Zdravje
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje Prehrana
Prehrana
Prepričani smo, da o mleku že vse vemo. Pa vendar živilska znanost odkriva nove podrobnosti, ki samo potrjujejo koristnost mleka za naš organizem. To velja tako za materino mleko, ki je prva hrana za dojenčka, kot tudi za mleko krav in drobnice, ki je tudi osnova za številne mlečne izdelke. V prispevku bomo govorili o mleku krav in drobnice, ki spremlja človeka že tisočletja. Zato smo ljudje nanj prilagojeni.
V vsej zgodovini je imelo mleko krav in drobnice pomembno prehransko in simbolno vlogo. Arheologi so odkrili, da so ljudje uživali mleko že v kameni dobi. Čaščenje mleka se je na evropskih tleh prek Keltov, Rimljanov, Germanov, Slovanov in drugih plemen ohranjalo skozi stoletja. Naši predniki so med dolgo selitvijo iz severovzhodnih step na slovenska tla uživali mleko in meso krav pasme cika, ki so jih spremljale pri selitvi.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetidecember '23Zdravje
ODVAJANJE MEHKEGA BLATA
Triinosemdesetletni bralec ima sladkorno bolezen. Ker je imel pri jemanju zdravil neželene učinke, se v zadnjem letu zdravi samo z dieto. Vrednosti krvnega sladkorja so okoli 7 mmol/l. Njegova glavna težava je pogosto odvajanje redkega blata. Barva in vonj blata sta normalna, ni videti krvi ali sluzi. Ker se to pojavlja že ves mesec, ga skrbi. Apetit ima dober, pije veliko tekočine, za sladkanje uporablja sladila.
Najpogostejši vzroki drisk so virusne in/ali bakterijske okužbe. Navadno so kratkotrajnejše, povezane še z drugimi splošnimi simptomi (vročina, slabost, bruhanje, bolečine in krči v trebuhu). V starosti je kar pogosto pomanjkanje encima, ki razgrajuje laktozo, tako da nastane driska po uživanju mleka ali živil, ki vsebujejo laktozo. Drisko lahko povzroča tudi preobčutljivost za gluten. Včasih smo mislili, da je to samo bolezen mlajših, vendar jo zdaj kar pogosto odkrijemo tudi v starosti. Tudi različne alergije se lahko kažejo z drisko. Driska je lahko povezana z različnimi boleznimi črevesja, vendar so običajno prisotni še drugi simptomi, spremljani s sluzavim ali krvavim blatom, hujšanjem in bolečinami.
Avtoimunske bolezni – upanje iz črevesja?
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Pri avtoimunskih boleznih imunski sistem napada naše lastne organe. To nastane zaradi prepustnosti črevesne stene, ki je posledica neuravnoteženosti črevesne biote.
Tako začnejo vdirati v kri tudi beljakovine. Imunski sistem jih zazna kot tujke in si jih zapomni. Žal pa so nekatere beljakovine v naših organih zelo podobne beljakovinam, ki jih pojemo. Če celice imunskega sistema zaznajo, da so v naših organih beljakovine, ki so si jih zapomnile kot tujke, napadejo ta organ. Tako nastanejo bolezni, kot so crohnova bolezen, ulcerozni kolitis, revmatoidni artritis, multipla skleroza, diabetes tipa I in desetine drugih. Praktično vsak naš organ lahko zboli za avtoimunsko boleznijo. Medicina lajša nastale težave z zdravili, ki slabijo delovanje imunskega sistema, s čimer pa se zmanjša odpornost proti okužbam.
Medicinska hipnoza pomaga tudi pri hudih boleznih
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Zdravje
Medicinska hipnoza, ki jo smejo izvajati samo ustrezno usposobljeni strokovnjaki, dokazano koristi pri številnih boleznih in težavah. Je neškodljiva metoda, ki ne pomaga le pri fobijah, anksioznosti in tremi, temveč med drugim tudi pri hitrejšem okrevanju po operacijah, ublažitvi neželenih učinkov kemoterapije in obsevanja ter zmanjšanju zaznave bolečine. Žal je samoplačniška.
Hipnoza je posebno stanje zavesti, ki je videti kot spanje, vendar med terapijo človek ne spi, pojasnjuje Jana Pahole, dr. med., specialistka internistične onkologije in ena od terapevtov medicinske hipnoze, ki so izobraževanje končali v okviru Društva za medicinsko hipnozo Slovenije. »V hipnotičnem stanju delujemo na drugačnem nivoju zavedanja. Zavest je spremenjena, telo je globoko sproščeno, zaznava in zavedanje okolice, zunanjega sveta se bistveno zmanjšata, vendar se hipnotizirani ves čas zaveda sveta okoli sebe.
-
Spolnost je pomemben del našega življenja in se skozi starostna obdobja spreminja. Vpliva na kakovost življenja in medsebojne odnose s partnerjem.
Kaj lahko naredimo za boljšo spolnost? Na prvem mestu je treba poskrbeti za zdrav življenjski slog, ki vključuje redno telesno vadbo, sprostitvene tehnike, zmanjšanje oziroma ohranjanje primerne telesne teže, opuščanje kajenja in prekomernega pitja alkohola. Pomembni so tudi dobri odnosi med partnerjema. Pomagamo si lahko tudi s prehranskimi dopolnili za izboljšanje spolne zmogljivosti. Večinoma vsebujejo različne kombinacije naravnih sestavin (izvlečke iz ginsenga, korenine mace, lubja obmorskega bora …), esencialne vitamine, minerale in aminokislino L-arginin.
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Moški, bodite pozorni na svoje zdravje
Rak prostate je za nemelanomskim kožnim rakom najpogostejše rakavo obolenje v zahodnem svetu, tudi pri nas. Bolniki so v začetni fazi bolezni praviloma brez posebnih simptomov. Rak prostate napreduje počasi, pogosto celo ne ogroža življenja in ne zahteva zdravljenja, ampak le spremljanje. Če pa napreduje in se razširi na druge organe, pa lahko ogrozi življenje. Ker sta dve tretjini moških, ki zbolijo za rakom prostate, starejši od 65 let, urologi priporočajo, da moški vsaj enkrat na leto preverijo vrednost PSA v krvi, to je za prostato specifičnega antigena. Še posebej pozorni naj bodo tisti, katerih oče ali brat je zbolel za rakom, in tisti, ki imajo težave pri odvajanju seča, genitalne bolečine in/ali motnje spolne funkcije, čeprav so to lahko tudi simptomi povečane prostate in okužbe sečil. Več koristnih informacij najdete na spletni strani Društva uroloških bolnikov: http://www.dub.si/.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetidecember '23Zdravje
UPANJE IN OBUP
Z naročnico sva se pogovarjali o žalovanju po izgubi moža. Vse odraslo življenje sta bila skupaj, v dolgoletni zvezi sta načrtovala in ustvarila marsikaj, zdaj pa je ostala sama in njeno življenje se ji zdi iz dneva v dan samo še životarjenje. Rutina jo spravlja v obup. Je dejavna med ljudmi, zna se zaposliti, skrbi za živali in rože. Pa vendar se počuti tako, kot da je v njej ugasnila luč, ki ji je dajala voljo do življenja.
Tisto, kar nas vodi k uresničevanju kratkoročnih ali oddaljenih ciljev in nam daje energijo, so želje. Ko uresničimo neko željo, občutimo zadovoljstvo ali celo srečo. Če pa se to ne zgodi, občutimo frustracijo, nezadovoljnost in prikrajšanost. Zaradi tega se oziramo v preteklost, vendar gledamo tudi v prihodnost. Želje pa so usmerjene ravno v neko želeno stanje v prihodnosti. Obstajajo želje, katerih uresničitev je odvisna od nas in naših dejanj, in pa take, na katere nimamo nobenega vpliva. Kar pa ne pomeni, da naj si ne želimo, da bi se dogodki razpletli nam v dobro. Temu čustvu rečemo upanje. Upanje pomaga ljudem, da zdržijo v obdobjih neprijetnih dogodkov, na katere nimajo vpliva. Zaradi tega v težkih razmerah bližnji drug drugemu pomagajo, da ohranijo upanje in se izognejo obupu ali ga vsaj odložijo. To počnejo starši z otroki in zdravi z bolnimi. Upanje namreč pomaga posamezniku, da vztraja pri svojem pogledu na svet tudi takrat, ko v realnosti nič ne podpira njegovega stališča.
Večini odraslih primanjkuje vitamina D
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Zdravje
Rezultati večletne raziskave Nutri-D, ki jo je izvedel Inštitut za nutricionistiko, kažejo, da med novembrom in aprilom kar 80 odstotkom odraslih prebivalcev primanjkuje vitamina D. Pri približno 40 odstotkih pa so ugotovili celo hudo pomanjkanje.
Po mnenju endokrinologinje Marije Pfeifer je vitamin D potreben za vzdrževanje trdnosti kosti pri odraslih ter za dobro delovanje imunskega sistema, saj pomaga preprečiti vdor virusov ali bakterij v telo. Optimalne količine vitamina D so pomembne tudi za preprečevanje razvoja avtoimunskih bolezni, kot so multipla skleroza, astma, kronična vnetna črevesna bolezen, avtoimunske bolezni ščitnice in revmatoidni artritis.
-
Dobro počutjedecember '23Zdravje
Vprašajte dermatologinjo
Bralka Lena piše, da jo močno peče v levem nartu. Pekoča bolečina, podobna ožigu koprive, je najintenzivnejša ponoči, med hojo se zmanjša. Mesto, kjer peče, rahlo pordi in malo zateče. Gospa je stara 80 let, ima zmerno popuščanje srca, za kar jemlje zdravila. Sladkor in holesterol sta na zgornji, še dovoljeni ravni. Pred leti so ji operirali žile na desni nogi.
Najverjetneje so vaše težave posledica varic ali krčnih žil. Ko vensko popuščanje napreduje, nastanejo otekline in vnetja, ki se kažejo s pordelo kožo, povečano pigmentacijo prizadetega predela in tudi ranami. Svetujem vam uporabo kompresijskih nogavic in pregled pri specialistu za žilne bolezni, ki bo z ultrazvokom ocenil stanje žil. Izberite čim udobnejšo obutev. Hoja je zelo priporočljiva. Če dalj časa sedite, imejte prizadeto nogo nekoliko dvignjeno, na primer na stolu. V lekarni so na voljo tudi prehranska dopolnila v obliki tablet in različni geli ter kreme, ki vsebujejo antioksidante in flavonoide. Večinoma so to izvlečki iz divjega kostanja in agrumov, ki jih lahko jemljete dosmrtno, dvakrat na dan, saj nimajo bistvenih stranskih učinkov, lahko pa omilijo težave pri venskem popuščanju. Pekoče občutke si lahko nekoliko olajšate s hladnimi obkladki in protivnetnimi kremami, ki vsebujejo cink in jih lahko kupite v lekarni.
Skrita epidemija uživanja drog med starejšimi
Aktualno
Ko je nedavno župan belgijskega mesta Antwerpen dejal, da »ima Evropa veliko težavo, zato se mora zbuditi in jo začeti reševati«, so se prižgale na precejšnjih mestih rdeče opozorilne svetilke. Omenjena »velika težava« so namreč – mamila.
Že nekaj mesecev prej pa se je o Evropi, preplavljeni z mamili, oglasila tudi direktorica Evropskega policijskega urada (Europol) Catherine De Bolle. V pogovoru za vplivni Politico je dejala, da je pravna država v evropskih demokracijah v nevarnosti, če voditelji Evropske unije ne bodo bistveno okrepili svojega odziva na razmah kriminala, povezanega z mamili. De Bolle je tudi opozorila, da je Evropa že postala glavni ciljni trg mednarodnih preprodajalcev mamil – na tem mestu je zamenjala Združene države Amerike.