Zdravje
-
ZDRAVJE
S Katarino Jerman, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva, ki je specializirana tudi na področju spolne medicine, smo se pogovarjali o spolnosti v menopavzi.
Kakšne spremembe se začnejo dogajati v ženskem telesu, ko nastopi menopavza?
Menopavza je zadnja menstruacija v življenju ženske, po njej pa se začne obdobje mene. Po 40. letu začne upadati raven spolnih hormonov in začnejo se prve težavice, na primer nespečnost, občasni oblivi, nihanje razpoloženja, utrujenost in suha, pekoča sluznica spolovila. Lahko se pojavijo tudi pogostejši uroinfekti ali uhajanje urina. Te simptome skupaj imenujemo urogenitalni sindrom. So pa te težave zelo raznolike in od ženske do ženske drugačne. Po študijah le 20 odstotkov žensk nima nikakršnih težav.
-
Festival duševnega zdravja bo v Kopru
Nacionalni inštitut za javno zdravje spodbuja prebivalce vseh starosti h krepitvi duševnega zdravja, obenem pa si prizadeva za preprečevanje stisk. Festival duševnega zdravja je dobra priložnost, da najdete podporo, pridobite nova znanja in se s kom pogovorite o morebitnih težavah. Letošnji se bo odvil v Kopru 23. maja 2025. Na Titovem trgu in v Verdijevi ulici se bodo na stojnicah predstavljali društva in organizacije, ki se kakor koli ukvarjajo z duševnim zdravjem.
Bolezen gibanja, ki se začne drugače
ZDRAVJE
Parkinsonova bolezen je druga najpogostejša degenerativna bolezen. Čeprav jo večinoma enačimo z gibalnimi težavami, so prvi znaki pogosteje nemotorični in se začnejo že desetletja prej, preden se bolezen izrazi.
Med pogostimi težavami so motnje spanja. Bolnik dolgo ne more zaspati, ponoči se prebuja, pogosto je motena faza spanja REM – bolniki imajo zelo žive sanje, v sanjah govorijo, se premikajo, mahajo z rokami, imajo nemirne noge. Prav tako se pojavljajo spreminjanje razpoloženja, apatija, depresija, motnje koncentracije, demenca, poslabša se vonjanje, upočasni se prebava. Z napredovanjem bolezni je teh simptomov vse več.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetimaj '25Zdravje Oskrba
ŽIVLJENJE Z INKONTINENCO
V stiski in želji po informacijah se je na nas obrnila 60-letna bralka, ki se zadnja leta spopada s stresno inkontinenco, zaradi katere ne more več v popolnosti živeti svojega aktivnega življenja, saj ji težave povzročajo že preprosto kihanje, kašljanje in celo smejanje.
Spoštovani, poznamo štiri oblike inkontinence, najpogostejša pa je ravno stresna inkontinenca, kjer pride do nehotenega uhajanja urina ravno pri tem, kar opisujete sami. K stresni inkontinenci lahko prispeva več dejavnikov, med najpogostejšimi pa je oslabitev mišic medeničnega dna. Za njihovo izboljšanje vam svetujem naslednje preproste vaje: mišice medeničnega dna stisnite in zadržite pet sekund, potem jih pet sekund počasi sproščajte in nato deset sekund počivajte. Ko bo vaja postala lažja, zadržite ѕtisk osem sekund in sproščajte osem sekund. Ob tem bodite pozorni, da ne stiskate trebuha, stegen ali zadnjice in ne zadržujete diha. Vaje izvajajte dvakrat dnevno po pet minut, napredek pa boste opazili po osmih do 12 tednih.
Optimizem in vera – skupaj močnejša
PSIHOLOGIJA
V življenju se velikokrat znajdemo v trenutkih, ko se vprašamo, zakaj se nam nekaj dogaja. Pridejo preizkušnje, bolečine, izgube, tudi razočaranja nad ljudmi ali dogodki. V takih trenutkih je naravno, da podvomimo – o sebi, smislu, prihodnosti.
Začnemo se primerjati s tistimi, ki jim življenje kaže svetlo pot, kjer se na videz vse odvija kot v pravljici. Posledično večkrat slišimo, da moramo biti realisti, da ne smemo imeti previsokih pričakovanj, ker nas bo življenje tako manj prizadelo. A pogosto se za to mislijo skriva nekaj drugega – strah, dvom in pravzaprav pesimizem.
Zaščita pred soncem in vitamin D
Vprašajte dermatologinjo
Za nasvet sprašuje bralka, ki so ji lani odstranili rakasto tvorbo na obrazu. Zdravnica jo je opozorila, da se mora izogibati soncu in poskrbeti za zaščito s klobukom, nositi tanka poletna oblačila z dolgimi rokavi. Bralko zdaj skrbi, kako bo dobila dovolj vitamina D.
Bralka ne navaja, katere vrste kožnega raka so ji odstranili in na kakšen način. Obstaja namreč več metod odstranjevanja, najpogostejša je kirurška odstranitev oziroma izrez tvorbe.
V grobem ločimo nemelanomske oblike kožnega raka in maligni melanom. Najpogostejši obliki nemelanomskega kožnega raka sta bazaliom in ploščatocelični rak kože in sluznic. Bazaliom se najpogosteje pojavi na obrazu in drugih predelih kože, ki so pogosto izpostavljeni sončnim žarkom, lahko tudi drugje po koži telesa. Običajno se kaže kot vozliček kožne barve, rahlo bisernega sijaja, včasih so tudi s prostim očesom vidne razširjene drobne žile. Nemelanomske oblike kožnega raka običajno redko zasevajo in povzročajo metastaze drugje po telesu, rastejo pa destruktivno, zato jih je treba čim prej izrezati, da so okolišna tkiva čim manj poškodovana, rana in brazgotina po posegu pa sta čim manjši.
Bralcem svetujem, da ob vsaki opisani spremembi na koži takoj obiščete dermatologa. Natančno se lahko opredeli kožni rak s posebnim mikroskopom, t. i. dermoskopom.-
Težke in utrujene noge so pogosta težava, s katero se srečujemo ne glede na spol in starost. Občutek teže, bolečine, utrujenosti in nelagodja v nogah je pogosto povezan z dolgotrajnim sedenjem ali stanjem ter telesno (ne)dejavnostjo, lahko pa je tudi simptom venskega popuščanja.
Noge imajo pomembno vlogo pri vračanju krvi proti srcu. Ker mora venska kri pri tem premagati gravitacijo, potuje skozi mrežo globokih in površinskih ven, ki jim zaklopke pomagajo preprečevati povratni tok krvi. Ključnega pomena za potiskanje krvi navzgor je mišična črpalka, ki deluje predvsem v mečih. Kadar se mišice nog skrčijo, kar se zgodi med hojo, stisnejo vene, to pa pomaga pri premikanju krvi proti srcu. Če so mišice neaktivne, kar je povezano z dolgotrajnim sedenjem ali stanjem, venski pretok oslabi. Kri začne zastajati v spodnjih okončinah, kar povzroči povečan tlak v venah.
APRILSKA NAGRADNA KRIŽANKA – IZŽREBANCI
maj '25Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet
Geslo nagradne križanke št. 4 se pravilno glasi: RASTEM S CHIARO.
Izžrebani reševalci nagradne križanke:
1. do 4. nagrado – knjižne pakete v vrednosti 40 evrov Založbe Chiara iz Ljubljane – prejmejo Veronika Rehar, Petrovče, Anita Rabič, Mojstrana, Ana Nuša Okorn, Kranj, in Rozalija Jamnik, Ljubljana Šentvid; 5. in 6. nagrado – paket v vrednosti 30 evrov – prejmeta Betka Šterbenc, Ljubljana Šentvid, in Vesna Rustja, Novo mesto; 7. in 8. nagrado – paket v vrednosti 20 evrov – pa prejmeta Jošt Rupnik, Črni Vrh nad Idrijo, in Marija Andrejčič, Straža.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetimaj '25Zdravje Oskrba
SKRB ZA BOLNIKA PO MOŽGANSKI KAPI
73-letna bralka skrbi za moža, ki je pred enim letom prebolel možgansko kap. Po zdravljenju se je ohromelost roke in noge dobro popravila. Danes lahko hodi z malo opore, potrebuje minimalno pomoč pri oblačenju in prhanju. Skrb zanj ne predstavlja posebnega fizičnega napora. Vsi so prepričani, da je mož tak, kot je bil pred kapjo, vendar se ji velikokrat zdi, da je sploh ne razume, pozablja, ne registrira. Najbolj pa jo moti, da se pogosto razjezi in postane brez razloga agresiven. Vse bolj je nervozna, žalostna in osamljena. Kaj lahko stori?
-
Zadihanost, tiščanje v prsih ali grlu, otekanje nog, vrtoglavica, omedlevica, pomodrelost ustnic so lahko znaki pljučne hipertenzije. Svetovni dan pljučne hipertenzije, ki ga vsako leto zaznamujemo 5. maja, je namenjen ozaveščanju o tej resni in pogosto napačno diagnosticirani bolezni.
Bolezen lahko prizadene lahko ljudi vseh starosti, hkrati pa izredno hitro napreduje. Kot so zapisali v Društvu za pljučno hipertenzijo Slovenije, je zanjo značilen povišan krvni tlak v pljučnem ožilju, zaradi česar mora srce črpati proti vedno večjemu pritisku in je vedno bolj obremenjeno. Najpogosteje se pojavlja pri tistih bolnikih, pri katerih se v globokih venah nog tvorijo krvni strdki. Ti strdki se odtrgajo in potujejo po ožilju do pljučnega žilja, kjer se zagozdijo. Tako se lumen pljučnih žil začne postopoma ožiti.