Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU
ANKETA
Ali je Evropska unija, v katero smo vključeni dve desetletji, izpolnila naša pričakovanja? O tem so razmišljale članice novinarske študijske skupine pri Slovenski univerzi za tretje življenjsko obdobje.
Karolina Jarc, slavistka, Drenov Grič: »Članstvo v Evropski uniji je bil dolgoročni cilj Republike Slovenije vse od osamosvojitve leta 1991. Na posvetovalnem referendumu o vstopu Slovenije v EU je za vstop glasovalo 89,64 odstotka volivcev pri 60,44-odstotni volilni udeležbi. Po končni potrditvi našega pristopnega sporazuma v parlamentih vseh 27 članic je sledil 16. aprila 2003 podpis pogodbe o pristopu k Evropski uniji v Köbenhavnu.«
Cigaretni ogorek zastrupi 1.000 litrov vode
Letošnja tema dneva Zemlje je Planet proti plastiki in poziva k zmanjšanju uporabe plastike v korist zdravja vseh živih bitij našega planeta. Kar 40 odstotkov vse letno proizvedene plastike predstavlja plastika za enkratno uporabo, ki jo uporabljamo le kratek čas, v okolju pa lahko ostane več sto let, preden se razgradi. Med njimi je ogromna količina cigaretnih ogorkov.
Ti so najpogostejša smet na morskih obalah in med glavnimi krivci za kopičenje plastike v morju. V pokajeni cigareti je lahko 7.000 različnih kemičnih spojin, v neuporabljenih filtrih pa 4.000. Mnoge od teh so dokazano škodljive. Posamezen cigaretni ogorek lahko zastrupi približno 1.000 litrov vode. Ogorki v vodi razpadejo v mikroplastiko in škodujejo ekosistemu, kar je bilo dokazano z več študijami. Na to opozarja razstava umetniških del, oblikovalskih izdelkov in instalacij z uporabo smeti iz morja, ki jo je pripravilo kulturno-ekološko društvo Smetumet. Razstavo z naslovom Morje čikov: Človek v času plastike si lahko do 19. maja 2024 ogledate v Slovenskem etnografskem muzeju.
Slovenska mesta v evropskih barvah
Ob 20. obletnici pristopa Slovenije k Evropski uniji bodo v noči na 1. maj v barvah evropske zastave zažarele prepoznavne stavbe in javni prostori v nekaterih slovenskih mestih.
Celje, Kranj, Krško, Ljubljana, Maribor, Novo mesto, Piran, Slovenj Gradec, Velenje se bodo na pobudo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji na predvečer velike širitve EU simbolno pridružila praznovanjem po vsej Evropi, še zlasti v desetih državah, ki so 1. maja 2004 pristopile k Evropski uniji.
Pri nas bodo osvetljeni ljubljansko Tromostovje, fontana in kužno znamenje na Glavnem trgu v Mariboru ter mariborski grad, Celjski grad, Gimnazija Kranj, Rotovž v Novem mestu, dvorec Rotenturn v Slovenj Gradcu, Hočevarjev mavzolej v Krškem, prireditveni prostor Park Vista ob Velenjskem jezeru ter občinska palača na Tartinijevem trgu v Piranu.
Skupno gibanje krepi medgeneracijsko solidarnost
Danes obeležujemo evropski dan medgeneracijske solidarnosti, kot opomnik na pomen in spodbujanja razumevanja, empatije in sodelovanja med generacijami. Letošnje geslo se glasi:˝Solidarnost med generacijami – Gradimo mostove za praznovanje tega, kar nas združuje˝.
Predlog obeležitve je dala Slovenija času predsedovanja Svetu EU leta 2008. Medgeneracijsko povezovanje je namreč lahko prednost za vse generacije ker:
- nudi priložnost vsem generacijam, da se naučijo novih spretnosti,
- daje otrokom in starejšim odraslim smisel,
Finančna uprava je lani pobrala za 8,8 odstotka več prispevkov za Zpiz
Finančna uprava RS (Furs) je lani pobrala za 5,9 milijarde evrov socialnih prispevkov, ki so prihodek pokojninske blagajne. To je 8,8 odstotka več kot leto prej. Lanski neplačani dolg je konec februarja letos znašal 16,4 milijona evrov in je še naprej v postopkih izvršbe, navaja poročilo Fursa, s katerim se je v četrtek seznanil svet pokojninskega zavoda.
Furs z namenom, da ne bi bilo treba sprožiti postopkov za izvršbo, ki povzročijo negativne posledice za zavezance, neplačnike posebej obvešča o neporavnanih obveznostih. Tako so lani poslali več kot 764.000 opominov za skupni znesek v višini 688,2 milijona evrov. Na podlagi opominov so prejeli skoraj dve tretjini tega zneska.
Unicefove punčke iz cunj v knjigarni Konzorcij
V knjigarni Mladinska knjiga Konzorcij v Ljubljani so odprli razstavo Unicefovih punčk iz cunj. S projektom na Unicefu zbirajo sredstva za cepljenje otrok proti nalezljivim boleznim v državah v razvoju.
Letošnji navdih za ustvarjalce punčk so bile slovenske pravljice, pripovedke, ljudske legende in njihovi junaki. Razstavljene so lutke Petra Klepca, junakov iz pripovedk o Kekcu, Povodnega moža, Zelenega Jurija, Ajdovske deklice, Kralja Matjaža in Veronike Deseniške.
Te punčke so izdelale prostovoljke iz Univerze za tretje življenjsko obdobje – Skupina UNI3 Murska Sobota. Sicer pa punčke iz cunj vse leto izdelujejo prostovoljke iz vse Slovenije, svojo lahko izberete na www.punckeizcunj.si. Vsaka je unikatna in izdelana ročno iz recikliranih materialov. Z donacijo 30 evrov, kolikor v povprečju stane cepljenje enega otroka, lahko posvojitelj reši eno otroško življenje.
-
Skupnost muzejev Slovenije in Služba za premično dediščino in muzeje pri Narodnem muzeju Slovenije organizirata spletno akcijo #naprejvpreteklost. V njej sodeluje več kot 60 slovenskih muzejev in galerij ter njihovih organizacijskih enot, ki bodo en teden, do 22. aprila, ponudili veliko zanimiv vsebin na svojih spletnih straneh in družbenih omrežjih. Vsebine najdete pod ključniki: #naprejvpreteklost, #učenjevmuzeju ter #pomladvmuzeju.
Na tak način želijo obiskovalcem približati bogato snovno in nesnovno dediščino, ki jo hranijo in jih obenem spodbujajo, da se kaj novega naučijo.
-
Zavod za razvijanje in izvajanje podpornih storitev za samostojno življenje – ZRIPS je s fotografom Blažem S. Kobalom pripravil prisrčno razstavo 32 portretov oseb z motnjo v duševnem razvoju. S projektom želi zavod te osebe približati širši javnosti, saj so še vedno stigmatizirani, prezrti. Na ta način želijo pokazati drugačnost in lepoto, ki sije v vsakem izmed nas ne glede na zunanjost ali mentalne sposobnosti. Fotograf je skozi serijo portretov ujel njihovo različnost, prijaznost, odprtost ter navdihujočo in prijetno naravo ali, kot je povedal ob odprtju razstave: »čeprav so portreti črno-beli, iz njih sije množina najrazličnejših barv.« Razstava z naslovom Nasmehi, ki odpirajo srca je na ogled v Mali galeriji Cankarjevega doma v Ljubljani do 5. maja.
-
V Arboretumu Volčji Potok imajo glavno besedo tulipani v vseh mogočih barvnih odtenkih. Do 5. maja se lahko sprehodite po pravih cvetočih poljanah, na ogled je kar 350 različnih sort na gredah v kombinaciji s pomladanskimi dvoletnicami ter drugimi rastlinami, v spiralah ter na bolj senčnem rastišču na robu gozda. Med njimi so trije, ki so na lanski razstavi poželi največ občudovanja obiskovalcev: rumeni tulipan z rdečimi črtami ‘Banja Luka’, elegantni ‘Armani’ ter živo rdeči tulipan ‘Hollandia’. V času razstave lahko sodelujete na fotonatečaju Spomladanska razstava v arboretumu,
Varstvo podnebja je človekova pravica
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je včeraj podalo prvo razsodbo, povezano z globalnim segrevanjem, in sicer na pobudo skupine starejših Švicark, ki se zavzemajo za varstvo podnebja ter pravico do življenja zase in za svoje vnuke.
Sodišče je ugotovilo, da je Švica kršila 8. člen evropske konvencije o človekovih pravicah, ki zagotavlja spoštovanje zasebnega in družinskega življenja, saj si ni v zadostni meri prizadevala za preprečevanje podnebnih sprememb. Odkrilo je številne pomanjkljivosti v procesu vzpostavljanja ustreznega nacionalnega okvirja v boju proti podnebnim spremembam. Med drugim denimo Švica ni količinsko opredelila nacionalnih omejitev emisij toplogrednih plinov, poročanje nemške tiskovne agencije dpa povzema STA.