-
» Kaj lahko v tem trenutku storim za MOJE SRCE … in TVOJE SRCE?« je geslo letošnjega svetovnega dneva srca, ki je ravno danes, 29. septembra. Pravi odgovor se glasi: poskrbim, da bom bolj zdravo živel. Glavni elementi zdravega načina življenja pa so: zdrava prehrana, več gibanja, manj škodljivih razvad, predvsem zmanjšanje oziroma opustitev kajenja in občasna kontrola lastnega zdravstvenega stanja.
Še več koristnih nasvetov, kako ohranjamo srce čim bolj zdravo, boste dobili na prireditvah, ki jih Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije prireja po vsej Sloveniji. Osrednja prireditev pa bo od 9. do 13. ure na Prešernovem trgu v Ljubljani.
Festival za tretje življenjsko obdobje vabi
Na mednarodni dan starejših, 1. oktobra, obiskovalcem z vseh krajev na široko odpira svoja vrata Festival za tretje življenjsko obdobje. Že 18. leto zapored bo v Cankarjevem domu v Ljubljani tri dni vrvelo od različnih dogodkov v povezavi s kakovostnim in zdravim staranjem. Med drugim se bo zvrstilo šest okroglih miz, 36 izobraževalnih dogodkov (na temo zdravega življenja), številni glasbeni, pevski in plesni nastopi in še marsikaj zanimivega.
Festival je tudi priložnost, da izveste kaj novega, po ugodnejših cenah kupite različne izdelke, si izmerite krvi tlak in sladkor v krvi in se udeležite koristnih delavnic. Na stojnicah razstavljavcev s področij zdravja, zdrave prehrane, prehrambnih dopolnil, turizma in prostega časa, športnih aktivnosti, pripomočkov in izdelkov za starejše, izobraževanja starejših in socialnega varstva bo priložnost, da dobite informacije iz prve roke. Vabimo vas, da obiščete tudi tudi stojnico Vzajemnosti.
Raziskovalci vabijo na raziskovanje
V sklopu evropske noči raziskovalcev danes v 21 krajih po Sloveniji poteka projekt Noč ima svojo moč. Več kot 40 ustanov, ki se tako ali drugače ukvarja z znanostjo ali raziskovanjem odpira svoja vrata - čez dan - radovednežem vseh starosti. Danes ob 12. uri bo projekt na Prešernovem trgu v Ljubljani uradno odprl vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Zoran Stančič.
Evropska noč raziskovalcev bo potekala v Ajdovščini, Bistri, na Bogenšperku, v Bohinjski Bistrici, Celju, Kranju, Krškem, Kopru, Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Novi Gorici, Novem mestu, Piranu, Pivki, Polhovem Gradcu, Postojni, na Ptuju, v Slovenj Gradcu, Tolminu in v Trbovljah. Svoja vrata bodo obiskovalcem odprli denimo Tehniški muzej v Bistri, Hiša eksperimentov, Kemijski inštitut, Inštitut Jožefa Stefana, Grad Bogenšperk, na Prešernovem trgu bodo raziskovalni kotički ...
-
Ptuj ima bogato kavarniško in pražarsko tradicijo, ki sega v leto 1786, ko je imel Jožef Kiperz imel v starem mestnem jedru, kjer danes stoji hotel Mitra, kavarno z lastno pražarno. Hotel Mitra še danes goji tradicijo starih receptov s hišno blagovno znamko COFFEE STORY® Kipertz.
To je bil navdih za pripravo festivala kave in kavarniške kulture. Letos bo že četrtič, slovesno odprtje bo danes zvečer v hotelu Mitra. Ptujske zgodbe o kavi gostijo izbrane pražarje, ponudnike in dobavitelje kave ter kavnih napitkov in bariste z aktualnimi nasveti za pripravo priljubljenega napitka.
Starejši kot sedanjost in prihodnost družbe
Predstavniki različnih institucij so na posvetu, ki so ga pripravili v uradu varuhinje človekovih pravic, z različnih zornih kotov osvetlili tematiko starejših kot vse številčnejše skupine prebivalstva. Strinjali so se o nujnosti ukrepov, ki bi starejšim zagotovili aktivno staranje, posebno skrb za zdravje in nasploh dostojno bivanje, pa naj ta leta preživljajo doma ali v domovih za starejše.Aleš Kenda z ministrstva za delo je aktivno staranje označil kot proces, pri katerem nista pomembni le fizična aktivnost in udeležba na trgu dela, ampak tudi udeležba na socialnem, kulturnem in duhovnem področju. Cilj ukrepov, ki jih snujejo na ministrstvu, je ohranjanje neodvisnosti starejših ob medgeneracijskem sodelovanju.
-
Največji slovenski festival sladic in sladkih izdelkov Sladka Istra vsako leto v Koper privabi številne slaščičarske mojstre in ljubitelje sladkega od blizu in daleč. Letos se bomo sladkali že desetič zapovrstjo, in sicer zadnji vikend v septembru, točneje, 28. in 30. septembra.
Letošnja novost je Sladka tržnica, kjer se bodo predstavili vsi, ki se s slaščičarstvom ukvarjajo v prostem času ali v okviru drugih dejavnosti (društva, kmetije, osmice itd.). Sicer pa bodo obiskovalci z degustacijskimi kuponi lahko poskušali sladice najboljših mojstrov in vina priznanih vinarjev.
Svetovalna središča se predstavijo
Dnevi slovenskih svetovalnih središč, ki bodo potekali med 26. in 28. septembrom so odlična priložnost za zbiranje informacij o možnostih izobraževanja in učenja odraslih. Že 14. leto zapored jih pripravljajo Svetovalna središča za izobraževanje odraslih – središča ISIO in Andragoški center Slovenije.
Vseh 17 svetovalnih središč (ISIO) bo skupaj s partnerskimi organizacijami predstavljalo svojo dejavnost na stojnicah v različnih trgovskih centrih. Izvedli pa bodo tudi veliko različnih brezplačnih izobraževalnih dogodkov. Na ta način želijo ljudem v lokalnem okolju predstaviti, kakšne možnosti svetovanja in podpore središča ISIO nudijo in jih motivirati za vključevanje tako v formalne kot v neformalne izobraževalne programe. Možnosti izobraževanja bi še posebej radi približali tistim, ki se manj pogosto vključujejo v izobraževanje ali niti ne iščejo poti do različnih možnosti izobraževanja: manj izobraženim, starejšim, dalj časa brezposelnim odraslim, socialno izključenim, odraslim z različnimi oviranostmi, priseljencem …,
Zdravilne rastline v tretjem življenjskem obdobju
Osrednja tema letošnjega Dneva slovenskih lekarn (26. september) so izdelki iz zdravilnih rastlin. Farmacevti so pripravili posebno brošuro, ki je na voljo v lekarnah, lahko pa jih povprašate še za kak nasvet.
Zdravilne rastline se že več tisoč let uporabljajo za zdravljenje, preprečevanje in lajšanje različnih bolezni. Poznamo različne izdelke iz zdravilnih rastlin, npr. zdravilne čaje, zdravila rastlinskega izvora in prehranska dopolnila. Zdravila in prehranska dopolnila se uporabljajo v različnih farmacevtskih oblikah, npr. tabletah, kapsulah, kapljicah ali mazilih, v katere lahko vgrajujemo sveže ali posušene zdravilne rastline, cele ali le določene dele (cvetove, korenine ali liste), ali pa izvlečke iz zdravilnih rastlin.
-
Jutri, 21. septembra, na mednarodni dan miru, bo v Ljubljani potekal Pohod za mir. Simbolni pohod se bo pričel ob 11. uri pred Moderno galerijo, sprehajalci bodo hodili po Cankarjevi in Čopovi ulici mimo Prešernovega trga do Magistrata na Mestnem trgu.
Pohod za mir je skupna aktivnost vseh članic svetovne federacije veteranov. Odvija se vsako leto 21. septembra po enakem scenariju v vseh prestolnicah držav, katerih veterani so člani svetovne federacije. Ob 12. uri je povsod minuta tišine za padle bojevnike v vseh vojnah, udeleženci poslušajo poslanico generalnega sekretarja OZN in nacionalno mirovno sporočilo.
-
Ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni bodo v številnih krajih pripravili sprehode za spomin. Organizatorji so običajno društva, ki delujejo v sklopu Slovenskega združenja za pomoč pri demenci Spominčica - Alzheimer Slovenija ali domovi starejših občanov.
Z udeležbo na sprehodu lahko tudi vi podprete prizadevanja Spominčice za boljšo ozaveščenost in prepoznavanje te bolezni v Sloveniji. Na ta način pokažete podporo osebam z demenco in njihovim svojcem, ki se ob tej bolezni znajdejo v hudih stiskih in težavah. Na lokacijah sprehodov lahko dobite tudi koristne informacije v zvezi z demenco,