Bodimo pozorni pri uživanju gob
Zdravniki s Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo (Center za zastrupitve) Interne klinike UKC Ljubljana opozarjajo, da moramo biti previdni pri nabiranju gob, kajti kaj hitro se zgodi, da tudi dobri poznavalci lahko spregledajo kakšno strupeno. Samo ta mesec so namreč v 24-urni toksikološki službi obravnavali 14 zastrupitev z gobami. Večina ljudi je imela prebavne težave, štiri pa so zaradi zastrupitve zdravili na oddelku.
Zdravniki svetujejo, da se je potrebno držati naslednjih "zlatih pravil" pri nabiranju in uživanju gob:
Na Otroškem bazarju bo živahno
Danes ob 9. uri na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani odpira vrata že 13. Otroški bazar, ki poleg tradicionalne sejemske ponudbe najmlajše obiskovalce vabi na brezplačne delavnice, številne športne aktivnosti, glasbene, plesne in gledališke nastope in še kaj.
Oder zabave in smeha vabi obiskovalce z igrano predstavo Maša in medved, kamišibajem, vragolijam čarodeja Tonija, obiskovalci bodo lahko zavrteli Dechatlonovo kolo sreče, spoznali bodo športne veščine juda in capoeire, spremljali pa bodo lahko številne pevske in plesne nastope. V soboto, 15. septembra, bodo nastopili tudi Nipke, Trkaj in Artifexi! Otroci se bodo lahko podali še v kajakaške vode na zunanji ploščadi ter v vivariju spoznali kače, pajke in druge živali. Med novostmi letošnjega bazarja zagotovo velja omeniti veliko kotalkališče za otroke (z vodenim programom) in izobraževalno-znanstveni planetarij, kjer bodo lahko opazovali zvezde.
Ne pozabite: v soboto čistimo!
Več kot 70 odstotkov slovenskih občin je pristopilo k sodelovanju v čistilni akciji Še zadnjič Očistimo Slovenijo, jutri, 15. septembra. Še niste prepričani, če bi se tudi vi pridružili največji ekološki akciji sveta, v kateri bo sodelovalo kar 150 držav? Morda vas bodo navedene informacije spodbudile, da se pridružite zadnji hip.
Če bi radi čistili: Preverite, kaj se bo dogajalo v vaši občini, kje so zbirna mesta in kdaj se akcija začne (http://www.ocistimo.si/po-obcinah).Če se v vaši občini nič posebej ne dogaja pa vzemite vrečko v roko inse podajte na sprehod. Odpadke zbirajte ločeno in jih odložite v običajne zabojnike na eko otokih.
Zakaj so težave pri akontacijah pokojnine?
Sindikat upokojencev Slovenije (SuS) je na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) naslovil javno pismo v zvezi z akontacijami pokojnine. V nadaljevanju povzemamo njihove zahteve in odgovor Zpiz.
V sindikatu so »ogorčeni, pa tudi zaskrbljeni " glede izvajanja ustavne pravice do socialne varnosti, vključno s pokojnino (50. člen Ustave RS), kot jo izvaja Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije«, so zapisali. Gre za primere, ko ima oseba pravico do pokojnine, zavod pa ji ne odmeri zakonske pravice do akontacije pokojnine (180. člen ZPIZ- 2), kadar ni mogoče določiti višine pokojnine ali dokončati postopka.
Nevladne organizacije predstavljajo svoje delo
Središče Ljubljane bodo danes preplavili nevladniki. Na 17. vseslovenskem festivalu nevladnih organizacij Lupa se bo na stojnicah in s programom predstavilo več kot 130 nevladnih organizacij z najrazličnejših področij od zdravstva in kulture do športa.
S festivalom želijo javnosti sporočiti pomen, ki ga imajo nevladne organizacije za vse nas, poleg tega pa pokazati svoje pestro delo. Pogosto pozabljamo, da nas nevladne organizacije spremljajo na vsakem koraku od zibelke do groba, opozarja Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij kot prireditelj.-
Na Gradežu pri Turjaku se lahko pohvalijo z vaško sušilnico sadja, ki je še kako v uporabi, čeprav praznuje častitljivih 80 let. Tako bo letošnja prireditev Praznik suhega sadja, ko jo pripravlja Društvo za ohranjanje dediščine z Gradeža pri Turjaku, bolj slovesna.
Praznovanje se bo začelo v nedeljo, 16. septembra, ob 9. uri s Pohodom po Trubarjevi rojstni fari. Pohodniki se bodo odpravili izpred Doma krajanov Turjak po trasi Rašica–Škocjan–Gradež. Tam bo od 12. ure dalje potekal program osrednje prireditve. Obiskovalci si bodo lahko ogledali razstavo gob ter delovanje sušilnice in dediščino vasi, od razstave starega orodja, do Kogojeve hiše in črno kuhinjo, čebelnjaka, stare vodnjake.
O predsodkih, mitih in dejstvih o staranju
V Knjigarni Konzorcij na Slovenski cesti v Ljubljani bo v torek, 11. septembra, ob 18. uri okrogla miza z zanimivim naslovom: Starine, ne pa crkovine. Nanaša se namreč na vsebino knjig Skrivni dnevnik Hendrika Groena, nizozemskih literarnih uspešnic, ki (na videz) sproščeno odpirajo tabuizirane vidike staranja. O tem, kako se staramo, o oskrbi starejših in njihovem dostojanstvu se bodo pogovarjali urednica dr. Darja Marinšek, dr. Simon Brezovar, klinični psiholog in Mateja Hauser iz doma starejših občanov Radenci Dosor.
Preurejena mreža centrov za socialno delo
S 1. oktobrom bo začela veljati nova organizacijska struktura centrov za socialno delo, s čimer naj bi poenotili delo centrov, skrajšali in poenostavili postopke za stranke, povečali učinkovitost in kakovost dela strokovnih delavcev, predvsem pa naj bi jim omogočili, da se manj ukvarjajo z birokracijo in več časa namenijo uporabnikom, je na zadnjem srečanju z novinarji, preden preda funkcijo svoji naslednici, dejala Anja Kopač Mrak, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki opravlja tekoče posle.
Samomor je mogoče v veliki meri preprečiti
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji lani za posledicami samomora umrlo 411 ljudi, 327 moških in 84 žensk. Res je v zadnjih 15 letih število samomorov upadlo za dobrih 15 odstotkov, vendar je to še vedno visoka številka, ki je tudi višja od evropskega povprečja. Strokovnjaki ob tem poudarjajo, da je samomor mogoče v veliki meri preprečiti. Pri tem pa je potrebno sodelovanje mnogih: družinskih članov in sorodnikov, prijateljev, sodelavcev, skupnosti, zdravstvenih delavcev, verskih voditeljev, politikov in vlade. Zato je slogan današnjega svetovnega dneva preprečevanja samomora, je Skupaj za preprečevanje samomora.
-
Osmega septembra, na dan mednarodnega dne pismenosti, se začenja prvi Nacionalni mesec skupnega branja. Potekal bo do 8. oktobra, ko se zaključi Teden otroka. organizacije, ki se tako ali drugače ukvarjajo s knjigo, ga pripravljajo s številnimi podporniki, z namenom dvigniti bralno kulturo in bralno pismenost med Slovenci.
Pobudnice tega posebnega meseca so ustanove, ki že desetletja pripravljajo različne programe in dejavnosti za razvoj bralne pismenosti in dvig bralne kulture za vse generacije: Bralno društvo Slovenije, Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS, Društvo slovenskih pisateljev, Mariborska knjižnica, Mestna knjižnica Kranj, Mestna knjižnica Ljubljana, Slovenska sekcija IBBY, Združenje slovenskih splošnih knjižnic in Zveza bibliotekarskih društev Slovenije.