Zdravje
-
Sluh je eno izmed neprecenljivih čutil, ki nam omogoča polno sporazumevanje. Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije se z občutno izgubo sluha sooča kar 466 milijonov svetovne populacije. Eden od dejavnikov, ki lahko vpliva na sluh, je izpostavljenost hrupu – včasih je bila to predvsem izpostavljenost hrupu v službi, danes pa za mlade predstavlja nevarnost preglasno poslušanje glasbe prek slušalk. Daljša izpostavljenost zvoku nad 85 dB povzroča postopno okvaro sluha.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije na leto izda okoli 19 tisoč naročilnic za slušne aparate, vzrok za to pa ni le staranje prebivalstva, ampak tudi izpostavljenost hrupu, saj je po opozorilih Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije naglušnost najpogostejša poklicna bolezen.
Izbira zdrave prehrane naj postane način življenja
Zdravje
Kako naj se prehranjujejo bolniki z rakom in vsi tisti, ki bi radi s hrano spodbudili zdravje in izboljšali počutje? Dobrodošla pomoč jim je lahko kuharska knjiga z naslovom Hrana podaja roko zdravju.
Njen avtor Hermann Spindler je dolgoletni kuharski šef klinike Lukas iz švicarskega Arlesheima, ene največjih alternativnih bolnišnic za zdravljenje rakavih obolenj v Evropi. Klinika ni svetovno znana le zaradi svoje ponudbe holističnega zdravljenja na področju antropozofske medicine, ampak tudi zaradi izvrstne vegetarijanske kuhinje. Pacientom so uživanje polnovredne prehrane na osnovi uporabe rastlinskih in mlečnih izdelkov predlagali že pred desetletji, v času, ko jo je pretežni del konvencionalne medicine zasmehoval. Danes švicarska zveza boja proti raku podpira koncept prehrane, ki je zelo podoben njihovi prehrani. Klinika se od drugih razlikuje tudi po tem, da hrano dobavljajo iz ekološke in biodinamične pridelave (blagovna znamka švicarskih ekoloških pridelkov Bio-Knospel in blagovne znamke Demeter), neposredno na kmetijah in pri dobaviteljih, ki jih poznajo osebno. Poleg tega popolnoma zavračajo industrijsko pripravljene omake, gensko spremenjeno hrano in podobno.
Kaj je kolonoskopija in zakaj je potrebna?
Dobro počutjefebruar '25Zdravje
ZDRAVJE
Kako pomembno je debelo črevo, se navadno zavemo šele tedaj, ko nastopijo težave: pogoste driske, zaprtje ali izmenjaje oboje, če krvavimo pri odvajanju blata itd. V debelem črevesju se lahko razvije tudi rak. Pogostejši je pri ljudeh, ki so starejši od petdeset let in imajo raka debelega črevesa in danke v družini.
Naj omenim, da marsikateri zaradi tega raka prezgodaj umrejo, ker jim je nerodno zaupati zdravniku, da imajo kri v blatu ali imajo težave pri veliki potrebi, čeprav je že dolgo znano, da je tudi od rednega prebavljanja in izločanja odvisna kakovost življenja. Zato smo se o kolonoskopiji, tem pomembnem diagnostičnem postopku, pri katerem zdravnik notranjost debelega črevesa (kolona) pregleda z uporabo dolge in gibljive cevi z osvetljeno kamero na koncu, imenovane kolonoskop, pogovarjali z mag. Manfredom Mervicem, dr. med.
Koraki do boljšega in izpolnjujočega vsakdana
Dobro počutjefebruar '25Zdravje
Psihologija
Zavedanja ljudi, da smo sami ustvarjalci svojega življenja in lahko na praktično brezplačen in nam prilagojen način spremenimo svoje življenje na bolje, je vse več. Louise Hay je ena najbolj prepoznavnih avtoric na področju osebnostne rasti, ki je s svojimi preprostimi metodami navdihnila veliko ljudi.
V prispevku bomo spoznali njeno teorijo, ki temelji na prepričanju, da s svojimi mislimi in navadami vsak dan posebej, korak za korakom spreminjamo oziroma izboljšujemo kakovost svojega življenja. Ameriška avtorica prisega na pet ključnih korakov.
-
februar '25Zdravje Starejši Potovanja
Zakaj Japonci živijo dlje?
Japonska ima več kot četrtino prebivalcev starejših od 65 let. A na staranje prebivalstva, ki so ga napovedovali vsi demografski kazalniki, so se dobro pripravili. Poiskali so načine, kako zagotoviti boljše pogoje za starejše, ter postavili visoke standarde, po katerih se lahko zgledujejo tudi druga kulturna okolja. Japonci živijo in delajo dlje, ostanejo zdravi dlje in so deležni ustrezne skrbi v starejših letih. Življenjska doba na Japonskem je med najvišjimi na svetu, med razlogi za to navajajo zdravo prehrano, saj so ribe na jedilniku...
-
Dobro počutjefebruar '25Zdravje
Ugodni učinki masaže pri ohranjanju dobrega počutja in zdravja so že dolgo znani. Gnetenje in rahel pritisk na telo izboljšata počutje, pripomoreta k umirjanju telesa in duha ter prinašata številne koristi za zdravje.
Masaže so poznali kot terapevtsko sredstvo že pred vsaj 5000 leti, moderna znanost pa je njene pozitivne učinke le potrdila. Znano je, da masaža sprošča mišice, izboljšuje krvni obtok, povečuje elastičnost kože, zmanjšuje otekline, ugodno vpliva na dihalne funkcije ter dviga prag bolečine. Pomaga tudi izboljšati duševno počutje, pomirja in sprošča ter dviguje samozaupanje. Redna masaža ali samomasaža je lahko eden najpomembnejših načinov, kako poskrbimo za svoje telo in duha. Spodbuja sproščanje endorfinov, ki dvigajo razpoloženje in so hkrati naravno sredstvo proti bolečinam, znižuje pa raven kortizola, ki se v telesu sprošča ob stresnih situacijah. Izčrpanost in občutek preobremenjenosti lahko v veliki meri odpravimo z masažo ali samomasažo, ki pomirja in odpravlja tesnobo.
-
Dobro počutjefebruar '25Zdravje
Kašelj je pomemben obrambni mehanizem telesa, katerega namen je čiščenje dihalne poti. Gre za fiziološki mehanizem in v normalnih, nebolezenskih pogojih človek enkrat do dvakrat na uro podzavestno zakašlja in tako izkašlja sluz, ki v spodnjih dihalih neprestano nastaja.
Pri boleznih spodnjih dihal ima kašelj prav tako čistilno funkcijo. Glede na trajanje kašlja ločimo akutni kašelj, ki traja do tri tedne in se pojavlja predvsem ob prebolevanju viroz oziroma blažjih bronhitisih, ter kronični kašelj, ki traja osem tednov ali več in je pogosto posledica kroničnih bolezni spodnjih dihala. Seveda lahko akutni kašelj traja tudi kakšen teden dlje, če je šlo za hujši potek bronhitisa ali pljučnico. Pri kroničnem kašlju je pomembno, da se čim hitreje ugotovi njegov vzrok in se odpravi.
K zdravniku ob dolgotrajnem kašlju
Dobro počutjefebruar '25Zdravje
Kot vsako leto je s hladnim obdobjem prišlo tudi obdobje gripe, prehladov in kašlja. Kar navajeni smo, da nas vsake toliko doleti. Kašelj je sicer naravni obrambni refleks, ki skrbi, da so naše dihalne poti čiste in prehodne. Ne pojavi pa se le takrat, ko je v njih sluz ali tujek, včasih nas na kašelj draži kar tako, na suho, da nam krati spanec, izkašljamo pa nič. Takrat si težko predstavljamo, da naj bi nam prinašal kakšno korist, in v resnici je le moteč znak bolezni in ne prispeva k okrevanju.
-
Dobro počutjefebruar '25Zdravje
Vprašajte dermatologinjo
Bralka navaja, da se ji je z leti močno povesila koža nad očmi. Ne le da je zaradi povešenih vek vedno videti utrujeno, ima tudi občutek, da motijo njen vid. Sprašuje, s katerimi posegi bi lahko popravila videz oči.
Kot se z leti stara koža po celem telesu, potekajo procesi staranja kože tudi na vekah. V koži se zmanjša tvorba kolagena in elastina, postane tanjša ter manj čvrsta in tako se veke posledično povesijo. V nekaterih družinah celo obstaja genetska predispozicija za hitrejše in izrazitejše povešanje vek. Oseba ima zaradi povešenih vek običajno utrujen ali žalosten videz. A niso samo estetska težava, zmanjšajo lahko tudi vidno polje, kar lahko povzroča težave pri določenih aktivnostih.
-
V razvitem svetu je kronično zaprtih približno 20 odstotkov ljudi. S staranjem se ta delež povečuje. V domovih za ostarele v ZDA že 74 odstotkov stanovalcev vsakodnevno uživa odvajala. Kako si pri tem lahko pomagamo zlasti na stara leta?
Debelo črevo je skladišče rezervne vode. Ko je primanjkuje, se blato v zadnjem delu debelega črevesa izsuši in zapeka je tu. Dobro bi bilo popiti vsaj 1,5 litra vode na dan. Marsikdo, ki ima težave s srcem, pa veliko vode niti ne sme popiti, saj mu zastaja v telesu.