Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Zavrni vrečko, ohrani življenje

    2. junij 2016

    Ali veste, da na svetu vsako sekundo uporabimo milijon plastičnih vrečk? Vsak Slovenec v povprečju porabi  120 vrečk na leto. In če bi postavili vse vrečke, ki jih izdelamo v enem letu, eno zraven druge, bi sedemkrat krat obkrožili svet. Ob tem pa je najbolj zaskrbljujoče, da začne plastika razpadati šele po 500 letih. Kar pomeni, da od dneva, ko so jih začeli izdelovati, pa do danes ni razpadla še nobena …

    To so žal še kako resnična dejstva, na katera že nekaj let opozarja Društvo Ekologi brez meja. Že leta se trudijo osveščati javnost o nepotrebnem onesnaževanju okolja s plastiko in predlagajo uporabo večnamenskih pralnih vrečk. Na srečo pa naj bi  direktivi Evropskega parlamenta, ki jo je sprejel aprila lani, in zahteva zmanjšanje ali celo prepoved uporabe plastičnih vrečk, kmalu sledila tudi Slovenija. Med prvimi ukrepi naj bi bila splošna  prepoved podarjanja brezplačnih plastičnih vrečk v trgovinah. 

  • Koliko veste o  moških rakih?

    1. junij 2016

     Na Festivalu zdravja, ki bo v nedeljo, 5. junija 2016, med 9. in 17. uro v ljubljanskih Križankah bodo obiskovalce še posebej osveščali o moških rakih. Sodeč po statistiki namreč vsakega drugega moškega v življenju čaka boj z eno najtežjih bolezni sodobnega časa. Zato je prav, da se tako ženske kot moški naučimo prepoznati simptome in vemo, kako ukrepati še pravi čas. 

     Moški bodo lahko v  izobraževalnem kvizu preverili, ali so »pravi moški«, vsi obiskovalci pa, kako dobro poznajo  to problematiko. Predstavniki Društva onkoloških bolnikov Slovenije, kjer so si zamislili akcijo s  sloganom Pravi moški skrbi zase (podrobneje na: www.izogniseraku.si), bodo odgovarjali na vprašanja, povezana s presejalnimi testi ter svetovali, kaj lahko ukrenete, da zmanjšate dejavnike tveganja za nastanek bolezni. Svoje izkušnje z rakom bodo z obiskovalci delili nekateri ambasadorji akcije Pravi moški, med njimi glasbenik Aleksander Mežek, radijski voditelj Janez Dolinar,  igralka Ana Dolinar Horvat ter prostovoljca pri Društvu onkoloških bolnikov Slovenije Grega Pirc in Marjan Doler.

  • Srce naj bije enakomerno

    31. maj 2016

     Nenadno hitro bitje srca v neenakomernem ritmu ali ko srce nenadoma dobesedno ponori, je utemeljen vzrok za obisk osebnega zdravnika, saj obstaja velika verjetnost, da gre za atrijsko fibrilacijo. Če je ne zdravimo, namreč kar za petkrat poveča možnost nastanka možganske kapi. Tveganje je višje pri starejših bolnikih, po 65. in še bolj po 75. letu. Nekoliko bolj kot moški so ogrožene ženske.

    Motnja srčnega ritma (ko je frekvenca srčnega utripa povišana) izvira v atrijih oziroma srčnih preddvorih, zato jo imenujejo tudi preddvorno migetanje. Ker se ne krčita pravilno, v njiju zastaja kri, zaradi tega pa lahko nastanejo strdki. Ti se lahko odtrgajo in s krvjo zaidejo v možgane ter povzročijo možgansko kap ali pa se znajdejo v nogi, roki ali kjer koli v telesu in povzročijo embolijo.

  • Dan doživetij v Županovi jami pri Grosuplju

    30. maj 2016

    Ste že bili v Županovi jami, najlepši turistično urejeni jami na Dolenjskem krasu? Nahaja se sredi gozda v bližini vasi Velike Lipljene, če se peljete od Grosuplja proti Turjaku. Prvi turisti jo jo občudovali že pred devetdesetimi leti, kmalu po tem, ko jo je leta 1926 odkril Josip Perme, župan tedanje občine Št. Jurij.

    Po njem se ta 360 metrov dolga  in 77 metrov globoka jama tudi imenuje, čeprav je nekaj časa veljala za Taborsko jamo.  Bogata je z različnimi podzemeljskimi kraškimi pojavi. Med drugim so zanimivi skoraj snežno bel Županov kapnik v Veliki dvorani, pa mogočen Prestol kralja Matjaža v Matjaževi dvorani, Spomenik neznanemu junaku ... Posebna je vhodna dvorana, imenovana Ledenica,  o kateri je pisal že Janez Vajkard Valvasor. V njej namreč temperatura pri tleh niti poleti ne preseže štiri stopinje.

  • Strategija ni dovolj za obvladovanja demence

    27. maj 2016

     Po vzoru nekaterih drugih evropskih držav je tudi Slovenija dobila nacionalno strategijo za obvladovanja demence do leta 2020. Pripravila jo je delovna skupina, v kateri so bili predstavniki minstrstev za delo, družino socialne zadeve in enake možnosti ter za zdravje, različnih zdravniških strok, domov za starejše občane ter  združenj bolnikov in svojcev. V njej so zapisane smernice za zgodnje odkrivanje bolezni in postavljanje diagnoze, dostopnost do zdravljenja, razvoj socialno varstvenih storitev, pomoč svojcem, razvoj paliativne oskrbe bolnikov idr.

  • Spoznajmo čebele

    27. maj 2016

     Na razstavi, ki je do srede septembra na Ljubljanskem gradu (Kazemate), boste izvedeli marsikaj zanimivega o čebelah, njihovem pomenu za obstoj človeštva, razširjenosti, o biologiji medonosne čebele in njenem načinu življenja. V Sloveniji gojimo samo avtohtono kranjsko sivko, ki je druga najbolj razširjena vrsta čebele na svetu. Menda pa obstaja kar 20.000 različnih vrst čebel. Večina ne daje medu in voska, so pa vse pomembne za ohranitev naravnega ravnovesja, h kateremu čebele prispevajo z opraševanjem rastlin žužkocvetk.

  • Jonatan, prijatelj otrok z rakom

    26. maj 2016

    Se je morda sin, hčerka, nečak, vnukinja ali kdo od otrok, ki jih imate radi, znašel tam, kjer ne bi smel biti – na onkološkem oddelku pediatrične klinike? So mu postavili diagnozo:  rak ... limfom ... levkemija ... tumor ... ali kaj podobnega? Vas boli srce, vas je strah in ne znate pomagati ne njemu ne sebi? Z vami so pripravljeni deliti stisko starši, ki so to pot že prehodili. 

    Medtem ko za bolne otroke skrbi medicinsko osebje, so namreč starši bolj ali manj prepuščeni svoji bolečini, občutkom nemoči, strahovom, jezi, tudi obupu. Izkušnja nekoga, ki je to težko pot že prehodil, je zato toliko bolj dobrodošla. Podporo, razumevanje, nasvete, predvsem pa tolažilno ramo starši otrok z rakom dobijo v društvu Jonatan Prijatelj. Ti širokosrčni ljudje svoje izkušnje, nasvete, pomoč, predvsem pa prijazno besedo nesebično delijo s tistimi, ki so trenutno v stiski. Poleg tega pripravljajo humanitarne akcije, starše vabijo na prireditve, kjer lahko vsaj za uro ali dve pozabijo na skrbi, pripravljajo druženja družin z rakom ...

  • Sonce ne sije le na plaži

    24. maj 2016

     Združenje slovenskih dermatovenerologov je ob evropskem dnevu boja proti melanomu ponovno opozorilo javnost, kako pomembno je redno pregledovanje kožnih znamenj zaradi zgodnjega odkrivanja kožnega raka – malignega melanoma. Pojavnost tega raka še narašča, na srečo pa večina ljudi pride k zdravniku dovolj zgodaj za uspešno zdravljenje, kar pomeni, da so melanomi tanjši od milimetra.  Zato dermatologi svetujejo, da si kožo temeljito pregledamo vsaka dva do tri mesece. Tako bomo opazili, ali je kakšno znamenje spremenilo obliko, barvo ali velikost oziroma se je pojavilo na novo. Tveganju so bolj izpostavljeni ljudje, kjer je rak v družini ter svetlopolti svetlimi očmi in tisti, ki jih je v življenju sonce velikokrat opeklo.

  • Z Vzajemnostjo po Hrvaškem Zagorju

    22. maj 2016

    V soboto, ko je bilo po dolgem času lepo vreme, so se bralci Vzajemnosti v organizaciji turistične agencije Kompas, odpravili na izlet v Hrvaško Zagorje. Najprej smo se ustavili v Kumrovcu, kjer smo si ogledali muzej na prostem Staro selo in Titovo rojstno hišo. V njej so na ogled tudi fotografije pomembnih obiskovalcev, med drugimi je leta 1970 Kumrovec obiskal ameriški predsednik Nixon. Razstavljeno je celo darilo, ki ga je prinesel Titu, to je košček kamnine z Lune.

    Za Hrvaško Zagorje je značilno veliko termalnih vrelcev, pred dobrimi petnajstimi leti so tako odprli Terme Jezerščica, kjer smo si ogledali vrt perunik ali irisov in se sprehodili skozi »labirint občutkov«. Potem smo nadaljevali proti Hižakovcu in se peš podali do rojstne hiše Matije Gubca (1538 – 1573), legendarnega zagorskega kmeta, ki je bil vodja slovensko-hrvaškega kmečkega upora in bil zaradi tega tudi usmrčen. Poleg skromne rojstne hiše, smo si v Gornji Stubici ob cerkvi sv. Jurija ogledali še Gubčevo lipo, ki je še edina živa priča tedanjega kmečkega upora. Sledil je še ogled muzeja Kmečkih uporov. V njegovi neposredni bližini stoji na čudoviti razgledni točki impozanten spomenik Matiju Gubcu.

  • Odločno nad čakalne dobe v zdravstvu

    20. maj 2016

     Na ministrstvu za zdravje se resno lotevajo skrajševanja čakalnih dob v zdravstvenih ustanovah. Z nekaterimi zavodi so se namreč že dogovorili za dodatne operacije in posege pri bolnikih, katerim se s čakanjem slabša zdravstveno stanje oziroma tiste, za katere je bila čakalna doba pretirano dolga.  

    Približno tretjino posegov bodo izvedli zasebniki s koncesijo, ostalo pa javni zdravstveni zavodi, ki so se prijavili na razpis. Zdravstveni izvajalci so se zavezali, da bodo posege opravili do konca leta in s tistimi kadri, ki jih imajo, zato jih bodo opravljali  pretežno v popoldanskem času in tudi ob koncih tedna. Kot je povedala ministrica Milojka Kolar Celarc na današnji novinarski konferenci, so za te ukrepe namenili 7,9 milijona evrov in prepričana je, da bodo učinkovito skrajšali čakalne dobe vsaj za nekatere zdravstvene težave.

  • 1
  • …
  • 277
  • 278
  • 279
  • 280
  • 281
  • …
  • 386
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov