Zdravje
-
Dobro počutjefebruar '24Zdravje
Prvi dnevni center dejavnosti za osebe z demenco
Združenje Spominčica je v Ljubljani odprlo prvi center aktivnosti, namenjen osebam z demenco, ki še lahko skrbijo zase, oziroma ljudem z lažjim kognitivnim upadom. V centru lahko preživijo samo kakšno uro ali pa ostanejo dlje, se družijo in se vključujejo v različne dejavnosti, od reševanja križank in miselnih ugank, igranja družabnih iger do sprehodov, razgibalnih vaj, likovnih in glasbenih delavnic, spomladi jim bodo omogočili tudi delo na vrtu. Na ta način v začetnih fazah bolezni ohranjajo preostale funkcije, v tem času pa lahko gredo njihovi svojci brez skrbi po opravkih. Center aktivnosti Spominčica deluje na Podgornikovi ulici 3 v Šiški, za zdaj ob torkih med 10. in 15. uro. Ker lahko sprejmejo le štiri do šest ljudi, so obvezne prijave na elektronskem naslovu: sporocila@spomincica.si ali na telefonski številki: 01 256 51 11.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetifebruar '24Zdravje
PSIHOLOŠKA TRDNOST V NEGOTOVIH ČASIH
Naročnico begajo večinoma negativne informacije o dogajanju po svetu, ki jih je deležna po medijih, v zasebnem življenju se ji zdi, da ni kos vsem težavam, ki so se ji nakopičile. Opazuje druge ljudi in zdi se ji, da nekateri sploh nimajo nikakršnih problemov, več ali manj so dobre volje, brez napora prenašajo kritike na svoj račun. Ali so se takšni rodili?
Ne, seveda se niso takšni rodili, so pa pridobili učinkovitejše vedenjske vzorce iz okolja in prevzeli odgovornost za svoje delovanje. Če je človek duševno stabilen, se zaveda svojih čustev in tega, kako vplivajo na razmišljanje in delovanje, ter jih skuša sproti razložiti in razumeti. Nekaj nasvetov velja za vse nas. Najprej, ne izgubljajte časa za samopomilovanje, to ne bo rešilo ničesar. Vsem ljudem se dogajajo težke stvari, samopomilovanje je naša izbira, ki je neučinkovita.
S preventivnimi ukrepi nad demenco
AKTUALNO
S staranjem postopno pešajo tudi nekatere miselne funkcije, vendar običajno staranje ne vodi v stanje demence. Res pa s podaljševanjem življenjske dobe demenca pospešeno narašča in spada med največje izzive javnega zdravstva tako po svetu kot pri nas. Nevrologi pravijo, da se bo leta 2050 z eno od oblik te bolezni spopadala skoraj tretjina Slovencev. Obenem pa poudarjajo, da bi z upoštevanjem preventivnih ukrepov lahko preprečili celo do 40 odstotkov primerov demence ali pojav bolezni vsaj odložili.
Ledvicam namenimo več pozornosti
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Zdravje
Naturopatija spada v komplementarno medicino, ki temelji na človekovi lastni moči samozdravljenja. Deluje predvsem preventivno in nas uči prepoznati šibke točke telesa in mu nuditi tehnike krepitve, da bi se izognili bolezni. Zdravilci naturopatije in kitajske medicine v zimskem času posvečajo največjo pozornost organu, ki predstavlja našo notranjo moč in vitalno energijo. Ta organ so ledvice.
Kako poskrbeti za ledvice, ki so izjemno pomemben organ, saj čistijo našo kri, izločajo strupe (toksine), nevtralizirajo kislino, ustvarjajo urin, proizvajajo hormone in vsrkavajo minerale, smo se pogovarjali z naturopatinjo Simono Domjan iz Naturopatskega centra Sante Vital v Radencih.
-
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Dermatologinja svetuje
Bralka piše, da ji že več mesecev zelo izpadajo lasje, še posebej spredaj in ob straneh. Poskusila je s pripravki, ki vsebujejo vitamin B in biotin, uporabljala je naravne šampone proti izpadanju las in tonik, a ni bilo bolje. Sprašuje, ali je lahko vzrok mena ali hujši stres, ki ga je doživela pred slabim letom, in kako naj ustavi izpadanje las.
Za prekomerno izpadanje las obstaja več vzrokov. Pri ženskah je najpogostejše simptomatsko izpadanje las ali telogeni efluvij. Običajno lasje izpadajo po vsem lasišču, redkeje le po delu, in se zelo razredčijo. Ko sprožilni dejavnik pozdravimo, začnejo v enem do treh mesecev lasje spet rasti. Sprožilni dejavniki so običajno okužba, nenadna večja psihična obremenitev, pomanjkanje železa v krvi in slabokrvnost ter pomanjkanje hranil ob redukcijskih dietah za zmanjšanje telesne teže.
-
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Psihologija
Vožnja avtomobila je pri veščih voznikih avtomatizirana, od nas ne terja več veliko napora in pozornosti. Vemo pa, da je voznik tisti, ki kontrolira smer vožnje in njeno hitrost. Prav tako vemo, da se bo avtomobil gibal v smeri, v katero bomo obrnili volan. In da kamor gresta prvi dve gumi, sledita še drugi dve.
Za lažje razumevanje si predstavljajmo človeka kot avtomobil s štirimi gumami. Psihologi in drugi strokovnjaki, ki se ukvarjajo z duševnostjo, so že pred več kot stoletjem ugotovili, da je od našega vedenja in predvsem od naših misli odvisno, kako se bomo počutili in kakšne telesne zaznave bomo imeli. In da je naša svobodna volja tista, ki odloča o tem, kako se bomo v določeni situaciji odzvali (naše vedenje) in kako bomo situacijo interpretirali (naše misli). Tako posledično naša volja, s katero usmerjamo vedenje in misli, nehote usmerja tudi naša čustva in telesne občutke. Pa imamo celotno sliko.
-
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Čeprav cinka ne potrebujemo veliko, je njegova vloga zelo pomembna, saj skoraj ni tkiva ali organa v telesu, ki bi lahko deloval brez njega.
Večjo količino cinka v telesu potrebujejo jetra in koža, veliko ga je tudi v trebušni slinavki, ledvicah, kosteh in mišicah. V koži omogoča tvorjenje kolagena, zato se že blago pomanjkanje lahko kaže kot hrapava in suha koža. Cink je ključni del več kot 300 različnih encimov, med njimi tudi tistih, ki nadzirajo hormone in živčne prenašalce ter imunske reakcije. Dolgotrajno in kronično pomanjkanje cinka je povezano z različnimi boleznimi, vendar do hujšega pomanjkanja redko pride, saj se v črevesju sprožijo mehanizmi, ki omogočajo boljše...
Prekomerno gledanje televizije zvišuje tveganje za bolezni
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
zdravje
Prekomerno gledanje televizije povečuje tveganje za demenco, parkinsonovo bolezen in depresijo, medtem ko omejena uporaba računalnika, ki ni vezana na delo, zmanjšuje tveganje za demenco, so objavili britanski raziskovalci.
Raziskovalci pod vodstvom dr. Hanzang Wuja so izsledke objavili v časopisu International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. Analizirali so podatke 473.184 prebivalcev, starih od 39 do 72 let, iz britanske zbirke podatkov Biobank. V letih od 2006 do 2010 so zbirali podatke o njihovi telesni dejavnosti ter o času, preživetem dnevno ob televizijskih zaslonih in računalnikih. Med njimi so opazili tudi pojav demence, parkinsonove bolezni (degenerativne bolezni, katere glavni znaki so tresenje, rigidnost mišic, upočasnjenost...
-
Dobro počutjejanuar '24Zdravje
Zdravje
Jesensko vreme se je zavleklo skoraj do zime in tako se je zavlekla tudi sezona virusnih okužb in prehladnih obolenj. Precej časa je minilo v duhu epidemije covida-19, ko vsakoletni sezonski virusi nikakor niso mogli konkurirati novemu koronavirusu, maskam, razkuževanju ter varnostnim razdaljam, zato smo nanje skoraj pozabili. Pogosto se srečam z bolniki, ki so nad svojo vročino, zamašenim nosom in negativnim brisom na koronavirus skorajda presenečeni, saj se zadnjega resnega prehlada ne spomnijo vse tja do leta 2019. Še vsakoletni pojav gripe se je nekako skril med aktualne tipe koronavirusa.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Naročniki lahko objavijo tri brezplačne oglase na leto. Posamezen oglas lahko vsebuje največ 30 besed, pošljite pa ga do 15. v mesecu, da bo objavljen v naslednji številki. Oglase lektoriramo. Oglaševalcem zagotavljamo anonimnost, zato njihovih naslovov ali telefonskih številk ne posredujemo nikomur.
- Če se javljate na oglas, na ovojnico pisma napišite naš naslov ter šifro in številko oglasa, da lahko vaše pismo posredujemo naprej. Odgovarjajte le na male oglase zadnjih dveh mesecev.