-
Na Ptuju bo med 7. in 17. februarjem 2015 potekalo 55. kurentovanje z vsemi tradicionalnimi ceremoniali, povorkami in zabavnimi večeri. Prvič bo tudi Vseslovensko seniorsko pustovanje, in sicer 10. februarja 2015 med 11. in 17. uro v Karnevalski dvorani. Organizirajo ga člani Zadruge Mozaik generacij v sodelovanju s fakulteto Alma Mater Europaea. Obljubljajo, da bodo najlepše maske nagrajene. Če pa kdo nima ideje, kako se našemiti, bodo zanj poskrbeli vizažisti na dogodku.
-
V Cankarjevem domu se bo 30. januarja 2015 začel prvi DAO YAH - Festival celostnega zdravja - zakladi tradicije.
Celostno zdravje je več kot le telesno zdravje, zato boste imeli obiskovalci priložnost izvedeti kaj več o starodavnih modrostih in spoznati, kako vam lahko koristijo. Informacije vam bodo posredovali strokovnjaki, ki prihajajo s področij medicine in farmacije, formalno znanje pa so nadgradili z dolgoletnim usposabljanjem in z izvajanjem v praksi.
V petek, 30. januarja, od 16. do 20. ure; v soboto, 31. januarja, od 10. do 20. ure ter v nedeljo, 1. februarja, od 10. in 19. ure se lahko udeležite predavanj, delavnic, predstavitev na odprtem odru ali si ogledate prodajno razstavo. Program je razdeljen v tri temeljne sklope: Ayurveda z jogo (nosilka: mag. Biljana Dušić, dr. med.), Homeopatija (nosilka: dr. Maruša Hribar, mag. farm.) in Tradicionalna kitajska medicina (nosilec: mag. Petar Papuga, dr. med., specialist za akupunkturo).
-
Terapija s pomočjo klovnov v Italiji ni več namenjena le otrokom, ki morajo ostati v bolnišnici dalj časa, ampak jo od letošnjega leta namenjajo tudi odraslim bolnikom z demenco in Alzheimerjem. Novo združenje, imenovano Quarky, so ustanovili Italijanski študenti in mladi delavci iz Perugie, ki svoje prostovoljno delo posvečajo odraslim, predvsem starejšim bolnim osebam.
Številne študije in praksa na terenu so pokazale, kako zelo sta učinkovita smeh in igriva zabava tudi pri bolnikih, ki jih ne uvrščamo več med otroke.
-
Globalna scena, gledana iz perspektive tretje generacije, ni rožnata. Na svetu je vse preveč območij, v katerih so starejši osamljeni, lačni, brez pravic, podvrženi nasilju, to je najbolj ranljiva skupina prebivalstva v večini držav na svetu. Vsak četrti starejši človek je brez dohodkov, pokojnine ali imetja.
Pri nas imamo v primerjavi z naštetim še vedno relativno blaginjo. In če bi na spletu poiskali statistiko organizacij ZN o stanju starejših, bi videli, da je globalni pogled na starejše res drugačen. Mnogi mislijo, da internetna znanja niso za starejše. V severni Italiji kaže statistika, da se obisk starejših samo na Facebooku poveča vsako leto med 50 in 80 odstotki. Očitno se pogosteje srečujejo prav na tem spletnem omrežju. Tu si izmenjujejo recepte za kuhanje, navodila za nalaganje in uporabo internetnih programov, delijo si celo nasvete pri računalniških zagatah in si pošiljajo spletne povezave, na katerih najdejo odgovore na različna zdravstvena vprašanja.
Novosti na področju ureditve statusa v obveznem pokojninskem in invalidskem zavarovanju
Z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije so sporočili nekatere podrobnosti glede novosti na področju ureditve statusa v obveznem pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Z 31. decembrom 2014 je stopil v veljavo Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki med drugim ureja tudi dolžnost ureditve statusa v obveznem pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Uskladitev statusa do 31. januarja 2015
Največje tržišče so starejši Kitajci
Kitajska je postala raj za masovno prodajo luksuznih izdelkov, v prihodnjih letih pa bo to tržišče postalo najpomembnejše od vseh svetovnih trgov za starejše.
Vse luksuzne znamke (italijanske, francoske, švicarske...) že postavljajo kitajsko tržišče na prvo mesto. Kljub občasnim manjšim borznim zdrsom so tudi tisti, ki so stavili na azijsko trgovanje, lahko brez skrbi, kajti jedro trgovanja je zagotovljeno predvsem zaradi hitrega naraščanja števila starejših. Kitajska se stara zelo hitro. Demografski velikan bo dosegel 300 milijonov starejših že v prihodnjih desetih letih, v naslednjih desetih pa bo njihovo število višje še za sto milijonov. Avstralski raziskovalni center staranja (CRCA) ugotavlja, da bo do leta 2050 trgovanje s starejšimi doseglo 106 milijard juanov (17.200 milijard dolarjev), kar je osupljivo, saj ta cifra dosega tretjino celotnega kitajskega BDP-ja.
Plesni večeri na Ljubljanskem gradu
Na Ljubljanskem gradu se nadaljujejo večeri druženja in zabave in sicer s Plesom zime v soboto, 17. januarja 2015, od 20. ure dalje. V Stanovski dvorani boste zaplesali ljubitelji standardnih in latinskoameriških plesov, v Palaciju pa se boste zabavali ob sodobnejših ritmih (od salse do bachate in kizouka). Uro pred uradnim začetkom lahko pod vodstvom profesionalnega para osvežite plesno znanje.
Vstopnina je 9 evrov, z nakupom vstopnice imate znižano ceno povratne vozovnice za tirno vzpenjačo.
Srečanja za svojce dementnih bolnikov
Spominčica, slovensko združenje za pomoč pri demenci po vsej Sloveniji pripravlja neformalna srečanja za svojce dementnih bolnikov z naslovom Alzheimer Cafe. Srečanja potekajo po različnih krajih (kje in kdaj preverite na www.spomincica.si ali na telefonski številki 01 256 51 11), redno vsak mesec pa v Domu starejših občanov Ljubljana – Fužine, Domu upokojencev Vrhnika in v Knjižnici Domžale.
Alzheimer Cafe je letos vsak 3. četrtek v mesecu tudi v znani ljubljanski gostilni Šestica. Prof. dr. Zvezdan Pirtošek, dr. med., z Nevrološke klinike v Ljubljani bo 22. januarja, ob 18. uri govoril o tem »Kaj letošnja Nobelova nagrada pomeni za bolnike z Alzheimerjevo boleznijo«. Vstop je prost!
-
Vsaka aktivnost na spletu je lahko nevarna. Vendar se zaradi nevarnosti ni treba izogibati spletnih omrežij, elektronske pošte ali plačevanja položnic v spletnih bankah... Tudi gore so polne nevarnosti, pa vendar Slovenci radi hodimo nanje, pazimo, kje hodimo in imamo oči odprte. Tudi gobe jemo, čeprav so nekatere celo smrtno nevarne. Nevarnosti se zavedamo in se znamo varovati. Nekaj prinese praksa, večino varnosti pa znanje. Kaj se nam na spletu lahko pripeti?
Spletno nasilje:
Nadlegovanje (harrassment) je ponavljajoče ali vztrajno nadlegovanje z besedami in dejanji. Po navadi ta izraz uporabljamo za (internetno) nasilje nad odraslimi ljudmi. Pojavlja se v zasebni komunikaciji, je usmerjeno na specifično osebo in načeloma traja dlje od »flaminga«.