Zdravje
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetimarec '24Zdravje
AROMATERAPIJA
Bralka se je na nas obrnila z vprašanjem o možnostih uporabe eteričnih olj v terapevtske namene.
Z uporabo naravnih eteričnih olj iz aromatičnih rastlin si lahko odlično pomagamo pri prehladu, kašlju ali težavah s sinusi, saj zelo hitro sprostijo dihalne poti. Ker pa imajo olja različne lastnosti, priporočam posebno previdnost pri otrocih, nosečnicah, starejših in osebah, ki okrevajo po boleznih ali imajo oslabljen imunski sistem.
Obstaja več načinov uporabe. Najlažji način je neposredna inhalacija – odprto stekleničko olja pridržimo blizu obraza in vdihujemo ali pa kanemo eno do dve kapljici na dlan, pomanemo dlani, jih pridržimo pred obrazom in globoko vdihnemo. Ena od možnosti je uporaba difuzorja, v katerega nalijemo vodo in dodamo tri do pet kapljic eteričnega olja. Prižgan naj bo vsako uro 20 minut. Če ga nimamo, si pomagamo z izparilnikom s svečko, vendar pazimo, da je dovolj vode, saj se v nasprotnem primeru le-ta začne močno segrevati, tako pa olje izgubi terapevtske učinke. Lažji način je, da kanemo kapljico ali dve eteričnega olja na mokro brisačo in jo položimo na radiator ali pa kanemo kapljico olja na robček, ki ga imamo ves dan pri sebi in ga po potrebi povonjamo (na primer pred stresno situacijo, pri prehladu). Ali pa preprosto zaparimo kopalnico z vročo vodo in v umivalnik/kad kanemo kapljico eteričnega olja za podporo dihalom.
Zamera drugemu je naša bolečina
Psihologija
Velika večina ljudi se strinja, da je agresiven nastop do drugega neprimeren, saj lahko drugega poškoduje, in da z agresijo ničesar ne rešimo. Zato se izogibamo vsaj tistim oblikam agresije, ki je očem vidna – da drugega udarimo, odrinemo, zlasamo, pljunemo, spotaknemo … Druge bolj »mehke« in skrite oblike pa se žal povečujejo. Danes se bomo osredotočili na zamero, ki je ravno tako pasivna oblika agresivnega odziva na situacijo.
Na internetu sem prebrala eno od definicij zamere – je kompleksno, večplastno čustvo, opisano kot mešanica razočaranja, gnusa in jeze. Zamera pogosto nastane tako, da v sporu ne pridemo do skupne rešitve, se razjezimo na drugega in se na neki točki, ko ne dosežemo želenega cilja, umaknemo in se odločimo, da drugi ni vreden, da bi se ukvarjali z njim. To pomeni, da obupamo nad reševanjem spora, iskanjem skupne poti, kompromisa ali rešitve, ki bi zadovoljila obe strani. Ampak v našem svetu ta dvoboj ni bil zaključen, strasti niso bile pomirjene. Še vedno si nehote vrtimo situacijo in iščemo rešitve zanjo. Ali pa se v mislih maščujemo drugemu, razmišljamo, kako bi ga kaznovali za neželen izid. Lahko tudi kujemo odkrito maščevanje, protiudarec …
Pomen redne mamografije pri zgodnjem odkrivanju raka
Zdravje
Rutinski klinični pregled dojk odkrije le dobra dva odstotka ponovnega raka na dojki po zdravljenju začetnega raka, so ugotovili avtorji raziskave, opravljene v Zdravstvenem centru Bethany T. Waites of Kaiser Permanente v San Franciscu.
V retrospektivni raziskavi so analizirali pojavnost sekundarnega raka pri 1550 ženskah, ki so se zdravile v letih med 2008 in 2012 zaradi primarnega raka dojk. V desetih letih po zdravljenju raka se je rak vnovič pojavil pri 11,5 odstotka žensk. Pri 43 odstotkih se je ponovil rak na isti dojki, v dobrih 55 odstotkih na drugi dojki, pri 2,2 odstotka žensk pa so se metastaze pojavile na drugih organih.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetimarec '24Zdravje
KORISTNOST STATINOV
Bralki je ob kontroli holesterola zdravnica svetovala jemanje statinov. Pred tremi meseci je bila skupna vrednost holesterola 5,9 mmol/l, zdaj je 7,2 mmol/l. Povišana sta tako holesterol HDL (1,9 mmol/l) kot tudi holesterol LDL (4,2 mmol/l). Redno jemlje zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni in visokega krvnega tlaka. S hrano se ne obremenjuje in tudi ni pozorna na morebitne težave. Ker je slišala že veliko slabega o statinih, se za jemanje še ni odločila.
-
Ali se vam kdaj dozdeva, da ljudje ne govorijo dovolj glasno in razločno, in vas pogovori v hrupnem okolju spravljajo v stres?
Če ste odgovorili pritrdilno, so to lahko prvi znaki naglušnosti, ki jih najprej opažajo najbližji in ljudje, ki so z nami najpogosteje v stiku. Še en očiten znak pa je – glasneje nastavljen zvok na televiziji ali radiu.
Sluh običajno izgubljamo postopno, ne naenkrat. Sami si običajno tega, da slabo slišimo, nekaj časa nočemo priznati, ampak prav je, da smo pozorni na morebitne znake in upoštevamo bližnje, če opažajo, da slabše slišimo.
-
Trigliceridi so spregledane maščobe
Trigliceridi so poleg holesterola najpogostejše maščobe v telesu, zagotavljajo mu energijo in shranjujejo neporabljene kalorije. Če torej porabimo manj kalorij, kolikor jih zaužijemo, se njihova raven zviša. Kopičenje maščobnih snovi povzroča zoženje in zamašitev žil, kar vpliva na nastanek bolezni srca in ožilja ali drugih zdravstvenih težav. Optimalna vrednost trigliceridov v krvi na tešče sicer znaša do 1,70 mmol/l. Vrednosti so največkrat zvišane zaradi nezdravega načina življenja (uživanje preveč maščob, sladkorjev in alkohola, kajenje, telesna nedejavnost), lahko pa so znak druge bolezni, kot so sladkorna bolezen, jetrne bolezni, težave s ščitnico in žolčem, vnetje trebušne slinavke, bolezen ledvic in nekatere dedne bolezni.
Prehranska prva pomoč v nosečnosti
Med nosečnostjo je treba hrano obogatiti z vitamini B-kompleksa (zlasti z B9 in B4), D in C, železom, kalcijem, omega-3-maščobnimi kislinami. Priporočljivo je uživanje probiotikov za zmanjšanje težav pri odvajanju. V tem prispevku pa bomo obravnavali optimizacijo beljakovinske prehrane in antioksidantskosti vode.
Optimizacija beljakovin
Nosečnice potrebujejo dodatnih 10 g beljakovin bruto količine na dan. Približno 90 odstotkov nosečnic dobi strije, kar kaže, da je pomanjkanje beljakovin v nosečnosti pogost pojav. Drugi znaki pomanjkanja beljakovin so utrujenost, pomanjkanje teka ali pretiran tek, slabšanje kakovosti las, nohtov, zob ….
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetimarec '24Zdravje
OSVOBODITE SE STRESA
Dolgotrajen stres škoduje srcu, in če stresni hormon pride v krvni obtok, oslabi obrambno in imunsko moč organizma. Zaradi tega smo bolj občutljivi za okužbe, kot so prehladi in gripe, pojavijo se lahko tudi astma, rak, slabšanje spomina. Ker stres ne bo izzvenel sam od sebe, je dobro ukrepati, zato je tukaj nekaj nasvetov.
Ne delajte ničesar – vsaj enkrat v dnevu si vzemite kratek odmor od pet do deset minut in ne delajte ničesar. Preprosto sedite v miru, s tem upočasnjujete ritem srca in znižujete krvni tlak. Povečal se vam bo občutek nadzora nad svojimi čustvi. Preteklosti ne morete spremeniti, prihodnosti pa ne predvideti. Edina stvar, ki jo lahko nadzirate, je točno ta trenutek. Ponovno usvojen občutek, da imate stvari pod nadzorom, olajša stres.
-
Zdravje
Hiša Ljubhospica v Ljubljani je še vedno edina te vrste pri nas, ki neozdravljivo bolnim ob koncu življenja ter njihovim svojcem nudi paliativno zdravstveno nego, psihosocialno in duhovno podporo.
Čeprav bi glede na število prebivalcev potrebovali vsaj 61 postelj stacionarnega hospica, jih je na voljo le 12. Vendar v februarju niso bile vse zasedene, saj v času zdravniške stavke zdravniki niso pisali odpustnic, so opozorili v Ljubhospicu ob osmi obletnici delovanja.
Dve tretjini uporabnikov namreč k njim prideta iz bolnišnice. Zanje skrbi tim, ki ga sestavljajo diplomirane medicinske sestre, dve zdravnici, negovalke, socialna delavka, terapevti, farmacevt in gospodinja. Imajo devet redno zaposlenih, 12 pogodbenih sodelavk in 16 prostovoljcev, ki so predvsem družabniki. Vsi ti so ljudje, ki spremljanje umirajočih čutijo kot poslanstvo, je povedala vodja hiše Tatjana Fink.
Dovolj je merjenja moči na plečih pacientov!
Tako odločna je predsednica država Nataša Pirc Musar v odzivu na stavko sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije FIDES, obenem je pozvala k njeni začasni prekinitvi.
Z nadaljevanjem stavkovnih aktivnosti bo ogroženo zdravje številnih pacientk in pacientov. Stavka je seveda legitimna pravica, a ne sme posegati v ustavne pravice drugih. Prva in najpomembnejša dolžnost zdravstva pa mora biti zagotavljanje dostopa do zdravstvenih storitev in ustrezne oskrbe, je dejala ob robu podpisa odloka o evropskih volitvah.