-
Predstavnik Napoleonovih Ilirskih provinc je vojak. O 19. stoletju boste več izvedeli iz zgodb o kaznjencih, 20. stoletje pa mineva v znamenju nekaterih velikih imen, zlasti nekdanjega župana Ivana Hribarja.
Med sprehodom si ogledate tudi Razgledni stolp, Virtualni grad in razstavo Slovenska zgodovina. Časovni stroj deluje v maju vsako soboto in nedeljo ob 11. in 15. uri, junija, julija, avgusta in septembra pa vsak dan ob 11., 13., 17. in 19. uri. Izhodišče: Info center na Gradu. V nekdanji tovarni bombonov negovalni dom
Pred nedavnim pa so odprli nov negovalni dom za 265 stanovalcev, Innerfavoriten. V starem delu spomeniško zaščitene stavbe, kjer so nekdaj izdelovali bombone in čokolado, so uredili eno- in dvoposteljne sobe z lastnimi zimskimi vrtovi. V novozgrajeni stavbi pa so sobe z balkoni. Ob domu je vrt z visokimi gredicami, stanovalcem pa čas krajšajo tudi živali - psa, zajca, morski prašiček in šest skobčevk.
-
Zlasti v Evropi državljani boleče občutimo posledice finančne in gospodarske krize, ki jo je v prvi vrsti povzročil pohlep lastnikov kapitala. Zdaj pa nas tisti, ki so povzročili krizo, prepričujejo, da moramo »stopiti skupaj« in poiskati rešitve, ki bodo omogočile ureditev javnih financ. Eden od ukrepov, ki naj pripomorejo k saniranju državnega dolga, je privatizacija ali prodaja državnega premoženja zasebnikom, saj naj bi znali bolje gospodariti kot država.
Od slovenščine do zastave Slovenije
Ko določamo narodne in nacionalne simbole, je prav, da imamo v mislih spoznanje, da je narod ljudstvo, ki ima svoj knjižni jezik, nacija pa je narod, ki ima svojo državo. Prvega se bomo spomnili 8. junija na dan Primoža Trubarja, drugega pa 25. junija na dan državnosti. Oba dneva sta praznika Republike Slovenije. Najbolj množično uporabljani državni simbol je zastava in vsaka država natančno določa, kako se sme na njenem ozemlju nameščati in razporejati zastave.
Manj starejših v domovih in več v skupnosti
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je želelo z mednarodnim posvetom o deinstitucionalizaciji osvestiti javnost o pomenu prehoda iz prevladujočih institucionalnih oblik pomoči različnim skupinam prebivalstva – otrokom s posebnimi potrebami, invalidnim osebam, ljudem s težavami v duševnem zdravju, starejšim - k prijaznejši pomoči skupnosti. Po besedah profesorja s fakultete za socialno delo dr.Vita Flakerja je v državi blizu 170 zavodov, v katerih živi kar 27.000 ljudi.
-
Rehabilitacija je ena od osnovnih bolnikovih pravic, ki gre vsem zavarovancem iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Rehabilitacija – tudi v zdravilišču, toplicah ali termah - torej nikakor ni privilegij, čeprav nam prav to skušajo dopovedati številni zdravstveni birokrati. Še posebej neizprosni so pri seniorjih, ki jim pogosto zavrnejo vlogo za zdravljenje v toplicah. Če se pritožijo zoper odločbo in morajo z dokumentacijo pred komisijo, pa jim nemalokrat dajo vedeti, da se vanje ne splača več vlagati?! »To je nedopustna diskriminacija,...
-
Prostovoljske organizacije bodo predstavljale svoje poslanstvo in dejavnosti, za obiskovalce bodo zanimive animacije, uganke in naloge, nastopi, igre ... Tiste, ki jih prostovoljstvo še posebej zanima, pa bodo spodbudili k aktivnemu raziskovanju preko igre »Dobra dela potrebujejo tebe«. Vsak udeleženec, ki bo podrobneje spoznal vsaj 20 prostovoljskih organizacij ter zapisal načrt za svoje prostovoljsko delo, bo za svoj trud nagrajen.
Pet zaslužnih »športnih« upokojencev
Velike športne plakete so prejeli za petdesetletno delo v šahu Vid Gazvoda, v atletiki Jože Satler, v vaterpolu Marko Troppan, za 63 let sodelovanja v različnih športih pa zdravnik dr. Milivoj Veličkovič Perat. Veliko športno nagrado za leto 2013 je dobil vsestranski skrbnik tenisa v Kranju in v Sloveniji Andrej Polenec. On in Jože Javornik, ki že desetletja bedi nad izjemno uspešnimi kranjskimi smučarskimi skakalci, sta prevzela plakete tudi za Grego Žemljo in Blaža Kavčiča ter za Ceneta in Petra Prevca ter Roberta Kranjca in še pet mladincev, ki se niso mogli udeležiti podelitve.
Ambulanta za ljudi brez zavarovanja tudi v Kopru
Ambulanta, v kateri bo tudi socialna delavka, je za zdaj odprta ob torkih med13. in 17. uro, po potrebi pa bodo urnik dela še razširili. Načrtujejo tudi, da se bodo splošnemu zdravniku pridružili še ginekolog, zobozdravnik in psihiater.
Krka s posluhom za prostovoljstvo in dobrodelnost
Letos so poleg hrane zbirali tudi higienske potrebščine, pa knjige za modre police. Obiskali so več društev in zavodov, z nastopi, kvizi in z druženjem pa so razveseljevali stanovalce 22 domov starejših po Sloveniji. Poleg aktivnih in upokojenih krkašev so sodelovali tudi prostovoljci iz društev in klubov, ki nosijo Krkino ime, pomemben je bil tudi prispevek članov Krkinega kulturnega društva ter trim kluba. Uspešno je tudi sodelovanje z Olimpijskim odborom Slovenije, posebna olimpijada pa doživetje za otroke iz vse Slovenije, ki so se družili z uspešnimi športniki in v zabavnih igrah tekmovali za medalje.
Zadovoljstvo tistih, ki so deležni pozornosti, je enako zadovoljstvu prostovoljcev; s tem pa je tudiiv celoti dosežen namen akcije. Krka ima že nekaj posnemovalcev, želeli pa bi si jih še več, saj so stiske mnogih ljudi, še zlasti pa ranljivih skupin, hude.