dveh mesecev.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetifebruar '24Oskrba
UPORABA INVALIDSKEGA VOZIČKA
Bralka skrbi za mamo, ki uporablja invalidski voziček. Živita v prvem nadstropju stanovanjskega bloka brez dvigala, zato prosi za nasvet, kako bi z invalidskim vozičkom laže premagovali stopnice in kako naj mama z njega preseda v avtomobil.
Za premagovanje stopnic na invalidskem vozičku sta nujno potrebna dva pomočnika. Skupaj sočasno uravnavata težišče vozička, da se oseba, ki sedi na njem, ne prevrne nazaj ali naprej. Če ima invalidski voziček nameščena varovalna koleščka, jih pred začetkom aktivnosti umaknemo. Stranic in podnožnikov ne odstranjujemo.
Radost nad očetovo svobodo je vrednejša od skrbi zanj
Med božično-novoletnimi prazniki se je odvila tale lepa zgodba, ki govori o kakovostnem staranju in sožitju med starajočim se očetom in njegovimi domačimi. Dogajala se je v Beli krajini, kjer oče živi, v Novem mestu, kjer živi njegov sin z družino, in v Ljubljani, kamor je potoval sam. Eden od domačih mi jo je pripovedoval in s svojo resnico o lepem staranju in sožitju generacij me je navdušila. Verjetno bo še koga, ki hrepeni po zorenju v starosti in po lepem sožitju.
Ovdoveli oče se je med prazniki želel odpeljati z vlakom v Ljubljano. Želel je videti vse kraje in stavbe v mestu, na katere ga vežejo spomini iz mladosti. Potovati je želel sam.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet
Naročniki lahko objavijo tri brezplačne oglase na leto. Posamezen oglas lahko vsebuje največ 30 besed, pošljite pa ga do 15. v mesecu, da bo objavljen v naslednji številki. Oglase lektoriramo. Oglaševalcem zagotavljamo anonimnost, zato njihovih naslovov ali telefonskih številk ne posredujemo nikomur.
- Če se javljate na oglas, na ovojnico pisma napišite naš naslov ter šifro in številko oglasa, da lahko vaše pismo posredujemo naprej. Odgovarjajte le na male oglase zadnjih dveh mesecev.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetijanuar '24Oskrba
ODKLANJANJE ZDRAVIL
Sorodniki osebe z demenco prosijo za nasvet, kako ga prepričati, da vsakodnevno poje predpisana zdravila, saj jih zavrača.
Odklanjanje zdravil je težek izziv, ki pa ima lahko različne vzroke. Morda ima človek z demenco težave s požiranjem, kar povzroča telesno neugodje in odpor ali pa popolnoma izgubi tek in zanimanje tako za hrano kot tudi za zdravila. Morda je zmeden in ne razume povsem, zakaj je treba zdravila pojesti, ali pa ne razume, kaj pravzaprav želite od njega. Včasih je zelo moteče hrupno okolje, kjer je veliko ljudi in različnih zvokov. Morda odklanja zdravila, ker mu povzročajo slabost ali zmanjšujejo tek.