Zdravje
Oddih za skupine v najlepših kotičkih Slovenije
Ali ste že razmišljali, kako bi člani vaših društev uživali v oddihu, ki združuje sprostitev, zdravje in odkrivanje lokalnih zgodb? Terme 3000 – Moravske Toplice, Terme Ptuj in Zdravilišče Radenci, ki so del največje slovenske turistične skupine Sava Hotels & Resorts, so idealna izbira za skupinske počitnice.
Dolgoletna tradicija prijaznosti in domačnosti teh krajev, dopolnjena z edinstveno ponudbo, zagotavlja popoln oddih.
Zakaj za vašo skupino izbrati ravno nas?
• Blagodejna moč narave. Uživajte v edinstvenih termalnih vrelcih, ki pozitivno vplivajo na telo in duha. Od črnih termalnih kopeli v Termah 3000 do mineralnih kopeli v Radencih in termalnih užitkov na Ptuju – v naših bazenih in wellness centrih se lahko vsak sprosti in regenerira.
Že 170 let termalne vode Laško
Družba Thermana iz Laškega, ki je priljubljena lokacija za oddih tudi med upokojenci, letos praznuje 170 let, odkar je v Laškem svoja vrata odprlo prvo kopališče z edinstveno termalno vodo Laško. Temu jubileju se pridružujeta še dve pomembni obletnici – več kot 70 let izvajanja medicinske rehabilitacije in 70 let izvajanja delovne terapije kot pomembnega stebra rehabilitacije.
Leta 1845 so dunajski načrtovalci železne ceste Dunaj–Trst začrtali železnico skozi Laško zaradi zalog premoga na tem območju. Izvir tople vode je bil poznan domačinom, a nihče ni imel tehničnega znanja, da bi prišel do termalne vode, ki je bil pet metrov pod rečnim dnom. V Laško je takrat prišel Leopold Rödel, nadzornik obnove železniškega mostu. V »topli vodi« je prepoznal silno moč, obenem pa je imel potrebno tehnično znanje in tudi sredstva, da se je tega podviga lotil. Z vrtanjem so do termalne vode prišli 28. avgusta 1852.
-
Dobro počutjejanuar '25Zdravje
Vprašajte dermatologinjo
Bralec Karol ima težave z neprijetno srbečico kože po rokah in med prsti ter komolcih in kolenih. Zdravnik mu je predpisal gel Metida, ki pa ne pomaga, zato prosi za nasvet.
Mraz in centralno ogrevanje kožo izsušujeta, kar lahko zelo srbi, čeprav ni prisotna nobena kožna bolezen. Če je koža na opisanih mestih tudi pordela, zadebeljena ali razpokana, bi bila lahko vzrok alergija ali začetna oblika luskavice. Če pa na koži ni vidnih sprememb, ampak je le izsušena, gre za kserozo, ki pa je bolj nevšečnost kot prava kožna bolezen. Da bi jo odpravili, je treba kožo navlažiti in obnoviti dvoslojno zaščitno plast lipidov v povrhnjici.
-
Dobro počutjejanuar '25Zdravje
Psihologija
Vsak dan je nova priložnost je obrabljen rek, ki mu večina ne verjame najbolj. Pogosto se namreč ujamemo v rutino, ki govori o zelo podobnem razmišljanju, vedenju in celo opravilih in besedah, ki smo jih uporabili že prejšnji dan, prejšnji teden, celo prejšnje leto.
V zrelih letih, ko smo premagali že številne izzive in preizkušnje ter se naučili pomembnih življenjskih lekcij, se pogosto obračamo k razmislekom o tem, kako in ali sploh lahko začnemo znova. Pravzaprav so notranje preobrazbe ključne za vse, ki si ne glede na starost želimo živeti polno in zadovoljno življenje. Vedno več ljudi se sprašuje, kako lahko znova odkrijemo sebe in svoje želje, predvsem pa, kako naj najdemo srečo v preprostih stvareh.
-
Dobro počutjedecember '24Zdravje
Zdravje
Znancu, ki je prišel na pregled prostate, je zdravnica pri ultrazvočnem pregledu trebuha odkrila anevrizmo trebušne aorte, to je vrečasto razširjeno glavno žilo – aorto, ki poteka skozi trebuh. Anevrizme običajno ne povzročajo nobenih bolečin ali drugih težav in jih zdravniki največkrat odkrijejo naključno, ko z ultrazvokom trebuha iščejo druge bolezni, na primer ledvic, jeter, sečnega mehurja, prostate itd.
Vendar pozor, sčasoma se žilna stena anevrizme vse bolj tanjša. Ko ni več sposobna prenašati visokih pritiskov znotraj žile, lahko nenadoma poči in zaradi obilne krvavitve povzroči nenadno smrt. Ko poči, je največkrat že prepozno. Če bi jo odkrili prej, bi jo lahko uspešno pozdravili. »Največkrat torej čisto naključno diagnosticiramo anevrizmo trebušne aorte z ultrazvočno preiskavo trebuha, saj se pri starejših ljudeh kar pogosto pojavlja. Zato bi bilo smiselno, da bi vsi zdravi starejši ljudje na primer vsaj po sedemdesetem letu enkrat ali še...
-
Dobro počutjedecember '24Zdravje
Psihologija
Sprememba je neizogiben del življenja v vsakem razvojnem obdobju. Nekatere so nam lahko tudi izziv, drugih se mogoče bojimo. Gotovo je prehod v dom za starejše ena izmed sprememb, ki prinaša tako izzive kot priložnosti. »Vse sem naredila za svoje otroke, nisem si mislila, da me bodo na koncu dali v dom,« pove gospa, ki se ji ob teh besedah lesketajo solze v očeh. Ali je odhod v dom za starejše res znak pomanjkanja ljubezni svojcev?
Ko se odločimo za vstop v dom za starejše, se marsikateri počutijo izgubljene. Dolgoletno bivalno okolje, prežeto z dragocenimi spomini, nenadoma ustvari praznino. A ta nova okolja, pa čeprav so morda nepričakovano drugačna, prinašajo veliko možnosti. V domu za starejše smo obkroženi z ljudmi, ki razumejo našo situacijo. Skupaj delimo zgodbe, smeh in tudi skrbi. Ta premik v skupnost, kjer se oblikujejo nova prijateljstva, lahko prinese občutek pripadnosti in povezanosti, kar je tako zelo pomembno za naše duševno zdravje.
Skrbeti je treba tudi za analno zdravje
Dobro počutjedecember '24Zdravje
Zdravje
Skrb za zdravje anusa (zadnjika, ritnika) oziroma zadnjične odprtine bi morala postati tako pomembna, kot je skrb za zdravje ustne votline. Spodnja ali zadnja vrata našega telesa si namreč ne zaslužijo nič manjše pozornosti in obravnave kot zgornja ali vhodna vrata, je prepričan dr. Boštjan Mlakar, dr. med., specialist kirurgije, dolgoletni promotor analnega zdravja.
Dr. Boštjan Mlakar se proktologiji (veja medicine, ki se ukvarja z boleznimi zadnjika in danke) posveča že več kot 25 let, zadnja leta v zasebni kliniki Zdrav splet. Ta ima tudi koncesijo za abdominalne preglede, proktološke preglede, operacije kile in operacije anusa. Konec lanskega leta je pri Društvu onkoloških bolnikov Slovenije izšla brošura Skrbimo za analno zdravje, v kateri razumljivo predstavi navodila za samopregledovanje. Za bralce Vzajemnosti je med drugim povedal, da bi marsikatero bolezensko dogajanje lahko pravočasno sami...
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetidecember '24Zdravje Oskrba
NESPEČNOST PRI STAREJŠIH
Bralka sprašuje, kako se spopasti z nespečnostjo, saj opaža, da njen 79-letni mož zvečer težko zaspi, ponoči se večkrat zbuja. Čez dan je utrujen, opaža motnje pozornosti in razdražljivost.
Spanje je izredno pomemben proces v naših življenjih, saj prespimo skoraj tretjino življenja – eni več, drugi manj. S starostjo se čas spanja krajša in posamezniku lahko zadostuje tudi pet ur spanja. Kajti ni tako zelo pomembna dolžina spanja kot pa njegova učinkovitost, torej tista količina, ki nam omogoča, da se zbudimo spočiti in normalno opravljamo dnevne aktivnosti.
-
Pesem na dan drži demenco stran
Stari Grki so knjižnice opisovali kot zdravilišča za dušo. Soran iz Efeza, grški zdravnik, je maničnim pacientom predpisoval tragedije in depresivnim komedije, Aristotel pa je o poeziji pisal, da na jedrnat način pove, o čemer ne govorimo v vsakdanjem jeziku. Poezija je še danes učinkovito orodje v terapiji pri pacientih s kognitivnimi motnjami, prav tako so dokazali njene pozitivne učinke pri starejših, ki se soočajo z demenco. V Journal of Poetry Therapy Martin Wexler ugotavlja, da pomnjenje pesmi pomaga pri preprečevanju demence in...
-
Dobro počutjedecember '24Zdravje
Zdravje Vprašajte dermatologinjo
Bralec Janez piše, da se mu je kot vsako zimo do zdaj spet pojavilo srbeče lasišče, in sprašuje, kako si lahko pomaga.
Pozimi običajno zaščitimo glavo pred nizkimi temperaturami z raznimi pokrivali. Ob tem se lasišče bolj znoji in lasje se hitreje mastijo. Neredko si jih tudi umivamo manj pogosto kot poleti. V mikroflori kože celega telesa, tudi lasišča, je glivica kvasovka Malassezia furfur, ki sicer ne povzroča težav, ob obilnejšem znojenju pa se rada namnoži in povzroča rahla vnetja in srbenje predvsem na lasišču, ob nosu in na koži prsnega koša. Koža lasišča je rahlo pordela, lahko se nekoliko lušči, lasje so bolj mastni. Gre za t. i.